Hollandia sem jelentett akadályt, Európa-bajnok a női juniorválogatott!

HATÁR DÁVIDHATÁR DÁVID
2019.07.21. 17:20
Hollandiát legyőzve Európa-bajnok lett a magyar női junior kézilabda-válogatott (Fotó: Török Attila)
A magyar női junior kézilabda-válogatott 27–20-ra legyőzte Hollandiát a hazai rendezésű Európa-bajnokság döntőjében, így története során először – három ezüstérem után – megnyerte a kontinenstornát.

NŐI JUNIOR KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
DÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–HOLLANDIA 27–20 (14–7)
Győr, 5300 néző. Vezette: Boricsics, D. Markovics (szerbek)
MAGYARORSZÁG: HERCZEG – ARANY 4, TÓTH N. 4, Kuczora 3, Simon A. 2, Kácsor 2, SCHATZL NATALIE 4. Csere: Szabó D. (kapus), PÁL 4 (3), Albek 1, Vámos 2, Stranigg, Bánfai, Zsiborás 1
Szövetségi edző: Golovin Vlagyimir
HOLLANDIA:
Schutrups – Dekker 3, Amsen, Nüsser 3 (1), Van der Vliet 4 (1), KRULLAARS 4, SPRENGERS 4. Csere: Hujberts (kapus), Wingels, Theron, Van der Baan 2, Ternede, Daleman
Edző: Monique Tijsterman
Az eredmény alakulása. 5. perc: 3–1. 9. p.: 4–4. 13. p.: 7–4. 24. p.: 10–6. 36. p.: 15–10. 40. p.: 19–12. 47. p.: 22–16. 54. p.: 25–18
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 3/2

A magyar női juniorválogatott történelmi lehetőség előtt állt a győri Európa-bajnokság döntője előtt, hiszen eddig „csak” ezüstérmet nyert a korosztályos kontinensviadalon (igaz, háromszor is: 2002-ben, 2009-ben és 2013-ban).

A döntőbe hibátlan mérleggel, hat mérkőzésből hat győzelemmel érkező magyar alakulat élt is a lehetőséggel, a hollandok elleni fináléban már az első támadásból megszerezte a vezetést, s azt innentől nem is engedte ki a kezéből.

A mieink a nyitott védekezéssel kezdő ellenféllel szemben sem illetődtek meg, beállóból Simon Armilla köszönt be többször, továbbá az átlövéseink is igen jó százalékkal találtak utat a kapuba. Ráadásul hátul rendkívül stabilan védekeztünk, a kapuban pedig Herczeg Lili – ismét – szenzációs teljesítménnyel rukkolt elő.

Az egész döntőben csaknem 50 százalékos védési hatékonysággal tevékenykedő Herczegnek köszönhetően a támadásbeli és technikai hibák is belefértek, a mieink hétgólos előnnyel vonultak a pihenőre. 14–7

Az oroszok elleni elődöntő után izgulhattunk, hogy nem alszik-e be ismét a második félidő elejébe a magyar csapat – s a fordulás utáni első öt percben ugyan kicsit jobbak voltak a hollandok, Golovin Vlagyimir nyugtató időkérése után sikerült csökkenteni a hibák számát, Herczeg formája pedig kitartott a meccs végéig, így öt gólnál egyszer sem tudott közelebb zárkózni a holland csapat.

Az utolsó tíz percre nem is nagyon maradt nyitott kérdés, a magyar női juniorválogatott 27–20-ra megnyerte a döntőt, így megnyerte az Európa-bajnokságot Győrben!

Azaz egy évvel és egy héttel azután, hogy a debreceni világbajnokságot megnyerte a magyar női juniorválogatott, Kácsor Grétát leszámítva egy teljesen másik kerettel az Eb-n is megszerezte az aranyérmet Golovin Vlagyimir csapata.

