Meglepetés! A norvégokat legyőzve Franciaország nyerte meg a kézi-vb-t

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), MOLNÁR KRISZTIÁN (közvetítés)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), MOLNÁR KRISZTIÁN (közvetítés)
2017.12.17. 17:15
A francia válogatott a dobogó tetején (Fotó: AFP)
A női kézilabda-világbajnokság döntőjében a mieinket búcsúztató Franciaország nagy meglepetésre 23–21-re megverte a legtöbb meccsén gálázó Norvégiát, ezzel 2003 után ismét világbajnok lett.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, NÉMETORSZÁG
DÖNTŐ
FRANCIAORSZÁG–NORVÉGIA 23–21 (11–10)
Hamburg, 11 261
néző. Vezette: Hansen, Christiansen (dánok)
FRANCIAORSZÁG: LEYNAUD – Dancette, LANDRE 3, Ayglon 2, Edwige, Zaadi, Dembélé 1. Csere: Darleux (kapus), PINEAU 4 (1), Niombla, HOUETTE 4, Nze Minko 3, Lacrabere 2, Nakiaté 1, Kanor 2, Flippes 1. Szövetségi kapitány: Olivier Krumbholz
NORVÉGIA: Lunde – Skogrand, N. MÖRK 7 (2), Brattset 2, KRISTIANSEN 7 (1), Oftedal 1, Herrem. Csere: Grimsbö, Silje Solberg (kapusok), Sanna Solberg 1, Löke 3, Kurtovic, Arntzen. Szövetségi kapitány: Thorir Hergeirsson
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–2. 13. p.: 4–7. 20. p.: 8–8. 24. p.: 10–9. 34. p.: 13–10. 44. p.: 17–17. 53. p.: 19–20. 58. p.: 22–20
Kiállítások: 8, ill. 2 perc
Hétméteresek: 2/1, ill. 7/3

A 3. HELYÉRT
Svédország–Hollandia 21–24 (8–14)

Ahogy a januári férfi vb-n, a nőin is a norvégok és a franciák vívták a döntőt, csak éppen ellentétes előjelekkel. Míg a férfiaknál a norvégok igyekeztek megtörni a francia hegemóniát (sikertelenül, Karabaticék a rekordnak számító hatodik elsőségüket gyűjtötték be), addig a nőknél fordított volt a helyzet.

A norvégok a döntő előtt Silje Solberg személyében egy harmadik kapust is beneveztek, de a franciák elleni meccset természetesen Katrine Lundéval a gólvonalon kezdték. Az első percekben megmutatkozott, miért is nyilatkoztak óvatosan a finálé előtt a norvég játékosok, a franciák jól zárták le védekezésben a területeket, és két gyors góllal előnybe kerültek. Mindez persze nem törte meg a címvédőt, és válaszképpen a belső posztokon játszó villámléptű hármasának köszönhetően hamar berámolt négy találatot.

Négy–négy után beragadtak a franciák, Nora Mörk első akciógóljával már hárommal vezettek a norvégok. A kollégájánál többet cserélő Olivier Krumbholz a 15. percben ki is kérte az idejét, ami után 4–1-es szakaszt produkált a csapata, kiegyenlítve az állást. Thorir Hergeirsson egyből megnyomta a piros gombot, a kis szünet után aztán folytatódott a kiegyenlített játék, egyik csapat sem tudott igazán dominálni. A franciák jól megfogták a támadásban a szokásosnál többet hibázó norvégokat, majd Kalidiatou Niakaté góljával a vezetést is átvették (10–9).

A siófoki Estelle Nze Minko jól szállt be a meccsbe, két gólt lőtt, és hetest is kiharcolt, míg a kapusok közül Amandine Leynaud tudott többet hozzátenni csapata teljesítményéhez (az MVP-nek megválasztott Stine Oftedal és Mörk hetesét is megfogta). Norvég oldalon érkezett is a szünet előtt Lunde helyére a győri Kari Aalvik Grimsbö, aki szintén hárított egy büntetőt. A franciák emberhátrányban elcserélték magukat, a norvégok azonban hat a négyben sem tudtak betalálni, így Krumbholz együttese 11–10-re vezetett a félidőben.

A folytatásban a franciák létszámhátrányban mentek el három találattal, miközben a norvégok továbbra is többet rontottak. Mörk ugyan újabb hetest hagyott ki, de utána fontos pillanatokban tudott gólokat lőni. Vagy éppen gólpasszt adni Heidi Lökének, a beálló révén lett újra egyenlő az állás (16–16).

Francia időkérést követően szinte egyszerre cserélt mindkét csapat a kapuban, Lunde visszajött, míg Leynaud-t Cléopatre Darleux váltotta. Löke második góljával 9–8 után vezetett ismét a norvég válogatott, de a balszélső, Manon Houette egyéni akció révén hétperces francia gólcsendet megtörve egyenlített. Felállt fal ellen mindkét csapatnak nagyot kellett küzdenie minden egyes találatért, a norvégoknál Mörk mellett Veronica Kristiansen vitte a prímet, a túloldalon Orlane Kanor beállása és bombái adtak új lendületet.

