Őrült végjáték, döntetlent ért el a Fradi Metzben

T. D.T. D.
2019.11.16. 19:20
A Fradi kis híján visszavágott a Metznek a hazai vereségért (Fotó: fradi.hu, archív)
Bravúros döntetlent (24–24) ért el a csoportelső Metz otthonában az FTC-Rail Cargo Hungaria a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének 6. fordulójában, ám ha azt nézzük, hogy szinte végig a zöld-fehérek vezettek, nem lehetünk maradéktalanul elégedettek.

NŐI BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
6. FORDULÓ

A-CSOPORT
METZ HANDBALL (francia)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 24–24 (10–14)
Metz, 4200
néző. V: Ilieva, Karbeszka (északmacedónok)
METZ: KAPITANOVIC – Luciano 2, Sajka, ZAADI 6 (2), N'Gouan 2, Kanor, Houette 3. Csere: BURGAARD 3, Perederij 3, NOCANDY 3, Flippes 2, Maubon. Edző: Emmanuel Mayonnade
FTC: BÍRÓ B. – LUKÁCS V. 5, HÁFRA N. 5, Snelder 1, Csiszár-Szekeres, Kovacsics 1, SCHATZL NADINE 7. Csere: Klujber 3 (1), Debreczeni-Klivinyi, Pásztor N. 2, Christensen. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 4. perc: 0–3. 10. p.: 1–6. 14. p.: 3–8. 18. p.: 6–8. 25. p.: 7–12. 39. p.: 13–18. 43. p.: 16–21. 55. p.: 21–21. 58. p.: 22–23. 59. p.: 24–23
Kiállítások: 4, ill. 8 perc
Hétméteresek: 4/2, ill. 3/1
Emmanuel Mayonnade:
– A keddi, szintén döntetlennel végződő bajnokinkhoz hasonló volt ez a meccsünk is. Természetesen nyerni szerettünk volna, de végül azért kellett küzdenünk, hogy elkerüljük a vereséget.
Elek Gábor: – Nagyon büszke vagyok a csapatra, fantasztikusan védekezett. Illetve azért is, mert nagyon nehéz csoportból jutottunk tovább, három nagyszerű csapat ellen küzdöttünk. Ez a mostani meccs jót tett a lelkünknek, kellett már, de sajnálom is, mert közel voltunk a győzelemhez. A végén tálcán kínáltuk fel a pontszerzés lehetőségét a Metznek.

A papírforma szerint hazai győzelemre számíthattunk a Fradi szombat esti vendégjátéka során, hiszen a zöld-fehérek – akiknek a középdöntőbe továbbvitt pontok miatt is fontos volt ez a mérkőzés – az öt meccs alatt veretlen, már biztos csoportelső Metzhez látogattak.

A várakozások ellenére sokkal jobban kezdte a mérkőzést a Ferencváros, amely öt perc alatt háromgólos előnyre tett szert. A hazaiakon hamar meglátszott a nem százszázalékos koncentráció, jött is egyből a hazai időkérés, ám ezt követően is folytatódott Elek Gábor tanítványainak remeklése.

A vendégek többször is elmentek öt góllal, Bíró Blanka jó érzékkel fogta a labdákat, a francia kapu előtt pedig jöttek a remek megoldások, Schatzl Nadine például egy félidő alatt ötször – összesen hétszer – talált be. Eközben továbbra sem találta önmagát a Metz, így négygólos Fradi-előnynél ért véget az első 30 perc (10–14).

A második félidőben sokáig az első játékrészben látotthoz hasonló mederben csordogált tovább a mérkőzés, a Ferencváros őrizte előnyét, a korábban említett Schatzl, Bíró kettősön kívül Háfra Noémi és Lukács Viktória is jól játszott, miközben Szekeres Klára remekül irányította a védekezést. A változás azonban a 45. perc körül jött el: védekezési sémát váltott a Metz, ami megzavarta a magyar csapatot – hatgólos előnyért is támadhatott a Fradi, helyette néhány perc alatt közte kettőre jöttek fel a franciák.