Videón a megható pillanatok – így ünnepeltek a magyar lányok

A friss Eb-győztes csapat a trófeával (Fotó: Török Attila)

Beálló: Ane Cecilie Högset (Norvégia)
Jobbátlövő: Valerija Maszlova (Oroszország)
Jobbszélső: Andra-Liviana Moroianu (Románia)
Legjobb védő:
Kuczora Csenge (Magyarország)
Gólkirály: Joana Resende (Portugália) – 55 gól
Legjobb játékos (MVP): Jelena Mihajlicsenko (Oroszország)

A VILÁGBAJNOK MAGYAR NŐI JUNIORVÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:HERCZEG Lili (Mosonmagyaróvári KC), SZABÓ Dóra (DVSC Schaeffler)
Jobbszélsők:ARANY Rebeka (DVSC Schaeffler), BÁNFAI Kíra (MTK Budapest)
Jobbátlövő:ALBEK Anna (Graz – Ausztria)
Irányítók:PÁL Tamara (Győri Audi ETO), TÓTH Nikolett (FTC-Rail Cargo Hungaria), KELLERMANN Dóra (Mosonmagyaróvári KC)
Beállók:SIMON Armilla (Érd), ZSIBORÁS Luca (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők:KÁCSOR Gréta (GVM Europe-Vác), VÁMOS Petra (NEKA), SZILOVICS Fanni (Győri Audi ETO), KUCZORA Csenge (GVM Europe-Vác)
Balszélsők:SCHATZL Natalie (Érd), STRANIGG Zsófia (MTK Budapest)

MÁSODIK FÉLIDŐ

Herczeg Lili lett a mérkőzés embere, a tornán összességében már negyedszer kapja meg ezt a címet!

60. perc: Zsiborás nem akárhogy szed össze egy bejátszsát, majd a kapuba lövi a labdát (27–20). Herczeg még bemutat egy védést, majd a kipattanó utána holland ejtés a lécet is érintve hagyja el a játékteret. Ez a vége, története során először Európa-bajnoki címet nyer a magyar női junior kézilabda-válogatott!

59. perc: Dekker lövése kijön a kapufáról, a labda pedig Bánfaié. Golovin Vlagyimir időt kér, a közönség ünnepel. Kuczora lövése a keresztlécen csattan, Zsiborás viszont összeszedi a kipattanót.

58. perc: Vámos lövése ezútttal nem jó, de ez már bőven belefér.

57. perc: Zsiborás beállóból a kapufára vágja a labdát. Tóthót küldik ki két percre, hetest kapnak a hollandok. Szabó Dóra érkezik a kapunkba, Nüsser belövi neki. 26–20

56. perc: Dekker révén gyorsan válaszolnak a hollandok. 26–19

56. perc: Ezúttal is megvan a közte nyolc, Kuczora lő gólt. 26–18

55. perc: Herczegre nincs ellenszere a hollandoknak, ezúttal Sprengers lövését védi a magyar kapus. 50 százalékon áll Herczeg, 36 lövésből 18 védés a mutatója!

54. perc: Eladjuk a labdát, de Van der Vliet ziccerét ezúttal is védi Herczeg. Egészen elképesztő teljesítményt nyújt a magyar kapus!

53. perc: Labdát veszítenek a hollandok, a nyolcgólos különbségért támadunk…

53. perc: Ez is bent van, ezúttal Vámos lő gólt. 25–18

52. perc: Ügyes holland akció végén Sprengers eredményes. 24–18

52. perc: Vámos nagyon pontos passza után Tóth két holland között beugorva újabb gólt lő. 24–17

51. perc: Bánfai kap labdát a jobb szélen, de sajnos a jobb felső sarok mellé lő. Dekkert szorítjuk ki, így megszerezzük a labdát.

51. perc: Nüsser gyorsan szépít, simét hét van közte. 23–17

50. perc: Van der Vliet szabálytalankodik Vámossal szemben, két percre ezért ki is áll. Tóth előtt megnyílik a holland fal, ő pedig abeugorva a kapu jobb oldalába lövi a labdát. 23–16

49. perc: Albek sánca már annél jobb, igaz, a lepattanó a hollandoké. Passzív miatt elveszik a labdát a hollandoktól.

