Férfi kéziválogatottunk győzelemmel hangolt az Európa-bajnokságra

2020.01.04. 15:50
Háromgólos sikerrel hangoltunk az Európa-bajnokságra (Fotó: Dömötör Csaba)
A magyar férfi kézilabda-válogatott az Európa-bajnokság előtti utolsó hivatalos felkészülési mérkőzésén 27–24-re legyőzte Csehországot.

KÉZILABDA
FÉRFI FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
MAGYARORSZÁG–CSEHORSZÁG 27–24 (14–10)

Győr, 4500
néző. V: Gatelis, Mazeika (litvánok)
MAGYARORSZÁG:
MIKLER – Hornyák 3, Máthé, Sipos 1, Bánhidi 3, SZITA 4, Győri M. Csere: Székely (kapus), Bóka 3, Ifj. Rosta M. 2, Bartók D., Fekete B. 1, BALOGH ZS. 4 (2), Nagy B. 2, LIGETVÁRI 3, Tóth Á. 1
Szövetségi kapitány:
Gulyás István
CSEHORSZÁG:
Galia – Jurka 1, KASPÁREK 3, Becvár, Zeman 2, ZDRÁHALA 4 (2), Vanco 2. Csere: Mrkva (kapus), Horák 1, Babák 2, Slachta 1, HRSTKA 4, Mubenzem 1, Cíp 3, Mojzís, Solák
JanFilip
Az eredmény alakulása.
5. perc: 0–1. 8. p.: 1–3. 14. p.: 5–3. 23. p.: 9–5. 27. p.: 13–7. 36. p.: 17–13. 39. p.: 18–14. 45. p.: 21–18. 50. p.: 24–20. 57. p.: 26–23
Kiállítások:
12, ill. 12 perc + kizárás (Sipos)
Hétméteresek:
2/2, ill. 2/2
Gulyás István:
– Elégedett vagyok a srácok játékával, habár az első percekben talán egy kicsit idegesebbek, feszültebbek voltak a kelleténél. Az első gól után megnyugodott mindenki, ezt követően mi irányítottuk a mérkőzést. Ez egy mérföldkő volt a csapat és a stáb számára is, végre átestünk a tűzkeresztségen. Akadt néhány gyengébb teljesítmény, de a vezérbikák maguktól előjöttek. Tizennyolcan utazunk az Európa-bajnokságra, mindenkire szükségünk lesz Svédországban.

Az Európa-bajnokság előtti utolsó hivatalos felkészülési mérkőzésén, egyben Gulyás István szövetségi kapitány debütálásán Csehországgal találkozott a magyar válogatott. A Győrben rendezett találkozót a lelátóról tekintette meg Lékai Máté és Bodó Richárd is – az továbbra is kérdéses, hogy a holnap kihirdetésre kerülő szűkített keretben ott lesz-e a két sérülés után lábadozó játékos.

A kezdés előtt Balogh Zsoltot és Mikler Rolandot köszöntötték: előbbi még tavaly játszotta le az 50. válogatott mérkőzését, míg utóbbinak a mai volt a 200. meccse nemzeti mezben.

A mérkőzést a csehek kezdték jobban, a mieink tíz perc alatt csupán egy gólt szereztek – ebben a 40 éves Martin Galiának kulcsszerepe volt, a cseh kapus remekül kezdte a meccset. Igaz, a védekezéssel nekünk sem volt különösebb problémánk, ráadásul Mikler Roland is jól védett, így a csehek is csak három gólt lőttek.

A folytatásban fokozatosan beindult a magyar válogatott, felgyorsult játékunknak és egy 8–2-es rohanásnak köszönhetően fordítottunk. A folytatásban is kitartott a lendület, Szita Zoltán bombagólokat lőtt, a két kiállítását hamar begyűjtő Bánhidi Bence támadásban jól teljesített, továbbá a szélsőink is gólokat tettek hozzá a közöshöz, így a szünetre négygólos magyar előnnyel vonultak a csapatok. 14–10

A fordulás után tovább tudta növelni előnyét a magyar együttes – amelyben a debütáló Nagy Bence két gólt is szerzett a második játékrészben –, a 33. percben már héttel, 17–10-re vezetettünk. Ezt követően támadásban kicsit megálltunk, a csehek gyors indítások után szerzett gólokkal fokozatosan felzárkóztak.

