A második félidőben fordított a csoportelső magyar válogatott

BÁLINT MÁTYÁS (szöveg), HARMATH ÁKOS (közvetítés)BÁLINT MÁTYÁS (szöveg), HARMATH ÁKOS (közvetítés)
2018.06.02. 16:26
Kovacsics Anikó remekül játszott (Fotó: Koncz György)
A magyar női kézilabda-válogatott szerdán Koszovóban 37–15-re nyert, amivel bebiztosította a helyét a franciaországi Európa-bajnokságon, de az utolsó, Fehéroroszország elleni mérkőzés sem volt tét nélküli: győzelemével ugyanis Kim Rasmussen csapata a csoport első helyén végzett, ami a kiemelések tekintetében bizonyosan jól jön majd az Eb sorsolásakor.

NŐI EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
7. CSOPORT, 6. FORDULÓ

MAGYARORSZÁG–FEHÉROROSZORSZÁG 30–22 (12–13)
Kecskemét, 1800
néző. V: Arntsen, Röen (norvégok)
MAGYARORSZÁG: Bíró – Lukács 1, HORNYÁK D. 7 (4), KOVACSICS 4, Kisfaludy 1, Háfra 4, Schatzl 3. Csere: Janurik (kapus), Tóth G. 1, Szabó L. 1, Karnik, FALUVÉGI 6, Puhalák 1, Szekerczés 1 (1), Pálos-Bognár, Sirián. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
FEHÉROROSZORSZÁG: Sut – Ahramenka 3, VASZILEUSZKAJA 5, Arcjuhovics 1, Samanuszkaja 1, MAZGO 4 (1), Kocina 1. Csere: Kuncevics, Burduk (kapusok), Kanaval 2, Trizno 2, Dronova 1, Szilickaja 2, Rudkouszkaja, Hutava, Hrahouszkaja. Szövetségi kapitány: Tomaz Cater
Az eredmény alakulása. 6. perc: 1–3. 12. p.: 2–7. 16. p.: 6–9. 25. p.: 8–12. 36. p.: 16–15. 43. p.: 20–17. 46. p.: 21–20. 55. p.: 24–21
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 5/5, ill. 2/1
Kim Rasmussen:
– Mindig nehezen indulnak az olyan meccsek, amelyeket kötelező megnyerni. Ez sem volt kivétel, de tudtuk, hogy meg fogjuk szokni a fehéroroszok játékát és a végére fel tudjuk őrölni őket. Így is történt. Nagyon örülök a csoportelsőségnek, és annak, hogy egy ilyen fiatal, rengeteget dolgozó csapattal sikerült kiharcolnunk.
Tomaz Cater: – Nagyon jól kezdtünk, és utána is küzdöttünk, ameddig bírtuk erővel, ám volt néhány gyengébb időszakunk, és ez nem fért bele.
A másik mérkőzésen: Hollandia–Koszovó 42–16 (21–10)

A vártnál nagyobb küzdelemben, de pocsék kezdés után is 30–22-re nyert a magyar női kézilabda-válogatott Kecskeméten Fehéroroszország ellen, és ezzel az élen végzett a decemberi franciaországi Európa-bajnokság selejtezőjének 7. csoportjában, vagyis reménykedhet a kedvező kiemelésben az Eb csoportbeosztásának június 12-i sorsolásán.

Azonban nem adták ingyen a győzelmet. Óvatos megfogalmazás szerint sem kezdett jól a magyar csapat: támadásban hiányzott a lendület – pontosabban a fehéroroszok védekeztek kellemetlen agresszivitással és gyorsasággal. Ettől aztán gyorsan el is bizonytalanodott válogatottunk, és vagy jobbára csak keresztbe adogatott a védőfal előtt, vagy ha mégis lehetőségekhez jutott, kihagyta azokat. Eközben ráadásul a saját kapuja előtt is tompa és figyelmetlen volt a társaság, így a 12. percre már 7–2-es hátrányban került, és még csak különösebben nem is okolhatott érte senkit saját magán kívül.

De legalább az igyekezetet nem lehetett elvitatni a társaságtól: Kovacsics Anikó elvetődött a legreménytelenebb labdáért is, Hornyák Dóra két ember helyett dolgozott a védőfalban, és Kim Rasmussen is addig csereberélt, míg nem talált egy legalább valamelyest stabil felállást. Lassan zárkózni kezdett az együttes, amikor pedig a félidő utolsó öt percére a fehéroroszok is elfáradtak kicsit és egy-kétszer elszórták a labdát, lerohanásgólokkal sikerült megközelíteni őket. A szünetben, Hornyák időn túli hétméterese után pedig már csak eggyel, 13–12-re vezettek.

