Kiejtettük a vb-bronzérmest, mi megyünk a világbajnokságra!

2018.06.13. 18:49
A magyar férfi kézilabda-válogatott 26–22-re kikapott Veszprémben a szlovénok elleni vb-selejtező visszavágóján, de összesítésben egy góllal így is jobbnak bizonyult, ezzel kijutott a 2019-es, dán–német közös rendezésű világbajnokságra.
Nehéz volt, de megvan! A magyar kézilabda-válogatott kijutott a 2019-es világbajnokságra – a galéria megnyitásához kattintson a képre! (Fotó: Török Attila)

FÉRFI KÉZILABDA, VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ
VISSZAVÁGÓ
MAGYARORSZÁG–SZLOVÉNIA 22–26 (12–12)
Veszprém, 5000
néző. V: Badura, Ondogrecula (szlovákok)
MAGYARORSZÁG:
SZÉKELY – Hornyák 2, Nagy L 1, LÉKAI 7, BÁNHIDI 3, Bodó 1, Bóka 3. Csere: Mikler (kapus), Ilyés, Sipos, Ligetvári, Ancsin, Schuch, BALOGH ZS. 5 (3), Juhász Á. Szövetségi kapitány: Ljubomir Vranjes
SZLOVÉNIA:
ZAPONSEK – Janc, DOLENEC 5 (1), Blagotinsek 1, Zabic 1, MACKOVSEK 6, Cingesar 3. Csere: Lesjak (kapus), Zarabec, Mlakar 2, KAVTICNIK 5 (4), BEZJAK 2, Suholeznik, Vlah 1, Marguc. Szövetségi kapitány: Veszelin Vujovics
Az eredmény alakulása.
8. p.: 4–4. 15. p.: 7–4. 22. p.: 11–8. 28. p.: 11–11. 43. p.: 17–15. 48. p.: 17–19. 52. p.: 20–21. 55. p.: 21–22. 58. p.: 22–24
Kiállítások:
2, ill. 4 perc
Hétméteresek:
5/3, ill. 6/5
A Ljubomir Vranjessel készült interjút az összefoglaló alatt olvashatja.
Veszelin Vujovics: – Hatvan percig keményen harcoltunk, nyertünk, de nem elég nagy különbséggel. Keményebb védekezés és eredményesebb támadójáték kellett volna az első félidőben. Magyarország kézilabdanemzet, Veszprém kézilabdaváros, itt nyerni óriási eredmény. Koperben rontottuk el, mert a második meccsen már a győzelem is kisebb csoda.
Összesítésben: 51–50, a magyar válogatott jutott ki a világbajnokságra.

A magyar szövetség a találkozó előtt köszöntötte az egyaránt 25. válogatottságát ünneplő Juhász Ádámot és Ligetvári Patrikot, a százszoros válogatott Ancsin Gábort és a 200. fellépését Koperben ünneplő Nagy Lászlót.

Székely Márton az első mérkőzésen a második félidőre beállva vált a mieink egyik hősévé, ezúttal vele kezdett Ljubomir Vranjes. A kezdeti gyors gólváltás (4–4) után a szlovénok hét percig gólképtelennek bizonyultak, amiben a Tatabánya kapusának is nagy szerepe volt. (7–4)

A Koperben piros lappal hamar kiállított Bánhidi Bencével sehogy sem bírtak a vendégek, vagy gólt lőtt a hatalmas termetű szegedi beálló, vagy hétméterest harcolt ki. Ezt persze tőle már megszokhattuk, azzal viszont talán nem számoltak a szlovénok, hogy a két magyar szélső, Hornyák Péter és Bóka Bendegúz is gyakorlatilag hiba nélkül játszik, és vastagon kiveszi a részét a mieink góltermeléséből. (11–8)

Az ellenfél leginkább a jobbátlövőiben bízhatott, Jure Dolenec és Ziga Mlakar is gólveszélyesen játszott, ráadásul a kapuban Rok Zaponsek is elkapta a fonalat, így döntetlennel vonultak szünetre a csapatok. (12–12)

A szünetben az MKSZ két visszavonuló klasszist búcsúztatott el a nemzeti csapattól, a 179-szeres válogatott, egykori csapatkapitány Harsányi Gergelyt és az együttesben 117 alkalommal szereplő Iváncsik Tamást.

