A nagy küzdelemben elfogyott az erő – egy ponttal indulunk a középdöntőbe

NEDELYKOV TAMÁS (Koppemhága), CSERHÁTI ZOLTÁN (közvetítés)NEDELYKOV TAMÁS (Koppemhága), CSERHÁTI ZOLTÁN (közvetítés)
2019.01.17. 20:19
Nagy meccset játszott a magyar válogatott a svédekkel, de a skandinávok kerekedtek felül (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 33–30-ra kikapott Svédországtól a dán–német közös rendezésű világbajnokság csoportkörének utolsó fordulójában, így a D jelű hatos második helyén végzett, és egy pontot visz magával tovább a középdöntőbe.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG
CSOPORTKÖR, 5. (UTOLSÓ) FORDULÓ

D-CSOPORT
SVÉDORSZÁG–MAGYARORSZÁG 33–30
(16–15)
Koppenhága, 7803 néző. Vezette: López, Ramírez (spanyolok)
SVÉDORSZÁG: Appelgren – Ekberg 4 (3), LAGERGREN 5, Darj, Nielsen, Ekdahl du Rietz 2, WANNE 4. Csere: Palicka (kapus), A. NILSSON 3, Gottfridsson 2, L. NILSSON 7, K. Andersson 1, ZACHRISSON 3, Arnesson 2. Szövetségi kapitány: Kristján Andrésson
MAGYARORSZÁG: SZÉKELY – Hornyák 1, Nagy L. 3, LÉKAI 8, BÁNHIDI 5, Bodó 2, Bóka 3. Csere: Mikler (kapus), Schuch, MÁTHÉ 6 (3), Ligetvári 2, Sipos A., Ilyés, Császár. Szövetségi kapitány: Csoknyai István és Vladan Matics
Az eredmény alakulása. 2. perc: 2–1. 10. p.: 3–6. 14. p.: 5–9. 23. p.: 11–11. 29. p.: 15–13. 36. p.: 18–18. 40. p.: 22–20. 45. p.: 27–24. 53. p.: 29–29

6. Angola514124–157–332

Az már a csoportunk korábbi meccsein eldőlt, hogy harmadikként Egyiptom folytathatja a középdöntőben, így az ellene szerzett egy pontot visszük tovább magunkkal. A svédek elleni csoportrangadó tétje az első hely, de még inkább a további megszerezhető pontok voltak.

Mint ismert, Balogh Zsolt után legutóbb Jamali Iman is kidőlt a sorból, ráadásul Ancsin Gábor fájós könyöke is cserét indokolt, így Schuch Timuzsin és Máthé Dominik került be a mieink keretébe. Az egyértelműen látszódott az elmúlt meccsek alapján, hogy a kezdők mellett a padról is új főszereplők előlépésére lesz szükség, ha meglepetést akarunk szerezni az eddig hibátlan skandináv csapattal szemben.

Ezúttal Székely Márton kezdett a kapunkban, míg Schuch a védekezéshez futott be. A másik új játékosunk is hamar bekerült a sűrűjébe, Máthé végezte el ugyanis a heteseinket – méghozzá sikeresen –, majd miután nem jöttek be Nagy László első lövései, hamar ott találta magát jobbátlövőben. Az első lövése rögtön be is akadt Mikael Appelgrennek, ezzel vettük vissza a vezetést, majd sikerült kivédekeznünk több svéd támadást, és 6–3-ra elhúztunk a 10. percben.

A svédek azért ízelítőt adtak abból, milyen sebességre is képesek, többször másodpercekkel a gólunk után válaszolni tudtak. Ezzel együtt tartottuk az előnyünket, Bánhidi Bence jól dolgozott a falban, gólokat lőtt és heteseket harcolt ki, ígynégygólos előnyünknélKristján Andrésson kénytelen volt időt kérni. Előtte már Ligetvári Patrik váltotta Bodó Richárdot, tehát elég korán elkezdtük a frissítést. A svédek egy emberelőnyt is kihasználva pillanatok alatt felzárkóztak mínusz egyre, míg mi öt percig nem találtunk be. Máthén nem látszódott semmi megilletődöttség, bátran, és ami ennél is lényegesebb, eredményesen lőtt, a svédek azonban így is egyenlíteni tudtak a 23. percben (11–11). A védőink nagy harcot vívtak a veszprémi Andreas Nilssonnal, ennek is eredményeképpen Sipos Adrián gyorsan begyűjtött egy kiállítást.

