Elúsztak a lengyel éremálmok, dobogón a dánok

2013.12.22. 14:31
Kristiansen (labdával) jó játéka ezúttal is döntő volt a dánoknál
A dán válogatott szerezte meg a bronzérmet a szerbiai női kézilabda-világbajnokságon, miután a harmadik helyért játszott mérkőzésen 30–26-ra legyőzte a szünetben még három góllal vezető lengyel csapatot.

A dánok kezdték jobban a találkozót, ám tíz perc elteltével, 5–2-es hátrányban felvette a mérkőzés ritmusát a lengyel csapat is, majd szebbnél szebb, de inkább gyorsabbnál gyorsabb támadásokkal átvette a vezetést. Elsősorban Wojtas vezérletével a 20. perc után meg is lépett az amúgy dán szövetségi kapitány irányította lengyel válogatott.

Kim Rasmussen együttese komoly világbajnoki éremeséllyel várta immár a második játékrészt, a szünetben ugyanis három góllal jobban állt (15–12).

A lengyelek legjobb helyezése a vb-kről még egy 1973-ban elért ötödik hely volt, úgyhogy a bronzmeccs előtt biztossá vált, hogy részükről ez lesz minden idők legjobb szereplése. És a második félidő is úgy kezdődött, hogy „jóbarátaink" éremmel távozhatnak Szerbiából. A 39. percben ugyanis még mindig három góllal vezetett a lengyel csapat.

Ezután azonban a gépezetükbe kis porszem került, amely lassacskán igen nagy kaviccsá változott. Kristiansen bombagóljával 21–21-re egyenlített a skandináv ellenfél, ami után a lengyel időkérés sem használt. 23–21-es dán vezetésnél pedig még a kapuscsere sem segített, így négy (!) perc elteltével jött az újabb lengyel időkérés. A dánok ugyanis ekkor már egy 5–0-s rohamban voltak: 19–21-ről fordítottak 24–21-re.

Az újabb időkérés sem bizonyult megmentőnek, a lengyel lufi végérvényesen kipukkadt az utolsó negyedórára. A hajrában már dán gálát láthattak a nézők, az északiak végül nyertek, megszerezve ezzel a bronzérmet.

Ez a dán női kézilabdázás ötödik vb-érme: 1997-ből arany, 1962-ből és 1993-ból ezüst, míg 1995-ből bronzéremmel rendelkeztek. Legutóbb a 2004-es magyarországi Eb-n állhattak fel világversenyen a dobogóra, akkor a második helyen végeztek. Jelenlegi válogatottjuk átlagéletkora 24.7 év, és nagyon úgy tűnik, hogy az elkövetkezőkben ismét meghatározó tényezők lesznek a nagy tornákon.

NŐI KÉZILABDA-VB, SZERBIA

A 3. HELYÉRT
DÁNIA–LENGYELORSZÁG 30–26 (12–15)
Gólszerzők: Kristiansen 10, Nörgaard 5, L. Jörgensen 4, Fisker, S. Jörgensen 3-3, Gravholt 2, Jensen, Burgaard, Holmsgaard 1-1, ill. Kulwinska 5, Wojtas, Byzdra 4-4, Grzyb, Kudlacz, Koniuszaniec 3-3, Siodmiak, Szwed-Orneborg 2-2

KÉSŐBB, DÖNTŐ
17.15: Brazília–Szerbia (Tv: Sport1)

