Nincs meg a továbbjutás, az utolsó pillanatokban nyertek a románok

NEDELYKOV TAMÁS (Jacusiro, összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre), PAPP BÁLINT (Jacusiro)NEDELYKOV TAMÁS (Jacusiro, összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre), PAPP BÁLINT (Jacusiro)
2019.12.06. 10:45
Kovacsics lett a meccs legjobbja, de a továbbjutás elúszott (Fotó: Kovács Anikó)
Az utolsó másodpercekig továbbjutásra állt, mégis kikapott a magyar női kézilabda-válogatott Románia ellen a Japánban zajló világbajnokság csoportkörének 5. fordulójában. Így aztán elúszott a továbbjutás, maradt az Elnök-kupa...
NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG,JAPÁN
CSOPORTKÖR, 5. FORDULÓ

C-CSOPORT

ROMÁNIA–MAGYARORSZÁG 28–27 (10–16)
Jacusíro, 2400 néző. Vezette: Kutler, Merz (németek)
ROMÁNIA: Dedu – Udristioiu, Polocoser, Perianu 2, Pintea 2, Neagu 10 (9), IUGANU 6. Csere: Dumanska (kapus), Zamfirescu, Vizitiu, Ostase 2, SERAFICEANU 5, Dache, Bacaoanu, Pristavita 1, Florica. Szövetségi kapitány: Tomas Ryde
MAGYARORSZÁG: Bíró B. – Lukács V. 2, KOVACSICS 6, Tomori 3, Tóvízi 1, Háfra N. 4, Schatzl Nadine 2. Csere: Kiss É., (kapus), Klujber 1 (1), Vámos P. 1, Kovács A. 1, SZABÓ L. 6 (3), Tóth G., Faluvégi D. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 7. p.: 0–5. 11. p.: 1–7. 19. p.: 6–9. 22. p.: 6–12. 28. p.: 8–13. 34. p.: 12–18. 41. p.: 16–18. 48. p.: 19–20. 52. p.: 21–24. 55. p.: 23–26. 58. p.: 25–27.
Kiállítások: 12, ill. 10 perc
Hétméteresek: 9/9, ill. 6/4

Miután a mieink és a románok is kikaptak a csoport további két európai tagjától, míg a két gyengébb játékerőt képviselő válogatottat legyőzték, a mindig pikáns egymás elleni ütközet tétje a továbbjutás volt a C-csoport utolsó meccsén, valamint a vb-ről elérhető olimpiai kvalifikációs helyek megszerzésének lehetősége.

A román szurkolók dobokkal felszerelkezve érkeztek, míg az ellenfél kapuja mögött helyet foglaló magyar drukkerek egy Trianonra emlékeztető transzparenst is kifeszítettek rövid időre. Egyébként a helyi hangosbemondó jó szokásához híven mindkét ország buzdítására próbálta megtanítani a japán iskolásokat a bemelegítés alatt, de mindkét nyelven felcsendült egy-egy otthoni sláger is. Ezalatt Kim Rasmussen szövetségi kapitány még jó tanáccsal látta el minden játékosát.

Az előző meccsen pihenő Bíró Blanka visszakerült a kapunkba, és rögtön egy támadáson belül kétszer is védeni tudott. Látszólag idegesen kezdtek a románok, több rossz passzuk is volt, míg a mieink próbálták féken tartani a veszélyes Neagu, Pintea duót – sikerrel. A CSM Bucuresti balátlövőjére gyakran lépett fel valaki, támadásban pedig jól éltünk a kínálkozó lehetőségekkel, gyorsan vittük fel a labdát, és 4–0-ra elhúztunk, Tomas Ryde hat perc után kénytelen volt időt kérni.