Az utolsó tíz percben többször is hektikus jeleneteket láthattunk: mindkét csapat sokat hibázott, ám a Metz az 55. percben kiegyenlített, miközben a Fradi tizenkét percen át képtelen volt gólt szerezni. Végül Danick Snelder tudta megtörni a zöld-fehér gólcsendet, de a franciákat továbbvitte a lendület, és az 59. percben a mérkőzésen először tudták megszerezni a vezetést.

Az ötgólos Lukács öt másodperccel a vége előtt ki tudott egyenlíteni, ám a hátralévő néhány másodpercben a győzelmet már nem tudta megszerezni a Metz, így maradt a döntetlen – amit minden bizonnyal a meccs előtt sokan aláírtak volna magyar részről, ám az összecsapás első negyvenöt perce alapján lehet némi hiányérzetünk. 24–24

Vereséget viszont semmiképpen sem érdemelt a Ferencváros, amely az A-csoport harmadik helyén zárt, és egy pontot vihet a középdöntőbe.

AZ A-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Metz Handball (francia)642194–158+3610
2. Vipers Kristiansand (norvég)6312178–168+107
3. FTC-RAIL CARGO HUNGARIA6213167–180–135
4. Podravka (horvát)615161–194–332

60. perc: LUKÁCS BEDOBJA! A hátralévő öt másodpercben nem tud betalálni a Metz, 24–24-es döntetlennel ér véget a meccs!

60. perc: Háfra lő, a kapufáról kipattan a labda, de a Fradi támadhat ismét!

59. perc:
Luciano betalál, először vezetnek a franciák. 24–23.

59. perc:
ezért kár… Háfra megy bele, elveszik a labdát a bírók a Fraditól.

58. perc:
Zaadit nem tudjuk megállítani a második játékrészben. 23–23.

58. perc:
hazai időkérés.

58. perc:
Schatzl hetedik gólja éppen a legjobbkor jön, 22–23!

58. perc:
Burgaard szerez gólt átlövésből, 22–22.

57. perc:
elképesztően hosszú Fradi-támadás végén elveszik a labdát a bírók. Jön a Metz.

56. perc:
Kanor méretezi el alaposan a lövést, jöhet a Fradi!

55. perc: VÉGRE FRADI-GÓL!
Snelder talál be, 21–22!

55. perc:
Klujbert lesáncolják, a ziccert belövi a meglógó Houette. 21–21.

54. perc:
időkérés a Fradinál.

53. perc:
megint elrontja a támadást a tíz perce gólképtelen Fradi, ám a franciák is rontanak!

52. perc:
Zaadi belövi a hetest. 20–21.

52. perc:
hetes és kiállítás, Szekeres megy ki.

51. perc:
Kapitanovic sem rossz kapus, kivédi Klujber hetesét. Lassan kilenc perce nem lőtt gólt a Fradi.

51. perc:
Snelder harcol ki hetest és két perces kiállítást! N'Gouan megy ki.

51. perc:
az újabb támadást is elrontja a Fradi, de Bíró megint hatalmasat ment! Nagyot játszik ma a Fradi kapusa!

50. perc:
hosszú hazai támadás, a végén Bíró védi Kanor lövését!

48. perc:
ahogy várható volt, időt kér Elek Gábor.

47. perc:
N'Gouan megint, két gól maradt az előnyből. 19–21.

47. perc:
Lukácsnak nagyon éles a szög, jön a Metz.

46. perc:
becsorog az újabb francia gól, Zaadi. 18–21.

45. perc:
N'Gouan első gólját szerzi a mai meccsen. 17–21.

44. perc:
Lukács ezt a ziccert sajnos most elrontja, a kipattanó is a Fradié, de a játékvezetők a Metznek adják a labdát.

44. perc: Bíró véd újfent!
Remekel a Fradi kapusa!

43. perc:
Háfra gyorsan válaszol, ő is ötnél jár már! 16–21!

43. perc:
Zaadi lőhet hetest, át is tudja verni Bírót. 16–20.

42. perc:
a szélről rendben van ma a Fradi, most Lukács eredményes! 15–20!

41. perc:
jó kérdés, hogyan, de Zaadi lövése becsorog a kapuba. 15–19.

41. perc: Schatzl!
Már hat gólnál jár, jó eséllyel pályázik a meccs embere címre, ha ez így megy tovább. 14–19!