48. perc: Labdát szerzünk, majd okosan megállunk. Nekünk már nem kell rohanni… Albek lövése ezúttal nem volt jó.

47. perc: Kuczora szerez egy újabb bombagólt átlövésből. 22–16

47. perc: Nüsser egy ügyes csel után áttöri a falat, majdkilövi a jobb alsót. 21–16

46. perc: Herczeg mutat be egy védést a kapufa segítségével, de a kipattanó Dekkeré, a lövése pedig uat talál a kapunkba. Pedig a magyar kapus ebbe is belekapott… 21–15

45. perc: Belemenés a mieinknél, újra jöhetnek a hollandok. Megszerezzük a labdát, a lerohanás végén pedig Schatzl eredményes. 21–14

44. perc: Vámos lövését lábbal védi Huiberts, majd Van der Vliet lő be egy ziccert egy lerohanás végén. 20–14

43. perc: Herczeg mutat be egy védést egy átlövés után, majd sajnos gyorsan elszórjuk a labdát. De nincs baj, hiszen Herczeg ott van a kapunkban: Sprengers ziccerét is hárítja a magyar kapus!

42. perc: Kuczora jelentkezik egy hálószaggató góllal, Schutrups helyére Huiberts érkezik a holland kapuba. 20–13

41. perc: Arany mellett valahogy beugrik Sprengers, de Herczeg védi a lövését. A kipattanó a hollandoké, Van der Vliet pedig gólt dob beállóból. 19–13

40. perc: Labdát szerzünk védekezésben, Schatzl pedig nagyon okosan góllal fejezi be a ziccert (19–12). Ismét hét van közte, időt kérnek a hollandok.

40. perc: Krullaars lő gólt (17–12), de a gyors középkezdés után szinte azonnal gólt szerzünk, Arany talál a holland kapuba. 18–12

39. perc: Herczeg mutat be egy védést, majd Kácsor ront el egy lövést.

39. perc: Vámos bújik be a védők között a hatoson belülre, majd a kapuba küldi a labdát. 17–11

38. perc: Herczeg mutat be egy újabb védést (ki sem pattant róla a labda!), de a másik oldalon Kácsor lövését is védi a kapus. Ez viszont gól, Van der Baan eredményes a jobb szélről. 16–11

37. perc: Rengeteg a pontatlanság a magyar csapat játékában, Golovin Vlagyimir időt is két, és próbálja megnyugtatnia a lányokat. Nagyon fontos gól! Schatzl nem túl jó helyzetből beugrik, és ellövi a labdát a kapus lába mellett. 16–10

36. perc: Újabb technikai hiba a mieinknél, hiába védekeztünk ki egy holland támadást. Sprengers ugrik be a jobb szélről, és magabiztosan a kapunk bal oldalába küldi a labdát. 15–10

35. perc: Aranyt találjuk meg a jobb szélen, ő pedig ügyesen kilövi a jobb felső sarkot. 15–9

34. perc: Simon kerül ziccerbe, de Schutrups hárít. A kipattanó legalább a miénk.

33. perc: Újabb elpuskázott lehetőség, de a hollandok is hibáznak, egyszerűen kidobják oldalra a labdát.

33. perc: Kuczorát megint blokkolják, s ezúttal eredményes a holland lerohanás, Sprengers lő gólt. 14–9

32. perc: Blokkolják az átlövésünket, de hiába lép ki ziccerben Van der Vliet, elügyetlenkedi, egyszerűen elejti a labdát.

31. perc: Elkezdődött a második félidő, még hozzá, egy-egy technikai hibával mind a két oldalon. A mi eladott labdánkat megbüntetik a hollandok, Krullaars ejti át Herczeget. 14–8

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Ezt most benéztük, Van der Baan nagyon éles szögből lő gólt (13–7). A gyors középkezdés után Schatzl köszön be (14–7). Herczeg újabb ziccert véd, ezzel zárul az első félidő, a játékosok hétgólos magyar előnnyel vonulnak a pihenőre.