Miután a korábbi siófoki Denisa Dedu nem találkozott a labdával, hamar jött a helyére Yuliya Dumanska a román kapuba. Az ellenfél a 8. percben tudott először túljárni Bíró eszén. Kovacsics Anikó egy szép csel után már a második gólját lőtte, amely után nagy kiáltással kísérve futott le a kispadra: ebben az érzelemkitörésben sok minden benne volt. Rasmussen aztán addig reklamált, hogy sárgát kapott, így elbuktunk egy támadást, amely után kapus nélkül támadva Neagu is meglőtte az első akciógólját középről. Tizennégy perc kellett hozzá, de a magyar kapitány nagyon bosszús volt, mert senki nem találkozott a románok sztárjával.

Ezzel együtt tartottuk a négy-öt gólos előnyünket, a szélsőkre kijátszott figurák mellett a belső posztokról is eredményesek tudtunk lenni, miután Kovacsics mellett Háfra Noémi is „megérkezett” a vb-re, és beállóba is eljutott a labda. Egyedül a jobbátlövők maradtak adósak a találatokkal. Úgy tűnt, a románok meg vannak fogva, belemenések és kihagyott helyzetek jellemezték a támadásaikat, csak hét mezőnyjátékossal tudtak gólt lőni. Hatról feljöttek négyre, de a szünetre visszaállítottuk a különbséget (10–16).

Bíró Blankának több szép védése volt az első félidőben (Fotó: Kovács Anikó)

A második félidő elején aztán némileg váratlanul megállt a támadójátékunk, és bár a románok sem sziporkáztak, feljöttek 18–15-re, így Rasmussennek időt kellett kérnie. Szabó Laura lassan vette le a melegítőjét, így Tóth Gabriella állt oda egy hetesre, és kihagyta, nem úgy, mint a túloldalon Neagu, aki már a Bírót váltó Kiss Évának lőtte be. Hiányzott a lendület a játékunkból, Szabó aztán hetesből egy tízperces gólcsendet tört meg a 44. percben (16–19).

A románok folytatták a kapus nélküli játékot, amellyel egy gólra megközelítettek minket. Több hely maradt a román szélsőknek, akik jól használták ki a helyzeteiket – mintha új meccs kezdődött volna. Meg is jött a román tábor hangja, miközben Kovacsics góljaival tartottuk a minimális előnyünket. A legjobbkor sült el Kovács Anna keze, de így sem várhattuk nyugodtan a hajrát. Három és fél perccel a vége előtt egy belemenés gyanús esetnél Rasmussen kapott két percet, míg a románok feljöttek 26–25-re. Szabó tudott befordulni, de gyorsan jött a román válasz. Faluvégi lövését védte Dedu, a túloldalon villámgyorsan jött az egyenlítés (27–27).

Az iksz még nekünk volt kedvező a gólkülönbség miatt, de erre nem lehetett játszani. Mint ahogy arra sem, hogy a harmadik időkérésünk után végigjátszhatjuk a majdnem egy percet. Passzívnál elvették a labdát, a románoknak maradt 34 másodpercük. Nyolc másodperccel a vége előtt hetest harcoltak ki, amit Neagu belőtt (mind a kilenc hetesét értékesítette a meccsen, ezért klasszis), ezzel 28–27-re nyertek, és ők folytathatják a középdöntőben, míg a mieinknek az Elnök-kupa maradt. A 13–16. helyért az első ellenfelünk vasárnap Argentína lesz, győzelem esetén akár Franciaország is következhet hétfőn.

Az olimpiai kvalifikációs tornára nem szállt el minden esélyünk, de már nem a saját kezünkben van a sorsunk. Erről itt olvashatnak bővebben!

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, nem jutottunk tovább. 27–28