Döntetlenről (20–20) indult az utolsó öt perc, majd Allison Pineau okos gólja után a visszaálló Leynaud védte Oftedal ziccerét. Krumbholz utolsó időkérését követően a Franciaországban légióskodó Solberg érkezett a norvég kapuba, de ő sem tudott segíteni. Pineau hetesből tovább növelte a francia előnyt, a kapus nélkül támadó norvégok Kristiansen révén még lőttek egyet, de Alexandra Lacrabere lezárta a döntőt (23–21).

A franciák a 2003-as világbajnoki cím, majd két elbukott finálé (2009 és 2011) után értek fel ismét a csúcsra, letaszítva a trónról a norvégokat.

A francia női válogatott ezzel az utóbbi három nagy tornáról éremmel távozott, a riói olimpián második, míg a legutóbbi Európa-bajnokságon harmadik lett.

A francia kézilabda páratlan évet zárt, mindkét nemnél Franciaország adja az aktuális vb-győztest, ráadásul férfivonalon az U19-es válogatott megvédte vb-címét, míg az U21-esek bronzérmet szereztek.

A VILÁGBAJNOKSÁG VÉGEREDMÉNYE
1. Franciaország, 2. Norvégia, 3. Hollandia, 4. Svédország, 5. Oroszország, 6. Dánia, 7. Montenegró, 8. Csehország, 9. Szerbia, 10. Románia, 11. Spanyolország, 12. Németország, 13. Dél-Korea, 14. Szlovénia, 15. MAGYARORSZÁG, 16. Japán, 17. Lengyelország, 18. Brazília, 19. Angola, 20. Kamerun, 21. Paraguay, 22. Kína, 23. Argentína, 24. Tunézia
A VB ÁLOMCSAPATA

Kapus: Katrine Lunde (Norvégia)
Jobbszélső: Nathalie Hagman (Svédország)
Jobbátlövő: Nora Mörk (Norvégia)
Irányító: Grace Zaadi (Franciaország)
Beálló: Yvette Broch (Hollandia)
Balátlövő: Lois Abbingh (Hollandia)
Balszélső: Siraba Dembélé (Franciaország)

A legértékesebb játékos (MVP): Stine Oftedal (Norvégia)
Gólkirálynő: Nora Mörk (Norvégia) – 66 góllal

Pineau (labdával) fontos gólokat lőtt a hajrában (Fotó: AFP)

2. FÉLIDŐ

Köszönjük a figyelmet!

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! FRANCIAORSZÁG A VILÁGBAJNOK!
60. perc: Lacrabere
lőtt gólt, eldőlt. 23–21
59. perc:
norvég időkérés. Hiába, belemenés miatt elveszítik a labdát. Kivédekezett akció után Kristiansen rohant végig és hozta közelebb az övéit. 22–21
58. perc:
passzív volt a francia együttes, már-már el is adta a labdát, Dembele azonban kiharcolt egy hetest. Pineau nem hibázott a vonalról. 22–20
57. perc: cserébe ők is remekül védekeztek.
57. perc:
beállt Solberg a norvég kapuba, nem rajta múlott, hogy a franciák eladták a labdát.
56. perc: kivédekeztek egy akciót a franciák, majd időt kértek.
56. perc:
hosszú francia támadás végén Pineau gyönyörű gólt lőtt a lábak alatt. 21–20
54. perc: Kanor
is megtalálta az utat a kapuig. 20–20
53. perc:
Lunde védett, időt kértek a norvégok. A pauzáról visszatérve Löke ellenállhatatlanul csinált helyet magának a hatos vonalán és lőtt újabb gólt. 19–20
52. perc:
az utolsó percekben a jó védekezésekről szólt a meccs, ezt törte meg Kanor egy átlövéssel. (19–18) Gyorsan válaszolt Kristiansen. 19–19
49. perc: Houette-nek
ez nagyon megy, szép csel kifelé, majd szélről egy pontos lövés. 18–18
48. perc:
megint Löke, most góllal segítette a csapatát. 17–18
Ez már a negyedik kihagyott norvég hétméteres volt.

46. perc:
Löke gyönyörű bejátszást kapott, hetest harcolt ki belőle. A büntetőt Kristiansen vállalta, Darleux védte.
44. perc: Kristiansen
lőtte be az ötödik gólját. 17–17
44. perc: a norvégok eladták a labdát, a franciák akciója támadószabálytalanság miatt ért véget.
42. perc: Houette
kiszorított szögből lőtt hihetetlen gólt. 17–16
41. perc:
francia időkérés.
41. perc: Löke
harcolt ki belemenést. A másik oldalon területet csinált magának, Mörktől labdát kapott, gól. Ismét egál. 16–16

40. perc: Nze Minko
és Mörk gyors gólváltásával: 16–15
39. perc: most Kristiansen állt oda, ő nem hibázott. 16–14
39. perc: Lacrabere puskázott el egy helyzetet, a másik oldalon pedig Löke harcolt ki hétméterest.

