A csehek közel álltak a norvégveréshez

2012.12.06. 20:12
A norvég szurkolóknak végül nem kellett csalódniuk csapatukban (Fotó: Action Images, archív)
A házigazda szerb válogatott megszerezte első győzelmét a női kézilabda Európa-bajnokságon, az A-csoport 2. fordulójában 25–23-ra megverve Ukrajnát. A B-csoport első csütörtöki mérkőzésén a svédek – akik az első fordulóban legyőzték Dániát – 26–15-re nyertek Macedónia ellen. Az esti program két kiélezett csatát hozott, Norvégia két góllal nyert a sokáig vezető csehek ellen, míg a dánok egy góllal múlták felül a franciákat.

A-CSOPORT

SZERBIA–UKRAJNA

Szerbiának az első mérkőzésén nem sikerült a bravúr Norvégia ellen, Ukrajna pedig Csehországtól kapott ki, ezzel nagyon lecsökkentek a továbbjutási esélyei. A sárga-kékek gyakorlatilag az utolsó szalmaszálba kapaszkodhattak volna bele (a norvégok ellen elvileg nem sok esélyük lesz), ám hiába tettek meg minden tőlük telhetőt, végül ismét elvéreztek. Pedig jól kezdtek (a szerbek csak az 5. percben lőtték első góljukat), a 19. percben még vezettek 7–6-ra, ám ekkor volt náluk utoljára az előny, a szünetben már 14–10 volt a hazaiaknak.

Az ukránok szívósan mentek a szerbek után a második félidőben is, többször egy gólra felzárkóztak, de az egyenlítés nem jött össze nekik, újabb vereségük valószínűleg a búcsújukat jelenti. A Győrben légióskodó Andrea Lekics négy találattal járult hozzá a szerb sikerhez, a másik oldalon a békéscsabai Olha Nikolajenko kétszer volt eredményes.

CSEHORSZÁG–NORVÉGIA

A csehek bebizonyították, hogy nem a véletlen műve volt az ukránok elleni sikerük, most közel álltak egy még nagyobb diadalhoz. Az ihletett formában védő Barborá Ranikovának köszönhetően sokáig ők álltak közelebb a győzelemhez. A 27 éves kapus az első félidőben 55 százalékkal védett, a csehek 12–10-re vezettek a szünetben. Raniková teljesítménye a második játékrészben sem hagyott sok kívánni valót maga után, ám Katrine Lunde Haraldsen is egyre inkább belelendült a másik oldalon.

Az 52. percben még 18–17-re vezettek a csehek, ám 18–18-nál hiába kerültek emberelőnybe, ezzel nem tudtak élni, Lunde Haraldsen hétméterest védett, és a véghajrának már a norvégok vágtak neki előnnyel. Fél perccel a vége előtt a csehek még feljöhettek volna egy gólra, de az ETO kapusa újabb büntetőt hárított, ezzel eldőlt a mérkőzés. A norvégok a második meccsüket is hozták, ám a csehek minden dicséretet megérdemelnek. Az északiak legjobbja a mezőnyben a nyolcgólos Linn Jörum Sulland volt – talán, ha a csehek edzője kicsit megrángatta volna... –, Heidi Löke három találatig jutott.

B-CSOPORT

MACEDÓNIA–SVÉDORSZÁG

Bebizonyosodni látszik, hogy Macedónia számára ez a kvartett egyszerűen túl erős. A délszláv válogatott az első fellépésén 29–16-ra kapott ki Franciaországtól, és a svédek ellen is bőven húsz dobott gól alatt maradt. Az első játékrészben még így is viszonylag jól tartották magukat a macedónok, a fordulás után azonban a skandinávok elléptek tőlük, és a nyolcgólos Linnea Torstenson, valamint a hétig jutó Isabelle Gulldén vezérletével magabiztos győzelmet arattak.

DÁNIA–FRANCIAORSZÁG

A franciák 3–0-val kezdtek, aki azonban azt hitte, hogy sima mérkőzés lesz, nagyot tévedett. Ehelyett egy fordulatos, az utolsó másodpercig nyílt csatát láthatott a nisi sportcsarnok közönsége. A dánok a rossz kezdés után hamar magukra találtak, a szünetben három góllal ők vezettek. A második fél óra elején a franciák egy 5–0-s sorozattal 19–17-re fordítottak, de előnyüket ezúttal sem tudták megtartani. Az Ann Grete Nörgaard és a 20 éves Louise Burgaard vezette dánok jobban bírták idegekkel a végét, és megszerezték első pontjaikat a kontinenstornán.

NŐI KÉZILABDA EB, SZERBIA
A-CSOPORT, 2. FORDULÓ
Szerbia–Ukrajna 25–23 (14–10)
G: Popovics, Damnjanovics 5-5, Lekics 4, Pop-Lazics, Niszavics 3-3, Rajovics 2, Krpezs, Filipovics, Milosevics 1-1, ill. Manaharova 7, Borscsenko 4, Glibko 3, Pidpalova, Sucka, Nikolajenko 2-2, Lajuk, Vascsuk, Turkalo 1-1
Csehország–Norvégia 19–21 (12–10)
G: Poznarová 5, Cerna 4, Knedliková 3, Chrenková, Vitková 2-2, Kecliková, Martinková, Sterbová 1-1, ill. Sulland 8, Koren 4, Löke 3, Edin 2, Alstad, Frafjord, Gosse, Herrem 1-1
B-CSOPORT, 2. FORDULÓ
Macedónia–Svédország 15–26 (8–11)
G: Bajramoszka 4, Szazdovszki, Crvenkoszka 3-3, Mecseszka, Papudjieva 2-2, Nikolics 1, ill. Torstenson 8, Gulldén 7, Agren 4, Blohm, Roberts 2-2, Sand, Westberg, Helleberg 1-1
Dánia–Franciaország 28–27 (15–12)
G: Burgaard, Nörgaard 7-7, Kristiansen 3, Pedersen, Larsen, Jörgensen, Bille 2-2, Thorsgaard, Lyksborg, Grigel 1–1, ill. Kamto Njitam, Baudouin 5-5, Signate, Ayglon, Dembélé 3-3, Dancette, Lacrabere, Pineau 2-2, Goiorani, Mendy 1-1