Hollandia drámai meccsen lett világbajnok a női kézi-vb-n

NEDELYKOV TAMÁS (Kumamoto), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (Kumamoto), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2019.12.15. 12:19
Hollandia drámai meccsen lett világbajnok (Fotó: Kovács Anikó)<br />
Hollandia győzelmével zárult a Japánban zajló női kézilabda-világbajnokság, miután Danick Snelderék a rendkívül izgalmas fináléban 30–29-re legyőzték Spanyolországot.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, JAPÁN
DÖNTŐ
HOLLANDIA–SPANYOLORSZÁG 30–29 (16–13)
Kumamoto, 9624
néző. Vezette: C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
HOLLANDIA:
WESTER – Malestein 3, Van der Heijden 3, SNELDER 5, Kramer, ABBINGH 7 (1), Smeets. Csere: Duijndam (kapus), POLMAN 9, Dulfer, Van Wetering 1, Bont 2. Szövetségi kapitány: Emmanuel Mayonnade
SPANYOLORSZÁG:
Navarro – M. López 6, M. González 2, Pena 3 (2), Hernández 3, BARBOSA 7 (1), Gutiérrez. Csere: De Paula (kapus), L. González 1, Rodriguez, FERNÁNDEZ 5 (1), Cesareo, S. López 2. Szövetségi kapitány: Carlos Viver Arza
Az eredmény alakulása.
3. p.: 1–3. 7. p.: 2–6. 11. p.: 5–9. 17. p.: 9–9. 27. p.: 13–12. 39. p.: 21–16. 42. p.: 23–19. 50. p.: 25–24. 57. p.: 29–27.

Ld: Arntzen 7, Oftedal 7, ill. Vjahireva 9

A spanyolok átmentették a norvégok ellen látott formájukat, és Alexandrina Barbosa vezérletével nagyon bekezdtek, míg a hollandok gyors labdafelviteleit ezúttal nem koronázta siker. Emmanuel Mayonnade-nak már a 6. percben időt kellett kérnie, miután csapata 6–2-es hátrányba került. A hollandok védekezése elég szellős volt, a spanyolok könnyedén találták meg a réseket rajta.

Aztán elkezdett magára találni az oroszoknak is sok gondot okozó Abbingh, Polman páros, míg a kapuban Tess Wester kapta el a fonalat, hetest és ziccert is védett, s a hollandok 9–9-re egyenlítettek. Ezután hosszú percekre befagyott az eredmény, sok volt a kimaradt támadás mind a két oldalon, mígnem Pena hetesből egy több mint tízperces spanyol gólcsendet tört meg. Sokáig nem örülhetett a csapata, ugyanis a lendületbe jövő hollandok fordítottak, és a szünetre 1613-as előnyt alakítottak ki. Jellemző, hogy Silvia Navarrót még a félidő előtt le kellett cserélni, annyira keveset találkozott a labdával, de furcsa volt, hogy Barbosát jegelte edzője a játékrész második felében.

Közben a bronzot nyerő orosz válogatott mestere, Ambros Martín üdvözölte a győri küldöttséget, amelynek tagjai egészen a vb végéig Kumamotóban maradtak.

A folytatásban aztán öttel elment Hollandia (17–22), jól találták meg beállóban a ferencvárosi Danick Sneldert is a társai. Carlos Viver védekezésváltással próbálkozott, Barbosa jött ki zavaróba. Ezzel sikerült is 23–21-re felzárkóznia a spanyoloknak, Mayonnade-on volt a sor, hogy megoldást találjon a helyzetre. A hollandoknak azonban ezután is komolyabb feladványt jelentett a nyitott spanyol védekezés elleni támadásszervezés, a spanyolok pedig Alicia Fernández üres kapus góljával egyre jöttek fel (24–25).

A hajrához érve őrizték minimális vezetésüket a hollandok, a spanyolok több ígéretes helyzetet is elpuskáztak. Barbosa például ziccerben iramodott meg, és lőtt Westerbe, de utána megint elhagyták a labdát a hollandok, és Marta López már nem hibázott. Ezzel 2929 lett az állás másfél perccel a vége előtt. Holland időkérés után passzívnál elvették a labdát a Bonaventura ikrek, a győzelemért jöhettek a spanyolok. Barbosa lövését fogta Wester, majd Ainhoa Hernández szabálytalanul blokkolta a kidobást, amiért piros lapot kapott, a hollandok pedig heteshez jutottak. Méghozzá azért, mert Hernández lába kint volt ugyan, de a keze belógott a hatos fölé, amikor blokkolt, ez pedig az utolsó fél perces szabály szerint hetes. Abbingh állt a labda mögé, és bevágta Darly Zoqbi de Paulának. 3029-re nyert Hollandia egy nem akármilyen végjátékban!

