Női kéziválogatottunk esélyt sem hagyott Koszovónak

2018.05.30. 17:49
A magyar csapat fölényesen győzött (Fotó: Török Attila)
A magyar női kézilabda-válogatott Koszovóban lépett pályára a franciaországi Európa-bajnokság selejtezőjének 5. fordulójában, és egy győzelemmel nagy lépést tett a decemberi kontinenstornán való részvétel felé. Kim Rasmussen szövetségi kapitány együttesének továbbjutása akkor válik biztossá, ha az Európa-bajnoki ezüst- és világbajnoki bronzérmes holland csapat csütörtökön a várakozásoknak megfelelően nem veszít Fehéroroszországban.

NŐI KÉZILABDA EB-SELEJTEZŐ
7. CSOPORT, 5. FORDULÓ
KOSZOVÓ–MAGYARORSZÁG 15–37 (3–16)
Ferizaj
, 500 néző. Vezette: Hájek, Macho (csehek)
KOSZOVÓ: Osmani – Aliu 3, Gjikokaj 5, Merditaj 2, Krasniqi 3, Kameri, Marku 1. Csere: Shedadi, Kelmendi (kapusok), Mehmeti 1, Ferataj, Rexhepi, Rugova, Salihu, Stagova. Szövetségi kapitány: Agron Shabani
MAGYARORSZÁG: Janurik – Lukács 2, Háfra 3, Kovacsics 1, Kisfaludy 2, HORNYÁK D. 7, SCHATZL 7. Csere: HORVÁTH-PÁSZTOR (kapus), Karnik 2, Faluvégi 4, Puhalák 3, Szabó L., Tóth G. 1, Sirián, Pálos-Bognár 1, SZEKERCZÉS 4. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 10. perc: 1–6. 21. p.: 1–12. 38. p.: 5–22. 50. p.: 10–29
Kiállítások: 4, ill. 2 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 4/3
Kim Rasmussen:
– Elégedett vagyok a mérkőzéssel: mindenki kellő játéklehetőséget kapott, végig koncentráltan, magabiztosan kézilabdáztunk, teljesítettük a kitűzött apró célokat, elértük a kellő eredményt, az újoncok, kevéssé rutinos játékosok jól teljesítettek, és nem is sérült meg senki. Szóval kihoztuk a mérkőzésből, amit csak lehetett.

A magyar női válogatott a Ferizaj nevű kisváros Bill Clintonról elnevezett sportcsarnokában a házigazdák fiatal és amatőr csapata ellen lépett pályára, és kihozta a maximumot a mérkőzésből. Kim Rasmussen együttese annak ellenére is 16–3-ra nyerte meg az első félidőt, hogy már harminc másodperc után elveszítette első számú kapusát, Janurik Kingát, akit fejen talált egy szélről érkező, kemény lövés. Cseréje, az abszolút újonc Horváth-Pásztor Bettina azonban kiválóan helyettesítette, bravúrok sorát mutatva be.

Ahogy – főleg védések, labdaszerzések utáni gyors indításgólokkal – fokozatosan nőtt a magyar előny, a szövetségi kapitány már ügyesen sakkozott játékosai erejével, kímélve például a vállát fájlaló Kovacsics Anikót. Pályán tartotta ellenben Hornyák Dórát, aki sérülés miatt kevesebbet játszott az idényben, ám most hét góllal hálálta meg a bizalmat. Jól játszott a bal szélen, illetve indításokból ugyancsak hét gólig jutó Schatzl Nadine, valamint az utolsó tíz percre beálló Szekerczés Luca is, akinek ennyi idő is elég volt, hogy négyszer is betaláljon.

A magyar csapat végül 37–15-re győzött, kényelmesen hozva a kötelező győzelmet a nagy melegben. Közben a koszovóiak nyilván annak is okkal örülhetnek, hogy fi atal nemzetük egyre markánsabb jeleket ad magáról a nemzetközi sportéletben. Ezzel a sikerrel ráadásul csütörtök estére már biztossá is teheti helyét az Eb-n a válogatott, ha Hollandia a papírformának megfelelően nem kap ki Fehéroroszországban a forduló másik mérkőzésén. Ha pedig a mieink is felülmúlják a fehéroroszokat az utolsó kör szombati, kecskeméti találkozóján, meg is nyerik a csoportot, és kiemeltként várhatják a kontinenstorna csoportbeosztásának sorsolását.

A magyar szövetség kérésére az EHF feloldotta a geo-blokkolást, így akit érdekel, itt megnézheti a koszovói mérkőzést!

