Kiss-parádé a kapuban, két góllal legyőztük Romániát!

NEDELYKOV TAMÁS (Nancy), HATÁR DÁVID (közvetítés)NEDELYKOV TAMÁS (Nancy), HATÁR DÁVID (közvetítés)
2018.12.12. 17:45
Crina Pintea és Kovacsics Anikó csatája (<strong>Fotó</strong>: MTI/Kovács Tamás)
Óriásit harcolva 31–29-re megnyerte utolsó középdöntő-mérkőzését a magyar női kézilabda-válogatott Románia ellen a franciaországi Európa-bajnokságon, ezzel összesítésben a hetedik helyen végzett. Az 52. percben a románok klasszis átlövője, Cristina Neagu súlyosnak tűnő térdsérülést szenvedett.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG
KÖZÉPDÖNTŐ
, 3. FORDULÓ
2. CSOPORT
MAGYARORSZÁG–ROMÁNIA 31–29 (17–17)

Nancy, 2600 néző. V: M. Bennani, S. Bennani (svédek)
MAGYARORSZÁG: Bíró B. – LUKÁCS V. 5, KOVACSICS 5, Planéta 1, Szabó L., HÁFRA N. 6, SCHATZL NADINE 6. Csere: KISS É. (kapus), Kovács A. 4 (3), Tóvizi 2, Tóth G., LAKATOS 2, Pálos-Bognár. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
ROMÁNIA: Dumanska – Chiper 1, Laslo 3, BUCESCHI 4 (1), PINTEA 7, NEAGU 9 (1), Florica 1. Csere: DEDU (kapus), Perianu, Udristioiu, Ardean-Elisei 2 (1), Bacaoanu, Geiger, Dragut 2. Szövetségi kapitány: Ambros Martín
Az eredmény alakulása. 4. p.: 1–3. 12. p.: 5–9. 17. p.: 9–13. 22. p.: 12–13. 29. p.: 15–15. 36. p.: 20–20. 42. p.: 25–20. 45. p.: 26–21. 49. p.: 26–25. 54. p.: 29–27. 57. p.: 30–29.
Kiállítások: 8, ill. 4 perc
Hétméteresek: 5/3, ill. 7/3

További mérkőzések a csoportból
Spanyolország–Norvégia 26–33 (17–18)
Hollandia–Németország 27–21 (13–11)

Miután az előttünk lejátszott mérkőzésen a norvégok legyőzték a spanyolokat, biztossá vált, hogy a mieinknek a csoportharmadik hely megszerzéséért is nagy különbségű győzelmet kellene aratnia, így tulajdonképpen viszonylagos tét nélkül játszhattunk, persze nem volt mindegy, milyen szájízzel fejezzük be a tornát. A románok négy nap alatt a harmadik meccsüket vívták, míg a magyar csapatnak hétfőn és kedden nem kellett pályára lépnie.

Az ellenfél ettől függetlenül nagy elánnal vetette bele magát a küzdelembe, a négy közé jutás közelsége és a sok szurkolójuk is erőt adhatott nekik. Nálunk ezúttal Szabó Laura kezdett beállóban, akitől azt lehetett várni, hogy védekezésben jobb eséllyel veszi fel a küzdelmet Crina Pinteával.

A románok beállója mellett természetesen Cristina Neagu határozta meg az ellenfél játékát, ahogy Kim Rasmussen is mondta a találkozó előtt, kettejüket egyszerre szinte lehetetlen volt kikapcsolni. Két szélsőnk, Lukács Viktória és Schatzl Nadine kezében azonban ismét bízhattunk, de Háfra Noémi is a rá jellemzőlendülettel játszott, az ő góljaiknak köszönhetően tartottuk a lépést az egy-két találattal vezető románokkal.

Aztán amikor a 14. perc elején már négyre nőtt a hátrányunk (610), a kapitány kénytelen volt időt kérni. Nem sokkal később közte ötről kellett megindítanunk a felzárkózást, miközben érkeztek a cserék is a csapatunkba. Változott is a játék képe, többször tudtuk sikerrel kivédekezni a román rohamokat, így esélyünk nyílt lendületből befejezni az akciókat. Nagyot küzdve és közben egymást biztatva, néha mindkét kapu előtt kissé kaotikus pillanatok után a szünetre fel is tudtunk jönni döntetlenre, Kovacsics Anikó szinte a dudaszó pillanatában talált be (1717).

