Nem sok hiányzott, de vereséggel nyitott a női BL-ben az FTC

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2020.09.12. 17:47
Nem kímélték egymást a játékosok (Fotó: Balogh László)
A női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének 1. fordulójában a Ferencváros az orosz Rosztov-Donnal találkozott Érden. A csoport legerősebb tagja ellen nagy küzdelmet vívott a magyar csapat, és bár a vendégek többször is elhúztak, az FTC mindig visszakapaszkodott, de az egyenlítésre már nem maradt ereje.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, 2020–2021
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
A-CSOPORT
FTC-RAIL CARGO HUNGARIA–ROSZTOV-DON (orosz)
2526 (12–16)
Érd, 800 néző. Vezette: Badura, Ondogrecula (szlovákok)
FTC: BÍRÓ B. – Malestein 3, KLUJBER 7 (2), Kovacsics 4, Behnke, Háfra N. 3, Schatzl Nadine 1. Csere: Janurik (kapus), Csiszár-Szekeres, Kisfaludy 1, Szucsánszki 1, Bölk 1, Kovács A. 3, Márton G. 1. Edző: Elek Gábor
ROSZTOV: KALINYINA – MANAGAROVA 5, VJAHIREVA 6 (2), Szeny 1, MAKAJEVA 3, Bobrovnyikova 1, Kuznyecova 2.Csere: Borcsenko 3 (2), Lagerquist 1, Zaadi 2, Kozsokar 2, Frolova. Edző: Hlavaty Tamás
Az eredmény alakulása. 6. p.: 3–3. 12. p.: 6–5. 15. p.: 6–9. 18. p.: 9–10. 23. p.: 9–13. 38. p.: 16–20. 44. p.: 20–21. 51. p.: 20–24. 56. p.: 22–24
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 4/4
Elek Gábor:
– Nagyon gyáván kezdtünk, és ez meg is határozta a mérkőzést. Az első félidőben nem védekeztünk jól, a visszarendeződéssel volt gondunk. A támadójátékban bizonytalanok voltunk, a második félidő elején eladott egy-két labda óvatosabbá tett minket. Bíró Blanka és Klujber Katrin kifejezetten jó teljesítményt nyújtott, és bár nem mondhatom, hogy bárki átlag alatt játszott, a sikerhez több kell.
Hlavaty Tamás: – Tudtuk, mennyire jó a Ferencváros, az év elején még keményebbek, motiváltabbak. Hiába vezettünk három-négy góllal, nem adták fel. Nagyon örülök, hogy sikerült megvalósítani védekezésben, amit megbeszéltünk, tisztában voltunk vele, hogy kilenc méterről kemény lövések jönnek, ám a játékosok megcsinálták, amit kértem tőlük.

A csoport másik mérkőzésén
Krim Ljubljana (szlovén)–Vipers Kristiansand (norvég) 26–27

B-CSOPORT

CSZKA Moszkva (orosz)–Győri Audi ETO KC 27–27(14–14)
Odense Handbold (dán)–Borussia Dortmund (német) 32–27
Brest (francia)–SCM Ramnicu Valcea (román) 28–21

Az EHF járványügyi előírásai miatt nagyjából 1200 helyre válthattak jegyet a szurkolók az Érd Arénába, végül olyan 800-an lehettek a helyszínen. Az óvatosságot jelzi, hogy a kötelező maszkviselet mellett elkerítették nézőtér első sorait, és a sajtó képviselői sem találkozhattak a játékosokkal. Szintén újdonság volt, hogy a hivatalos ellenőr ezúttal a magyar Soós Balázs volt, ezzel is lecsökkentve a lebonyolításában és megjelenésében megújuló BL-sorozattal járó utazásokat.

