Nem hagyott esélyt a halvány FTC-nek a Kristiansand

BÁLINT MÁTYÁS (Kristiansand)BÁLINT MÁTYÁS (Kristiansand)
2018.11.17. 15:16
Elek Gábor és a Fradi-kispad a szombati mérkőzésen (Fotó: MTI)
Utolsó csoportmeccsén végig csak futott az eredmény után, és összességében tükörsima vereséget szenvedett az FTC-Rail Cargo Hungaria a norvég Vipers Kristiansand otthonában, így igen nehéz helyzetből kezdi meg a női kézilabda Bajnokok Ligája középdöntőjét jövő év elején.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 6. FORDULÓ
D-CSOPORT
VIPERS KRISTIANSAND (norvég)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 35–27 (18–14)
Kristiansad, 2024
néző. V: Pandzsics, Mosorinszki (szerbek)
VIPERS: KATRINE LUNDE – Aune 3, Waade 2, YTTERENG 6, Arntzen 3, REISTAD 6, Jonassen. Csere: Fagerheim (kapus), SULLAND 8 (3), Tomac 1, Olsen 4, J. Kristiansen 2, Refsnes. Edző: Ole Gustav Gjekstad
FTC: Bíró B. – Lukács V. 1, HÁFRA N. 8, Kovacsics 1, MÉSZÁROS R. 5, Pena 5, Schatzl Nadine 2. Csere: Szemerey (kapus), Hornyák D. 4 (4), Klivinyi 1, Faluvégi D., Márton G. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 2. perc: 0–1. 7. p.: 3–1. 9. p.: 5–2. 12. p.: 8–5. 17. p: 12–8. 21. p.: 15–10. 33. p.: 20–17. 37. p.: 24–18. 49. p.: 27–22. 52. p.: 31–22
Kiállítások: 6, ill. 8 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 7/4
Ole Gustav Gjekstad: – Nehéz mérkőzésre számítottam, és a védekezésünk még mindig hagyott kívánnivalót maga után, de tudtuk is, hogy a Ferencváros támadásban nagyon erős. Azonban mi is sok gólt szereztünk, sikerült kihasználnunk, hogy az ellenfélnél a védelem közepéből kidőlt egy kulcsember.
Elek Gábor: – Nagyon akartuk a győzelmet, ám nem sikerült elhinnünk, hogy képesek is vagyunk rá. Nem tehetek szemrehányást a csapatnak, igyekezett mindenki, de sok hibával játszottunk, és amikor kicsit erőre kaptunk, mindig történt valami, ami megtörte a lendületünket. Természetesen csalódott vagyok a vereség miatt, most azonban ennyire voltunk képesek.

A CSOPORT MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN
Vasárnap, 16.15:
CSM Bucuresti (román)–Bietigheim (német)

A CSOPORT ÁLLÁSA
1. Vipers Kristiansand (norvég)6312180–162+187
2. CSM Bucuresti (román)532153–147+66
3. FTC-RAIL CARGO HUNGARIA633174–186–126
4. Bietigheim (német)5113138–150–123

Ameddig bírta erővel és hittel, addig legalább igyekezett, de „foltokban” is alig játszott igazán jól az FTC-Rail Cargo Hungaria a norvég Vipers Kristiansand otthonában a női kézilabda Bajnokok Ligája D-csoportjának utolsó, 6. fordulójában, és sima, 35–27-es vereséget szenvedett.

Ez azt jelenti, hogy az ősz végére elfogyó és elfáradó Ferencváros két pontot visz magával a középdöntő II. csoportjába, és a papírforma szerint bravúrokra vagy körbeverésekre lesz szüksége, hogy a negyediknél jobb helyen végezzen abban a hatosban, ahol majd a Vipers és a román CSM Bucuresti, valamint a Győri Audi ETO KC, a szlovén Krim Ljubljana és a német Thüringer HC vagy a horvát Podravka Koprivnica szerepel még.

Pedig elszántan kezdett Kristiansandban a Fradi, amelynek arra kellett figyelnie, hogy a norvégok ne rohanjanak át a pályán a megszerzett labdákkal, könnyű gólokat szerezve. Ezt az első negyedórában ötvenszázalékos hatékonysággal sikerült megvalósítani: tény, hogy az olykor besülő vendégtámadások után sem tudta lerohanni a Ferencvárost a Vipers, viszont cserébe felállt védelem ellen szerzett épp olyan könnyű gólokat. Bíró Blankának nem sokat segítettek az előtte játszók, és a két csapat első, magyarországi találkozóján remekül védő kapus sem tudta hozni a bravúrokat – bő tíz perc és nyolc kapott gól után le is ült a padra fújni egyet.