Az 53. percben már csak kétgólos volt a magyar előny, a hajrában azonban Ligetvári Patrik bombagóljának és Balogh Zsolt remek kínai figura végén szerzett találatának köszönhetően sikerült megtartani az előnyt, így a mieink háromgólos győzelemmel hangoltak az Európa-bajnokságra. 27–24

Gulyás István csapata vasárnap zárt kapuk mögött még egyszer összecsap a csehekkel, aztán jöhet az osztrák–norvég–svéd közös rendezésű Európa-bajnokság, amelyen sorrendben az oroszokkal, a dánokkal és az izlandiakkal találkozunk a malmői csoportban.

Nem várhatja el senki, hogy félig gyógyult játékost vigyek az Eb-re – Gulyás

Remélem, jobb teljesítményt nyújtok az Eb-n, mint a vb-n – Szita

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (2020. JANUÁR 9–26., AUSZTRIA, NORVÉGIA, SVÉDORSZÁG)

F-csoport (Göteborg):Svédország, Szlovénia, Svájc, Lengyelország
A csoportok első két-két helyezettje jut a középdöntőbe.

A MAGYAR VÁLOGATOTT EB-CSOPORTMÉRKŐZÉSEI
Január 11., 18.15: Magyarország–Oroszország
Január 13., 20.30: Dánia–Magyarország
Január 15., 18.15: Izland–Magyarország

2. FÉLIDŐ

59. perc: Ismét labdát szerzünk, Balogh lövése a sáncról megy a kapu mellé. Még Sipos megkapja a harmadik kiállítását és az azzal együtt járó piros lapot, fél perc van a meccsből. Zeman még lő egy gólt, de ez a vége, a magyar válogatott 27–24-re megnyeri a mérkőzést.

58. perc: Mubenzem lövése után Székely fogja meg a labdát. Remek kínai, amelynek gól a vége: Győri passza után Bóka ugrik be, passzol Baloghnak, akinek csak az üres kapuba kell dobnia a labdát. 27–23

57. perc: Ligetvári passzívnál lepattintja a labdát, majd Horák fölött a léc alá bombázza. 26–23

56. perc: Hrstka keresztpassza után Bóka ment, majd meg is kapjuk a labdát.

55. perc: A kilépő Szita későn engedi el Horákot, két percre ki is állítják. Gyors cseh gól, megtalálják Hrstkát, aki ismét eredményes (25–23). Bánhidi ziccerét Mrkva védi.

54. perc: Bánhidi lövését védi a kapus, de hetest kapunk, ráadásul Solákot két percre kiállítják. Balogh jön, és a kapuba pattintja a labdát. 25–22

53. perc: Bánhidinek rossz a bejátszás, megint indulnak a csehek, Hrstka góljának köszönhetően pedig kettőre zárkóznak. 24–22

52. perc: Szabálytalan zárás Bánhidinél, indítanak a csehek, Cíp pedig gólt lő (24–21). Ligetvári lövését védi a kapus, Mrkva indítását azonban szinte a felezővonalig kilépő Székely megszerzi Cíp elől.Gulyás István időt kér.

51. perc: Babák passzívnál a kapu mellé küldi a labdát.

50. perc: Ligetvári lő pokolian nagy gólt, az átlövése után a lécről a gólvonal mögé pattan a labda. 24–20

49. perc: Balogh passza nem jó, jöhetnek a csehek. Hrstka ugrik be a bal szélről, majd gólt lő.23–20

48. perc: Egy ügyes összjáték végén Nagy találja meg a befutó Feketét a falban, ő pedig némi szerencsével a kapuba küldi a labdát.

47. perc: Babák lövését védi Székely, de a kipattanót Mubenzem begyűjti és a kapuba küldi. 22–19

46. perc: Nagy egy remek lövőcsel után kilövi a kapu bal oldalát. 22–18

45. perc: Micsoda játék, de sajnos nincs gól! Balogh adja fel kínaira, Bóka elkapja a labdát, majd a kapufára ejti. Hrstkáról nagyon lemaradtunk, gólt is szerez. 21–18

44. perc: Zdráhala elkapta a fonalat, újabb átlövése után köt ki a labda a kapunkban. 21–17

43. perc: Zdráhala gyorsan válaszol (20–16), de Rosta gyorsan kiharcol egy hetest. Balogh jön, és gólra is váltja a büntetőt. 21–16

42. perc: Balogh átlövésből kilövi a kapu bal oldalát. 20–15

41. perc: Babák harcol ki Siposon egy hetest. Zdráhala érkezik, és a második büntetőjét is értékesíti.