40. perc:
Háfra kísérletét ezúttal hárítja Kapitanovic, ám a metzi támadás végén is csak a Fradi-kapu keresztlécén csattan a labda!

39. perc:
nagy gól Háfrától, öt gól az előny – nem sokáig, Perederij is betalál. 14–18.

38. perc:
francia hetes, Bíró Blanka rúgja ki Houette büntetőjét!

37. perc:
Klujber válaszol gyorsan, 13–17!

37. perc: Burgaard ugrik fel a fal előtt és lő, 13–16.

36. perc:
Háfra lövése pattan be a kapuba! 12–16!

36. perc:
Schatzl nagyon éles szögből nem tud betalálni, ám a Metz is elrontja a maga támadását.

35. perc:
Nocandy eredményes átlövésből, 12–15.

34. perc:
Lukács varrja be a szélről, 11–15!

34. perc:
Burgaard talál be, 11–14.

33. perc:
elrontott Fradi-támadás után kontrázik a Metz, de Klujber megakadályozza a végigvitt lerohanást. Marad a labda a franciáknál.

32. perc:
Bíró újabb védéssel jelentkezik, Burgaard próbálkozott!

31. perc: megyünk tovább a második félidővel!

30. perc: Bíró véd még egyet a végére! Négygólos előnnyel megy pihenni a Fradi!

30. perc:
Snelder üt oda, kiküldik két percre.

30. perc:
Háfra lövése elkerüli a kaput.

29. perc:
Klujber csaknem kettétöri a kapufát távoli lövésével, szerencsére újra a Fradi jöhet.

29. perc: Klivinyi elszórja a labdát, Flippes a kapuig rohan vele. 10–14.

28. perc:
Schatzl tekerése után jogos az ünnep, 9–14!

26. perc:
Zaadi passza után Perederij dob gólt. 9–13.

26. perc:
remek átlövés, Kovacsics talál be! 8–13!

25. perc:
Zaadi ront neki a falnak, nem is tudja megállítani a védelem – 8–12.

25. perc:
Pásztor ezzel a lendülettel ki is megy két percre lökés miatt.

25. perc:
remek játék után Pásztor kap labdát a vonalon, 7–12!

24. perc:
Kovacsics vezetésével remekül húzza a Fradi az időt hátrányban, Schatzl még gólt is tud szerezni! 7–11!

22. perc:
Klujber mezrángatásért áll ki két percre.

22. perc:
hetest dobhat a Fradi, azonban Klujber dobása a kapufán csattan.

21. perc:
a szélen találnak helyet a franciák, Flippes eredményes. 7–10.

20. perc:
Háfra újabb lövése sajnos messzire elkerüli a kaput.

20. perc:
Háfra, micsoda egyéni akció! 6–10!

19. perc:
Schatzl sajnos elméri az ejtést, pedig az ötlet jó volt. Bíró közben megint véd!

18. perc:
Pásztort nem tudják megállítani, remek gól! 6–9.

18. perc:
Elek Gábor időt kér.

18. perc:
Nocandy talál be, 6–8.

17. perc:
Bíró védi ki a hetest!

17. perc:
elszórt labda után hetest dobhat a Metz, Burgaard volt a sértett.

15. perc:
Luciano révén még közelebb jön a Metz, 5–8.

14. perc:
ez most bemegy Bíró feje fölött, Houette. 4–8

14. perc:
eladott labda után Schatzl fejezi be a lerohanást, 3–8!

13. perc:
Háfrától kap jó passzt Lukács, nem is hibázik – 3–7.

12. perc:
közelebb lépnek a hazaiak, Nocandy lő gólt. 3–6

12. perc:
Houette révén kapufát lőnek a franciák, ám a labda visszapattan a Metzhez.

11. perc:
Kanor áll ki két percre!

11. perc:
szép bejátszás a beállósnak, Peredeiy talál be. 2–6

10. perc:
nehézkes támadás, éles szög, de Lukács megoldja a szélről! 1–6

9. perc:
megint véd Bíró! Burgaard kísérletezett.

9. perc:
Zaadi hibázik a Fradi kapuja előtt, a túloldalon Kapitanovic véd Kovacsics lövése után.