60. Vége, 30–26-ra nyertek a dánok, főleg második félidei játékuknak és Kristiansen gólerősségének köszönhetően.
60. Gravholt beállóból. 30–26
59.
Kristiansen fölé, Szwed Poulsen kezébe.
58. Pytlick időkérése.
58. Kimaradt dán támadás, Byzdra újra betalál. 29–26
57. Byzdra hetesből. 29–25
56. Byzrda szépít, Kristiansenre kijönnek emberfogással, de S. Jörgensen is eredményes. 29–24
55
. Poulsen véd, de aztán a dán támadás is elhal.
46. Wojtas kapufát lő, a túloldalon újra L. Jörgensen. 23–21
45. Biztos nem ezt beszélték meg: eladott labda, majd L. Jörgensen lő gólt. 9–8 után újra dán előny. 22–21
44.
Rasmussen kér időt.
44. Poulsen védése után Kristiansen lő nagy gólt középről. 21–21
44. Gravholt harcol ki hetest, amelyet Kristiansen először kihagy, de az ismétlést belövi. 20–21
43. Kulwinska eredményes egy gyors támadás végén. 19–21
42.
Elhibázott lengyel támadás, de odaát Jensen belemegy.
41. A lengyel támadásnál blokk. Gravholt beállóból estében talál be. 19–20
40. Kristiansen szlalomozik be középen. 18–20
39. Gapska véd, majd Kudlacz harcol ki hetest, amit Grzyb vág be. 17–20
38. Szwed átlövésgólja a jobb alsóban. 17–19
37.
Az egyenlítés nem jön össze az északiaknak.
36. Koniuszaniec is eredményes, a túloldalon Kristiansen hetesből lő gólt. 17–18
35. Kristiansen betörésből, majd Byzdra talál be, végül Holmsgard a túloldalon. 16–17
34. Grzyb szerzi az első lengyel gólt a második félidőben. 14–16
33. Újabb kimaradt lengyel támadás, L. Jörgensen nagy gólja. 14–15
32. Fisker éles szögből a bal felsőbe. 13–15
31.
L. Jörgensen lövését védi Gapska, a túloldalon blokk.
31. Folytatódik a játék.

30. A lengyelek így is hárommal mennek a szünetben.
30. Elrontják a lengyelek a végét, Fisker még végigviszi. 12–15
30.Kristiansen szépít. 11–15
29. Jensen lő mellé. Kudlacz kapufát találja el.
28. Kudlacz a jobb felsőbe. 10–15
28.
Buraard és Wojtas ütközik, a dán visszafutás közben még belemegy a földön fekvő dánba.
27. Wojtas passzívnál a kapu bal oldalába. 10–14
26.Burgaard töri meg a gólcsendet. 10–13
26. A harmadik lengyel hetesből már gól lesz. Kudlacz, 9–13
25.
Hullámvölgyben a dánok.
24. Könnyű Gapska-védés után Wojtas bombázza be. 9–12
24. Pytlick kér időt, Fisker érkezik a bal szélre.
24. Wojtas a gyors támadás végén, 9–11
23. Wysokinska védi Nörgaard hetesét.
22. Szwed első lövése is gól, Greve jön a dán kapuba. 9–10
22.
Újabb Gapska-védés, eddig bejött a kapuscsere.
22.
Gapska véd, ám a lengyel támadás is elhal.
21. Wojtas bejátszása után Kulwinska. 9–9
21. Rasmussen kér időt.
20.Koniuszaniec látványos gólja, de nem örülhet sokáig, Nörgaard a bal szélről. 9–8
19. Lengyel rontás, majd Kristiansen tör be. 8–7
18. Nörgoord lövi a hetest a kapu bal oldalába. 7–7
18. Villámgyors lengyel támadás: Kulwinska góljával vezetnek ismét. 6–7
17. Kínai figura végén Siodmiak bevetődve megszerzi a vezetést, de egyből egyenlítenek a dánok a másik oldalon. 5–6
15.
Már több mint hatperces a dán gólcsend, a lengyeleknél viszont belemenés.
14. Schumachert állítják ki kétkezes lökésért, Wojtas is hetest ront.
13. Koniuszaniec már nem hibázza el. Gapska a lengyel kapuban. 5–5
11. Kudlacz hozza közelebb a Rasmussen-csapatot, az egyenlítésre is van esélyük, de azt elrontják. 5–4
10. Több gólt nem kaptak a kétperces alatt a lengyelek. Grzyb szépít a bal szélről, Jensent pedig leküldik. 5–3
9. Nörgaard egyből ki is használja a fórt. 5–2
8. Rosszul kezdenek a lengyelek, kimaradt helyzetük után Kudlaczot még ki is állítják.
7. L. Jörgensen marad nagyon egyedül. 4–2
6. A lengyelek harcolnak ki hetest, Semeniuk-Olchawa lövését Poulsen védi.