Ez azért is volt bosszantó, mert így csak fárasztottuk magunkat, a svédek pedig könnyebben lőhették a góljaikat. A 28. percben Bodó bokarándulástszenvedett, miközben rálépett ellenfele lábára, ráadásul utána többször is átrohantak rajtunk a svédek, és 15–13-ra fordítottak. Erre még a két szélső révén volt válaszunk, de az utolsó szót Jim Gottfridsson mondta ki a szünet előtt (16–15).

A magyar szövetség a szünetben azt a tájékoztatást adta, hogy van esély Bodó második félidei játékára, ezzel együtt Ligetvári kezdett a folytatásban a helyén (a Szeged balátlövője később sem állt vissza). Képtelenek voltunk kivédekezni a svédek támadásait, de legalább rendre mi is tudtunk válaszolni a góljaikra. Csoknyai Istvánnak láthatóan nagyon nem tetszett a védőink tevékenysége, vissza is küldte Schuchot, ám a svédek így is újra elmentek kettővel.

Elmaradtak a megállító faultok, a svédek többnyire szabadon lőhettek, így pedig Székelynek is nagyon nehéz dolga volt. Félő volt, meddig tudjuk velük támadásban tartani a lépést, ha hátul nem áll össze a védekezésünk. Az Appelgrent váltó Andreas Palicka rögtön bemutatott egy bravúrt, a 45. percben pedig már2724-re vezettek a svédek, viszont közben elvesztették a megsérülő Gottfridssont. Bánhidi góljaival jöttünk vissza egyre, majd Nagy a jobb szélről egyenlített (29–29).

Székely bemutatott több fontos védést, melyek után támadhattunk a vezetésért, de nem jött össze. Helyette emberhátrányban kezdhettük az utolsó öt percet (a svédek többször látványosan rájátszottak egy-egy szabálytalanságra), amit jól használt ki a svéd válogatott, és kettővel ellépett. Palicka újra a legfontosabb, meccset eldöntő szakaszban lépett elő főszereplővé, megakadályozva a mieinket a pontszerzésben. Az is igaz, hogy mi is besegítettünk több rossz bejátszással, így az utolsó percek már nem tartogattak izgalmakat.A svédek 33–30-ra nyertek, ezzel csoportgyőztesek, és négy pontot visznek magukkal a középdöntőbe, míg az első vereségét elszenvedő magyar válogatott, valamint Egyiptom – az egymás elleni döntetlenjük miatt – egy-egy ponttal várja a folytatást.

58.
Nagyon kell a gól, de újabb rossz bejátszás a mieinktől.
58.
Ligetvári bejátszása rossz, jönnek a svédek, Zachrisson mellé lő!
57.
Hornyák ziccerénél nagyot védett Palicka. Marad a labda itt, időkérés.
57.
Svéd labdaszerzés, Wanne valahogy végigviszi. Baj. 31–29
56. L. Nilsson
használta ki az előnyt. 30–29
55. Svéd időkérés.
55.
Máthé labdáját Palicka fogta. Ligetvári két percet kapott, L. Nilsson óriásit homorított.
54.
Zachrisson szerzett labdát, majd ziccert dobhat, de Székely hárít. Hatalmas bravúr!
54.
Arnesson lőtt mellé. Az átlövő lenn marad, a svédek fütyülnek. Mintha az első félidőben megálltak volna Bodó sérülésénél...
53. EJHA! Nagy László
a szélről egyenlít!! 29–29
52.
A. Nilsson harcolt ki büntetőt. De Székely kitolta lábbal Ekberg labdáját!
51. Arnesson
góljára Lékai felelt középkezdésből a visszafutó Appelgren előtt! 29–28
50. Bánhidi
sorozatban a 3. magyar gólt szerezte. 28–27
50.
Svéd kiállítás, Darj rántotta vissza Lékait.
49. Arnesson
futhatott be üresen, nem hibázott. 28–26
49.
L. Nilsson előbb színészkedett, majd mellé dobta a labdát. A túloldalon ismét Bánhidi fordult be. 27–26
48.
47.
Székely kettőt is védett, Bánhidi hozza közelebb a mieinket. 27–25
46.
Hiába kerül Hornyák ziccerbe, a spanyol játékvezetők már kifelé fújnak.
45. Magyar időkérés.
45.
Gottfridsson maradt lent a földön. A vádliját kötözik be.
45.
Nagy védés Palickától, Bánhidi rontott ziccerben. Zachrisson persze rögtön büntet. 27–24
38.
Lékai lövését védi Appelgren, de rossz az indítás, Bóka marad üresen. Megint azonnali a válasz, nem igaz, L. Nilsson középről. 21–20
34.
L. Nilsson sáncos lövését Székely védte, Ligetvári a háta mögött vette át a labdát, majd lő remek gólt. 17–17
31.
Gottfridsson betörése cseles, de Székely nagyot véd.
31. A svédek kezdték a második játékrészt.