8. perc:
a sértett belövi, 1–5!

8. perc:
Klujbert csak lökéssel tudják megállítani a hazaiak, hetes!

7. perc:
Bíró Blanka eddig remekel, ismét bemutat egy védést!

6. perc:
Háfra állítja vissza a háromgólos differenciát! 1–4

6. perc:
ez gyönyörű volt, Houette veri meg emberét, és szerzi meg az első francia gólt. 1–3

5. perc: hazai időkérés.

5. perc:
lehetne négy is, de Lukács ziccerét védi Kapitanovic.

5. perc:
Klujber megy be szépen, három góllal vezet a Fradi! 0–3

3. perc:
Bíró véd, Schatzl megszerzi a második gólját is! 0–2

2. perc:
Kovacsics passzol a befutó Schatzlnek, vezet a Fradi! 0–1

2. perc:
Kanoré az első lövés, ám eltéveszti a jobb felsőt.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés!

ELŐZMÉNYEK (Szerző: Papp Bálint)

Kettő, egy, nulla. A képlet egyszerű: ha a Ferencváros női kézilabdázói szombat este az utolsó csoportmérkőzésen győznek a már biztosan első helyen továbbjutó francia Metz otthonában, két ponttal várhatják a Bajnokok Ligája január végi folytatását. Döntetlennél egy, vereség esetén pedig nulla egységgel vágna neki az együttes a középdöntőnek, amivel már az indulás előtt pokoli nehéz helyzetbe kerülne, de ennyire azért ne szaladjunk előre.

Az elitsorozatban eddig meggyőzően menetelő, a 16 csapatos mezőnyben az első öt kör alatt a címvédő Győr és a szintén francia Brest mögött a harmadik legtöbb gólt szerző Metz elleni győzelem a két ponton túl lélektanilag is fontos lenne a szerdán a váci bajnokin igencsak megszenvedő, de nagy hajrával végül 30–27-re nyerő FTC-nek a válogatott szünet előtt.

„Talán a Vipers elleni múlt hétvégi hazai BL-vereség viselte meg a lelkeket, de nem játszottunk jól a Vác ellen – mutatott rá Pásztor Noémi, az FTC junior-világbajnok beállója, aki a felnőttválogatott szűkített vb-keretébe is bekerült. – Kicsit szenvedős volt, ám a végére szerencsére össze tudtuk szedni magunkat. Teher nélkül vághatunk neki az utolsó BL-csoportmeccsünknek, s a vihető pontok miatt jönne jól egy bravúrgyőzelem. Nincs lehetetlen, hozzuk ki magunkból a maximumot, ha felszabadultan játszunk, akkor sikerülhet meglepetést szereznünk. Sokat segíthet az a hozzáállás, ami a Vác ellen is bejött. Tudtuk, hogy a Debrecen és a Siófok elleni döntetlen után tovább nehezítené a dolgunkat, ha Vácon is pontot, pontokat veszítenénk – a hajrában ez adott erőt nekünk.”

A 20 éves játékos szerint bőven akadt már példa arra, hogy az előzetesen esélyesebbnek hitt csapat lenézte riválisát, aztán a gyengébbnek vélt együttesnek sikerült felülkerekednie.

„Ettől függetlenül tudjuk, hogy jó formában vannak a franciák, akik gyors kézilabdát játszanak – folytatta Pásztor. – Minden poszton válogatott klasszisaik vannak. Rutinosabbak nálunk, nagyon jó csapattal kerülünk szembe, de ha nálunk mindenki száz százalékot nyújt, ponttal vagy pontokkal térhetünk haza.”

A hét elején egyébként a Metz is pályára lépett a francia ligában és meglepetésre hazai pályán 31–31-es döntetlenre végzett a 12 csapatos ligában kilencedik Bourg De Peage ellen. Ezzel kapcsolatban az FTC-t irányító Elek Gábor leszögezte, nem szereti, ha az aktuális rivális nem várt pontvesztés vagy vereség után várja őket, mert ilyenkor általában felszívja magát. Ugyanakkor azt sem hiszi, hogy a metziek bajnoki döntetlenje túlzott befolyással lenne a BL-csatára, miként az is tény, hogy a franciák sem lesznek pihentek.