A hollandok másodszor játszottak vb-döntőt 2015 után, és először győztek, 2017-ből még egy bronzérmük van. Hollandia győzelmével egyenes ágon kvalifikálta magát Tokióba. A második helyével is története legjobb vb-eredményét elérő Spanyolország is kedvező helyzetbe került, ugyanis abból a csoportból kell kiharcolnia az olimpiai szereplést, amelyben rajta kívül csak egy másik európai csapat, nevezetesen Svédország van.

AZ ÁLOMCSAPAT
Kapus: Tess Wester (Hollandia)
Jobbszélső: Jovanka Radicsevics (Montenegró)
Jobbátlövő: Anna Vjahireva (Oroszország)
Irányító: Estavana Polman (Hollandia)
Beálló: Linn Blohm (Svédország)
Balátlövő: Alexandrina Cabral Barbosa (Spanyolország)
Balszélső: Camilla Herrem (Norvégia)

A legértékesebb játékos (MVP): Estavana Polman (Hollandia)
Gólkirály: Lois Abbingh (Hollandia, 71 gól)

A VB VÉGEREDMÉNYE
1. Hollandia Hollandia (Lois Abbingh, Delaila Amega, Debbie Bont, Rinka Duijndam, Kelly Dulfer, Merel Freriks, Laura van der Heijden, Dione Housheer, Jessy Kramer, Angela Malestein, Larissa Nüsser, Estavana Polman, Martine Smeets, Inger Smits, Danick Snelder, Tess Wester, Bo van Wetering. Szövetségi kapitány: Emmanuel Mayonnade)
13. Franciaország
14. MAGYARORSZÁG (Bíró Blanka, Faluvégi Dorottya, Háfra Noémi, Kiss Éva, Kiss Nikoletta, Klujber Katrin, Kovács Anna, Kovacsics Anikó, Lukács Viktória, Márton Gréta, Pásztor Noémi, Schatzl Nadine, Szabó Laura, Tomori Zsuzsanna, Tóth Gabriella, Tóvizi Petra, Triffa Ágnes, Vámos Petra. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, hihetetlen dráma után ért véget a világbajnoki döntő. 29–30
60. perc: A hetest Abbingh bevágta, ezzel Hollandia a világbajnok! 29–30
60. perc: ÉS 4 MÁSODPERCCEL A VÉGE ELŐTT HOLLAND HETES!
60. perc: Barbosa nagy lövését Wester kivédte, majd gyorsan indított volna, megakadályozták benne, piros lap Hernándeznek.
60. perc: Spanyol időkérés.
60. perc: 21 másodpercük van a spanyoloknak. Ha belövik...
60. perc:
Sokáig támadtak a hollandok, passzívat jeleztek a bírók, majd elvették tőlük.
59. perc: Holland időkérés.
59. perc: Egyenlő! Újra labdát vesztettek a hollandok, és Marta López belőtte! 29–29
58. perc:
Ziccerben indulhatott Barbosa, de nem tudott egyenlíteni, mert Wester nagyot védett.
57. perc: Barbosa kapta a labdát jó helyzetben, és feljött egy gólra Spanyolország. 28–29
57. perc: Polman szép csellel talált magának rést, betört és belőtte. 27–29
56. perc: Marta López belőtte magát, már az ötödik gólját szerezte, és csak egy gól a különbség. 27–28
55. perc: Soledad López
ziccere a kapufáról jött ki. A másik oldalon Van der Heijden szinte lemásolta ugyanezt.
55. perc: Malestein elhamarkodott lövése fölé szállt.
54. perc: Pena lövése a kapufáról a holland kapus hátára pattant, de nem ment be...
54. perc: Polmannak ezúttal szerencséje volt, lövése becsorgott a spanyol kapuba. 26–28
53. perc: Barbosa lövését blokkolták, a sarokdobás után Fernández tört be, és a bal alsóba lőtt. 26–27