Ami az utazást illeti, arról a Rosztov-Don játékosai is tudnának mesélni, miután már csütörtökön útnak indultak, de csak egy tizenkét órás isztambuli átszállás után érkeztek meg Budapestre. Nem volt ott a csapattal az Ambros Martínt váltó Per Johansson, így a spanyol tréner segítője, Hlavaty Tamás irányította az oroszokat, és a bemelegítés alatt kedélyesen elbeszélgetett az FTC szakvezetőjével, Elek Gáborral. Vízumproblémák miatt nem csatlakozott még a Rosztovhoz Katarina Krpezs-Slezák sem, míg a kapus Mayssa Pessoa hosszú időre kidőlt. Az FTC-ben csak az egyik német szerzemény, Alicia Stolle nem állt rendelkezésre, két új igazolás, Angela Malestein és Julia Behnke így is ott volt a kezdőben.

Igazi erőfelmérő volt ez a mérkőzés a felkészülési időszakban biztató formát mutató, többek között a Győrt is elkapó Ferencvárosnak. Az első periódusban az oroszok rendre megtalálták a rést az FTC védekezésén, de a túloldalon a nagy lendülettel érkező Háfra Noémi révén tartotta a lépést a magyar együttes, majd Klujber Katrin pimasz gólja ugrasztotta talpra a szurkolókat. A csapatok nagy tempót diktáltak, ebbe a hibák is belecsúsztak mindkét oldalon. Hiába vette át a vezetést 6–5-re az FTC, elég volt néhány kimaradt helyzet és Kalinyina-védés, hogy 9–6-ra újra a Rosztovnál legyen az előny.

Egyből időt is kért Elek, aki cserékkel is frissítette csapatát. A padról beszállók hamar feliratkoztak a gólszerzők közé, sikerült visszajönni mínusz egyre. Emily Bölknek azonban nem jöttek be az első megmozdulásai, az Anna Vjahireva irányította Rosztov pedig egyből indult belőle, és néggyel is meglépett. A jobbszélső Anna Managarova is sok gondot okozott, de a négygólos hátrányban (12–16) zárt első játékrész alapján leginkább pontosabb játékra volt szükség az FTC-től.

A második félidőben egy rossz orosz csere miatt is kettős emberelőnybe került a Ferencváros, így sikerült ötről háromra feljönni, azonban Vjahireva többször is megvillantotta klasszisát, meggátolva a további felzárkózást. Az orosz kapu mögötti szektorban szurkoló B-közép folyamatosan hajtotta a magyar csapatot, az akarással nem is volt probléma, és úgy tűnt, védekezésben is sikerült megtalálni a megfelelő keménységet. A 45. percben már az egyenlítésért támadhatott az FTC, de belemenés lett a vége.

Mindez azért is volt bosszantó, mert utána a hazai együttes kapott két kiállítást, és így újra négy lett a különbség. Tiszta helyzetben is rontottak a ferencvárosiak, mégis amikor az 56. percben Bölk lévén 24–22-re jött fel az FTC, felcsillant némi remény a pontszerzésre. A Rosztov azonban egyből kapcsolt, és visszaállította a közte négyet. Innen már szinte lehetetlen volt a helyzet, azonban a BL-ben debütáló Kovács Anett 18 másodperccel a vége előtt egyre hozta fel a Ferencvárost. A vendégek nem tették meg azt a szívességet, hogy eladják a labdát, így minimális különbséggel, 26–25-re nyertek.