Ez azért is volt fontos, mert a második játékrészt jól indítva így rendre a románoknak kellett menniük az egyenlítésért. Kiss Éva nagyon elkapta a fonalat, egy támadáson belül háromszor is védeni tudott, majd Schatzl góljával először vezettünk kettővel (2220). Ambros Martín időkérését követően Háfra kétszer is jól tört be Neagu mellett, aztán Schatzl ívelt bedobásból az üres román kapuba, talpra ugrasztva az egész magyar kispadot (2520).

A fiatalok közül Lakatos Rita és Tóvizi Petra is sokat hozzá tudott tenni a játékunkhoz, miközben Neagu egy hétperces román gólcsendet tört meg. Ők is cseréltek a belső posztokon, beállt például a kisvárdai Ana-Maria Dragut, az ő gólja is kellett ahhoz, hogy kettőre jöjjenek fel (2624). Támadásban sajnos többet rontottunk, ezzel megadva az esélyt az ellenfélnek a felzárkózásra. Az utolsó tíz percet megkezdveNeaguesett el Planéta mellett, ésa jobb térdét fájlalva végül hordágyon hagyta el a pályát, nagy valószínűséggel súlyos térdsérülést szenvedett. A román kispadon és a nézőtéren is többen a könnyeikkel küzdöttek.

Dragut egyenlítése (2727) után Lukács góljaival vezettünk ismét, de Kiss védései nagyon kellettek hátul. A kétgólos előnnyel jól gazdálkodtunk a hátralevő percekben, ráadásul a románok két hetest is rontottak, ígyvégül 3129-re nyertünk, és két vereség mellett négy győzelemmel, a hetedik helyen fejeztük be az Eb-t. Ez az előzmények ismeretében minden várakozást felülmúló teljesítmény.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Lakatosnál látnak belemenést, de már csak fél perc van vissza. Ambros Martín kér időt. Buceschi lövését védi Kiss, de hetest kapnak a románok. Lakatost még kiállítják. Laslo pattintott lövése lejön a lécről, Planéta pedig leszedi a kipattanót. Ezzel vége, a magyar válogatott 31–29-re legyőzte Romániát.

59. perc: Nagyon passzív a román támadás, de Pintea csak kiharcol egy hetest. Ardean-Elisei nagyon csúnyán a kapu fölé bombázza a büntetőt.

58. perc: Remekül jár a labda, a támadás végén Háfra húzza le Schatzlnak, aki kilövi a kapu rövid oldalát. 31–29

57. perc: Buceschi talpról lövi ki a bal alsót. 30–29

56. perc: KISS ÉVA! Pintea kerül ziccerbe, de újra véd a magyar kapus. Háfránál fújnak lépéshibát.

55. perc: Hetest kapnak a románok, Kiss Éva pedig belekap Ardean-Elisei lövésébe, de a labda végül átjut a gólvonalon (29–28). Kovacsics révén jön a válasz. 30–28

24. perc: Kiss Éva mutat be egy újabb védést, majd Lukács szerez gólt (29–27). Ötből öt a mai mérlege.

53. perc: Dragut lő óriási gólt, ezzel egyenlítenek a románok (27–27). Lukács kap labdát a jobb szélen, Dedu mellett a kapuba bombázza a labdát. 28–27

52. perc: Rasmussen kap sárga lapot. Neagu lódul meg, majd óriási kiáltással elterül a földön, a térde sérülhetett meg, könnyen lehet, hogy elszakadt a keresztszalagja. Planéta megtámasztotta, de inkább rosszul lépett az átlövő. Súlyosnak tűnik a sérülés, a bírók videózzák az esetet. Neagu hordágyon hagyja el a pályát, büntetés nincs.

51. perc: Neagu emelkedik, majd a jobb alsóba bombáz (27–26). Szabó kap remek bejátszást Kovacsicstól, ám Dedu bravúrral hárítja a kísérletet.

50. perc: Nagyon kellett! Kovacsics egy kiváló csellel megveri az emberét, majd a léc alá bombáz (27–25). Kiss Éva védi Dragut lövését, de Kovács belemegy az ellenfélbe, így újra jöhetnek a románok.