52. perc: Újabb nagy Van der Heijden góllal tartja a különbséget a holland csapat. 25–27
51. perc: Fernández harcolt ki hetest, amelyet Barbosa a bal alsóba lőtt. 25–26
51. perc: Polman most javított, újra kettő a holland előny. 24–26
50. perc: Polman lövését védte a kapus, a kipattanót Fernánadeznéhány lépés után az üres kapuba dobta. 24–25
49. perc: Marta López került helyzetbe, a jobb szélen, és a rövid alsóba lőtt. 23–25
49. perc: Van der Heijden újra villant, és a kapu jobb oldalába lőtt. 22–25
48. perc: Kihasználták az emberelőnyt, a védelmen támadt résben Fernández talált helyet, és a jobb alsóba lőtt. 22–24
48. perc: Pena
került ziccerbe, de csak a lécet találta el. A kipattanóért dúló harcban Dulfer volt erőszakos, kiküldték két percre.
47. perc: Úgy tűnt, Polman ütemet veszt, de aztán váratlanul kipókhálózta a bal fölsőt. 21–24
47. perc: Fernández
tört be, de ziccerből a kapufát találta el.
46. perc: Dulfer lövését védte a spanyol kapus.
45. perc: Hibáztak támadásban a spanyolok, aztán a hollandok, aztán megint a spanyolok. Nagy a tét.
44. perc: Polman tört be ziccerbe, de a lécre pattintott.
44. perc: Holland időkérés.
43. perc: Egyre közelebb a spanyolok, Marta López volt ismét eredményes. 21–23
43. perc: Okos gól Penától, talpról talált be. 20–23
42. perc: Snelder megint szabadon maradt, és a kapuba pattintott. 19–23
42. perc: Abbingh lövése nem volt jó, a másik oldalon viszont a jobb szélről Marta López talált be. 19–22
41. perc: Wester óriási védése. Fernández lövése találta fejbe a kapust. Maradt a labda a spanyoloknál, Soledad López testcsellel helyzetbe került, és a bal alsóba lőtt. 18–22
40. perc: Spanyol időkérés.
40. perc: Polmanújabb góljával öttel mentek el a hollandok... 17–22
39. perc: Bont azonban nem küszködött, belőtte, ahogy a másik oldalon is sikerült a szépítés Soledad López révén.. 17–21
39. perc: Barbosa
vonalra lépett, küszködik Spanyolország.
38. perc: Ez szép volt. Snelder ezúttal nem erőből lőtt, hanem ejtéssel szerzett gólt. 16–20
37. perc: López végre belőtte a helyzetét a jobb szélről. 16–19
37. perc: González gyenge lövése nem volt gond Westernek, a másik oldalon viszont Polman nagy erővel lőtt a kapu bal oldalába. 15–19
36. perc: González
technikai hibája után a kapufát döngette meg Smits.
35. perc:
Belemenés a spanyoloknál, viszont Snelder elhibázta a helyzetét.
35. perc: Abbingh ezzel átvette a vezetést a góllövőlistán.
34. perc: Wester védte López ziccerét, majd Abbingh hatalmas góljával újra három gól a holland előny. 15–18
34. perc:
Elrontott holland támadás után Pena lövését védte Wester, majd a gyors indítás után Snelder vonalra lépett.
33. perc: Előbb Abbingh szerzett nagy gólt, majd Barbosa cselek után lőtt a jobb alsóba. 15–17
32. perc: Barbosa tört be a védőfalba, és kegyetlenül bevágta a labdát a hálóba. 14–16
31. perc:
A hollandokon volt a támadás sora, a négygólos előnyért támadhattak. Abbingh lövése a blokkról ment mellé. Maradt a labda a hollandoknál, Polman lövését védte De Paula.