A második félidőben is sikerült két találattal „elhúznunk”, de aztán jött egy kisebb hullámvölgy támadásban, amikor Nagy Lászlót és Bánhidit is pihentette Vranjes. A szlovénok fordítottak, 12 perccel a vége már előtt ők vezettek kettővel. (17–19)

Azt ekkor már lehetett sejteni, hogy nem dobnak 29-et, s így akár az ötgólos vereség is belefér nekünk. Ez nem is volt baj, mert a hajrában bizony kezdett meleggé válni a helyzet, ám végül nem lett baj, a négygólos vereség után a mieink járhattak örömtáncot. Kijutottak a világbajnokságra, mégpedig a legutóbbi bronzérmesen túljutva!

Székely Márton: Mindjárt elsírom magam, annyira jó, hogy...

VRANJES: A CSAPAT EGYSÉGE, MAGYAR SZÍVE NÉLKÜL NEM LENNÉNK VÉBÉRÉSZTVEVŐK
– Végig ezer fokon égett, mennyit tudott ebből átadni a csapatnak?
– Nem szorultak rá a játékosaim, hogy az én energiámból táplálkozzanak, maguktól is százszázalékosan próbáltak teljesíteni – válaszolta Ljubomir Vranjes, a magyar válogatott szövetségi kapitánya.

– Az első félidőben nem látszott, hogy csapatának problémái lennének. Mégis akadtak?
– Persze, és nem is kevés. Nem csupán a visszavágóra gondolok, hanem az előzményekre. Fantasztikus eredményt értünk el Koperben, ez volt a kulcsa továbbjutásunknak, ugyanakkor láttam, hogy a sérülése miatt hat hetet kihagyó Lékai erőnléte és formája még nem az igazi, aztán gyomorfertőzés ment végig a kereten, és ebből Bodó, Juhász és Bartók nem is gyógyult ki a visszavágóra.

– Úgy érzi, ki lett centizve a csapat ereje, kitartása a szerdai hatvan percben?
– Nagyon azért nem féltem, hogy összesítésben ők nyernek, de a visszavágó hajrája majdnem olyan jól sikerült nekik, mint nekünk Koperben. Összességében mégis Veszprémre maradt a döntés, ez volt a sorsdöntő csata, amelyben csodálatos magyar együttest láthatott a közönség.