49. perc: Újabb blokk, ezúttal Neaguban akad el Háfra lövése. Sorozatban a negyedik román gól is megvan, Neagu eredményes. 26–25

48. perc: Laslót nem sikerül megállítani, az átlövése pedig a kapu jobb oldalában köt ki (26–24). Kim Rasmussen kikéri a második idejét. Perianu sáncolja Háfrát, nálunk marad a labda.

47. perc: Ardean-Elisei lő gólt a bal szélről (26–23), majd egy gyors támadás végén Kovacsics lő kapufát.

46. perc: Lakatos húzza le a szélre, Schatzl azonban a kapu mellé küldi a labdát.

45. perc: Kovacsics ügyes passza után Tóvizi állítja vissza az ötgólos különbséget (26–21). Dragut friss erőként érkezik, és rögtön gólt is szerez . 26–22

44. perc: ELKÉPESZTŐ! Neagu bejátszása után Pintea kerül ziccerbe, de a lövését lábbal védi a magyar kapus. Sőt, egy újabb Kiss-bravúr, ezúttal Florica lövését védte. 10 védéssel, 50 százalékon áll Kiss.

43. perc: Neagu töri meg a román gólcsendet (25–21), majd Háfrát blokkolják.

42. perc: Háfra ezúttal kifelé cselezve veri meg a védőjét, és újabb gólt szerez (24–20). Neagu elhagyja a labdát, majd Schatzl dobja a labdát az üres kapuba. KÖZTE ÖT! 25–20

41. perc: Kiss bravúrral védi Neagu ziccerét, de Planétát kiküldik két percre, a románok pedig hetest kapnak. KISS ÉVA! A magyar kapus hárítja Buceschi büntetőjét, Lukács pedig összeszedi a kipattanót.

40. perc: Tóvizi harcol ki kiállítást, Perianunak kell leülnie. Remek, remek, remek! Háfra egy az egyben megveri Neagut, majd a kapuba lő. 23–20

39. perc: Schatzl szerez szemfülesen labdát, majd sprintel egy nagyot, végül a kapuba pattintja a labdát (22–20). Kettővel vezetünk, időt kérnek a románok. Buceschinél látnak belemenést.

38. perc: Kiss Éva! Újabb védés a magyar kapustól, ezúttal Pintea ziccerét rúgja ki lábbal. De kár érte, Kovacsics átlövése a jobb oldali kapufáról kifelé pattan.

37. perc: Chiper lövését ezúttal védi Kiss, a kipattanó azonban a románoké. Megint Chiper próbálkozik a jobb szélről, Kiss megint lábbal véd, de oldalt megy ki a labda..

36. perc: Ügyes labdajáratás végén Chiper szerez gólt a jobb szélről (20–20). Ez volt a románok első gólja a szélről a mai meccsen. Lakatos erőszakosan harcol ki magának helyzetet, majd a védőjével a nyakában a bal felső sarokba lő. 21–20

35. perc: Ezúttal Laslo találja meg Pinteát, aki átejti Kisst (19–19). Remek! Lakatos bejátszása után Tóvizi szerez gólt estében, beállóból. 20–19

34. perc: Erre egyszerűen nincs ellenszerünk: Neagu bejátszása után Pintea eredményes (18–18). Háfra egy pazar testcsellel átveri Neagut, majd laposan a kapuba lő. 19–18

33. perc: Buceschi durrant mellé emberhátrányban, de nem tudjuk növelni az előnyünket, Kovacsics ejti ki a kezéből a labdát. Buceschi lő fölé, de visszakapják a labdát.

32. perc: Pintea lövését védi Kiss, sípszó pedig nincs. Gyorsan lefordulunk, Háfra ziccerét azonban védi a kapus. De Háfra ellen szabálytalankodtak, így hetest kapunk, Floricát pedig kiállítják. Kovács érkezik, és a harmadik hetesét is gólra váltja, először vezetünk! 18–17

31. perc: Elkezdődött a második félidő, a mieink vezethetik az első támadást. Lakatos a kapu fölé vágja a labdát.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Csak a szokásos, Neagu bejátszása után Pintea ejti át Kisst (15–16). Gyorsan válaszolunk, Kovács lő gólt (16–16). Kiss védi Buceschi lövését, de Lukács elejti a kipattanót, így Buceschihez kerül a labda, aki másodjára már nem hibázik (16–17). De marad még néhány másodperc, egy nagy rohanás végén pedig Kovacsics lő gólt, így az első félidő 17–17-es döntetlennel ér véget.

