A jó játék elmaradt, a biztos győzelem nem

2017.10.01. 13:17
Kovacsics Anikó is góllal járult hozzá a magyar győzelemhez (Fotó: Török Attila, archív)
Női kézilabda Eb-selejtezőn a magyar válogatott 25–18-ra győzött Minszkben, így nagy lépést tett az Eb felé. A hazaiak csak az első félidő közepéig tudtak vezetni, utána beindult a magyar csapat, és bár a jó játékkal ezúttal adós maradt, biztosan nyert.

NŐI KÉZILABDA, EB-SELEJTEZŐ, 7. CSOPORT
FEHÉROROSZORSZÁG–MAGYARORSZÁG 18–25 (8–12)
Minszk. V:
Opava, Válek (csehek)
FEHÉROROSZORSZÁG: Kumpel – Jemljanyenka, VASZILEUSZKAJA 10 (4), Neszcjaruk 1, Samanuszkaja 1, Arcjuhovics 4, Kocina 1. Csere: Burduk (kapus), Iljina, Mazgo, Szilickaja, Dronova, Kanaval 1 (1), Trizno, Hutava. Szövetségi kapitány: Tomaz Cater
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – Bódi 3, Tomori, GÖRBICZ 6 (4), Mayer 1, Szöllősi-Zácsik 4, Schatzl 2. Csere: Janurik (kapus), Szekeres, Kovács Anna 2, Kovacsics 1, Kisfaludy 2, KLIVINYI 4, Hársfalvi, Lukács. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 2. perc: 0–1. 7. p.: 3–1. 14. p.: 5–5. 19. p.: 8–7. 24. p.: 8–10. 38. p.: 10–16. 43. p.: 11–18. 49. p.: 14–19. 55. p.: 14–22
Kiállítások: 2, ill. 6 perc
Hétméteresek: 7/5, ill. 5/4
Kim Rasmussen: – Boldog vagyok, hiszen sikerült olyan eredményt elérnünk, amellyel gyakorlatilag kijutottunk az Európa-bajnokságra, és mindig ez a legfontosabb cél. Az elején Tomori Zsuzsanna sérülése megzavarta a csapatot, de negyedóra után összeálltunk, és főleg védekezésben kiemelkedőt nyújtottunk, rengeteget melózva, egymást segítve. Voltak hibák, sokat tanultunk is ebből a mérkőzésből, de összességében elégedett lehetek.

4. Koszovó2224–770

A csoport első két helyezettje jut ki a franciaországi Európa-bajnokságra, amelyet 2018 decemberében rendeznek.

Nem volt elég, hogy a magyar női válogatott csak szombaton kelhetett útra Minszkbe járattörlés miatt, rögtön a meccs elején Tomori Zsuzsanna egy ütközés után a lábát fájlalta, és többet már vissza sem térhetett a pályára.

Kim Rasmussen lányai azonban amúgy sem pörögtek valami magas fordulatszámon, a 19. percig csak lesték a fehéroroszokat, akik elsősorban Arcjuhovics és Vaszilevszkaja találataival egy-két góllal vezettek. (8–7)

A magyar szövetségi kapitány váltogatta a védőket, és meg is találta a jó védekezés zálogát, mert ettől kezdve több gólt nem tudtak dobni a fehéroroszok az első félidőben. A magyarok viszont annál többet, mert sorozatban ötször zörgették meg Kumpel hálóját, így biztos, négygólos előnnyel vonulhattak pihenőre. (8–12)

A második félidőben sem változott a meccs képe, Görbicz biztosan lőtte a heteseket, és ha Vaszilevszkaja nem játszik kitűnő formában, nagy verést kaphatott volna a hazai csapat.

De mivel a többiek nem szállították a gólokat, ez is belefért. A védekezésünk remek volt, de a támadójáték már kevésbé. Esetleges akciók, bosszantó technikai hibák, helyzet nélküli lövések jellemezték a magyar csapat játékát, de szerencsére így is tovább hízott az előnyünk.

Az 56. percben volt a legnagyobb különbség a két csapat között, ekkor Mayer góljával már nyolccal vezettünk. (15–23)

A végére a hazaiak némiképpen faragtak a különbségen, de ez is csak arra volt elég, hogy tisztes vereséggel megússzák. (18–25)

Ezzel a győzelemmel valószínűleg megvan a kijutás az Eb-re, hiszen Koszovó legyőzése nem okozhat gondot idegenben sem, hazai pályán pedig a fehéroroszok ellen is nyerni kell. Mivel pedig két együttes jut ki a csoportból, a hollandok elleni meccsek csak az első két hely kérdését dönthetik el. A közelgő világbajnokságig láthatóan még nagyon sok feladat van a válogatottal, de a kötelezőt hozta a csapat.

