Négygólos előnyt szerzett a Szeged a férfi kézidöntőben

2018.05.12. 12:50
A férfi kézilabda NB I-ben, a döntő első felvonásán a Mol-Pick Szeged hazai pályán 32–28-ra megverte az alapszakaszgyőztes és címvédő Telekom Veszprémet. A visszavágót május 20-án, pünkösdvasárnap Veszprémben rendezik meg.
Bodó Richárd bombagóljai is kellettek a szegedi sikerhez – a galéria megtekintéséhez kattintson a képre (Fotó: Földi Imre)

FÉRFI KÉZILABDA NB I
DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS

MOL-PICK SZEGED–TELEKOM VESZPRÉM 32–28
(16–13)
Szeged, 3500
néző. V: Herczeg, Südi
SZEGED: SEGO – Sostaric 4, Gaber 2, Goncalves 1, BÁNHIDI 4, Källman 3, SKUBE 4. Csere: Sierra (kapus), Gorbok 1, Balogh Zs. 1, BODÓ 5, SIGURMANNSSON 6 (2), Blazevic, Zsitnyikov, Srsen 1, Fekete. Edző: Carlos Pastor
VESZPRÉM: Mikler – GAJIC 4 (3), Nagy L. 3, Nenadics 3, Sulic 3, ILICS 4, MANASZKOV 6. Csere: Alilovic (kapus), Terzic, Schuch, Blagotinsek 1, Tönnesen 2, Jamali 1, Marguc 1. Edző: Ljubomir Vranjes
Az eredmény alakulása. 4. perc: 3–0. 8. p.: 5–3. 10. p.: 6–5. 14. p.: 8–5. 17. p.: 9–8. 21. p.: 11–9. 23. p.: 11–11. 26. p.: 13–12. 34. p.: 16–15. 36. p.: 19–16. 41. p.: 21–19. 46. p.: 24–20. 49. p.: 25–23. 55. p.: 29–24. 58. p.: 31–25
Kiállítások: 10, ill. 4 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 4/3
Carlos Pastor:
– Csak a német vagy a francia bajnokságban látni hasonlóan magas hőfokú, izgalmas, kiváló színvonalú mérkőzéseket. Ezért ma nemcsak mi nyertünk, hanem a kézilabda is. A különbség a javunkra lehetett volna kisebb, de nagyobb is. Ami biztató, hogy az elejétől többet kezdeményeztünk, és végig vezettünk, uraltuk a mérkőzést, csak akkor tudott közelebb zárkózni a több sérültjét nélkülöző Veszprém, amikor hibáztunk. A gyengébb szakaszok után tudtunk korrigálni. Izgalmas visszavágó vár ránk.
Ljubomir Vranjes: – Két kiemelkedő tudású együttes csatáját nyerte meg a Szeged, méghozzá megérdemelten. Túl sok gólt kaptunk a szünetig, már az elején beragadtunk. A szünet után próbáltunk változtatni néhány ponton, dicséretesen harcoltunk, ám Lékai hiányát többször éreztük. Sok bajunknak Sego kapus volt az oka, kitűnően védett. Hattal is vezetett a Szeged, ám négygólosra, vagyis ledolgozhatóra faragtuk a hátrányt.

„Nincs sérültünk, felkészültünk, jó a taktikánk, csak pontosan meg kell valósítani” – mondta a mérkőzés előtt a trónfosztásra készülő Szeged edzője, Juan Carlos Pastor.

Jelentjük, a megvalósítás sikerült.

A Szeged a döntő első felvonásának első percétől kezdve magához ragadta a kezdeményezést és a vezetést is, jó védekezésének és lerohanásainak köszönhetően azonnal elhúzott 3–0-ra.

A Veszprém a 6. percben szerezte meg az első gólját, és elsősorban Dejan Manaszkovnak köszönhetően tartotta a különbséget, néhol pedig közelebb is tudott lépni. A bakonyiak kapujában kezdő, ám mindössze egy védést bemutató Mikler Rolandot 16 perc után Marko Alilovic váltotta, majd a 23. percben az egyenlítés is összejött a vendégeknek (11–11).