29. perc: Geigernél ezúttal belemenést látnak, harmadjára pedig már sikerül egyenlíteni: Kovacsics lendületből kilövi a kapu jobb oldalát (15–15). Ambros Martín időt kér.

28. perc: Geiger gyenge lövése nem okoz gondot Kissnek. megint nem jön össze az egyenlítés, Kovács lő mellé.

27. perc: Udristioiunál látnak szabálytalanságot, támadhatunk az egyenlítésért. Kovacsics bejátszása után Szabó centikkel a kapu mellé lő.

26. perc: Buceschi vállalja magára a büntetőt, és ő nem hibázik (13–15). Háfra villan meg, és talpról a bal alsó sarokba lő. 14–15

25. perc: Kovacsics próbált betörni, kapott is érte egy hetest. Kovács ezt is gólra váltja (13–14). Buceschi harcol ki hetest…

24. perc: Három próbáltuk megtartani Pinteát, ez nagyjából sikerült is, de a játékvezetők szerint szabálytalanul. Tóvizit állítják ki két percre. Neagu senkitől sem zavartatva ugrik fel, majd kilövi a kapu bal oldalát. 12–14

23. perc: Neagu elejti a labdát, majd a lerohanás végén Planéta elementáris erővel kilövi a jobb felsőt (12–13). Planéta Pinteával ütközött a lövése után, és rövid ideig a földön maradt, de talán nincs nagy baj.

22. perc: Lakatos harcol ki hetest, Kovács pedig a léc alá küldi a labdát. 11–13

21. perc: Szélről nincs gond, Lukács éles szögből beugorva lő, a labda pedig a jobb oldali kapufáról a hálóba pattan. 10–13

20. perc: Neagut nem zavarta meg a kihagyott büntető, két védő között, kissé balról lő a kapunkba. 9–13

19. perc: Buceschi harcol ki hetest, ám Kiss Éva ezúttal túljár Neagu eszén, a magyar kapus bal lábában elakad a labda.

18. perc: Sorozatban szerzett három magyar gól után Neagu lő gólt kissé balról a kapu bal oldalába, ráadásul Perianu labdát is szerez a másik oldalon. 9–12

17. perc: Újabb labdaszerzés, ezúttal Schatzltól, a támadásunk végén pedig Kovacsics egy pattint passzal hozza helyzetbe Lukácsot, aki nem is hibázik a jobb szélről. 9–11

16. perc: Lakatos szerez remek gólt, talpról a léc alá bombázza a labdát (7–11). Eladják a labdát a románok, a lerohanásunk végén pedig Schatzl szerez gólt éles szögből. 8–11

15. perc: Háfra ezúttal a kapuba pattint, de már belemenést fújtak a svéd bírók. Neagu ellen nincs ellenszerünk, ezúttal egy bombaerős átlövésből szerez gólt. 6–11

14. perc: Buceschi kissé balról lő, a labda pedig Bíró lábai között utat talál a kapuba (6–10). Kim Rasmussen időt kér. Háfra pattint fölé, de szabálytalankodtak ellene.

13. perc: Háfra lendületből érkezik, kapja a labdát, majd kilenc méterről kilövi a bal felsőt. 6–9

12. perc: Passzívnál Tóth bombáz a kapu fölé. Neagu találja meg sokadszor Pinteát, aki lefordul Tóthról, majd gólt lő. 5–9

11. perc: Sőt, ez már két perc, Planéta rántotta le Laslót. Kiss Éva érkezik a büntetőre, de Neagu magabiztosan a kapuba küldi a labdát. 5–8

10. perc: Megint sikerül megtalálni Schatzlt, aki nagyon éles szögből is a kapuba vágja a labdát (5–7). Planéta kap sárga lapot.