40. perc: Cíp lövése után Székely és a kapufa közösen véd, majd Nagy Bence üres kapura megszerzi az első gólját a válogatottban. 19–14

39. perc: Ligetvári adja el emberelőnyben a labdát, Cíp rohan, majd értékesít egy ziccert (17–14). Végre érkezik egy magyar gólt is, Tóth köszön be a jobb szélről. 18–14

38. perc: Cíp lövése után a lécet súrolva hagyja el a játékteret a labda. Hrstkát állítják ki két percre.

37. perc: Újabb magyar labdavesztés, de Ligetvári megszerzi a cseh indítást. Bóka kerül helyzetbe, de Mrkva véd.

36. perc: Ligetvári bejátszása nem jó, rohannak a csehek, Cíp pedig gólt lő.17–13

35. perc: Labdát veszítünk, majd Babák ezt góllal büntetik meg (17–12). Ismét jöhetnek a csehek, de Babák emberelőnyben nem találja el a kaput.

34. perc: Eddig tartotta az emberelőnyünk, Sipost is másodszor állítják ki. Zeman lő gyorsan gólt. 17–11

33. perc: Szép játék után gól: Ligetvárira kilépnek, így leosztja a labdát Bánhidinek, aki egy ellenféllel a nyakán értékesíti a ziccert (17–10). Ráadásul Kaspáreket ki is állítják két percre.

32. perc: Ligetvári nem viccel felugrik, majd a léc alá zúdítja a labdát (16–10). Egy jó védekezés után a debütáló Nagy Bence indul meg, majd a kapusba lövi a labdát.

31. perc: Elkezdődött a második félidő. A mieink támadhatnak, Bánhidi pedig gyorsan gólt is lő (15–10). Kaspárek a kapufát találja el.

1. FÉLIDŐ

30. perc: Labdát szerzünk, de Mikler indítása pontatlan, a visszatámadás végén pedig Babák köszön be.(14–9). Szita labdaeladása után Vanco rohan, majd cundergólt lő. Ez az első félidő vége, a szünetben 14–10-re vezet a magyar válogatott.

29. perc: Gulyás István kér időt. Szita beindult, nagyon messziről ezúttal a jobb felsőbe küldi a labdát. 14–8

28. perc: Hetest kapnak a csehek, Zdráhala pedig nem is rontja el. 13–8

27. perc: Bartók lövését blokkolják, de nálunk marad a labda. Óriási bomba, Szita kipókhálózza a bal felsőt. 13–7

26. perc: Sipos löki fel az ellenfelét kissé feleslegesen, ráadásul két percet kap érte. Kaspárek passza után Vanco lő gólt a bal szélről. 12–7

25. perc: Azonnal válaszolunk, a gyors középkezdés után ismét Bóka talál be (11–6). Mikler mutat be egy újabb bravúrt, majd góllal büntetjük a kimaradt cseh ziccert: Győri passza után Hornyák talál a kapuba. 12–6

24. perc: Zdráhala ellépi, gyorsan támadhatunk, Bóka pedig közelről az üres kapuba dobja a labdát (10–5). Ez most bent van, Kaspárek köszön be. 10–6

23. perc: Gyorsan kihasználjuk az emberelőnyt, néhány kereszt után Szita megy közel a falhoz, majd kilövi a bal alsót. 9–5

22. perc: Vanco küldte a kapufára a labdát. Horák is megkapja a második két percét, ezúttal Győrit lökte neki Bánhidinek.

21. perc: Bartók is pályán, rögtön a kapu mellé küld egy átlövést.

20. perc: Időt kérnek a csehek. Zdráhala lövése után Mikler véd. Máthé lövése után ezúttal sincs gól.

19. perc: Gyors magyar ellentámadás végén Rosta labdát kap, befordul, majd gólt lő (7–5). Újabb magyar labdaszerzés, Hornyák rohan, majd kitempózza Galiát és gólt lő. 8–5

18. perc: Máthé lövése után ismét a kapufa segíti ki a cseheket.