Az MKSZ tájékoztatása szerint Bodó Richárd bokarándulást szenvedett, de van rá esély, hogy a 2. félidőben visszatérhet a pályára – kapjuk a hírt a helyszínről. Végre egy jó egészségügyi hír.

Jó játék, helyenként összeszedett védekezés és az Eb-re remekül beszálló Máthé Dominik – nagyvonalakban ez a meccs első fele. Remélhetőleg Bodó sérülése nem súlyos. Jobban kell figyelni a progresszív büntetésekre, mert a svédek nagyon jók emberelőnyből, és egyelőre Appelgren is többet mutat a kapuban, mint a mieink.

29.
Appelgren belejött, Bánhidi ziccerét is védte, K. Andersson emelkedik rendezetlen védelem ellen, jól. 15–13
28. Ekberg
elcsavarta Mikler mellett a büntetőt. 14–13
28.
Bodó lövését ismét védte Appelgren. Az átlövő lenn marad, a bokája fáj. Közben svéd hetes.
28.
Bodó bombája után Appelgren nyújtózott, de miénk a kipattanó. Időkérés.
25.
A. Nilsson terült el, kétperces Siposnak.
25.
Lékait ziccerben akadályozzák, hetes. Máthé Palickának is bedobja! 11–12
24.
Eljutott Bánhidihoz a labda, K. Andersson nem tudta megtartani, ezért is jár a kiállítás.
23.
Lékai lövése nem kikényszerített, L. Nilsson viszont kiegyenlít. 11–11
22.
Szélre az előnyös svéd akció, Wanne pontos. 10–11
21.
Gottfridsson fejét érte el Sipos, kétperces ez is.
21.
Ezúttal Lékai eresztett el középről egy nagy löketet. 9–11
20.
Svéd hetes, Ekberg a léc alá helyezte a labdát. 9–10
19.
Nagy és Máthé együtt támadásban, utóbbira a figura, és gól!
15.
Szenvedős kékmezes akció, passzívnál azonban Bánhidi kétpercest kap.
14.
Nagyon jól kezdett a magyar csapat elöl-hátul, még ha Appelgren nem is rossz. Svéd időkérés.
13.
Bánhidi ezúttal a levegőből szed össze egy labdát, belülvédekezés, hetes. Máthé bepattintotta! 5–9
13.
Hosszú magyar támadás, Bánhidi fejezte be. Gottfridsson lövése rossz. 5–8
11. Bóka
szedett össze egy kipattanót, majd passzolt a kapuba, ám ismét gyors a svéd reakció, ezúttal Lagergrentől. 5–7
10. Bánhidi
góljára azonnal válaszol Wanne középkezdés után. 4–6
10.
Du Rietz kikényszerített lövése pocsék, fölé. Eddig remek a védekezés.
9.
A. Nilsson ziccerét is védte Székely! Majd futunk, és Lékai befejezi az akciót. 3–5
8. Máthé
a pályán, és Máthé gólt szerez! A két hármas felett! 3–4
7.
Újabb Székely-védés, ezúttal Gottfridsson közbelövésénél.
7.
Nagy lövését takarta be Du Rietz.
6.
Gottfridsson passzolta az oldalvonalon túlra a labdát.
5.
Székely védése után Bodó találta meg a jobb alsót a rendezetlen védelem mellett. 3–3
4.
Nagy lövését olvasta Appelgren, majd Bodó az indítást leszedi a levegőből, de a svéd kapus újra hárít.
4. Wanne
első lövése jó a balszélről. 3–2
3.
Bánhidi harcolt ki a hetest, Máthé hetesgóllal mutatkozott be a tornán! 2–2
2.
Du Rietz 3. lövése már nem gól, Székely kezdett a kapunkban, ő védett.
2.
Nagy lövése nem jó, Du Rietz viszont másodszor is villant. 2–1
1.
30 mp, két gól. Bodó és Ekdahl du Rietz bombájával 1–1.
1. perc:
A mieink kezdték a mérkőzést.