60. perc: A hetest Neagu bedobta. Nem igaz, nyertek a románok. 27–28
60. perc:
Fél perc van hátra. Nyolc másodperccel a vége előtt hetest kaptak, és Kovacsicsot kiküldték.
60. perc: Elvették a labdát tőlünk, időt kértek a románok.
59. perc: Magyar időkérés.
59. perc: Faluvégi kihagyta a helyzetét, egyenlíthetnek a románok. Meg is tették Iuganu lőtt gólt. 27–27
58. perc: Megint ott volt a helyzetük a jobb szélen, Seraficeanu kegyetlenül bevágta a jobb fölsőbe. 27–26
58. perc: Szabó befordult, és belőtte! 27–25
57. perc: Ezt meg belövik… Iuganu lőtt gólt a bal szélről. Egy az előnyünk. 26–25
57. perc:
Eladtuk a labdát. Belemenésnek tűnt, de a bírók szabálytalanságot láttak. A kispad reklamált, kétperces büntetést kaptunk.
56. perc: Pristavita vitte be, és a rövid sarokba lőtt kissé jobbról. 26–24
55. perc: Óriási! Kovacsics lőtt gólt, pedig lökték. 26–23
55. perc: Megint kaptak egy hetest belül védekezésért. Neagu pipázik… 25–23
54. perc:
Szééép! Háfra csel után futott be ziccerbe, és bevágta! 25–22
54. perc:
Neagu bombáját Bíró védte ki!
53. perc: Belemenést fújtak Kovácsnál, nehéz az élet…
53. perc: Egy kipattanó után szerzett gólt Ostase. 24–22
52. perc: Bent is van! Kovács lőtt szép gólt átlövésből. 24–21
52. perc: Ezúttal kihagyták a románok a helyzetet! Ezt a támadást be kellene lőni.
51. perc: Mi is hetest kaptunk, Kovács ellen védekeztek belül. A hetest Szabó Lauraa kapu bal oldalába lőtte. 23–21
50. perc: Hiába védett Bíró, megint hetest kaptak. Neagu kihagyhatna egyet. Nem teszi, óriási erővel lövi a jobb fölsőt. 22–21
50. perc: Kovacsics hihetetlen góljával megint kettő az előnyünk. 22–20
49. perc: Pristavita belőtte a jobb szélről, ezúttal is a jobb alsóba lőttek. 21–20
48. perc: Kovacsics bújt be a védők gyűrűjébe, és a léc alá bombázott. 21–19
47. perc: Feljöhetnek egy gólra. Hetes. Neagu a bal alsóba pattintott. 20–19
47. perc:
Schatzl kihagyta a helyzetét, nagyon jönnek a románok.
46. perc: Kiegészültek a románok, majd irgalmatlanul kis szögből lőtt gólt Seraficeanu. 20–18
45. perc: Kovacsics betört, és szép gólt szerzett. 20–17
44. perc: Kettős hátrányban támadtak sokáig, majd kaptak egy hetest, mert Tomori bent állt… A hetest Neagu megint nagyon bevágta. 19–17
44. perc: Román időkérés.
43. perc: Faluvégi harcolt ki hetest és kétperces kiállítást. A hetest Szabó Laura a jobb alsóba dobta. 19–16
42. perc:
Kiss Éva jött be, szépen védett. Nem találtuk a helyzetet támadásban, passzívot is jeleztek, végül emberelőnybe kerültünk, Perianu kiállítása miatt.
42. perc: Tóvizi került ziccerbe, de mellé lőtt.
41. perc: Lukácsot küldték ki megint két percre, ráadásul hetes is. A hetest Neagu a jobb fölsőbe dobta. Feljöttek kettőre… 18–16
40. perc:
Háfra mutatott be egy cselt, és kiharcolt egy hetest. A hetest Tóth Gabriella kihagyta…
40. perc: Magyar időkérés.
39. perc: Tomori a kapufát találta el, Pinteát sikerült megállítani, de maradt a labda náluk. Kiegészültek a románok. Aztán végül Neagu lövése kijött, éppen Pintea elé, belőtte. 18–15
38. perc:
Tomori belement, gyorsan indultak, de Seraficeanu kihagyta a ziccert.
37. perc: Tomori labdát szerzett! Passzívat jeleztek a bírók, amikor Tóvizi befordult, lerántották, két perc. Pristavita ment ki.
36. perc: Újabb eladott labda nálunk, ráadásul visszafutás közben Lukács szabálytalankodott, emberhátrány.
35. perc: Schatzl hibázott támadásban, Pintea viszont belőtte a helyzetét. 18–14
34. perc: Megint Iuganu maradt szabadon, belőtte. 18–13
34. perc: Perianu eresztette el alulról, és a kapu jobb oldalába lőtt. Gyorsan válaszoltunk Tomori lerohanás utáni góljával. 18–12
33. perc: Lukács elképesztően nehéz szögből lőtt a pipába. 17–11
32. perc: Iuganu maradt nagyon egyedül a bal szélen, most bedobta. 16–11
31. perc:
Hosszasan támadtunk, húztuk az időt, hiszen emberhátrányban játszottunk, majd Háfra lőtt közbe, de nem volt jó.