4. Koszovó 5 5 79-186 0
A csoportok első két helyezettje, és a legjobb harmadikja jut ki a kontinenstornára.

A 7. CSOPORT TOVÁBBI PROGRAMJA
Június 2., 15:00, Almere: Hollandia–Koszovó
Június 2., 16:30, Kecskemét: Magyarország–Fehéroroszország (Tv: M4 Sport)

Eb-sorsolás: 2018. június 12., Párizs
Európa-bajnokság: 2018. november 29. – december 16., Franciaország

Sajnos Koszovó nagyon messze van közvetítési szempontból, így technikai problémák miatt csak az EHF szikár, gólszerzőkről sem árulkodó eredményközlése az egyetlen támpontunk.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, huszonkét góllal nyertünk. 15–37
59. perc:
Két góllal feljöttek a hazaiak, de ez már nem oszt, nem szoroz. 14–34
56. perc:
Még kettőt hozzátettünk a témához, kimondható, hogy megvan a győzelem. 12–34
53. perc:
És megvan a húsz közte. Ez volt a félidőben a tizenhatodik gólunk. 12–32
52. perc:
Újabb gólváltás után elértük a harmincat… 12–30
51. perc:
De csak majdnem, mert a koszovóiak nem hagyják… 11–29
50. perc:
Potyognak a gólok, már majdnem hússzal vezetünk. 10–29
43. perc: Kim Rasmussen
szerint nem érdekes, hogy hány góllal nyerünk, egyelőre tizennyolc a különbség. 8–26
42. perc:
Gólparádé. A koszovói csapat már több gólt szerzett a második félidőben alig több mint tíz perc alatt, mint az egész első harminc percben. 7–25
41. perc:
Mielőtt a koszovóiak vérszemet kapnának, mi is dobunk egy gólt. 6–24
41. perc:
Gyors egymásutánban két gól, egyik itt, másik ott. 6–23
38. perc:
A harmadik hétméteresükből a második góljuk a lelkes koszovóiaknak. 5–22
37. perc:
Nagy esemény, hogy Koszovó újabb gólt szerzett, de mi is hozzátettünk kettőt, szóval az előny csak nő. 4–22
35. perc:
Tovább hízik az előnyünk, immár húsz dobott gólnál járunk. 3–20
31. perc:
Ráadásul azonnal magyar góllal. 3–17
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Csendesen növeltük az előnyünket, és a szünetre tizenhárom gólos előnnyel mehettünk pihenőre. 3–16
26. perc:
Közben szépen csordogál tovább a meccs, „tapadnak ránk” a koszovóiak, így továbbra is tíz gól az előny. 3–13
22. perc:
Hoppá… Csak sikerült betalálniuk, bár ha húszpercenként teszik, az jó. 2–12
21. perc:
Előbb közte tíz, majd közte tizenegy lett… A koszovóiak nem tudják megakadályozni az Eb-kijutásunkat. 1–12
18. perc:
A koszovóiak „kivételesen” hibáztak támadásban, gyorsan indultunk, és megvan a tizedik. 1–10
16. perc:
Hetest kaptunk, és ezt sem hibáztuk el. 1–9
15. perc:
Már a nyolcadik magyar gólt láthatta a koszovói érdeklődő közönség, de mi sajnos nem… 1–8
Eddig 78 százalékos pontossággal lőttünk kapura, ez az érték a hazaiaknál 20 százalék.
11. perc:
Újabb gólt szereztünk, most már hat gólra hízott az előnyünk. 1–7
10. perc:
Egyelőre annyit tudunk, hogy a magyar válogatott biztosan vezet, az állás 1–6
7. perc: Sajnos Koszovó nagyon messze van közvetítési szempontból, így technikai problémák miatt csak az EHF szikár, gólszerzőket sem író eredményközlése az egyetlen támpontunk.
3. perc:
Ebbe a percbe még egy magyar gól belefért, biztosan vezetünk. 1–3
3. perc:
Hetest kaptak a koszovóiak, és kegyetlenül belőtték. 1–2
3. perc:
Újabb magyar gól, kettővel vezetünk. 0–2
1. perc: Elkezdődött a meccs, mindjárt egy magyar góllal. 0–1

ELŐZMÉNYEK

Szerdán újoncot avat a válogatott, a DVSC-TVP kapusa, Horváth-Pásztor Bettina Pristinában szerepel először a nemzeti csapatban. Emellett megduplázza válogatottságai számát Faluvégi Dorottya, továbbá harmadik fellépésére készül Szabó Laura, Puhalák Szidónia, Karnik Szabina és Szekerczés Luca is.

„Az elsődleges cél, hogy senki se sérüljön meg, no meg szeretnénk jó mérkőzést játszani – mondta Kim Rasmussen szövetségi kapitány a Nemzeti Sportnak. – Furcsa összecsapás lesz, mert valószínűleg annyira könnyen szerzünk gólokat, hogy a hatvan percből ötvenet védekezéssel fogunk tölteni, de legalább azok, akik még nem voltak velünk valami sokat, gazdagodhatnak egy újabb meccsnyi tapasztalattal. Meg kell tisztelnünk az ellenfelet és magunkat is azzal, hogy komolyan vesszük a mérkőzést. Akár Koszovóval, akár Norvégiával játszunk, és akár edzőmeccset, akár vébédöntőt, ugyanazt a hozzáállást várom el. Nem fogunk tökéletesen kézilabdázni, mert mindenki az utolsó tartalékait emészti fel, de hatvan percig hajtanunk és koncentrálnunk kell.”