A mieink fehér mez és nadrágban, a svédek kék, kék összeállításban.

A lelátón túlnyomó többségében vannak a szomszédba „átruccanó” skandinávok, zenei kíséretre sem volt szükség a svédek himnuszához. Közel telt ház a Royal Arénában.

A spanyol Óscar Raluy López, Ángel Sabroso páros vezeti a mérkőzést.

A délután során eldőlt az is, hogy Dánia és Norvégia mellett az Ausztriát legyőző Tunézia lesz Magyarország harmadik ellenfele a középdöntőben.

ELŐZMÉNYEK

A csoport első mai meccsén Egyiptom a papírformának megfelelően legyőzte Angolát, és ezzel megszerezte a harmadik, továbbjutást érő helyet. Ezzel az is eldőlt, hogy a David Davis csapata elleni döntetlenért járó egy pontot visszük magunkkal a középdöntőbe. Azaz a magyar válogatott háromnál több pontot biztosan nem visz a középdöntőbe, és ebből a háromból is kettő a mostani, Svédország elleni meccs eredményének függvénye.

Az Egyiptom elleni találkozó után kényszerű okokból Ancsin Gábor és Jamali Iman helyére Máthé Dominik és Schuch Timuzsin került a mieink keretébe. a térdszalagsérülést szenvedő Jamali Iman számára véget ér a világbajnokság, és a könyökével bajlódó Ancsin Gábort is kezelni kell. Balogh Zsolt az Egyiptom elleni mérkőzéshez hasonlóan Svédország ellen sem lép pályára bokasérülése következtében.

A keziszovetseg.hu tájékoztatása szerint a két csapat közös története 41 mérkőzést számlál. Összességében 17 magyar győzelem és 4 döntetlen mellett 20 sikerrel a skandinávok javára billen az eddigi összesített mérleg.

A svédeknél a veszprémi Andreas Nilsson mellett másik két rutinos játékos, Kim Andersson és Kim Ekdahl Du Rietz is visszatért a csapatba, a két átlövőnek pedig fontos szerepe van a rotációban, hogy senkinek ne kelljen tizenöt percnél többet egyhuzamban a pályán lennie, így kevésbé fáradnak el a meccsek végére. További információk a svédekről Nedelykov Tamás helyszíni beharangozójából!

A csoport első három helyezettje a középdöntőben folytathatja. A világbajnokság győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek részt vehetnek az olimpiai selejtezőtornákon 2020 tavaszán.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE – NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok: MIKLER Roland (Telekom Veszprém), SZÉKELY Márton (Grundfos Tatabánya)
Jobbszélső: HORNYÁK Péter (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők: BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged)*, NAGY László (Telekom Veszprém), MÁTHÉ Dominik (Balatonfüredi KSE)
Irányítók:CSÁSZÁR Gábor (Kadetten Schaffhausen – Svájc), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SIPOS Adrián (Grundfos Tatabánya), SCHUCH Timuzsin (Ferencváros)
Balátlövők: BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), ILYÉS Ferenc (Grundfos Tatabánya), LIGETVÁRI Patrik (Ademar León – Spanyolország)
Balszélsők:BÓKA Bendegúz (Balatonfüredi KSE), JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya)
Szövetségi kapitány: CSOKNYAI István és Vladan MATICS