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, eddig jó. 16–10
30. perc: Szabó Laurát küldték ki két percre, és hetest is kaptak a románok, amelyet Neagu belőtt. 16–10
30. perc: Elkapkodtuk a támadásunkat, ők viszont belementek, Vámos pedig az üres kapuba lőtt. 16–9
29. perc: Iuganu próbált helyzetbe kerülni, sikerült neki, és be is lőtte. 15–9
28. perc: A hetest Szabó Lauraa jobb alsóba lőtte. 15–8
28. perc:
Pintea szabálytalankodott, gyorsan indultunk, hetes és újabb román kiállítás. Seraficeanu ment le.
27. perc: Tóth passzát Szabó értékesített, szépen lőtt a kapu közepébe. 14–8
27. perc:
Lukács labdát szerzett, Szabó emberelőnyt harcolt ki. Polocoser ment ki.
26. perc: Szép játék után Szabó Laura maradt ott, és szépen a kapu jobb oldalába lőtt. 13–8
26. perc: Tomori lőtt fölé, a másik oldalon megint Seraficeanu maradt ott, és ezt is belőtte. 12–8
25. perc: Maradt a labda náluk, Seraficeanu maradt egyedül, be is lőtte. 12–7
24. perc:
Lépéshiba Kovacsicsnál, jöttek a románok hét a hat ellen. Tomori blokkolta Neagut.
23. perc:
Udristioiu kapta a labdát a jobb szélen, de mellé ejtett. Bánja kánya…
22. perc: Jó védekezéssel belemenésbe kényszerítettük a románokat, de Háfra lövését védte Dumanska.
21. perc:
Zamfirescunál lépéshibát fújtak, Háfra viszont belőtte magát, ezúttal a bal fölsőt választotta. 12–6
20. perc: Bíró védése után indultunk gyorsan, Tóvizi maradt egyedül, és a bal alsóba lőtt. 11–6
19. perc: Schatzlra játszottuk ki a figurát, és a balszélső szépen lőtt a kapu bal oldalába. 10–6
19. perc: Polocoser
rántotta meg Kovácsot, kiküldték két percre.
18. perc: Pintea harcolt ki hetest, amelyet Neagu a jobb alsóba lőtt. 9–6
18. perc: Háfra vállalt el egy újabb lövést, és ez is bement a bal alsóba. 9–5
17. perc: Ostase kapart ki magának egy helyzetet, és Bíró hóna alatt lőtt gólt. 8–5
16. perc:
Háfra lövését blokkolták, de maradt a labda nálunk. Aztán Kovács próbálkozott, nem volt jó.
16. perc: Magyar időkérés.
15. perc: Iuganu került helyzetbe a bal szélen, és nagy tér támadt előtte, be is lőtte. 8–4
15. perc: Lukácsnak játszottuk ki türelmes játék végén, és ő belőtte. 8–3
14. perc: Hét a hat ellen támadnak a románok, és ennek eredménye is lett, mert Neagu középről a kapu jobb oldalába lőtt. 7–3
13. perc: Sok mozgással épült fel az akciónk, majd Tóvizi kapta beállóban, hetes. A hetest Klujber a lécre vágta.
12. perc: Vizitiu lövését védte Bíró, majd belemenés a románoknál.
12. perc: Rasmussen kapott sárgát, és a labda a románoké lett…
12. perc: Perianu harcolt ki hetest, Neagu dobta, és a léc alá lőtt. 7–2
11. perc: Kovacsics nagy csellel ugrasztotta meg a védőjét, majd betört, és a bal kapufa segítségével szerzett gólt. 7–1
10. perc:
Bíró védett kettőt is, Neagu szomorkodott.
9. perc: Tomori tört be, és a kapus szeme közé vágta a hatodik magyar gólt. 6–1
8. perc: Perianu
eresztett el egy átlövést, és a labda a kapu bal oldalába jutott. 5–1
8. perc:
Bíró újabb védése után Háfra lőhetett, de védett a kapus.
7. perc: Az időkérés után Bíró védett remekül,indulhattunk az ötgólos előnyért, és meglett, mert Schatzl lövését nem tudta hárítani Dedu. 5–0
6. perc: Román időkérés.
6. perc: Labdát szereztünk, de nem indítottunk gyorsan, Háfra tört be a védőfalba, és hetest harcolt ki. A hetestKlujber a jobb fölsőbe dobta. 4–0
4. perc: Háfra engedett el egy lövést alulról, és a labda utat talált a román kapuba. 3–0
4. perc:
Perianu vállalkozott lövésre, de fölé durrantott.
3. perc: Iuganu eldobta a labdát, jöhettünk támadással, Kovacsics robbant be, és szépen lőtt a bal alsóba. 2–0
2. perc:Tomori keveredett be a román védőfalba, majd onnan erőszakosan a kapu jobb oldalába lőtt. 1–0
1. perc: Románia kezdte a meccset, Bíró védte Neagu lövését, de a kipattanót nem tudtuk megszerezni. Folytatódott az akció, Pintea dobhatott ziccert, de Bíró védett.

