A brazil kézilabdás lányoké a világbajnoki aranyérem!

2013.12.22. 17:09
Brazil öröm a belgrádi Kombank Arénában (Fotó: MTI)
A brazil válogatott nyerte meg a női kézilabda-világbajnokságot, miután a belgrádi döntőben 22–20-ra legyőzte a házigazda szerbeket.

A brazilok egyáltalán nem kezdtek megilletődötten a zsúfolt belgrádi arénában, az 5. percre 3–1-es előnyre tettek szert. Fernanda da Silva ekkor gólszerzésben jeleskedett, később pedig labdaszerzésben. A szerbek azonban fordítani tudtak, elsősorban jó erőben lévő beállójuknak, Dragana Cvijicsnek köszönhetően. Elhúzni azonban nem tudtak a házigazdák, olyannyira nem, hogy az első félidő hajrájában ismét nekik kellett kapaszkodniuk – a szünetben két góllal vezetett Brazília.

A második játékrész pocsékul indult a szerbek szempontjából, első három támadásuk során eladták a labdát, és az emberelőnyükkel sem tudtak mit kezdeni, így gyorsan 16–11-es hátrányban találták magukat. Nem állt tehát jól a szénájuk, de a kapuba visszatérő Katarina Tomasevics – aki a szünet előtt nem sokat találkozott a labdával – elkapta a fonalat, egymás után két hétméterest is hárított többek között, és kilenc percen keresztül nem kapott gólt.

A VILÁGBAJNOK BRAZIL KERET
Kapusok: Bárbara Arenhart, Mayssa Pessoa; Mezőnyjátékosok: Eduarda Amorim, Amanda Andrade, Deonise Cavaleiro, Mariana Costa, Fabiana Diniz, Elaine Gomes, Alexandra Do Nascimento, Mayara Moura, Deborah Nunes, Daniela Piedade, Ana Rodrigues, Samira Rocha, Fernanda Da Silva, Karoline Souza; Szövetségi kapitány: Morten Soubak (dán)

Ezalatt egy találatra csökkent a brazilok előnye (16–15), akiket végül egy kettős emberfór lendített át a holtponton. A szerbeknek sokadik próbálkozásra az 56. percben összejött az egyenlítés, de a brazilok még egyszer meg tudtak újulni, emberelőnyben betaláltak, a vb-n a házigazdák egyik legjobbjának számító Cvijics viszont ziccert rontott. Ezután még Rodrigues is eredményes volt egyszer, így a dél-amerikaiak a csoportmeccshez (25–23) hasonlóan ismét két góllal múlták felül a hazaiakat.

Brazília a második nem európai válogatott, amely világbajnokságot tudott nyerni, 1995-ben ez a bravúr Dél-Koreának sikerült. A következő női vb-t Dánia rendezi 2015-ben.

NŐI KÉZILABDA-VB, SZERBIA
DÖNTŐ
BRAZÍLIA–SZERBIA 22–20 (13–11)

Belgrád, 19 467 néző. V: García, Marin (spanyolok)
Brazil gólszerzők: Nascimento 6, Da Silva, Rodrigues 4-4, Amorim 3, Nunes, Cavaleiro 2-2, Piedade
Szerb gólszerzők: Cvijics 5, Damnjanovics, Lekics 4-4, Zsivkovics, Nisavics 2-2, Krpezs, Ognjenovics, Popovics 1-1
Hétméteresek: 3/5, ill. 3/3
Kiállítások: 10, ill. 8 perc

A 3. HELYÉRT
DÁNIA–LENGYELORSZÁG 30–26 (12–15)
Gólszerzők: Kristiansen 10, Nörgaard 5, L. Jörgensen 4, Fisker, S. Jörgensen 3-3, Gravholt 2, Jensen, Burgaard, Holmsgaard 1-1, ill. Kulwinska 5, Wojtas, Byzdra 4-4, Grzyb, Kudlacz, Koniuszaniec 3-3, Siodmiak, Szwed-Orneborg 2-2