Ha ez nem lett volna elég baj, negyedóra elteltével már három kihagyott büntetőnél tartott a Fradi – Katrine Lunde 38 évesen is épp úgy babonázza meg a heteslövőket, mint bármikor –, ami annyiból volt kellemetlen, hogy épp három gól környékén állandósult a magyar csapat hátránya. A pesszimista világnézet szerint ha nincs a deréksérülése miatt a lelátón búslakodó Danick Snelder hiányában egy szem beállóként parádésan játszó, 14 perc alatt négy gólt (plusz egy labdaszerzést) jegyző Mészáros Rea, akkor a 11–8-as hátránynál sokkal rosszabbul is állhatott volna az FTC, az optimista szerint viszont sok hibával kézilabdázva is csak a kihagyott hetesek miatt nem állt döntetlenre.

Az első félidő utolsó szűk tíz percére ráadásul már 15–10-es előnyben fordult a Vipers, de eddigre pont magára talált és lőtt három gyors gólt Háfra Noémi (sőt alig húsz életéve ellenére még ő lelkesítette és biztatta a többieket), a visszaálló Bíró is védett párat, na meg az anyaságot tervezgetve jó ideig utolsó profi meccsét játszó Hornyák Dóra személyében sikerült egy olyan heteslövőt is találni, akin nem fog a Lunde-mágia. A Vipers kilenc percen át nem dobott akciógólt, és bár még mindig akadozott kissé a Fradi gépezete, a szünetbéli 18–14-es hátrány nem tűnt ledolgozhatatlannak.

A Ferencváros védekezése azonban még mindig nem volt sokkal keményebb, mint amilyen erővel a hazai drukkerek csapdosták a térdükhöz a sárga szponzorcsattogókat, úgyhogy a helyi lila kabalavipera elégedetten csörtethetett fel-alá a kristiansandi szálloda-, fürdő- és sportközpontban megbújó sportcsarnok lépcsőin: a 38. percben már 24–18-ra vezettek a hazaiak. Pedig akart, darált az FTC, ám egyre fogyott a vendégek ereje, ráadásul ha olykor begyötörtek egy-egy gólt, a túlvégen azonnal kapták helyette a másikat, ami a testi mellett a lelkierőt is kezdte kiszívni belőlük.

Elek Gábor a 43. percben, 25–19-es hátránynál kért időt, és ettől egy pár percre még felszívta magát az FTC, 25–21 után azonban a kétszeres olimpiai, egyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok, továbbá négyszeres Bajnokok Ligája-győztes Katrine Lunde megmutatta, miért ő a történelem legeredményesebb kézilabdakapusa: hosszú percekre lehúzta a rolót, a védései után pedig a norvégok kedvük szerint rohantak át a kissé bátorságukat és hitüket veszített vendégeken. Az utolsó Fradi-időkérésnél, az 52. percben a 31–22-es hátrány miatt is végletekig elgyötört arcok néztek vissza Elek Gáborra, aki már csak annyit tehetett, hogy megpróbálja elérni, hogy állva haljon meg a csapata. Ez hellyel-közzel sikerült is – más pozitívumot azonban nemigen találni ebben a norvégiai délutánban.