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, jó spanyol kezdés után fordítottak a hollandok, és vezetnek. 13–16
30. perc: Ismét hetest kaptak a spanyolok, Hernándezszel szabálytalankodtak. A hetestWester kivédte.
29. perc: Wester védése után Snelder használta ki a helyzetét beállóból. 13–16
29. perc: Rontott spanyol támadás után Polman hizlalta kettőre a holland előnyt. 13–15
28. perc: Ezúttal Bont kapott labdát a jobb szélen, és a rövid sarokba pattintott. 13–14
27. perc: No nem sokáig, mert Hernández találta meg a rést a védőfalon. 13–13
27. perc: Villámgyors holland támadás végén Snelder, a Fradi játékosa használta ki a helyzetét, és vezetnek a hollandok. 12–13
26. perc: Ismét Abbingh próbálkozott, és ezúttal jól célzott, a negyedik gólját szerezte. 12–12
25. perc: Újabb hetest harcoltak ki a spanyolok, amelyet Fernández bevágott. 12–11
25. perc: Egyenlítettek a hollandok, a bal szélről Van Wetering talált be. 11–11
25. perc:
A másik oldalon Pena betört, kapott egy hetest. A hetest ő maga végezte el, csakhogy a holland kapus védett!
24. perc: Megvolt a holland helyzet, de Van der Heijden elpuskázta.
23. perc: Megjöttek a gólok, most éppen Fernández talált be. 11–10
23. perc: Holman átadásából Snelder került helyzetbe, és egyenlített is. 10–10
23. perc:
11 perc 15 másodperc után lőttek ismét gólt a spanyolok.
22. perc: Abbingh eladta, gyorsan indult González, de szabálytalankodtak vele, hetes és két perc. A hetest Pena belőtte. 10–9
22. perc:
Szabálytalan zárás miatt elvették a labdát a spanyoloktól, aztán Cesáreót küldték ki két percre.
21. perc: De a hollandoknak sem sikerül most, mert Abbingh lőtt zúgó lécet.
20. perc: Rodríguez ziccerét védte Wester, már majdnem tíz perce nem szereztek gólt a spanyolok.
20. perc: Kramernél belemenést fújtak, de a spanyolok nem találtak lövőhelyzetet. Aztán Fernández harcolt ki emberelőnyt. Sneldert küldték ki.
19. perc: Nem találták a rést a spanyolok a védőfalon, majd Pena gyenge lövése jött ki Westerről.
18. perc: Kramer
kígyózott át a védőkön, majd mellé lőtt.
17. perc: Gutiérrez kapott labdát, de a pattintása kijött a lécről.
17. perc: Spanyol időkérés.
17. perc: Gutiérrez kapufája után egyenlítettek a hollandok a két védő közé befutó Abbingh révén. 9–9
16. perc: Polman most két védőn hámozta át magát, majd kegyetlenül bevágta a bal alsóba. 9–8
15. perc: Barbosa
megnézte az üres bal alsót, és mellé lőtt…
14. perc: Polman egészen messziről, óriási erővel lőtt a kapuba. 9–7
13. perc: Barbosa
lövése nem volt sem erős, sem pontos, Wester védett.
13. perc: Rontottak a spanyolok, majd viszonylag hosszan támadhattak a hollandok, míg labdát vesztettek.
11. perc: Hetest harcoltak ki a spanyolok, Pena a jobb felsőbe vágta. Azonnal indultak gyorsan a hollandok, Malestein a jobb alsóba pattintotta a labdát. 9–6
10. perc: Most Barbosa nem hibázott, szépen kihasználta a helyzetét, majd Abbinghóriási gólt lőtt a jobb felsőbe. 8–5
10. perc: Barbosa
ejtése mellé szállt, de Van der Heijden lövése is kijött a kapufáról.
9. perc: Abbingh nem sokat variált, bevágta villámgyorsan. 7–4
8. perc: López ziccere pattant ki a kapufáról, ahogy Snelderé is. Gyorsan indultak a kapufa után a spanyolok, Hernández vágta be. 7–3
7. perc: Spanyol technikai hiba után kaptak lehetőséget a hollandok a felzárkózásra, és sikerült is, Malestein lőtt a jobb fölsőbe. 6–3
7. perc: Van der Heijden
rossz átlövését védte könnyen Navarro.
6. perc: Holland időkérés.
6. perc: Van der Heijden dobta mellé, de nem tudtak gyorsan indulni a spanyolok. Így is gólt tudtak lőni, Hernández fordult be, és bal alsóba lőtt. 6–2
4. perc: Megint labdát szereztek a spanyolok, González gyorsan indult, és a kapu jobb oldalába lőtt. 5–2
4. perc: Gonzálezugrott fel a szaggatottról, és a kapu közepébe lőtt. Nem volt erős, de így is bement. 4–2
3. perc: Van der Heijden tört be a védőfalba, és a jobb fölsőbe vágta a labdát. 3–2
3. perc: Előbb a spanyolok, aztán a hollandok adták el, Barbosagyorsan indult, és a kapu jobb oldalába lőtt. 3–1
3. perc: A bal szélre került ki a labda, Malestein került helyzetbe, és be is lőtte. 2–1
2. perc: Jó spanyol sánc után Barbosa robogott, és kihasználta a ziccerét. 2–0
1. perc: Mindjárt vezetnek is a spanyolok, Hernández lőtt gól beállóból. 1–0

1. félidő: Elkezdődött a mérkőzés, a spanyol csapat piros-kékben, a holland fehér-feketében játszik.