– Ki játszottak főszerepet a továbbjutásban?
– Egyéni értékelésre még nem vállalkoznék, de a védekezésünkön és Székely kapuson nagyon sok múlott. A selejtező két meccsére visszatérő Nagy László és Ilyés Ferenc rutinja is fontos volt, a tapasztalt játékosok tartást adtak a csapatnak. A fiatalok pedig bizonyítani akartak, és sikerült is nekik. A csapat egysége, magyar szíve nélkül viszont nem lennénk vébérésztvevők.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, a szlovének nyertek, mi pedig kijutottunk a vébére! 22–26
60. perc: Lékai
fölé pattintott, majd Dolenec lövését védte Székely!
59. perc:
Labdát szereztek a szlovénok, és Mackovsek bepattintotta, de ez az idő már nagyon kevés. 22–26
59. perc:
Lassan támadunk, megy az óra.
58. perc:
Sietnek, persze, hogy sietnek, ráadásul hetest harcoltak ki. A hetest Kavticnik nagy nehezen belőtte. 22–25
58. perc:
Utolsó erőtartalékaikat mozgósítják a csapatok, de Lékai nagyon tud! 22–24
57. perc: Bezjak
ment oda bátran a védőfalunkra, és nagy gólt lőtt. Már három oda. 21–24
57. perc: Szlovén időkérés.
57. perc: Balogh
lövését könnyen védte Zaponsek.
56. perc:
Öt perc van hátra, Mackovsek óriási gólt lőtt a szaggatottról. 21–23
55. perc:
Szerencse is kell. Balogh lövése megpattant, így ment be. 21–22
55. perc: Magyar időkérés.
54. perc:
Sajnos a másik oldalon Mackovsek pillanatok alatt növelte a szlovén előnyt. 20–22
54. perc: Hornyák
indult meg a jobb szélen, bevetődött, és kiharcolt egy hetest. A hetest Balogh kihagyta.
53. perc: Dolenec
beadása rossz volt, megfontoltan indultunk támadásra.
53. perc: Szlovénia időt kért.
52. perc: Balogh
lőtt a kapu bal oldalába egy szép átadás után. 20–21
51. perc: Dolenec
megint úgy ment át a védelmen, mint kés a vajon, és bevágta a ziccert. 19–21
51. perc: Hornyák
kapta a jobb szélen, cselezett a levegőben, majd a rövid sarokba lőtt. 19–20
50. perc: Bezjak
rendkívül harcosan támadta a védőfalunkat, és Ilyéssel a nyakán is bedobta. 18–20
49. perc:
Most kissé megakadt a szekerünk, nem kerültünk lövőhelyzetbe, aztán Lékai harcolt ki emberelőnyt és hetest. A hetest Balogh csodásan bedobta. 18–19
48. perc:
Hosszan támadtunk, majd Lékai lövését könnyen védte a kapus. Ráadásul az ellentámadásból Zabic gyors gólt szerzett. 17–19
47. perc: Székely
óriásit védett, pedig Bezjak nagyon átment a védőfalunkon.
46. perc: Bodó
kintről elméretezte a lövést, a kapufa felső éléről ment mellé.
45. perc:
Kiegészültünk, amikor Juhász betörés után mellé lőtt, de szabálytalankodtak vele. Bánhidi is csak szabaddobást kapott, pedig lerántották, majd Baloghot is eltakarították, de nem fújtak, így Mackovsek gyors támadás végén vezetést szerzett Szlovéniának. 17–18
44. perc:
Passzívot jeleztek a bírók, egy percen át támadtunk, végül Ligetvári a blokkba lőtt, a gyors szlovén támadást pedig Cingesar fejezte be góllal. 17–17
44. perc:
Emberhátrányban természetesen nem kapkodtunk, bár Juhász majdnem sikeresen tört át a védőfalon.
43. perc:
Nem elég, hogy Vlah a kapunk jobb oldalába lőtt, Lékait ki is küldték két percre. 17–16
43. perc: Lékait
nem tudják tartani, a hatodik gólját szerezte, és megint megverte lábon a védőjét. 17–15
42. perc: Kavticnik
nem sokat vacakolt, a kis helyen is megtalálta a rést. 16–15
41. perc: Balogh
remek passzából Bánhidi fordult be, kapott is egy hetest. A hetest Balogh a jobb alsóba pattintotta. 16–14
41. perc: Magyar időkérés.
40. perc: Ligetvárinál
belemenést fújtak, a gyors szlovén támadás végén Vlah lőtt ziccerből Székelybe.
40. perc:
Szerencsére Dolenec kiejtette a labdát a kezéből, jöhettünk előre.
39. perc: Nagy
átadásából Lékai nagyszerűen lőtt a bal fölsőbe talpról. 15–14
kapott retteneteset Suholezniktől, aki megúszta kiállítás nélkül.
38. perc:
Belemenés a szlovénoknál, akiknek lassan már sietniük kell, ha akarnak valamit.
37. perc: Lékai
távoli lövése kijött, a kipattanóra lecsapott, őt lecsapták, Mackovseket kiküldték két percre, és hetes is. A hetest Balogh a jobb alsóba vágta. 14–14
37. perc:
Óriási küzdelem dúl a pályán, egyik csapat sem adja olcsón a bőrét, Bánhidinek a meze is elszakadt.
36. perc:
Némi kapkodás után Dolenec lőtt gólt, pedig Székely majdnem kiszedte a gólvonal elől. 13–14
35. perc:
Ez is szép volt! Most Székely védett, majd Bodó lövését blokkolták.
35. perc: Szép! Lékai
remek átlövésével egyenlítettünk. 13–13
34. perc:
Vezet Szlovénia, mert Mackovsek lerohanásból betalált. 12–13
34. perc: Bodó
nagy lövése a kapufán csattant.
33. perc:
Átvehették volna a vezetést a szlovénok, mert Blagotinsek hetest harcolt ki. A hetest Dolenec jól lőtte, de Székely kivédte!
32. perc: Nagyot
lövés közben szabálytalanul állították meg. Tovább támadtunk, Lékait állították meg. Még mindig folytathattuk, de elrontottuk az átadást.
31. perc:
A szlovénok Mackovsek távoli lövésével kezdtek, de csak az oldalhálót zörgette meg.
