Női kézi-vb: óriási feltámadás a két vasárnapi zárómeccsen

NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Kumamoto), H. Á.NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Kumamoto), H. Á.
2019.12.08. 14:20
Hagman nyolc gólt dobva lépett elő főszereplővé (Fotó: Kovács Anikó)
A Japánban zajló olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének első fordulójában a két vasárnapi zárómeccs egyaránt óriási feltámadásokat hozott: a kisebbik bravúrt az első félidőben ötgólos hátrányból felálló Norvégia hajtotta végre a dánok elleni nyertes meccsen. A svéd hajrá még nagyobbat szólt: a második félidőben a spanyolok már kilenccel is vezettek, végül két másodperccel a vége előtt egyenlítettek a svédek!

Nem állítjuk, hogy az olimpiai selejtező-tornára való kijutásban reménykedő magyar válogatott szempontjából olyan jól kezdődött volna a norvég–dán skandináv rangadó. Az Eb-n mögöttünk végző dánok ugyanis pillanatok alatt elhúztak 5–0-ra, ám a két éve vb-döntőt játszó norvégok a győri Stine Oftedal vezetésével hamar elkezdték a felzárkózást, és 9–6-os dán előnyt követően egy 6–0-s rohamnak köszönhetően 12–9-es norvég vezetéssel zárták a félidőt.

A másodikban pedig igazából már csak arra koncentráltak az izlandi Thorír Hergeirsson irányította norvégok, hogy az előnyüket megőrizzék. Ez jól is sikerült számukra, a végén hárommal, 22–19-re nyertek, az ETO-ban játszó Oftedal négy, Kari Brattset két gólig jutott.

Hasonló forgatókönyv szerint kezdődött a svéd–spanyol meccs is a másik csoportban, hiszen itt is az a válogatott kezdett jobban, amelynek nem nagyon kellett volna. Az Eb-n mögöttünk végzett spanyolok ugyanis a 15. percben már 7–1-re vezettek a svédek ellen, s ezt a hatgólos hátrányt a szünetig nem is sikerült már érdemben csökkenteni.

A 14–8-as spanyol vezetéssel zárult félidőt követő második játékrészben aztán még inkább rátettek egy lapáttal az ibériaiak – akiknél a siófoki Nerea Pena egyébként két gólt szerzett – és egy 6–3-as rohammal már 20–11-re, azaz 9 góllal vezettek.

Ekkor, bő negyedórával a vége előtt aztán két derék svéd hölgy hirtelen észbe kapva valami egészen bámulatos feltámadást produkált: az egyaránt 8-8 gólig jutó Nathalie Hagman és Mikaela Massing csapata utolsó 15 góljából 12-t vállalt magára, s végül utóbbi két másodperccel a vége előtt utóbbi állította be a 28–28-as végeredményt, vagyis a svédek kilencgólos hátrányból felállva szereztek pontot.

Mint ismert, a magyar válogatott tavalyi Eb-7. helye akkor ér olimpiai selejtezőt, ha az orosz, norvég, svéd, holland, román ötösből legfeljebb egy nem szerez a mostani világbajnokságról jogot a kvalifikációs tornán való részvételre. Az első forduló után még éppen jók vagyunk, jelen pillanatban csak a románok csúsznak ki az első nyolcból (mivel az Ázsia-bajnok Dél-Korea is negyedik csoportjában, még egy nyolcadik hely is beleférne a svédektől).