Az első félidő hajrájában azonban ismét sebességet váltott a Szeged, Bánhidi Bencét rendre megtalálták a Tisza-partiak, ha pedig a beálló nem volt megjátszható, akkor a szélről érkezett a segítség. Az utolsó percben még Stefán Rafn Sigurmannsson és Matej Gaber (utóbbi az utolsó másodpercben, az üres kapura) is beköszönt, így a Szeged háromgólos előnnyel mehetett a pihenőre (16–13).

A második félidő elején úgy tűnt, a Veszprém szorosabbra fogja a védekezését, a jó kapusteljesítmény továbbra sem igazán volt meg, nem úgy, mint a másik oldalon, ahol Marin Sego fontos pillanatokban mutatott be nagy bravúrokat.

Ennek köszönhetően a Szeged folyamatosan tartotta az első félidőben megszerzett előnyét, sőt, a mérkőzés hajrájában tovább is tudta növelni azt: volt, hogy hat góllal vezettek Bodó Richárdék.

Az utolsó percekből a Veszprém jött ki jobban, a Szeged azonban így is négy góllal, 32–28-ra nyert, s előnyös helyzetből várhatja a jövő hét vasárnapi visszavágót.

2. FÉLIDŐ

60. perc: Sigurmannsson befut középre, Skubétól kapja a labdát, majd gólt lő (32–27). Manaszkov lövése Sego válláról bepattan, ez a vége, a szegediek négygólos előnyből várhatják a visszavágót. 32–28
59. perc: Kikéri az utolsó idejét Carlos Pastor, a szegediek passzívon vannak. Alilovic védi Bánhidi lövését, Blagotinseké a kipattanó,a szlovén beálló az üres kapuba dobja a labdát. 31–27
58. perc: Skube indul meg, egy az egyben megveri a védőjét, majd Alilovic lábai között a hálóba lő (31–25). Hetest kap a Veszprém, Sierra érkezik a szegedi kapuba. Nem tud védeni a spanyol kapus, Gajic belövi a büntetőt. 31–26
57. perc: Bánhidi harcol ki hetest, amelyet Sigurmannsson ezúttal értékesít (30–25). Nenadics kap egyet, Källmant állítják ki. Tönnesen elől Gaber halássza el a labdát.
56. perc: Labdát szereznek a hazaiak, de Gaber lepattintja a földre, Manaszkov megszerzi, és az üres kapuba dobja. 29–25
55. perc: Nenadics megveri a védőjét, de a lövését Sego védi. Öt van közte, a gyors indítás után Källman lő gólt. 29–24
54. perc: Nagy lövése után Sego a kapufa segítségével hárít. Nincs gól a másik oldalon sem, Thiagus Pterus lövése után Alilovic véd. Ez már bent van, Skube vezeti keresztbe a fal előtt a labdát, majd kissé jobbról lő egy gólt (28–24). Vranjes kikéri az utolsó idejét is.
53. perc: Gorbok is beköszön, az átlövése után Alilovic lábai között talál utat a labda a kapuba. 27–24
52. perc: Bodó durrant a veszprémi kapu fölé. Nenadics passza pontatlan.
51. perc: Jó veszprémi védekezés, két gólra zárkózhatnak a vendégek. Nenadics villan meg, bent is van a szegedi kapuban a labda. 26–24
50. perc: Srsen találja meg ismét Sostaricot, aki ezúttal sem hibázik a jobb szélről (26–23). Ilics lövése után lelassul a blokkon a labda, majd Sego véd.
49. perc: Bodó kerül közel a falhoz, nem lépnek ki rá, így senkitől sem zavartatva lőhet egy óriási gólt a bal felsőbe (25–22). Nagy lövését védi Sego, de veszprémi hetes következik. Gajic magabiztosan a kapu bal oldalába lövi a labdát. 25–23