Ha a második félidei védekezést hozta volna a magyar csapat az egész meccsen, támadásban pedig kevesebbet ront, megcsíphette volna a sorozat egyik nagy esélyesét.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, egy góllal nyertek az oroszok. 25–26
60. perc: Időt kért a Rosztov-Don.
60. perc: Bíró védett egy kínai figurát, majd Kovács Anett lőtt gólt a gyors támadásból. 25–26
59. perc: Kozsokar lépéshibája után Márton lőtte ki a bal alsót. 24–26
59. perc: Kovacsics fineszes, alsó lövése talált utat Kalinyina hálójába. 23–26
58. perc: Labdát szerzett Managarova, végigrobogott, és belőtte a ziccerét. 22–26
57. perc: Ferencvárosi időkérés.
56. perc: Makajeva beállóból lőtt a bal alsóba. 22–25
56. perc: Kapufát dobtak az oroszok, megszerezte a labdát az FTC, Bölk betört, és belőtte a bal alsóba. 22–24
55. perc: Rosztov-doni időkérés.
55. perc: Kisfaludy
került tiszta ziccerbe, de a lövését kivédte Kalinyina.
54. perc: Bíró
védett remekül majd Szucsánszki lövését védte Kalinyina.
53. perc: Klujber egészen messziről engedte el, és remekül belőtte a jobb alsóba. 21–24
52. perc:
Támadó szabálytalanság miatt jöhettek az oroszok, Zaadi viszont eladta.
51. perc: Újra néggyel vezetnek az oroszok, Kozsokar lőtte be a bal szélről. 20–24
50. perc: Klujbert
lesáncolták, majd Kalinyina védte szépen Kovacsics lövését.
49. perc: Malestein lövését védte Kalinyina, Szeny indult gyorsan, ő belőtte a ziccert. 20–23
48. perc: Bíró
kivédte Vjahireva ziccerét.
48. perc: Háfrát küldték ki két percre.
47. perc: Nem sikerült jó darabig helyzetet kialakítani a ferencvárosiaknak, végül Klujber alsó lövése elakadt a kapusban.
46. perc: Zaadi lőtt gólt betörésből, Kovacsics meglökte, kiküldték két percre. 20–22
46. perc:
Belemenés Háfránál, nem sikerült emberelőnyben egyenlíteni.
45. perc: Zaadi lövését védte Bíró.
43. perc: A hetest Klujber a jobb fölsőbe vágta. 20–21
43. perc:
Eladták a labdát, Márton került helyzetbe, Manaharova kétpercest érően szabálytalankodott vele.
42. perc: Klujber tört be két orosz között, majd a jobb alsóba lőtt. 19–21
42. perc: Kozsokar kapta a bal szélen, szépen lőtte ki a bal fölsőt. 18–21
41. perc:
Elvették a labdát a bírók, Márton lépett a vonalra.
40. perc: Vjahireva mellé lőtt.
39. perc: Bobrovnyikova lőtt fölé, az ellentámadásból Háfra lőtt szép gólt betörésből. 18–20
39. perc: Malestein kapta a jobb szélen, felnézett, majd belőtte. 17–20
38. perc: Vjahireva elképesztően nagy gólt szerzett talpról. 16–20
37. perc: Malestein ejtette ki a labdát, de visszaszerezte a Fradi, Kovacsics pedig ravaszul a jobb alsóba lőtt. 16–19
36. perc: Manaharova jutott lehetőséghez, hogy befusson, befutott, és be is lőtte. 15–19
35. perc: Eladott labda után Kovacsics visszaszerezte, majd a kapuba lőtt. 15–18
34. perc: Makejeva harcolt ki hetest, amelyet Vjahireva a jobb fölsőbe lőtt. 14–18
33. perc: Kivédekeztük, majd támadhattunk, Malestein belőtte a helyzetét. 14–17
32. perc: Kovacsics betört, belőtte. 13–17
32. perc:
Többen voltak a pályán az oroszok, ezért kettős emberelőnybe került az FTC.
32. perc: Emberelőnybe került a Fradi, de eladta a labdát.
31. perc: Vjahireva gyönyörű gólt lőtt alulról… 12–17