Bár a beloruszok – akiknek még élt az esélyük arra, hogy egy győzelemmel, legjobb csoportharmadikként kislisszoljanak az Eb-re – a második félidőre rendezték a soraikat, a magyar válogatott is sebességet tudott váltani. A 36. percben, 16–15-nél vette át először a vezetést a korábbiaknál jóval gyorsabban, dinamikusabban kézilabdázó házigazda, majd a kezdeti nehézségek után erős húsz percet pihenő, de aztán visszaálló Bíró Blanka jó ütemű védéseivel és gyors gólokkal sikerült 20–17-re meglépnie.

A hajrá viszont mégis küzdelmesen indult, a vendégek ugyanis nem voltak hajlandóak megroppanni, sőt 21–20-nál már az egyenlítésért támadhattak. Ám a bal szélről kapufát lőttek, a kipattanóból pedig Faluvégi Dorottya egyből a túloldali üres kapuba talált, aztán kisvártatva Kovacsics is végigrohant a pályán, így tíz perccel a vége előtt ismét úgy látszott, csak sikerül végre felőrölni a fehéroroszokat.

S így is történt: az idő szorításában kapkodó és hibázó látogatókat a végére a lelkesedésük is elhagyta, így az utolsó öt percben átgyalogolt rajtuk a magyar csapat. Az örömkézilabda végén a 30–22-es végeredmény pedig azt jelentette, hogy Magyarország csoportelsőként jutott ki a decemberi Eb-re.

95–2280
A csoport első két helyezettje egyenes ágon kijutott a kontinenstornára. Azonos pontszámnál az egymás elleni eredmény döntött.

2. FÉLIDŐ

60. perc: Véget ért a mérkőzés, csoportelső a magyar válogatott.

60. perc: A végén már parádé, Faluvégi lövi a 30. magyar gólt, 30–22!

59. perc: Faluvégi is betalál, 29–22

58. perc: Tóth védekezésben is jeleskedik,majd jól kíséri végig a labdaszerzés után a támadást, és belövi, 28–22.

57. perc: Tóth készítette le Schatzlnak a szélre, balról jól lő, gól. Aztán egy lépéshiba Kanavaltól, majd Háfra lövi meg a negyedik gólját, 27–22!

56. perc: Fehérorosz időkérés.

56. perc: Hornyák ezt is gólra váltotta, 25–22.

56. perc: Kovacsics megsérült, a hatoson belül feküdt, miközben a szélről felkanyarodó Faluvégi mellé lőtt, és ráesett – közben meg már hetest kaptunk.

55. perc: Kanaval lő, gól. Lady Kanaval... 24–22.

55. perc: Háfra! Talpról, gyönyörű nagy gólt vág, három közte, megint, 24–21!

54. perc: Szilickaja újabb lövése blokkról a kapufára pattan, s megvan a lecsorgó labda.

53. perc: Passzív a vendégeknél, szabaddobás, Szilickaja bedobja... 23–21.

52. perc: Fehérorosz lépéshiba után Háfránál fújnak belemenést.

51. perc: Újabb labdaszerzés nálunk, Kovacsics hosszú indítást kap és bevágja, Kuncevics nem tud védeni, 23–20. Letelt az előnyünk, ez most jó volt.

50. perc: Ölik az időt, passzív, ellövik, Faluvégi a kapufáról kipattanót pedig az üres kapuba dobja a saját térfeléről, 22–20.

49. perc: A gyors gól nincs meg, Faluvégi a jobb szélről a rövidre szerette volna visszahúzni, kapufa... Kár.

49. perc: Kocina ütötte meg Háfra lövő kezét, két perc, emberelőny nálunk, ez most fontos lesz.

48. perc: Mazgo lendületből érkezett egy átlövéshez, fölé-mellé.

47. perc: Tóthnál fújtak belemenést, egyenlíthetnek a vendégek.

46. perc: Időt kérünk.

46. perc: Hornyák szórta el a labdát gyorsan, aztán Szilickaja újabb lövése már jó, visszajöttek, egyre... 21–20.

45. perc: Szilickaja lőtt hatalmas kapufát, a kipattanót Samanuszkaja dobta be, 21–19.

44. perc: Mazgo jó bejátszása után Dronova eredményes beállóból. Faluvégi válaszol a szélről egy újabb remek ejtéssel, 21–18.

43. perc: Schatzl kapott indítást egy fehérorosz labdavesztést követően, ki is használta a ziccert, hárommal megyünk, 20–17!

42. perc: Bíró újabb védése után Háfra szerezte meg második gólját, 19–17.

41. perc: Tóth Gabi eladja, nem jön az időkérésnél kért egy-egy elleni játék.

40. perc: Remekül sikerült az emberhátrány kivédekezése, maradt egy gól az előnyünkből.