9. perc: Neagu labdaszerzése után Laslo fut, majd a lerohanás végén átejti Bírót. 4–7

8. perc: Ismét Pintea kerül nagy helyzetbe, a beálló pedig ezúttal nem hibázik (3–5), ám gyorsan tudunk válaszolni: Lukács köszön be a jobb szélről (4–5). Chiper lő kapufát, de a kipattanó a románoké, Pintea pedig szinte az üres kapuba lő gólt. 4–6

7. perc: Háfrát ezúttal blokkolják, de megvan a kipattanó. Szép támadás végén Schatzl kap labdát a bal szélen, beugrik, majd a bal alsóba lő. 3–4

6. perc: Háfra kísérletezik egymás után kétszer is, de Dumanska mind a két lövését hárítja. Bíró is bemutat egy védést, ő Pintea eszén járt túl ezúttal.

5. perc: Kovács harcol ki egy újabb hetest, Kovacsics azonban a lécre vágja a labdát. Szerencsére a kipattanó megvan, másodszorra pedig már nem hibázik Kovacsics (2–3). Neagu óriási kapufája után Floricánál köt ki a labda, ő pedig közelről gólt lő. 2–4

4. perc: Neagu lövését ezúttal védi Bíró, de a kipattanó a románoké, Laslo pedig beugrik a hatoson belülre, és a kapuba küldi a labdát. 1–3

3. perc: Neagu bejátszása után Pintea lő gólt beállóból (0–2), Háfra révén azonban van válaszunk. 1–2

2. perc: Kovács harcol ki hetest, Pintea pedig besárgul. Dedu érkezik a kapuba, Planéta lövése után pedig a jobb térdében elakad a labda.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a románok vezethetik az első támadást. Neagu lábbal megveri Planétát, majd a bal alsóba küldi a labdát. 0–1

A norvégok 33–26-ra nyertek a spanyolok ellen, ezzel megtették a maguk dolgát, innentől kezdve a többi két meccs eredményétől függ a sorsuk. Részletek itt!

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Románia mérkőzés a középdöntő utolsó fordulójából. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

„Ha Neagu úgy játszik a románoknál, mint a norvégok ellen, tízből kilenc meccset biztosan megnyernek. Nem számít, az ellenfél edzője mit talál ki, vagy Ambros Martín milyen munkát végez. Minden kétséget kizárólag a világ jelenlegi legjobb játékosa, aki az esetek nagy többségében jó döntéseket hoz, több védőnek is folyamatosan szemmel kell tartania. Buceschi és Geiger is önbizalommal telve játszik mellette” – mondta Kim Rasmussen, a magyar válogatott szövetségi kapitánya a mérkőzés előtt.

A románok játéka tehát nagy mértékben függ Neagutól, de ő is csak ember, neki is van rossz napja, és például a hollandok ellen nagyon nem ment neki a játék. Az ellenfél persze jól felkészült, és a holland kapus is kiváló munkát végzett. Kimaradtak a távoli lövései, ebben a tartományban kényszeríthető a leginkább hibára. Ha egyedül áll a kapussal szemben, az általában mindig gól. Nem lehet őt teljesen kikapcsolni a játékból, de rá lehet erőltetni, hogy olyan helyzetekből lőjön, ami kevésbé fekszik neki. Az biztos, hogy a kapusainknak is nagyon fel kell készülnie.”

„A románok három meccset játszanak négy nap alatt, ez kemény. Ha ott tudunk maradni rajtuk, akkor a hajrában gyorsítva a játékot talán fáradtabbak lesznek. Ha valaki minden meccsen negyvenöt percnél többet van a pályán, két-három meccs után meglátszik a hatása. Neagu a 2015-ös vébén jól játszott, de az utána levő két évben visszaesett valamelyest a teljesítménye a nagy tornákon, ezzel együtt még mindig egymaga is képes megnyerni a meccseket.”

A kapitány hangsúlyozta, nem beszélnek az elődöntőről, csak teszik a dolgukat, az a fontos, hogy megfelelő hozzáállással, nem megijedve lépjenek pályára, majd ha lefújják a meccset, megnézik, mire volt elég az eredményük.

A mérkőzés beharangozóját ide kattintva olvashatja el!

A MAGYAR VÁLOGATOTT 18 FŐS EB-KERETENÉVJEGYEK ÉS SZUBJEKTÍV JELLEMZÉSEK ITT!