38. perc:
szépen tört be Mörk, rajta nagyon látszik az akarás. 15–13
37. perc:
türelmes francia támadás, üres helyzetből lőtt Pineau-gól. 15–12
36. perc: Kristiansen
óriási góllal hozta közelebb az övéit. 14–12
35. perc:
Pineaue átlövésből, már kiegészülve lőtt gólt. 14–11
34. perc: Landre
növelte tovább a franciák előnyét, a másik oldalon gyorsan betalált Mörk. Az emberhátrányból így is a franciák jöttek ki jobban. 13–11
32. perc:
éppen letelt volna az emberhátrány, Edwige-et máris kiállították. Mörk újabb hetest rontott, most magától mellélőtte. 12–10
31. perc:
emberhátrányban kezdtek a franciák, így is gólt lőtt Lacrabere. 12–10
Elkezdődött a második játékrész.

1. FÉLIDŐ

Ez a félidő vége! Harminc perc játék után 11–10-re vezet Franciaország.
30. perc:
így sem lőttek gólt, az utolsó támadásból pedig a franciák nem jutottak helyzetig.
30. perc: rosszul cseréltek a franciák, újabb kiállítás. Egy percig kettős emberelőnyben játszanak a norvégok.

29. perc: emberhátrányban harcoltak ki hetest a norvégok, itt Edwige állt ki. Leynaud parádézik, most Oftedal hetesét fogta meg.
27. perc:
Grimsbö védte Lacrabere büntetőjét.
27. perc: most pedig hetest harcolt ki, ráadásul Arntzent kiállították.
26. perc: Nze Minko
türelmesen kereste a helyzetet, meglett, kihasználta. 11–10
25. perc:
Leynaud újabb védést mutatott be.Pontatlan francia támadás után Mörk talált be. 10–10
24. perc: Niakate
lőtt nagy gólt, hosszú idő után újra vezetnek a franciák. 10–9
23. perc: előbb eladta Mörk a labdát, majd Lune védett, a másik oldalon pedig Leynaud is megakadályozott egy norvég gólt.
21. perc:
hasonlóan tetszetős akció a másik oldalon is, Flippes is szélről lőtt gólt. 9–9
20. perc:
szép támadás volt, Solberg volt eredményes a szélről. 8–9
20. perc: Ayglon
volt erőszakos, nem állt meg a hatosig. Ha már eljutott oda, lőtt is egy gólt. Egál. Norvég időkérés. 8–8
19. perc: Houette
cselezett szépen és lőtt újabb gólt. 7–8
18. perc:
Mörk most Brattsettet játszotta meg kiválóan. 6–8
17. perc:
labdát szereztek a norvégok, az indítás azonban pontatlan volt. Az így fellazult védelmet Nze Minko használta ki. 6–7
15. perc:
időt kértek a franciák. Hatott a a megbeszélés, Houette talált be. 5–7
14. perc:
labdát szereztek a skandinávok, nem sokkal később pedig heteshez jutottak. A büntetőt ismét Mörk végezte el, Leynaud védett.
13. perc: Mörk
talpról lőtt óriási gólt. 4–7
12. perc: Lunde paskolta el Dembele ejtését.
11. perc:
Niombla fölé lőtt, nőhet a norvég előny. Meg is történik, Mörk passzából Kristiansen lőtt gólt. 4–6
10. perc:
Oftedal szépen játszotta meg Brattsettet. 4–5
9. perc:
szép francia lerohanást fejezett be Landre. 4–4
8. perc: jól is védekeztek a franciák, de eladták a labdát.
7. perc: Ayglon
hozta magát helyzetbe és hozta közelebb az övéit. 3–4
5. perc: Mörk ezt is belőtte. (2–3) Lunde is védett egyet, majd villámgyorsan gólt szerzett Oftedal. 2–4
Mörknek ez már a 60. találata volt a tornán.
4. perc: Mörk
értékesített egy hetest. Egál. 2–2
3. perc: Kristiansen
szerezte a norvégok első találatát. 2–1
2. perc:
Leynaud a másik norvég támadást is megfogta, majd a túloldalon Landre-ot hozták remek helyzetbe. 2–0
1. perc:
Mörk lövését Leynaud védte, az ellentámadást Dembele fejezte be góllal. Vezetnek a franciák. 1–0
Elkezdődött a mérkőzés!

A délután folyamán kihirdették az egyéni díjazottakat, Stine Oftedal lett az MVP, az álomcsapatban két győri kapott helyet.

Zajlik a játékosok bemutatása, hamarosan kezdődik a döntő.

ELŐZMÉNYEK

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Franciaország–Norvégia női kézilabda-világbajnokság döntőjének tudósításában!

A MÉRKŐZÉST FELVEZETŐ CIKKÜNKET IDE KATTINTVA OLVASHATJA EL!