39. perc: Bíró, micsoda védés! Samanuszkaja beállóból, Bíró kirúgja! Aztán Háfra szerzi meg fél perc múlva a labdát.

39. perc: Vaszileuszkaja tört be Kisfaludy mellett, s lőtt gólt, 18–17, ráadásul, még Kisfaludyt is kiküldik két percre.

39. perc: Fehérorosz időkérés.

38. perc: Mazgo egy egész hosszú támadás végén egészen csúnyán lőtt fölé, válaszképp Faluvégi a jobb szélről felkanyarodva ejtette át Kuncevicset, 18–16.

37. perc: Mazgo átlövésgóljára Hornyák is egy átlövéssel reagál, 8 lövésből 6 gól a neve mellett, 17–16.

36. perc: Szekerczés belövi, először vezetünk! 16–15!

35. perc: Kovacsics harcolt ki hetest – belül védekeztek.

34. perc: Kovacsics egyenlít megint, 15–15.

33. perc: Vaszileuszkaja... 14–15.

32. perc: Szekerczés piszkált bele egy passzba, Kisfaludy meg a saját térfeléről bedobta az üres kapuba, 14–14.

32. perc: Vaszileuszkaja lő gólt, 13–14.

31. perc: Hornyák bedobta a hetest, 13–13.

3

1. perc: Kovacsics harcolt ki hetest a támadásunk során, Samanuszkaját állították ki. Hornyák bedobta a hetest.

31. perc: Náluk marad Sut a kapuban, nálunk Janurik. Ők kezdik a támadást. Puhalák kiállítása gyorsan letelt, fölé dobta Arcjuhovics.

Lassan kezdett a magyar válogatott, reméljük a második félidőre feljavul a támadójátékunk. Hornyák Dóra a legeredményesebb magyar, négy gólt dobott.

1. FÉLIDŐ

30. perc: Ezzel vége az első félidőnek.

30. perc: Janurik véd ismét! Jó csere volt. 25 másodperc a támadásra, Kovacsics harcolt ki hetest, Vaszileuszkaja kapott sárgát. Hornyák időn túli hetese jó, 12–13!

29. perc: Emberhátrányba kerültünk, Puhalákot szórták ki kapus nélkül támadunk, aztán passzív, végül Hornyáknak kellett ellőnie, fölé.

29. perc: Kanaval lőtt óriási gólt, 11–13.

28. perc: Kanaval is elhagyja a labdát, majd Puhalák vágta be, feljöttünk egyre, 11–12.

27. perc: Kovacsics labdaszerzése után Hornyák lőtt ziccerből, 10–12.

26. perc: Kovacsics harcolt ki hetest, Hornyák be is vágta, 9–12.

26. perc: Trizno belejött, 8–12.

25. perc: Hornyák lőtt nagy kapufát.

25. perc: Trizno is meglőtte első gólját, 8–11.

24. perc: Egy hiba ott, egy itt. Ők támadnak.

23. perc: Lukács most pihenhet, Faluvégi a jobb szélen. Jó blokk után rögtön Faluvégi került helyzetbe, s nem is hibázott, 8–10!

22. perc: Janurik szépen véd, jól indítja Lukácsot, aki a kapufát találja telibe. Nagy kár.

21. perc: Passzív miatt elvették a fehéroroszoktól, Lukács a szélről hónaljon lőtte Sutot.

20. perc: Hornyák ugrik fel, és lő szépen a bal felsőbe, 7–10!

20. perc: Hetest kapnak, belülvédekezésre, Mazgo bevágta, 6–10.

19. perc: Fehérorosz támadással folytatjuk. Vaszileuszkaja lövését Janurik védi.

18. perc: Időkérés a vendégeknél.

17. perc: Mazgót hozták zavarba a lányok egy agresszív védekezéssel, ki is lövi a lelátóra. de mi is hibázunk támadásban – Schatzl ejtette ki a labdát.

16. perc: Egy itt, egy ott, Háfra lőtt tőlünk nagy gólt, 6–9!

15. perc: Mazgo újabb góljával már 8–4, oda. Szabó Laura emberrel a nyakán is betalál, góljával visszajövünk háromra, 5–8!

14. perc: Kapust cseréltünk, Janurik Kinga véd nálunk.

14. perc: Háfra tette le a szélre Schatzlnak, be is vágta, 4–7!

13. perc: Samanuszkaja harcolt ki hetest, Kocina fölé dobja, köszönjük!

13. perc: Vaszileuszkaja ment át a védelmünkön, 2–7, Kovacsics gyorsan válaszolt, 3–7!

12. perc: Lukács a szélről nem olyan hatékony, mint fehérorosz kollégája, Sut véd.

12. perc: Ahramenkát megint elfelejtettük a jobb szélen, 2–6.

