Dánia lelépte Tunéziát, Izland megszorította a címvédőt

2013.01.20. 17:25
Patrick Groetzki repül be a macedón légtérbe (Fotó: Bede Zsombor)<br />
A német válogatott jutott elsőként a legjobb nyolc közé a Spanyolországban zajló férfi kézilabda-világbajnokságon, miután 28–23-ra legyőzte Macedóniát. Az oroszok már sokkal jobban megizzadtak Brazília ellen, de 27–26-ra végül nyerni tudtak. Az esti programban a dánok könnyedén verték meg Tunéziát, így az Európa-bajnok vár a magyar–lengyel meccs győztesére. A címvédő franciák 30–28-as diadalt arattak Izlanddal szemben.

NÉMETORSZÁG–MACEDÓNIA

A villámrajtot vevő németek 4–0-ra elhúztak a mérkőzés elején, a macedónok a 8. percben tudták először mattolni a remekül védő Silvio Heinevettert. Lazarovék ezután már egyenrangú ellenfelei voltak a csoportkörben a franciákat is megverő német csapatnak, de a három-négy gólos különbséget nem sikerült eltüntetniük.

A 13–9-es első félidőt követően is ez a tendencia látszott folytatódni, a jó formában játszó beálló, Patrick Wiencek negyedik góljával már 18–13-ra vezetett Németország. A Kiril Lazarov vezette macedónok azonban egy jó ötperces periódussal 18–16-ra felzárkóztak, és csak a ziccert védő Heinevetteren múlt, hogy nem olvadt egygólosra a német előny.

Ez kulcsmomentumnak bizonyult, ugyanis a következő három gólt a fehér mezesek lőtték, akik így ismét elléptek a macedónoktól, és többször már nem is engedték magukra őket. A vége 28–23 lett, a németek a negyeddöntőben a Spanyolország–Szerbia találkozó győztesével találkoznak.

OROSZORSZÁG–BRAZÍLIA

Meglepetésre a nyolcaddöntő második mérkőzése jóval szorosabb küzdelmet hozott. Néhány évvel ezelőtt egy orosz–brazil mérkőzés előtt az lehetett volna a kérdés, hogy lesz-e húsz gól különbség a két csapat között, ezek az idők azonban már elmúltak. A csoportkört három győzelemmel záró brazilok megtartották jó formájukat, és az utolsó pillanatokig „rettegésben" tartották az orosz szurkolókat.

Pedig nem indult egy izgalmas meccsnek, az oroszok 3–0-ra elhúztak, ám hatperces gólcsendjüket kihasználva a brazilok 4–3-ra fordítottak. Innentől kezdve már egyik fél sem tudott nagyobb előnyre szert tenni, ami mindenképp a brazilokat dicsérte.

A brazilok mindent megpróbáltak, de végül nem tudtak utat törni maguknak a legjobb nyolc közé (Fotó: Reuters)

A dél-amerikai alakulat a 37. percben 18–16-ra vezetett, de a mérkőzés végéhez közeledve fogyni kezdett az ereje és csökkenni a koncentrációja, leginkább a 11 gólig jutó Szergej Gorbok keserítette meg az életüket. Az 58. percben 27–24 volt az oroszok javára, de majdnem így is hosszabbításba torkollott a mérkőzést. A brazilok legjobb játékosa, Felipe Borges Ribeiro előbb betalált a szélről, az 59. percben viszont hétméteresből fejbe lőtte Igor Levsint, amiért kiállították.

Ezzel azonban még nem volt vége, ugyanis Fernando Pacheco emberhátrányban is visszahozta egy gólra az övéit (27–26). Nyolc másodperc volt hátra, amikor az oroszok elszórták a labdát, de az utolsó brazil lövés elkerülte kapujukat, így csak bejutottak a legjobb nyolc közé, ahol a szlovén vagy az egyiptomi együttes vár rájuk.

FRANCIAORSZÁG–IZLAND

A két csapat legutóbb a londoni olimpián találkozott egymással, és akkor az izlandiak nyertek 30–29-re – így szaladtak bele balszerencséjükre a magyar válogatottba. A franciák igyekeztek kikapcsolni az ellenfél egyik legveszélyesebb emberének számító Aron Pálmarssont, kieli klubtársa, Daniel Narcisse figyelt rá. Az első félidő legjobbja a hét gólig jutó Samuel Honrubia volt, de a címvédő francia válogatott az ő remeklésével is csak egygólos előnyt tudott szerezni a szünetig.

Daniel Narcisse-t próbálják megállítani az izlandiak (Fotó: Reuters)

A második félidőben William Accambray kezdte el szórni a gólokat, vezérletével a franciák a 47. percben már néggyel vezettek (25–21). Izland azonban nem adta fel, az 55. percre utolérte ellenfelét. Hiába, mert az utolsó öt percet 3–1-re a franciák nyerték, akik ezzel visszavágtak a londoni vereségért, és készülhetnek a negyeddöntőre, ahol minden bizonnyal a horvátokkal kell majd megküzdeniük.

DÁNIA–TUNÉZIA

Nem borult a papírforma, így a magyar–lengyel párharc továbbjutójának az Európa-bajnok, vb-ezüstérmes dánokat kell megvernie az elődöntőbe jutáshoz. Pedig nem kezdett rosszul Tunézia, ám 6–3-as vezetése után kilenc perc alatt csak egy gólt szerzett, ez pedig egy dán válogatott ellen nem fér bele. Mikkel Hansent sikerült féken tartani, az északiak azonban így is 16–11-re elhúztak az első félidő hajrájában.

A dánok magasan Tunézia fölé nőttek (Fotó: Reuters)

A második játékrész első 11 percében Tunézia csak egyszer talált be, ezzel a továbbjutás eldőlt. Már csak az volt ezután a kérdés, mennyi lesz a végén a két csapat között. Volt már 12 is, de a dánok kicsit kiengedtek, így „csak" hét góllal, 30–23-ra diadalmaskodtak. Akár a magyar, akár a lengyel csapat találkozik velük, fel lesz adva a lecke a számára, de ezt eddig is tudtuk.

23. FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, SPANYOLORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ
Németország–Macedónia 28–23 (13–9)
Ld.: Kneer 5, Wiencek, Schmidt 4-4, Weinhold 3, ill. K. Lazarov 8, F. Lazarov, Manaszkov, Mojszovszki, 3-3
Oroszország–Brazília 27–26 (14–14)
Ld.: Gorbok 11, Dibirov, Igropulo 5-5, Csipurin 4, ill. Teixeira, Ribeiro 6-6, Patrianova, Pacheco 5-5
Dánia–Tunézia 30–23 (16–11)