TOVÁBBI EREDMÉNYEK
1. CSOPORT

Svájc–Norvégia 12–29
Ukrajna–Horvátország 26–22
Az állás: 1. Norvégia 4 pont, 2. Horvátország 2 (54–54), 3. Ukrajna 2 (48–57), 4. Svájc 0

2. CSOPORT
Szlovákia–Lengyelország 20–29
Olaszország–Montenegró 16–23
Az állás: 1. Lengyelország 4 pont (69–33), 2. Montenegró 4 (47–39), 3. Szlovákia 0 (43–53), 4. Olaszország 0 (29–63)

3. CSOPORT
Feröer–Svédország 15–33
Macedónia–Szerbia 27–33
Az állás: 1. Svédország 4 pont (71–41), 2. Szerbia 4 (69–47), 3. Macedónia 0 (53–71), 4. Feröer 0 (35–69)

4. CSOPORT
Portugália–Románia 16–32
SZOMBATON JÁTSZOTTÁK
Ausztria–Oroszország 27–25
Az állás: 1. Románia 4 pont, 2. Oroszország 2 (57–52), 3. Ausztria 2 (52–61), 4. Portugália 0

Litvánia–Spanyolország 17–24
Az állás: 1. Spanyolország 4 pont, 2. Németország 3, 3. Litvánia 1, 4. Törökország 0