30. perc: Micsoda bomba! Pál elképesztően nagy gólt ragaszt talpról a jobb felső sarokba. 13–6

29. perc: Belemenés a hollandoknál, ismét támadhatunk. Albek rossz passza után Van der Baan sprintel a labdával, beugrik a hatoson belülre, Herczeg azonban ezt a ziccertis hárítja kézzel. Elképesztő teljesítményt nyújt a kapusunk. Időt kér a magyar válogatott.

28. perc: Labdát szerzünk, indul a lerohanás, amelynek végén Stranigg sajnos a kapusba vágja a labdát ziccerben.

27. perc: Albek egy ügyes csellel átveri a védőjét, így beugorhat a hatoson belülre, majd a léc alá bombázza a labdát. 12–6

26. perc: Újabb remek védekezés, ezúttal Zsiborás szerzett labdát. Vámos kiváló passza után Stranigg sajnos a kapu mellé vágja a labdát.

25. perc: Hiába lő gólt Van der Baan, a vonalról ugrott fel, ezt pedig kiszúrták a játékvezetők. Újabb holland kiállítás, így fél percig kettős lesz az előnyünk. Hetest is kaptunk, Pál pedig a cserekapusnak is bevágja. 11–6

25. perc: Tóth szerez labdát védekezésben, Kácsor pedig majdnem egész pályáról az üres kapuba dobja a labdát. Először közte van közte négy, időt kérnek a hollandok. 10–6

24. perc: Vámos leforog az ellenféléről, aki csak visszarántani tudja, így kiharcol egy hetest. Sőt, Theront ki is állítják két percre. Pál érkezik, és ezúttal a jobb alsóba lövi be a hetest. 9–6

23. perc: Vámos passza nem jó, de a hollandoknál lábra pattan a labda, így újra támadhatunk.

22. perc: A Schatzlt váltó Stranigg is hibázik éles szögből a bal szélről. A másik oldalon Herczeg ezúttak védi Dekker lövését.

21. perc: Ezúttal sem sikerült négy góllal ellépni, Dekker pedig büntet, így újra csak kettő a különbség. 8–6

21. perc: Schatzl szerez labdát, támadásban azonban hiába ugrik be a bal szélről, Schutrups védi a lövését.

20. perc: Nagyon szépen jár a labda a magyar kezeken, végül a kissé rendezetlen holland falban Aranyt találjuk meg a jobb szélen, ő pedig gólt is szerez ziccerből. 8–5

18. perc: Arany egy ejtéssel próbálkozik a szélről, de pontatlan a kísérlete. Herczeg mutat be egy újabb védést, de a hollandoké a kipattanó

17. perc: Kár érte! Tóth találja meg remekül Simont, aki ziccerben a kapufát találja el. A hollandok egy hasonló figura végén Van der Vliet révén szépítenek. 7–5

16. perc: Herczeg egyelőre remek, ezúttal két kézzel fog meg egy holland átlövést. Krullaars is besárgul, Aranyt rántotta le.

15. perc: A lőni készülő Nüssert rántja le Albek, két percre kiállítják. Kuczora kap sárga lapot.

15. perc: Eladott labda a mieinknél, Albek passza pontatlan.

14. perc: Van der Vliet harcol ki hetest, a sértett hetesét viszont jobb kézzel hárítja Herczeg!

13. perc: Egy tetszetős támadás végén Kácsor talpról lő, a labda pedig a kapus lábai között a kapuban köt ki. 7–4

12. perc: Krullaars léc alá tartó távoli átlövését Herczeg két kézzel hárítja.

