Az Alba Fehérvár nyerte az Atomerőmű elleni rangadót

2012.12.05. 20:47
Damian Hollis volt a fehérvári siker egyik fő letéteményese (Fotó: Czerkl Gábor)
Az élvonalbeli férfi kosárlabda-bajnokság alapszakaszának 17. fordulójából előrehozott összecsapáson az Alba Fehérvár otthon kilenc ponttal győzött az Atomerőmű SE ellen. A bajnoki rangadót követően a két dobogós közül a győztes fehérváriak 9/2-es, a vesztes paksiak 8/3-as mutatóval várják a folytatást.

1. negyed

Alaposan lefagyott a kezdés után a fehérvári együttes – vagy csak nem hangolódott rá lelkileg és/vagy fizikailag kellően a rangadóra –, hiszen közel három perc pörgött le szerzett pontja nélkül, miközben a vendégek 6–0-val megléptek. Az első hazai pont(ok) és az időkérés azonban még kevésnek bizonyult az ébredéshez: a paksiak villámcsapással felérő perccel újfent 6–0-t tettek az eredményhez. Nagyon rossz felfogásban játszott az Alba, támadásban körbelőtték a palánkot, védekezésben pedig nem vették fel az embereket, és a lepattanóknál sem haraptak úgy, ahogyan azt egy ki-ki rangadón elvárná a szurkoló. Brandon Wood volt az, aki végül ébresztőt fújt. A légiós betörésből ugyanúgy eredményes tudott lenni, mint a mezőnyből, döntően neki volt köszönhető, hogy három perccel a negyed vége előtt a fehérváriak először a találkozón átvették a vezetést (15–14). Erre azonban jól reagáltak a vendégek, és nyílt csata végén hárompontos előnnyel zárták a játékrészt (22–25).

2. negyed

Lorenzo Williams leragasztott állal tért vissza a hajrára

A folytatásban elsősorban a támadásokra összpontosítottak a felek, a hazaiak csapatként próbáltak meg eredményesek lenni, a vendégek az egyéni megmozdulásokra, vállalásokra építettek. A felvonás végére azért összeálltak a védekezések, míg a fáradtság és a gyorsított tempó sok pontatlansághoz és technikai hibához vezetett. A mérkőzésen fej-fej mellett haladtak a felek, de többnyire immár a vendégeknek kellett kapaszkodniuk a pattogós hazaiak után (46–42).

3. negyed

A nagyszünet után is nehezen találtak magukra a vendéglátók, de azért korábban, mint a rajt után, így a picit meglépő paksiakat gyorsan utolérték. Parázs hangulat, forró, de sportszerű légkör jellemezte a találkozót, amely minden ízében méltó volt egy vérbeli rangadóhoz. A hajrában azért érezhető volt, hogy fáradnak a pályán lévők, a fehérváriak előszeretettel játszották be a labdát a kosár alá, míg a vendégek kintről tüzeltek gyakran. Büntetőkkel nőtt háromra a hazaiak előnye, de a vendégeknek a rendelkezésre álló két mp is elég volt egy kétpasszos kontra utáni ziccerből született kosárhoz (69–68).

4. negyed

Erőszakosabb Paks próbált meg nagy rohamra indulni, a vendégek a megnyert harmadik negyed lendületére építettek. A palánkok alatti területre nem nagyon erőltették a bejátszásokat, az oda való betöréseket a játékosok, sokkal inkább a tiszta dobóhelyzeteket keresték, és azt sem bánták, ha azok hárompontos kísérletek voltak. Döntően azonban nem változott az állás. Damian Hollis kettő az egyes hazai kontránál támadófaultolta ellenfelét, mindezt úgy, hogy könyökével Lorenzo Williams állát találta el, aki vérző sérüléssel hagyta el a parkettet. Két perccel a vége előtt lélegzethez és ötpontos előnyhöz jutottak a házigazdák, amíg Wood két sikeres büntetővel növelte övéi előnyét, a végjátékra visszaérkezett leragasztott állal Lorenzo Williams. Segíteni azonban ő sem tudott: az utolsó percnek kevés éle maradt, hiszen a Fehérvár kilenccel is megugrott, hogy végül nyerjen is (91–82).

A két együttes paksi ütközetét az akkor házigazda Atomerőmű 71–68-ra nyerte meg, a fehérváriaknak összejött a visszavágás.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
ALAPSZAKASZ, 17. FORDULÓ
ALBA FEHÉRVÁR–ATOMERŐMŰ SE 91–82 (22–25, 24–17, 23–26, 22–14)
Székesfehérvár, 1900 néző. V: Cziffra, Pálla, Frányó
FEHÉRVÁR: MOORE 18/6, WOOD 26/9, HOLLIS 11/3, Lekli 2, KELLER Á. 15. Cs: Bódi 7, Supola 10/6, Medve 2, Juhos. Edző: Dzunics Braniszlav
PAKS: L. WILLIAMS 14/6, N. Williams 13/6, VOJVODA 19/9, Kámán 3/3, Tóth Á. 12. Cs: Körtélyesi 10, Idlet 6, Eilingsfeld 2, Kovács Ákos 3. Edző: García Enrique Gutiérrez
Az eredmény alakulása. 4. p.: 2–12. 7. p.: 15–14. 9. p.: 17–21. 13. p.: 24–29. 16. p.: 32–32. 18. p.: 39–36. 20. p.: 44–40. 22. p.: 46–48. 24. p.: 54–51. 27. p.: 60–60. 31. p.: 69–70. 35. p.: 78–73. 37. p.: 78–78. 38. p.: 83–78.
Kipontozódott: Tóth Á. (38. p.)
Dzunics Braniszlav: – Nagy küzdelem volt, nüanszok döntöttek. A negyedik negyedben védekezésben és támadásban megtaláltuk a ritmust, és ezzel nyertünk. Bár eddig is csapatként működtünk, de most, amikor nagy szükség volt rá, látszott igazán, hogy igazi csapat vagyunk.
García Enrique Gutiérrez: – Lorenzo Williams sérülése nagy érvágás volt, ő rendkívül fontos játékosunk. A végén nagy helyzetekben hibáztunk, ez pedig végzetesnek bizonyult. Jól dolgoztak a játékosaim, védekezésben és támadásban is egy kicsi hiányzott a sikerhez.
1. Alba Fehérvár 11 9 2 964–785 0.909
2. Kaposvári KK 10 8 2 872–784 0.900
3. Atomerőmű SE 11 8 3 946–900 0.864
4. Falco-Szova KC Szombathely 10 7 3 891–838 0.850
5. Sopron KC 10 6 4 844–796 0.800
6. Zalakerámia ZTE KK 10 5 5 828–898 0.750
7. TOP COP Security Jászberény 10 4 6 816–852 0.700
8. Pécsi VSK-PANNONPOWER 10 4 6 741–772 0.700