A középdöntőben így folytatja a C–D-ág:
1. Győri ETO 8 pont
, 2. CSM Bucuresti (román) 6, 3. Vipers Kristiansand (norvég) 4, 4. Krim Ljubljana (szlovén) 3, 5. Ferencváros 2, 6. Thüringer HC (német) 1
Az első négy csapat jut be a negyeddöntőbe.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, nyolc góllal nyertek a norvégok, így a Fradi két pontot visz magával a középdöntőbe. 35–27
60. perc: Háfra
azért még odatett egyet, aztán Yttereng is gólt szerzett. 35–27
59. perc:
Elrontották a norvégok a támadásukat, de hát ez is belefér nekik.
59. perc: Vipers-időkérés.
58. perc: Pena
most jókor volt jó helyen, és a kapu bal oldalába lőtt. 34–26
57. perc:
Kihagyott magyar helyzet után majdnem meglett a tíz közte, de Bíró védett.
56. perc: Reistad
két védő között jutott a kapuig, és be is lőtte. 34–25
56. perc: Mészáros
hetest harcolt ki, Hornyák pedig belőtte. 33–25
55. perc:
Egy rossz passz után megvolt a nyolcadik leindítás is, Waade belőtte. 33–24
55. perc:
Rövid gólcsend után Reistad lövésével jött meg a harminckettedik. 32–24
54. perc:
Lépéshiba után jöhetett előre Háfra, aki a hatodik gólját dobta, ezúttal a jobb alsóba. 31–24
54. perc: Bíró
védése után Schatzl lövését kapta ki Lunde.
52. perc: Elek Gábor
azt kérte a lányoktól, hogy kerüljék el a tízgólos vereséget... Pena mindenesetre tett róla egy szép átlövéssel. 31–23
52. perc: Ferencvárosi időkérés.
52. perc:
Újabb kihagyott helyzet után Olsen maradt elöl, és be is dobta, aha már ott van. Jellemző, hogy 7 indításgólt szereztek a norvégok, míg a fradisták egyet sem. 31–22
51. perc:
Megvan a norvégoknak a harmincadik, a szabadon hagyott Arntzen bevágta. 30–22
51. perc: Schatzl
hagyta ki a bal szélről, ebből még nagy vereség is lehet...
50. perc:
Lépéshiba a Fradinál, aztán Reistad lőtt szép gólt, ráadásul Háfrát kiállították két percre. 29–22
49. perc: Mészáros
ezúttal hibázott, és a kipattanóval azonnal indították Olsent, aki újra hatgólosra növelte a Kristiansand-előnyt. 28–22
49. perc: Sulland
nagyon belejött. már a nyolcadik gólját dobta. 27–22
48. perc:
Még nincs vége. Lukács kapta a jobb szélen, és szépen belőtte a jobb alsóba. 26–22
48. perc: Reistad
tört be, és csak hetest érően lehetett szerelni. A hetest Sulland a jobb alsóba vágta. 26–21
47. perc. Norvég időkérés.
46. perc:
Újabb elpackázott norvég támadás után Klivinyi lőhetett távolról, de Lunde könnyen védte.
44. perc:
Eladták a labdát a Vipers-játékosok, Mészáros pedig az ötödik gólját szerezte szép befordulás után. 25–21
44. perc: Mészáros
kiharcolta, Hornyák bedobta a hetest. 25–20
43. perc: Ferencvárosi időkérés.
42. perc:
Támadó szabálytalanságot láttak Mészárosnál, a másik oldalon pedig Aune cunderezett a hálóba a jobb szélről. 25–19
41. perc:
Labdát szereztünk, majd Waadét küldték ki két percre.
40. perc: Kristiansen
próbálkozását védte Bíró, majd Mészáros lőtt, de nem fújtak a bírók.
39. perc: Waade
lövése fölé szállt, de ez is belefért nekik. Az ellentámadásból viszont Pena lőtt a bal alsóba. 24–19
38. perc:
Rendkívül sokáig támadtunk emberhátrányban, le is telt, de lövésig nem jutottunk.
37. perc: Márton
a szélről nem talált, be Kristiansen viszont egy szép lövéssel a bal alsóba hatra hizlalta az előnyüket, ráadásul Háfrát kiállították két percre. 24–18
36. perc: Háfra
lövését kitalálta Lunde, és az ellenakcióból Aune szerzett gólt. 23–18
36. perc: Waade
nagyszerű lövését nem lehetett hárítani. 22–18
35. perc: Pena
betört, és a lövése valahogy becsúszott Lunde mellett. 21–18
35. perc: Olsen
viszont a bal szélről annál ügyesebb volt, sajnos. 21–17
34. perc: Bíró
szép védése után Faluvégi a jobb szélről nem talált be.
32. perc:
Csakhogy Háfra sem hagyta magát, aztán egy kivédekezett támadás után Kovacsics lőtt gólt. 20–17
32. perc:
No, nem sokáig, mert Yttereng megint befordulhatott, és a jobb alsóba lőtt. 20–15
32. perc:
Gyors ellenakcióval sikerült tartani a négygólos különbséget. 19–15
31. perc:
Már passzív volt, de Yttereng így is egyedül maradt, és be is lőtte. 19–14
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőben, eddig jobbak a norvégok, vezetnek is néggyel. 18–14
30. perc:
Letelt az emberhátrány, de Tomac távoli lövése után Bíró lába között jutott a labda a kapuba. 18–14
30. perc: Háfra