48. perc: Veszprémi labdaszerzés, majd üres kapus gól, Ilics a szerzője (24–22). Időt kérnek a hazaiak.
47. perc: Srsen kap két percet a Nenadics elleni szabálytalanság után. Nagy szinte azonnal kihasználja, a szaggatottról kilövi a bal alsót. 24–21
46. perc: Nenadics lövése után a blokkról Manaszkovhoz pattan a labda, a macedón szélső kiszorított helyzetből leadott lövését védi Sego. Megint felgyorsítja a labdajáratást a Szeged, Sostarichoz kerül a labda, ő ezúttal sem hibázik a szélről. Először van négy gól a csapatok között. 24–20
45. perc: Bodó távoli lövése után Alilovic könnyedén véd, de a veszprémiek is hibáznak, így jöhet a kontra, amelynek végén Gaber köszön be. 23–20
44. perc: Marguc ugrana be a hatoson belülre, de a belül védekező Källmanban elakad, így jár a hetes a vendégeknek. Nenadics jön a büntetőhöz, de lövése után Sego véd.
43. perc: Bánhidi találja el Ilics arcát, kiállítás. Ilics passzol Sulichoz, aki szépen értékesíti a helyzetet a vonalról (21–20). Srsen váratlan lövéssel meglepi Alilovicot, ez is bent van. 22–20
42. perc: Skube elhagyja a labdát, de Manaszkov ismét rossz indítást kap. Ezúttal Sulic volt pontatlan, Sostaric gyűjtötte be a labdát.
41. perc: Ilics lő gólt passzívnál, az egyik blokkoló kézen irányt változtat a labda, így Segónak nincs esélye. 21–19
40. perc: Srsen húzza le a jobb szélre a labdát, Sostaric beugrik, s kilövi a rövidet (21–18). Nagy lövése megy mellé, a vendégek szerint a blokkról. Végül is ennek nincs jelentősége, mert Vranjes időt kért még a lövés előtt.
39. perc: Skube dob be remek cselt a rendezetlen védelemmel szemben, majd értékesíti a ziccert (20–17). Gyors veszprémi válasz, Sulic lő gólt beállóból. 20–18
38. perc: Sigurmannsson hetesét védi Alilovic, majd a kipattanót már a vonalra rálépve gyűjti be az izlandi szélső. Nagy talál be. 19–17
37. perc: Ezúttal sincs veszprémi gól, akár néggyel is vezethet a Szeged. Bánhidi harcol ki hetest, Sigurmannsson érkezik.
36. perc: Bodó lő gólt (18–16), majd labdát veszít a Veszprém. A lerohanás végén Alilovic bravúrral védi Sostaric kísérletét, de a kipattanó Thiagus Petrusé, aki már nem hibázik. 19–16
35. perc: A Szeged kiegészül, de Bodónál belemenést látnak. Tönnesen indítása viszont pontatlan, még egyet támadhat emberelőnyben a Szeged. Skube húzza le a labdát Sigurmannssonnak, aki ma nem tud hibázni, negyedik próbálkozásából megszerzi a negyedik gólját (17–15). Jó az előkészítés Nagynak, aki kilövi a bal alsót. 17–16
34. perc: Tönnesen előtt nyílik meg a fal, a norvég beugrik a hatoson belülre, majd a jobb felső sarokba zúdítja a labdát. 16–15
33. perc: Nagy rántja vissza Zsitnyikovot, ez is kiállítás. Zsitnyikov lő, Alilovic lábbal véd.
32. perc: Skube csap oda egyet Nagy lövő kezére, két percre ki is küldik. Marguc kanyarodhat fel a jobb szélről, majd be is lövi a ziccert. 16–14
31. perc: Elkezdődött a második félidő, fél percet még emberelőnyben támadhat a Szeged. Hét az öt ellen a hazaiak, ám a támadás végén Srsen lő a kapufára.