A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT KERETE AZ EB-SELEJTEZŐRE
Kapusok: BÍRÓ Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), JANURIK Kinga (Érd)
Jobbszélsők: BÓDI Bernadett (Győri Audi ETO), LUKÁCS Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövők: KOVÁCS Anna (Dunaújvárosi KKA)
Irányítók: GÖRBICZ Anita (Győri Audi ETO), KOVACSICS Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Beállók: KISFALUDY Anett (Érd), MAYER Szabina (Alba Fehérvár KC)
Balátlövők: HÁFRA Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), KLIVINYI Kinga (Érd), SZEKERES Klára (FTC-Rail Cargo Hungaria), SZÖLLŐSI-ZÁCSIK Szandra (Budaörs), TOMORI Zsuzsanna (Győri Audi ETO)
Balszélsők: HÁRSFALVI Júlia (DVSC-TVP), SCHATZL Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, nem túl jó játékkal, de biztosan nyert a magyar csapat. 18–25
60. perc: Janurik
védett még egy nagyot, aztán lepergett az óra.
60. perc: Klivinyinek
még jutott egy gól a végére is. 18–25
59. perc:
A támadásunk gyenge volt, jöhettek a hazaiak, de Janurik szépen védte a balszélső helyzetét.
58. perc: Ez már sok volt Rasmussennek is, időt kért.
58. perc:
Gyors fehérorosz ellentámadás végén Rudkovszkaja szerezett könnyű gólt. 18–24
58. perc: Bódi
futot be a jobb szélről, kapta is, belőtte. 17–24
58. perc: Vaszilevszkaja
előbb a blokkba lőtt, aztán elkapta a lepattanót, és másodszorra már bevágta. 17–23
57. perc: Hársfalvi
vonalra lépett, így nem lehet érvényes gólt szerezni...
57. perc: Samanovszkaja
beállóban kapta, és bevágta. 16–23
56. perc: Mayernak
is van már gólja, Görbicz átadásából szerezte. 15–23
55. perc:
Heteshez jutottak a fehéroroszok, amelyet Kanaval lőtt be. 15–22
55. perc: Kovács Annának
alakítottuk ki a helyzetet, ő pedig szépen be is vágta a léc alá. 14–22
54. perc:
Bal szélről nem sikerült betalálnunk Schatzl révén, de az ellenfél is mellé lőtt.
53. perc:
Hetest kaptak a fehéroroszok, amelyet Vaszilevszkaja a jobb felsőbe szánt, de Janurik kivédte!
52. perc: Fehérorosz időkérés.
51. perc:
Technikai hiba a hazaiaknál, majd Klivinyit rántoták le. A hetest Görbicz a kapufára dobta.
51. perc:
Úgy tűnt, labdát vesztünk, de Kisfaludy lecsapott a kipattanóra, és bevágta. 14–21
50. perc:
Hatottak Rasmussen szavai, mert Klivinyi nagyon bevágta a 20. magyar gólt. 14–20
50. perc: Magyar időkérés.
48. perc:
Nem találták a rést a magyar védőfalon, végre aztán Vaszilevszkaja fölé lőtt.
48. perc: Zácsik
haragjában előbb kapufát lőtt, aztán labdát szerzett, Schatzl azonban vonalra lépett.
46. perc: Zácsik
nem akarta elhinni, hogy hetest fújtak ellene, Vaszilevszkaját mindez nem érdekelte, bedobta. 14–19
46. perc:
Hetes a másik oldalon is, Vaszilevszkaja belőtte a jobb fölsőbe. Neki ez volt a nyolcadik gólja. 13–19
45. perc:
Nem volt elég a kihagyott helyzet, utána kétpercest érően szabálytalankodott Lukács.
45. perc: Görbicz
szép labdaszerzése után Lukács az oldalhálót találta el.
44. perc: Zácsik
harcolt ki hetest, amelyet Görbicz a bal fölsőbe vágott. 12–19
43. perc: Rescarjuk
első gólja azt jelentette, hogy már három fehérorosz is lőtt gólt a meccsen. Hm... 12–18
42. perc:
Kapufára vágta a labdát a fehérorosz beálló, az ellentámadásból pedig Schatzl cunderral szerzett gólt. 11–18
42. perc:
Emberelőnybe kerültek a hazaiak Szekeres kiállítása miatt.
42. perc:
Ez nagyon szép volt, Zácsik jobbról lőtt okos gólt. 11–17
40. perc:
Technikai hiba Zácsiknál, 7 a 6 ellen támadnak a hazaiak. Elég passzívan tették, el is vették tőlük.
39. perc:
Sokáig támadtak a fehéroroszok, és ki más lőtt a végén gólt, mint Vaszilevszkaja. 11–16
39. perc: Elügyetlenkedtük a támadást, jöhettek a fehéroroszok, de inkább időt kértek.
38. perc: Zácsik
megint gólt szerzett, és ezúttal is beleért a kapus, de hiába. 10–16
37. perc: Kovacsics
lövése könnyű zsákmány volt a kapusnak, az ellentámadásból Dronova lőtt mellé.
37. perc: Vaszilevszkaja
viszi a hátán a csapatát, a hetedik góljával kapaszkodtak a fehéroroszok. 10–15
36. perc:
A balszélsőt nem tudták megjátszani a hazaiak, Zácsik pedig ezt kihasználta egy óriási lökettel. 9–15
35. perc:
Heteshez jutottunk újfent, Görbicz labdája újra bent. 9–14
35. perc:
Hosszú támadás végén Vaszilevszkaja óriási gólt dobott a bal fölsőbe. 9–13
34. perc:
Labdát szereztünk, de aztán rosszul indított Szekeres.
33. perc: Mayer
kapott jó átadást, lerántották, hetes. A hetest Görbicz biztosan belőtte. 8–13
32. perc: Lukács
lehetetlen szögből nem talált be, de a fehéroroszok is hibáztak.
31. perc: Zácsik lövését védte Kumpel, a fehéroroszok támadása pedig Bíróban halt el.
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, a végére egészen szép különbség alakult ki. 8–12
30. perc: Bíró
védte lábbal Vaszilevszkaja lövését, majd a támadásunk végén Kisfaludy beállóból nagyon szép gólt szerzett. 8–12
29. perc: Klivinyi
ugrott fel a szaggatottról, és a bal alsóba lőtt. 8–11
28. perc: Görbicz
lövése kiszámítható volt, Kumpel védte, majd a fehérorosz támadásból belemenés lett.
27. perc:
Lépéshiba a fehéroroszoknál, Görbicz pedig betört, de lebirkózták. A szabaddobás után Klivinyi kapott nagyot, de nem jött kiállítás, csak egy sárga.
26. perc: Görbiczet
lesáncolták, majd kis híján labdát szereztünk, de végül maradt náluk.
25. perc: Arcjuhovics
óriási lövése a kapufáról pattant fölé, tovább növelhetjük az előnyt.
24. perc:
Rossz bejátszás után jöhettünk támadással, immár kiegészülve. Klivinyi pedig elhajlás után szépen lőtte ki a jobb alsót. 8–10
23. perc:
Emberhátrányból szereztünk gólt, és így már vezetünk is. Bódi volt eredményes. 8–9
23. perc: Bíró
nagy védését láttuk Kocina ziccerénél.
22. perc: Na, itt egy kétperces nálunk is, Hársfalvi volt túlságosan szigorú.
21. perc:
Szabálytalan zárás az ellenfélnél, Kovacsics pedig gyorsan szép gólt szerzett. 8–8
21. perc: Fehérorosz időkérés.
20. perc: Görbicz
lőtt mellé, ő azt reklamálta, hogy sáncról, de a bírók nem így látták.
20. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Arcjuhovics ült le a padra.
19. perc:
Belül védekezésért hetest kaptak a fehéroroszok, amelyet Vaszilevszkaja a jobb alsóba vágott. 8–7
19. perc: Görbicz
maradt szabadon, és ha őt szabadon hagyják, akkor belövi. 7–7
18. perc: Vaszilevszkaja
nagyon élt a védőink között, szép testcsellel tisztára játszotta magát, és a hálóba pattintott. 7–6
17. perc: Mazgo
lövését ütötte ki Bíró, a magyar támadás végén pedig Görbicz szenzációsan lőtt alulról a bal alsóba. 6–6
16. perc: Schatzl
ziccerét védte Kumpel, de maradt a labda nálunk, utána Zácsik lövését védte a kapus.
15. perc: Kovacsics előkészítetlen lövését védte a kapus, majd az ellenfél ejtését halászta le Bíró.
14. perc:
Szinte azonnal gólt szereztek a fehéroroszok, megint Arcjuhovics talált be. 6–5
14. perc:
Kölcsönös technikai hibák után szép támadás végén Zácsik bombázott a bal alsóba. 5–5
13. perc:
Rossz Bódi-lövés után újabb hetes a hazaiaknak, Vaszilevszkaja pedig belőtte. 5–4
12. perc:
Heteshez jutottak a hazaiak, Kocina büntetőjét viszont Bíró kifogta!
11. perc: Bíró
újabb ziccervédése után Kovács Anna tört be, és szép góllal egyenlített. 4–4
védése után támadhattunk, de Kumpel, a hazaiak kapusa is védett.
10. perc:
Szép gól. Bódira játszottuk ki a helyzetet, aki a jobb szélről szépen lőtt a jobb fölsőbe. 4–3
10. perc: Magyar időkérés.
9. perc: Arcjuhovics
távolról, alsó dobással küldte a hálónkba a negyedik hazai gólt. 4–2
8. perc:
Heteshez jutottunk, amelyet Görbicz kis szerencsével bevágott. 3–2
8. perc:
Gólt nem szereztünk hosszú ideje, Vaszilevszkaja viszont bevágta a jobb alsóba. 3–1
7. perc: Bíró
nagy védése után, Kovács Anna ellépte.
6. perc: Arcjuhovics
belépett, hiába lőtt gólt. Az ellentámadásból Zácsik nagy bombája jött ki a kapufáról.
5. perc:
Előbb dobtak egy kapufát a fehéroroszok, aztán nálunk fújtak lépéshibát.
4. perc:
Labdát szereztük, megindultunk, de Schatzl ziccere a kapufáról jött ki.
3. perc:
Sőt, a labdavesztésünk után megint Arcjuhovics volt pontos, és már vezettek is. 2–1
3. perc:
Nem soká váratott magára az egyenlítés, Arcjuhovics bevágta. 1–1
2. perc:
Rossz bejátszás után jöhettünk előre, Tomori betört, de csak szabaddobást kapott. Utána
Schatzl
kapta a labdát a bal szélen, és ügyes gólt szerzett. 0–1
1. perc: Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat tiszta zöldben, a fehérorosz tiszta pirosban játszik.