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Háfra lövését fölétolta Kalinyina, ezzel véget ért az első félidő. 12–16
30. perc: Szeny
ütközött Háfrával, rövid ideig ápolni kellett.
30. perc: Nem sikerült kivédekezni, mert Lagerquist beállóból belőtte. 12–16
30. perc: Rosztov-doni időkérés.
30. perc: Kovács szedett össze egy lehetetlen labdát, és a jobb felsőbe lőtte. 12–15
28. perc: Elrontott hazai támadás után hetest kaptak az oroszok. A hetest Borscsenko lőtte a kapuba. 11–15
27. perc:
Lépéshiba a Fradiban, Manaharova gyorsan indult, Bíró azonban kifogta a ziccerét.
26. perc: Zaadi lövését nem háríthatta a magyar kapus… 11–14
24. perc: Bíró védett ziccert, Schatzl pedig a bal szélről szépen pattintott a kapuba. 11–13
24. perc: Klujber góljával kapaszkodott a Fradi. 10–13
22. perc: Kovács rontott lövése után Bíró védett, de a kipattanó Managarováé lett, aki az üres kapuba lőtt. 9–13
21. perc:
Újabb eladott labda emberelőnyben, Bíró azonban remekül védte Vjahireva lövését.
20. perc: Bölk eladta, Vjahireva gyorsan indult, belőtte. 9–12
20. perc: Szeny
kapott kétperces büntetést.
20. perc: Hetest kaptak az oroszok, amelyet Vjahireva belőtt. 9–11
19. perc: Elvették a labdát az oroszoktól, aztán kapufát lőtt Bölk.
18. perc: Szucsánszki remek átlövésével egyre jött fel a Fradi. 9–10
17. perc: Manaharova futott be a szélről, és a bal alsóba lőtt. 8–10
16. perc: Manaharova ejtése mellé ment, Kisfaludy kapta beállóban, és szépen bepattintotta. 8–9
16. perc: Kovács Anett kapott jó labdát, és betörés után lőtt a jobb fölsőbe. 7–9
15. perc: Ferencvárosi időkérés.
15. perc: Malestein megint megpróbálta, ezúttal a kapus védett. Makajeva maradt nagyon egyedül az ellentámadásnál, és háromra hizlalta a különbséget. 6–9
14. perc: Háfra lőtt fölé, Kuznyecova viszont kilőtte a bal alsót. 6–8
13. perc: Malestein nehéz helyzetből a kapufát találta el, gyorsan indult Managarova, ő viszont belőtte. 6–7
13. perc: Eddig tartott. Bobrovnyikova nagyon gyorsan egyenlített. 6–6
12. perc: Megvan a vezetés! Klujber 9 méterről, talpról lőtt a jobb felsőbe. 6–5
12. perc: Kuznyecova
került ziccerbe, de a kapu fölé ejtett.
11. perc: Malestein kapta a labdát a jobb szélen, és ravaszul a rövidbe lőtt. 5–5
11. perc: Borscsenko előtt maradt üres terület, beindult és belőtte. 4–5
10. perc: Bíró
nagy védését követte a másik kapus nagy védése.
9. perc: Háfra harcolt ki hetest, amelyet Klujber gólra váltott. 4–4
9. perc:
Belemenés az oroszoknál, kiegészült a Fradi.
8. perc: Az oroszok elszórták a labdát, Klujbert ellökték, de a bírók nem fújták le.
7. perc: Háfra csodásan tört be a védőfalba, de a jobb kapufa mentette a lövését.
7. perc: Behnke szabálytalankodott két percet érően, ráadásul hetes is. A hetest Borscsenko lőtte a bal fölsőbe. 3–4
6. perc: Klujber futott el egészen a jobb szélre, majd onnan váratlanul cunderral lőtt a kapuba. Remek! 3–3
6. perc: Makejeva kapott beállóban óriási passzt, be is dobta. 2–3
5. perc: Szekeres remek szerelése után Háfra mindenkit becsapott, majd a kapu bal oldalába lőtt. 2–2
4. perc: Kovacsics
betörés után találta el a kapufát.
4. perc: Vjahireva még blokkal együtt is képes volt bedobni…1–2
3. perc: Passzívig játszott a Ferencváros, de Bobrovnyikova sárgája miatt a passzívat feloldották a bírók. De ez sem volt elég, mert Háfra szépen lőtt a bal alsóba. 1–1
1. perc: Az első támadás az FTC-é volt, de egy elejtett labda után gyorsan indult Kuznyecova, és megszerezte a vezetést a vendégeknek. 0–1

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a Ferencváros zöld-feketében, a Rosztov-Don fehér-feketében játszik.

ELŐZMÉNYEK

Elek Gábor nemrég azt mondta, hogy az lesz sikeres az új idényben, aki a legjobban idomul a megváltozott helyzethez. Mindentől függetlenül – legyen bármekkora közhely – egy biztos csak a következő évad kapcsán: semmi sem biztos.

A KÉPRE KATTINTVA NAGYOBB MÉRETBEN IS MEGTEKINTHETŐ!