1. FÉLIDŐ

30. perc: Ez már bent van, Bodó passza után Sigurmannsson lő remek gólt, Alilovic lába alatt pörgeti a kapuba a labdát (15–13). Sego véd Nenadics lövése után, a szegedieké a kipattanó, Gaber a saját térfeléről, a kapufa segítségével a kapuba lő, így az első félidő után 16–13-ra vezet a Szeged.
29. perc: Jó szegedi védekezés, majd Gajic rántja le Zsitnyikovot, amiért két percet kap. Balogh kap rossz labdát emberelőnyben, majd Tönnesen lövését védi Sego.
28. perc: Jamali ugrik fel a szaggatotton kívül, s lövése után a hálóban köt ki a labda (14–13). Zsitnyikov passza nagyon pontatlan, megint egyenlíthet a Veszprém.
27. perc: Carlos Pastor is időt kér. Ezt jól megbeszélték a szegediek, szép figura végén Bánhidi talál be. 14–12
26. perc: Tönnesen előtt teljesen megnyílt a fal, a norvég nem is hibázta el a könnyű ziccert. 13–12
25. perc: Nenadics terül el a földön, Gabertől kapott egyet. Ápolni is kell a szerbet, bár ennyire talán nem volt súlyos az eset. Gabert mindenesetre két percre kiállítják a játékvezetők. Hiába az emberelőny Tönnesen rossz passza után máris jöhet a Szeged. Bánhidi kap jó labdát, lefordul a védőjéről, majd gólt dob. 13–11
24. perc: Bodó jó testcsel után ismét a jobb felső sarokba küldi a labdát. 12–11
23. perc: Zsitnyikov bejátszása nem jó Gabernek, így Alilovic azonnal indítja Gajicot, aki nem is hibázza el a ziccert, egyenlít a Veszprém. 11–11
22. perc: Jamali góljába sípolnak bele a bírók, Nenadics bombája azonban már érvényes. 11–10
21. perc: Vranjes kér időt, először egyenlíthet a Veszprém. Nincs egyenlítés, Tönnesen lövése után véd Sego. Thiagus remekel, ezúttal hát mögötti passzal hozza helyzetbe Sigurmannssont, aki a bal szélről be is vágja a labdát a kapuba. 11–9
20. perc: Terzic szerez labdát, de nincs gyors indítás. Jamali is a pályán.
19. perc: Blagotinseknek rossz a bejátszás, újabb szegedi kontra jön, amelynek végén Thiagus passzol Sostarichoz, aki kipókhálózza a jobb felsőt (10–8). Manaszkov rendkívül éles szögből talál be. 10–9
18. perc: Tönnesen átlövése után Thiagus Petrus és Blazevic blokkol közösen.
17. perc: Nenadics kerül közel a falhoz, majd védhetetlenül a hálóba küldi a labdát (9–8). Skube előtt nyílik meg a veszprémi fal, de a szlovén irányító tiszta ziccerben nem találja el a kaput.
16. perc: Bodó lő egy bombagólt (9–7), Vranjes le is kapja Miklert a pályáról, Alilovic érkezik a veszprémi kapuba.
15. perc: Ilics lő gólt a másik oldalon (8–6), majd egy rossz bejátszás után Manaszkov is betalál a lerohanás végén. 8–7
14. perc: Nenadics is belemegy ellenfelébe, de a másik oldalon is belemenést fújnak Skube ellen. Sego fog meg egy újabb ziccert, majd Thiagus Petrus passza után Bánhidi Naggyal a nyakán lő gólt. 8–5
13. perc: Ezúttal szabálytalan zárás miatt veszik el a labdát a vendégektől, megint jöhet a Szeged. Bodónál fújnak lépéshibát a bírók.
12. perc: Sigurmannsson érkezik, és magabiztosan a jobb alsó sarokba küldi a labdát. 7–5
11. perc: Baloghnál látnak belemenést, de Nagytól is hasonló ok miatt veszik el a labdát. Källman harcol ki hetest.
10. perc: …majd a veszprémi lerohanás végén Sego mutat be óriási bravúrt lábbal Manaszkov kísérlete után. A vendégeknél marad a labda, majd Sulic lő gólt. 6–5
9. perc: Bodó Nagy mellett ugrik fel, majd a mozgásával ellentétes sarokba küldi a labdát (6–3). Heteshez jut a Veszprém, Gajic nem is hibázik (6–4). Bodó bejátszása nem jó…
8. perc: Újabb Manaszkov-gól, ezúttal a befutás után középről lő a kapuba. 5–3
7. perc: Manaszkov úszik a levegőben, majd lő gólt a szélről (4–2), de azonnal jön a válasz, Bánhidi talál be lefordulás után. 5–2
6. perc: Nenadics lövése után a kapufáról jön ki a labda, majd Ilics szakítja meg a veszprémi gólcsendet (3–1). Källman befut a szélről, Bánhidi Skubéhoz passzol, aki így könnyedén beugrik a hatoson belülre, majd a hálóba lő. 4–1
5. perc: Még mindig nincs veszprémi gól, Ilics lövését védi Sego. Mikler is bemutat egy bravúrt: Källman ziccerben próbálkozik, de a magyar kapus kézzel hárít.
4. perc: Előbb Bánhidi, majd Källman kap sárgát, jól védekeznek a szegediek.
3. perc: Skube passza után Balogh ugrik be, majd Mikler lábai között a kapuba küldi a labdát (2–0). Nenadics kidobja a pályáról a labdát, majd a másik oldalon Källman köszön be ismét. 3–0
2. perc: Nagy László küldi a kapu mellé a labdát.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a veszprémiek vezethetik az első támadást. Thiagus Petrus szerez labdát, majd a gyors lerohanás végén Källman szerez könnyű gólt ziccerből. 1–0