17. perc: Micsoda gól! Győri lövése lelassul a blokkon, Rosta azonban beleüt, így a labda a kapuban köt ki (6–4). gyors cseh válasz, Slachta eredményes. 6–5

16. perc: Bánhidi elzárása szabálytalan, sőt, két percre ki is állítják. Ez neki máris a második… A másik oldalon is szabálytalan zárást fújnak.

15. perc: Kaspárek átlövése után Mikler lábai között talál utat a kapunkba a labda. 5–4

14. perc: Passzívnál Szita lő, Galia zaonban véd. Horák indítása viszont rossz, Sipos kap passzt elöl, majd be is dobja a ziccert. 5–3

13. perc: A csehek elveszítik a labdát, átvehetjük a vezetést. Meg is van, Szita bejátszása után Bánhidi lő gólt ziccerből (4–3). Mikler mutat be egy védést, majd a kipattanót is megszerezzük.

12. perc: Horák lövése nagyon gyenge, Mikler gyorsan passzol Bókának, aki még a saját térfeléről az üres cseh kapuba küldi a labdát. 3–3

11. perc: Győri a sáncba lövi a labdát, de megkaparintja a kipattanót. Emberelőnyben sikerült a húzás, Hornyák a jobb szélről kilövi a jobb felsőt. 2–3

10. perc: Megint passzívig játszottunk, végül Győri lövését Galia könnyedén védte. Sipos kap sárga lapot. Rossz a cseh bejátszás a beállónak. Becvar küldi a földre Szitát, őt is kiállítják két percre.

9. perc: Passzívnál Máthé lő óriási kapufát, szerencsére Szita begyűjti a kipattanót.

8. perc: Megtalálják a szélen Jurkát, aki a második lövését már nem rontja el. 1–3

7. perc: Bánhidi is besárgult. Zdráhala átesik Bánhidi lábán, a magyar beállót pedig ezért két percre kiállítják.

6. perc: Galia remekül kezd, Szitalövését is védi. Gyors cseh ellentámadás, amelynek a végén Horák lő gólt (0–2). Horáktól elköszönünk két percre, Bánhidit rántotta le. Emberelőnyben megszületett a meccs első magyar gólja is, Szita köszönt be. 1–2

5. perc: Megvan az első gól, Kaspárek küld egy bombát a klubtársa, Mikler kapujába (0–1). Védekezésben egy sárgát is begyűjt Kaspárek.

4. perc: Máthé találja meg a falban Bánhidit, aki ziccerben a kapufára dobja a labdát.

3. perc: Továbbra sincs gól, Győri szerez labdát.

2. perc: Újabb Galia-védés, majd Mikler is bemutat egy bravúrt: Jurka ugrik be a jobb szélről, a magyar kapus azonban térddel véd.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a csehek vezethetik az első támadást. Becvár küldi a kapu mellé a labdát. A másik oldalon Máthé átlövését védi a kapus.

A mieink pirosban, a csehek fehérben léptek pályára.

Andó Adrián és Nagy Bence személyében ma két újoncot is avathatunk.

Balogh Zsoltot és Mikler Rolandot köszöntik: előbbi még korábban játszotta le az 50. válogatott mérkőzését, míg utóbbinak a mai a 200.

Elhangzott a két himnusz.

Bodó és Lékai a lelátóról tekinti meg a mérkőzést, továbbra is kérdéses, hogy ott lesznek-e a szűkített keretben. Gulyás István az M4 Sportnak a mérkőzés előtt annyit mondott, hogy jelen állás szerint kisebb az esélyt lát arra, hogy a két lábadozó játékos a csapattal tart Svédországba.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Csehország felkészülési kézilabda-mérkőzés. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

„A tervek szerint zajlik a felkészülésünk – mondta a Nemzeti Sportnak Gulyás István. Az osztrákok elleni zárt kapus meccset kihagyó Bodó Richárd egész héten velünk edzett, Lékai Máté pedig pénteken csatlakozik hozzánk. A Lékain elvégzett funkcionális tesztek azt mutatják, a határértéken mozog, de azt mindenki tudja, két hónapja nem edzett, nem játszott. Az utolsó pillanatig kivárunk a keret szűkítésével, folyamatosan konzultálunk az orvosokkal, habár a saját szemünkre is hagyatkozunk. Nem szeretnénk olyan játékosokat kivinni magunkkal, akik »félúton« vannak, csak egészséges, bevethető játékosokra számítunk az Európa-bajnokságon.”