11. perc: Szabó Laura kapott sárgát.

10. perc: Tóth jól tört be balról, de Sut szépen védett. Kár.

10. perc: Időkérés nálunk. „Lassúak vagyunk támadásban” – mondja Rasmussen. Nem vitatkozunk.

9. perc: Vaszileuszkaja jól húzta vissza középről, 2–5.

9. perc: Megint elrontottunk egy támadást, Rasmussen időkérésre készül?

8. perc: Mazgo lőtte át a falat, 2–4!

8. perc: Hornyák a szélre Lukácshoz, aki be is vágta a hosszúba, 2–3!

7. perc: Bíró első védése! Na, ez kellett!

6. perc: Kovacsics lövése nem jó.

5. perc: Ahramenka a szélről, 1–2, először vezetnek, aztán Háfrát blokkolják, s a gyors indítás után megint Ahramenka eredményes, 1–3.

4. perc: Schatzl jó védekezése után támadhatunk a vezetésért. Püff, belemenés, Hornyáknál.

3. perc: Arcjuhovics egyenlít, 1–1, aztán Háfra lépéshibája miatt megint ők jöhetnek.

2. perc: Mazgo bejátszása után Samanuszkaja lőtt zúgó kapufát, a gyors ellentámadásból pedig Kovacsics megszerzi a vezetést, 1–0!

2. perc: Nálunk Bíró Blanka véd. Náluk Sut.

1. perc: Mi kezdtük a játékot, az első támadást nem sikerült góllal befejezni: Schatzl hibázott egy cundert a szélről.

A mieink tiszta pirosban.

Tóth Gabriellát köszöntik 25. válogatott meccse alkalmából.

A vendégek tiszta fehérben játszanak majd.

Jó hangulat és közel telt ház előtt szerepelhetnek a csapatok.

Köszöntjük Olvasóinkat! A csapatok már a pályán, szólnak a himnuszok.

ÉRDEKESSÉGEK

A másik meccsen a hollandok magabiztos győzelmet (42–16) arattak Koszovó ellen, így pillanatnyilag az övék a csoport első helye, ám ha nyerünk, a miénk lesz.

A két csapat tavaly októberben játszotta az „odavágót”, s azon a mérkőzésen ugyan nem túl jó játékkal, de azért sikerült 25–18-ra győzni Minszkben. A találkozó vezéráldozatot követelt a mieinktől, Tomori Zsuzsanna a második percben egy ütközés után lebicegett a pályáról, s a meccs után kiderült: térdében porcleválás következett be, ezért meg kellett műteni. Tomori aztán később visszatért, s márciusban Hollandia ellen is térdsérülést szenvedett, így újabb operáció várt rá, azaz most sem lehet ott Kim Rasmussen keretében.

„Összességében is látszik, hogy haladunk az utunkon, de ezt az utolsó lépést még meg kell tennünk, hiszen ha már kezünkben a lehetőség, hogy megszerezzük a csoportelsőséget, szeretnénk élni vele” – jegyezte meg Kim Rasmussen szövetségi kapitány is, aki egy helyen változtat a szerdán Koszovóban 37–15-ös győzelmet arató együttesen: az azt a túrát kisebb sérülés miatt tervezetten kihagyó, jelenleg a válogatott első számú kapusának számító Bíró Blanka visszakerül a keretbe az egyébként hét közben, élete első válogatott fellépésén kiválóan védő Horváth-Pásztor Bettina helyére. A csütörtökön Kecskeméten edző tizennyolcas keretből most is Walfisch Mercédesz a másik kimaradó.

A magyar válogatott egy újabb győzelemmel mindenképpen megnyeri a selejtezőcsoportját, mert ez esetben éppúgy tíz ponttal zárná a sorozatot, mint Hollandia, amelyet az egymás elleni összevetésben viszont idegenben lőtt több góllal megelőz, hiszen tavasszal Győrben a hollandok nyertek 19–18-ra, Eindhovenben viszont a mieink 23–22-re.

És hogy mit számít ez? Pontosan még nem lehet tudni, ám a vb csoportbeosztásának június 12-i sorsolásakor valamit biztosan ér.

Az Európai Kézilabda-szövetség ugyanis csak akkor hozza nyilvánosságra, milyen elvek szerint készíti el a kalapokat a sorsoláshoz, ha már megvan a teljes, tizenhatos Eb-mezőny, az azonban biztos, hogy nem hátrány csoportelsőként végezni. Általában az előrébb végző csapatokat rangsorolják az első két kalapba, a csoportmásodikokat a hátsó kettőbe, vagyis hajszálnyival talán könnyebb lehet a mieink sorsolása így – de a konkrétumokra legalább a jövő hét elejéig várni kell.