A szegediek kék, a veszprémiek piros szerelésben lépnek pályára.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a férfi kézilabda NB I döntőjének első felvonása, a Szeged–Veszprém összecsapás. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Az alapszakaszban természetesen kétszer találkozott egymással a két együttes. A 7. fordulóban a Veszprém kilenc góllal, 30–21-re nyert Szegeden. A 20. körben a Tisza-partiak is elhozták idegenből a két pontot: Juan Carlos Pastor együttese 32–31-re győzött Veszprémben.

A döntő visszavágóját május 20-án, pünkösdvasárnap Veszprémben rendezik meg.

Az áprilisi, fordulatos Magyar Kupa-fináléban is hatalmas ellenállásba ütközött a Veszprém, és csak őrületes hajrában tudott riválisa fölé kerekedni.

„Nem is kérdés, hogy Bodó az egyik, akire nagyon kell vigyáznunk szombaton, majd a visszavágón is, de azért én tudok mondani további tíz-tizenkét szegedit, aki szintén csúcsteljesítményre képes, erre is készültünk a héten – mondta a Nemzeti Sportnak a Veszprém csapatkapitánya, Nagy László. Az őszi találkozón sérült voltam, de nélkülem is szárnyalt a csapat, míg a visszavágón éppen a fordítottja történt. Ez volt legutóbb, és nem csoda, ha a sikertől vérszemet kapott a Szeged.”

„Az előző héten sokat futottunk, bőven volt erőnléti tréningünk is, míg ezen a héten taktikai gyakorlásokat tartottunk – mondta Balogh Zsolt. – Mivel a Kiel elleni nyolcaddöntőben kiestünk a Bajnokok Ligájából, április elejétől kisebb a terhelésünk, így szinte csakis a Veszprém ellen tudtunk készülni. A bajnoki mérkőzéseinkre persze nagyon figyeltünk, okultunk az őszi botlásainkból. Döntően meghatározza az első meccs a párharc végkimenetelét, vagyis nekünk apait-anyait bele kell adnunk szombaton. E nélkül nem szerezhetünk előnyt a második találkozóra. Az már előfordult, hogy a Veszprém Szegeden ünnepelte a bajnoki aranyát, pünkösdvasárnap mi szeretnénk hasonló élménnyel hazatérni Veszprémből.”

MESTERI VÁRAKOZÁSOK
Carlos PASTOR, a Szeged edzője: – Csakis akkor győzhetünk szombaton, illetve akkor lehetünk aranyérmesek, ha még annál is jobban játszunk a döntő két meccsén, mint legutóbb, amikor nyertünk Veszprémben. Ez nem lesz könnyű, mert akkor a tudásunk legjavát adtuk, vissza akartunk vágni az őszi vereségért. Jól védekeztünk, labdát szereztünk és könnyű gólokat lőttünk. Lékai hiányozni fog ellenfelünknél, de bő a kerete, lesz helyettese, miként volt az ősszel Nagy Lászlónak is. Nincs sérültünk, felkészültünk, jó a taktikánk, csak pontosan meg kell valósítani.

Ljubomir VRANJES, a Veszprém edzője: – Pontosan, nagy iramban, a mérkőzést végig kontroll alatt tartva, nagyobb tapasztalatunkat kihasználva kell játszanunk, hogy győzhessünk Szegeden. Felelős hozzáállással a sérültjeink nélkül is meg tudjuk oldani ezt a rettentően nehéz feladatot. Az idény eddigi három mérkőzése már történelem, de azért mindháromból lehet tanulni. A bajnoki lebonyolítás sajátságos a döntővel, amelyben a szezon végén sok múlhat a szerencsén is. A sima kétfordulós bajnokságban kialakuló végeredmény korrektebb, mert abban a letisztult rendszerben menet közben van mód a korrigálásra, kevésbé fontos a szerencse vagy egy-egy sérülés.