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, egyelőre nincs döntés. 12–12
30. perc:
Nem siettünk, de szépen passzolgattunk. Sajnos Bodó lövése mellé ment, és az utolsó pillanatban Blagotinsek egyenlített. 12–12
30. perc: Magyar időkérés.
29. perc:
A szlovénok elrontották, rossz passzuk után indulhattunk támadásra.
29. perc:
Több előkészítetlen lövés után végre Lékai vajkézzel lőtt a bal alsóba. 12–11
28. perc:
Heteshez jutott Szlovénia, éppen Kavticnik került a földre. Ezért aztán inkább Dolenec lőtte, és egyenlített. 11–11
28. perc: Lékai
szép cselek után került lövőhelyzetbe, de a kapus védett.
27. perc: Mlakar
lövését lesáncoltuk, de maradt náluk, majd Mlakar passzívnál kapu mellé lőtt.
26. perc: Székely
védett, csakhogy a kipattanóra lecsapott Janc, maradt a labda náluk.
25. perc: Ancsin
kissé elhamarkodott lövése után védett a szlovén kapus, majd kölcsönös labdavesztések után jöhetett az ellenfél.
25. perc: Suholeznik
nagyon erős, ki is harcolt egy hetest. Megint Kavticnik állt oda, és hiába ért bele Mikler, a labda bevágódott a magyar kapus kezéről. 11–10
24. perc:
Hosszan támadtunk, nem találtuk a lövőhelyzetet, majd Lékai lőtt mellé.
23. perc:
Kaptak a szlovénok egy kissé könnyű síppal befújt hetest, amelyet Kavticnik a kapu bal oldalába lőtt. 11–9
22. perc:
Kiejtették a kezükből a labdát a szlovénok, ezt használta ki Lékai, aki némi kígyózó mozdulatok után háromgólosra hizlalta az előnyünket. 11–8
21. perc: Bodó
megint Bókát találta meg, aki ezúttal a bal fölső sarkot pókhálózta ki. 10–8
21. perc:
Ezt a végletekig kijátszották, ráadásul Mlakar sajnos nagyon pontosan lőtt. 9–8
20. perc: Bodó
hát mögötti passza után Bóka lőtte be a ziccert a bal szélről Zaponsek feje fölött. 9–7
19. perc: Mlakar
egy viszonylag hosszú támadás után lőtt szépen a bal alsóba védhetetlenül. 8–7
18. perc: Bánhidi
megint labdát kapott, jól tartotta meg, lebirkózták, most mi kaptunk hetest. A hetest Lékai kihagyta.
17. perc:
Elrontottuk a védekezést, ezért aztán a szlovénok kaptak hetest. A hetest Kavticnik a jobb felsőbe vágta. 8–6
16. perc: NAGYSZERŰ! Bodó
szép csellel elküldött két védőt, majd a kapu jobb oldalába lőtt. 8–5
15. perc:
Megint a szélsőkben bíztak a szlovénok, és nem is hiába, mert Cingesar megtalálta az utat a kapunkba. 7–5
15. perc: Vujovics
dühösen kérte számon a fiaitól, hogy nem emelik fel a kezüket védekezésben...
15. perc: Szlovén időkérés.
15. perc:
Rendkívül megfontoltan támadtunk, majd Bodó lövést mímelt, ehelyett Bánhidihez játszott, aki a kapu bal oldalába lőtt. 7–4
14. perc: Bánhidit
a nyakánál fogva rántotta le Blagotinsek, kapott is két percet.
14. perc: Zarabec
is inkább kintről lőtt, mert tanácstalanok voltak támadásban, Székely viszont védett.
13. perc:
Szép labdaszerzés után Bóka kapufát dobott ziccerben, de a kipattanót összeszedtük, Hornyák pedig a jobb alsóba lőtt. 6–4
12. perc:
Akár két góllal is vezethettünk volna, de Ligetvárit lerántották. Aztán megint ő lőhetett, de csak a kapufát találta el.
12. perc: Mackovsek
meglátta a lehetőséget az átlövésben, de nagy örömünkre fölé lőtt.
11. perc: Lékai
gólja sípszó után esett, de folytattuk a támadást hátrányban, és húztuk az időt rendesen. El is vették a labdát a bírók.
10. perc: SZÉKELY!
Hatalmas ziccert védett, és ragadt hozzá a labda.
10. perc: Mackovsek
kapott az arcához, amelyhez előtte Ilyés keze ért hozzá, bár a színészi képességeit dicsérte a szlovénnak, hogy emberelőnybe kerültek.
9. perc:
Türelmes támadás végén Nagy László remek átlövésgólt szerzett. 5–4
8. perc: Nagy
szép passzából Bánhidi fordult be, de lerántották egy szabaddobásért.
8. perc: Mackovsek
hihetetlen magasságokban ment fel az átlövéshez, így aztán meg is nézhette, hová lő. A jobb alsóba. 4–4
7. perc:
Megint Bánhidit kerestük a labdával, de szabálytalanul megállították. Folytathattuk a támadást, Hornyák ziccerből a jobb szélről nagyon szép gólt szerzett. 4–3
6. perc: Cingesar
maradt egyedül a bal szélen, és látványos felugrás után lőtt a bal fölsőbe. 3–3
5. perc: Bánhidi
maradt egyedül beállóban, aztán egy védővel a nyakán a jobb alsóba lőtt. 3–2
5. perc: Bodó
arcán csattant egy kisebbfajta pofon, ezért aztán Dolenec kétperces büntetést kapott.
4. perc: Dolenec
ziccerét Székely védte, de a vendégekhez pattant vissza a labda. Ezúttal már bedobta Dolenec. 2–2
4. perc: Bánhidi
fordult be, lebirkózták, de ő így is bedobta. 2–1
3. perc: Mackovsek
lövése nem volt jó, de maradt náluk, így Dolenec felugrás után mesterien lőtt a bal alsóba. 1–1
2. perc: Bánhidi
szép labdaszerzése után inkább nem indultunk gyorsan, egyelőre nincs ok a sietségre. Már csak azért sem, mert Lékai talpról remekül lőtt a jobb alsóba. 1–0
1. perc:
Mi kezdtük a meccset, és a kölcsönös üdvözlések után egy megfontolt akció végén Bodó lövése Zaponsek testében akadt el.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta pirosban, a szlovén tiszta fehérben játszik.