11. perc: Eladják a labdát a hollandok, ráfutunk a rendezetlen védelemre, végül Tóth átlövése utat talál a kapuba. 6–4

10. perc: A beugró Arany ellen szabálytalankodnak, hetest kapunk. Pál érkezik, és be is vágja a büntetőt a bal alsó sarokba. 5–4

9. perc: Sprengers köszön be a bal szélről (4–3), majd sajnos Schutrups mutat be egy védést, Simon lövését hárítja a kapus. Ez is bent van, Krullaars szerzi meg a második gólját. 4–4

8. perc: Arany lő remek gólt a jobb szélről, ismét kettő közte. 4–2

7. perc: Újabb Herczeg-védés, Krullaars lövését nyomja ki kézzel-lábbal. Ez már bent van, Krullaars ezúttal nem hibázik. 3–2

6. perc: Herczeg mutat be egy védést, egészen pontosan Dekker lövése után a labda a fejéről pattan ki.

5. perc: Azonnal jön a válasz, Kácsor ügyes bejátszása után ismét Simon lő gólt beállóból. 3–1

4. perc: Tóth szabálytalankodik, sárgát kap, a hollandok pedig hetest. Van der Vliet érkezik, és gólra váltja a büntetőt. 2–1

3. perc: Rossz passz a bal szélre a hollandoknál, a másik oldalon Kácsor átlövését Schutrups védi.

3. perc: Simon forgatja be a védőjét, majd a kapuba pattintja a labdát. 2–0

2. perc: Kácsor szerez labdát, támadhatunk. A hollandok is labdát szereznek, majd a gyors támadás alatt el is hagyják.

1. perc: Nyitott védekezéssel kezdenek a hollandok, de ez Tóthnak nem okoz dondot, egy betörés után kilövi a bal felső sarkot. 1–0

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a mieink vezethetik az első támadást.

„Nincsenek klubszínek, csak piros-fehér-zöld szívek” – üzenték egy molinón a magyar szurkolók.

A hangulat parádés, tombolnak a szurkolók a játékosok bemutatásánál.

Minden jegy elkelt, telt ház van a győri Audi Arénában.

A 3. helyért rendezett mérkőzésen Norvégia 29–26-ra legyőzte Oroszországot.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Hollandia dönt a női junior kézilabda Európa-bajnokságon. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Már a tavalyi junior-világbajnoki győzelem is jelezte, hogy a magyar női kézilabda-válogatott sokra hivatott játékosokból áll, az idei korosztályos Európa-bajnokság pedig csak megerősítette, hogy az utánpótlás jó úton jár. A tavalyi csapatból már többen (Háfra Noémi, Klujber Katrin, Tóvizi Petra, Lakatos Rita, Kácsor Gréta) is kulcsjátékosai klubjuknak, Győrben viszont a mögöttük érkező korosztály csapata vívta ki a döntőbe jutást.

A válogatott történelmi lehetőség előtt áll, eddig „csak” ezüstérmet nyert a korosztályos Európa-bajnokságon (igaz, háromszor is: 2002-ben, 2009-ben és 2013-ban), vasárnap először állhat a dobogó tetejére.

„Sokat változott a két csapata tavalyi világbajnoki döntő óta – nyilatkozta a pénteki, oroszok elleni győztes elődöntő után Kácsor Gréta, aki már a tavalyi csapatban is játszott. – Szerintem az elhivatottságunk döntött a mi javunkra, hogy jobban akartuk a győzelmet. Elképesztő volt a hangulat a csarnokban, remélem, a döntőre csurig telt ház lesz. A fináléra a legjobb tudásunk szerint készülünk fel, és mindent megteszünk, hogy hazai közönség előtt megszerezzük az Európa-bajnoki címet.”

„Ha a fiatalok valamit nem tudnak megoldani, akkor kicsit kedvüket vesztik. Az első félidőben ment a szekér, működött, amit megbeszéltünk, így a kapusteljesítmény, a gyors játék és a szoros védekezés is – mondta Golovin Vlagyimir szövetségi edző.– Sajnos a második játékrészben tíz perc alatt leromboltunk mindent, de ez inkább a kapkodás miatt volt. Örülök, hogy a végjátékban sikerült valahonnan erőt meríteni a játékosoknak, és többen is fel merték vállalni a felelősséget, felnőttként viselkedve kritikus helyzeteket oldottak meg.”