1. perc:Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta zöldben, a román tiszta pirosban játszik.

ELŐZMÉNYEK

A tornát kihagyó brassói játékosok doppingügye miatt megtépázott nimbusszal és idegrendszerrel Japánba érkező keleti szomszédunk a spanyoloktól kapott 15 gólos pofonnal kezdett a C-csoportban, majd nehézkesen legyűrte Szenegált és Kazahsztánt, hogy aztán Montenegróval szemben is alulmaradjon.

A már négyszer is a világ legjobb női játékosának választott Cristina Neagun semmi sem múlik: a magyarok elleni tavalyi Eb-középdöntős találkozón súlyos térdsérülést szenvedő, a vb előtt visszatérő 31 éves klasszis három eddigi meccsén 30 gólt szerzett. Kulcsember még Ryde együttesében az előző idényben a Győrrel mindent megnyerő beálló,Crina Pintea, valamint a korábbi siófoki kapus,Denisa Dedués az átlövőGabriela Perianu.

ELLENFÉLNÉZŐ: ROMÁNIA
Olimpia:
4. (1976), 7. (2000, 2008), 8. (2012), 9. (2016)
Vb:
1. (1962), 2. (1973, 2005), 3. (2015), 4. (1971, 1975, 1993, 1999, 2007), 5. (1986)
Eb:
3. (2010), 4. (2000), 5. (1996, 2008, 2016)
Magyar mérleg ellene:
97 mérkőzés, 55 győzelem, 9 döntetlen, 33 vereség, 1931–1801-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen:
2018. 12. 12., Európa-bajnokság, középdöntő, Nancy, Magyarország–Románia 31–29 (17–17)
Magyar gólszerzők:Háfra N. 6, Schatzl Nadine 6, Kovacsics 5, Lukács V. 5, Kovács Anna 4, Lakatos R. 2, Tóvizi 2, Planéta 1

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE A VB-RE –NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!

Kapusok:Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Kiss Éva (Győri Audi ETO), Triffa Ágnes (DVSC Schaeffler)
Jobbszélsők:Faluvégi Dorottya (Győri Audi ETO), Lukács Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövők:Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Kovács Anna (DVSC Schaeffler)
Irányítók:Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Gabriella (Érd), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Szabó Laura (Érd), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)