ELLENFÉLNÉZŐ: SZLOVÉNIA
Olimpia: 6. (2016), 8. (2000), 11. (2004)
Vb: 3. (2017), 4. (2013), 8. (2015), 10. (2007), 11. (2003), 12. (2005), 17. (2001), 17–20. (1995)
Eb: 2. (2004), 5. (2000), 6. (2012), 8. (2006, 2018), 10. (1994, 2008), 11. (1996, 2010), 12. (2002), 14. (2016)
Mérlege a magyarok ellen: 12 gy., 1 d., 12 v.
A legutóbbi mérkőzés (2018. június 9., Koper, vb-selejtező): Szlovénia–Magyarország 24–29

A mérkőzésen telt ház lesz Veszprémben, és a szurkolók élőképpel készülnek. A vendégek montenegrói kapitánya, Veszelin Vujovics azt szeretné, ha ezúttal nem csak a szlovénok kerülnének a földre, és ha ők is olyan keményen játszanának, mint legutóbb a magyarok. Úgy vélte, inkább kapjanak pirosakat, mint hogy feltett kézzel lépjenek pályára.

A sérülések miatt több helyen változtatott a szlovén kereten Vujovics. A legsúlyosabb veszteség a beállóposzton érte riválisunkat, mert a szegedi Matej Gaber szemsérülést szenvedett, felépülése két-három hétig tarthat. Térdsérülése miatt marad ki a gárdából a visszavágón Niko Medved balszélső és a volt szegedi kapus, Urh Kastelic. A szélső helyére Matic Verdinek, a kapus pótlására Rok Zaponsek érkezett a keretbe.

Veszprémben zsúfolt lelátó, 5000 szurkoló előtt lépnek pályára a felek. A továbbjutást az összesített gólkülönbség dönti el. Ha ez egyenlő, vagyis öttel győznek a szlovénok, akkor az idegenben lőtt több gól dönt. Ha Szlovénia 29–24-re nyer, hosszabbítás következik.