messziről, teljesen váratlanul ellőtte, a labda meg kikötött a kapu jobb oldalában. 17–14
29. perc:
Elég sok az a 17 kapott gól, és még nincs vége a félidőnek...
28. perc: Ytterenghez
csak eljutott a labda, ő pedig a jobb alsóba lőtt. 17–13
28. perc: Kovacsics
látványos szabálytalansága kétperces kiállítást ért.
26. perc: Bíró
remek védése után hosszan támadtunk, de Pena feladta a labdát Lundénak.
25. perc: Schatzl
lövését védte Lunde, de maradt nálunk a labda. Klivinyi hetest harcolt ki, ráadásul Sullandot kiküldték két percre. A hetest Hornyák a bal felsőbe dobta. 16–13
24. perc:
Most aztán a norvégok is dobhattak egy hetest, amelyet Sulland szépen belőtt. 16–12
23. perc:
Lépéshiba után faraghatta tovább a hátrányát a Fradi, de nem faragta, mert Penánál is lépéshiba volt.
22. perc:
A hetes mellé kiállítás is járt, úgyhogy emberhátrányban támadtak a norvégok, és már majdnem megszereztük, amikor visszapattant hozzájuk.
22. perc: Sulland
első rontott lövése után Kovacsics harcolt ki hetest. Ezúttal Hornyák próbálkozott, és végre belőtte. 15–12
21. perc:
Kapjuk a gólokat rendesen, de most Klivinyi révén mi is szereztünk egyet. 15–11
20. perc: Kovacsicsnál
belemenést fújtak, Kristiansen pedig a gyors ellentámadás végén a bal alsóba lőtt. 15–10
20. perc: Bíró
végre ziccert fogott, de elvették a bírók, gyorsan indult Olsen, kapta a labdát, és bevágta. 14–10
19. perc:
Passzívig játszottunk, majd Háfra nagyszerűen lőtt a jobb felsőbe. 13–10
18. perc: Elek Gábor
küzdést kért védekezésben, de Sulland elhajlásból így is betalált. 13–9
17. perc: Norvég időkérés.
17. perc: Háfrának
hetesből nem jött össze, átlövésből igen. 12–9
16. perc:
Háromból semmi a Fradi-hetesek mérlege, az ellentámadásból a norvégok újabb gólt szereztek. Sulland lőtt a jobb alsóba. 12–8
16. perc: Pena
hetest harcolt ki, ezúttal Háfra állt oda, és csúnyán fölé lőtt.
15. perc: Sulland
lövése lejött a sáncról, de maradt náluk, sajnos Arntzen óriási gólt lőtt a jobb alsóba. 11–8
14. perc: Mészárossal
viszont nem bírnak a norvégok, ő is a bal felsőt választotta. 10–8
13. perc: Reistad
szerzett labdát, végigrohant, és kilőtte a bal felsőt. 10–7
13. perc: Pena
szép passza után Schatzl ügyesen pattintott a hálóba. 9–7
13. perc: FTC-időkérés.
13. perc:
Nem sikerült a felzárkózás, mert ebből a támadásból is gólt ért el a Vipers. Sulland maradt rémesen egyedül. 9–6
12. perc: Mészáros
már háromnál jár, mert megint jól kapta a labdát beállóban, és eredményes is volt. 8–6
12. perc:
Hiába minden, mert Yttereng nagyon könnyen kapott labdát, és biztosan lőtt a hálóba. 8–5
11. perc: Háfra n
agyszerű csellel tört be, majd pattintott a hálóba. 7–5
11. perc: Reistad
középről lőhetett simán gólt, ráadásul Hornyákot kiállították két percre. 7–4
11. perc: Pena
tört be ügyesen, majd a bal alsóba lőtt a kapufa segítségével. 6–4
10. perc: Reistad
még nem lőtt gólt, de most megtalálta a rést a jobb alsóba. 6–3
9. perc: Pena
szép átadását szedte össze Mészáros, és a kapu közepébe lőtt. 5–3
9. perc:
Lépéshiba után Aune a jobb szélről a rövid sarokba vágta az ötödik Vipers-gólt. 5–2
8. perc: Sulland
körülnézett, aztán talpról nagy gólt ragasztott a Fradi kapujába. 4–2
8. perc: Schatzl
most javított, szélről szépen használta ki a helyzetét. 3–2
7. perc:
Két góllal vezetnek a norvégok Arntzen góljával. 3–1
6. perc:
Újabb hetest kapott a Fradi, és ismét Háfra szállította. A hetest Schatzl lőtte, de Lunde ezt is kivédte...
5. perc: Pena
előkészítetlen lövése fölé szállt, az ellentámadásból viszont rontottak a norvégok is.
4. perc:
Gyenge magyar támadás után gyorsan indultak a norvégok, és Yttereng bedobta a ziccert. 2–1
4. perc:
Gyorsan támadott a Kristiansand, és hetest harcolt ki, amelyet Sulland a jobb felsőbe lőtt. 1–1
3. perc: Mészáros
labdát szerzett, és a játék lassításának jegyében nem is sietett a támadással a Fradi. aztán hosszú megfontolás után Schatzl belőtte, de vonalra lépett.
2. perc: Sulland
rontott, nem így Mészáros, aki jó labdát kapott, és ha már ott volt, belőtte. 0–1
1. perc:
Mindjárt heteshez jutott az FTC Háfra betörése után. A hetest Kovacsics kihagyta, mert Lunde kivédte.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a Fradi tiszta fehérben, a Kristiansand tiszta pirosban játszik.