Dánia lelépte Izlandot, és csoportelső

2013.01.16. 18:42
Hans Lindbergék szárnyalnak a csoportkörben (fotó: Action Images)
A férfi kézilabda-világbajnokság B-csoportjának negyedik fordulójában Oroszország Macedóniával csapott össze, és az összecsapás 29–29-es döntetlenre végződött. Az oroszok a második félidőben vezettek már hat góllal is, ám az előny kevésnek bizonyult, miután az ellenfél – a tízgólos Kiril Lazarov vezetésével – felzárkózott, majd az utolsó percben ki is egyenlített. A hatos másik meccsén Németország a papírformának megfelelően múlta felül Montenegrót, akárcsak Franciaország Argentínát. Az A-csoportban Dánia könnyedén nyert Izland ellen, így bebiztosította csoportelsőségét.

A-CSOPORT

Az A-csoportban eddig meglepetéseket felmutató Tunézia vereséget szenvedett Brazíliától, ami sokba, de legalábbis helyezésekbe kerülhet a folytatásban az afrikaiaknak. A tunéziaiaknál az eddig remeklő Amine Bannur, Vel Zsalluz átlövőpáros közül előbbi nem játszott, míg utóbbi gól nélkül maradt, a brazil kapus Luis Ricardo Nascimento pedig jobb napot fogott ki, mint rivális kollégája, így Brazília szünetbeli előnye kitartott a hajrára is.

A tunéziaiaknak a második félidő közepén volt egy nyolcperces gólcsendjük, és ugyan a dél-amerikaiak sem tüsténkedtek gólszerzésben, előnyösebb helyzetben voltak, és Fernando Pacheco góljaival bebiztosították győzelmüket. Az utolsó körben Brazília Montenegróval, Tunézia pedig Argentínával csap össze.

A németek számára egy kötelező feladat, a Montenegró elleni mérkőzés következett a sorban, ám Fahrudin Melics vezetésével az eddig pont nélkül álló csoportutolsó sokáig remekül tartotta magát, sőt a 18. percben még montenegrói vezetést mutatott az eredményjelző (7–8). Ezt követően viszont fordulat következett be, zsinórban öt gólt dobtak Dominik Kleinék, és ugyan a szünetig feljebb zárkóztak a pirosak, a németek vonulhattak nyugodtabban pihenőre.

Fordulás után nem sokkal ismét nagy hullámvölgybe kerültek a crnagorácok, a kilencperces gólcsend pedig 14–14-es állás után 21–14-es német vezetést eredményezett. Innét pedig már nem volt visszaút a montenegróiaknak, miután kapusaik meglehetősen gyenge napot fogtak ki, gyakorlatilag eldőlt a mérkőzés. Németország 29–21-re legyőzte ellenfelét, és fontos két ponthoz jutott.

Franciaország sima győzelmet aratott Argentína felett, azaz továbbra is hibátlan, és ha nem kap ki Németországtól az utolsó fordulóban, megszerzi a csoport első helyét.

Kiril Lazarov az oroszokat is alaposan megszórta (fotó: Action Images – arcív)

B-CSOPORT

A B-csoportban a – papíron – 2. helyre hajtó csapatok összecsapásán Macedónia Oroszországgal csapott össze. Az oroszok jobban kezdtek, elhúztak az első percekben három góllal, ám aztán a félidő közepén gödörbe kerültek, és a macedónok fordítottak. Hiába azonban Kiril Lazarov góljai, Timur Dibirov és Szerhij Harbok góljainak köszönhetően a szünetben ismét Oleg Kulesov csapatánál volt az előny (16–13).

Fordulást követően Dibirovék megszilárdították vezetésüket, elhúztak hat góllal, ám ezt követően egy emberelőny után új erőre kapott Macedónia, és egy 7–3-as szakaszt produkálva újra belátható távolságon belülre tornázták magukat. Az utolsó tíz percre fordulva így már csak egy gól volt az oroszok előnye, ám sokáig úgy tűnt, ez ki is tart, végül 20 másodperccel a vége előtt Goce Georgijevszki mégis kiegyenlített, és miután az oroszok elkótyavetyélték a hátralévő időt, maradt a döntetlen. A szélső Dibirov teljesen ki is akadt a labdát kényelmesen dajkáló csapattársaira, még mikor a játékosok pacsiztak, akkor is alig tudta leplezni dühét, és hisztizett a kispadnál.

Dánia az első helyért lépett pályára Izland ellen, hiszen győzelme esetén már biztosan elkönyvelhette volna a csoport első helyét. A dánok első góljára három percet kellett várni, viszont a védekezésük már ekkor is stabilnak tűnt. Hans Lindberg és Mikkel Hansen is gyorsan elkapta a fonalat, így Ulrik Wilbek játékosai kézben tartották a mérkőzést, és a második félidő elejére már ötgólos előnyt építettek fel.

A Eb-címvédő többet lőtt kapura, ám az alapvető különbséget mégis a kapusok közötti különbség jelentette a mérkőzésen: Niklas Landin jól védett, ezzel szemben a túloldalon Björgvin Páll Gústavsson nem igazán fogott ki jó napot, és a beugró Aron Rafn Edvardsson sem tudott sokat hozzá tenni az izlandi összteljesítményhez. Az északi derbi végül nagyon simán ért véget, a dánoknál Lindberg és Hansen mellett Anders Eggert és Henrik Möllgaard is megszórta magát. Dánia győzelmével elsőként biztosította be csoportelsőségét.

A csoport 5. helyéről döntő mérkőzésen Katar magabiztosan győzte le Chilét (31–23).

Oroszország–Macedónia 29–29 (16–13)
Ld: Dibirov 9, Harbok 6, Igropulo, Atman, Siskarev 4-4, ill. K. Lazarov 10, Sztojlov, Manaszkov 5-5
Chile–Katar 23–31 (9–16)
Ld: Salinas 7, E. L. Feuchtmann 5, ill. Aziza 8, Alrajesz 6, Bumendzsel 5
Izland–Dánia 28–36 (13–16)
Ld: Kristjánsson 7, S. Gudjónsson 6, G. V. Sigurdsson 5, ill. Eggert, Hansen, Lindberg 7-7, Möllgaard 5