ELŐZMÉNYEK

A szerdai, Koszovó elleni biztos győzelem után a magyar női kézilabda-válogatott Fehéroroszország ellen tehet nagy lépést az Eb felé. Az Eb-selejtezősorozat 7. csoportjából ketten jutnak ki a tornára. A mieink négyesében Koszovót mindenki üzembiztosan veri oda-vissza (a magyar csapat már meg is kezdte az ügykezelést szerdai, 37–12-es sikerével, ugye), vagyis a Hollandia, Magyarország, Fehéroroszország hármasból az egyik marad hoppon. (Illetve a hét selejtezőcsoport legjobb
harmadikja is továbbmegy, de ez már a véletlen kérdése is.)

Vagyis ha Kim Rasmussen szövetségi kapitány együttese Fehéroroszország elé manőverezi magát, gyakorlatilag bérelt helye van az egyik továbbjutó pozícióban, függetlenül attól, mit végez majd Hollandia ellen a két tavaszi selejtezőn. (A hollandok kezdetnek 33–21-re verték meg a fehéroroszokat, és nemigen fognak tőlük kikapni jövő májusban, idegenben sem.)

Kim Rasmussen szövetségi kapitány így vélekedett a meccs előtt: „Még szombaton is a tervezettnél később érkeztünk meg Minszkbe, úgyhogy mindenki elég nyúzott a csapatból. Épp ezért nem is tudtunk olyan edzést tartani, mint szerettünk volna, csak egy frissítő taktikai tréningre volt lehetőség, viszont így a mérkőzésre már mindenki a megfelelő állapotban lesz. Biztos vagyok benne, hogy a fehéroroszok mindent beleadnak majd, hiszen ha ki akarnak jutni az Eb-re, muszáj győzniük, úgyhogy nagyon meg fogják nehezíteni a dolgunkat. Számunkra is kulcsfontosságú ez a találkozó, ugyanis hatalmas lépést tehetünk vele Franciaország felé, de egy ilyen sorozatban sosem csak egy mérkőzés számít."