Férfi kézi-vb: még az ötödik hely is elérhető a magyarok számára

2019.01.21. 11:28
Még számos forgatókönyv elképzelhető a magyarok számára (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
A magyar férfi kézilabda-válogatott számára még az ötödik hely is elérhető a német-dán közös rendezésű világbajnokságon, amelynek középdöntőjéből két játéknap van hátra.

A herningi II. csoportban hétfőn két, szerdán három mérkőzést játszanak, s még számos forgatókönyv elképzelhető. Az biztos, hogy a középdöntős csoportban a magyarok nem végezhetnek az első, a második és a hatodik helyen.

Amennyiben a Csoknyai István, Vladan Matics kapitánypáros csapata szerdán legyőzi az előző világbajnokságon ezüstérmes norvégokat, harmadik is lehet a csoportban, és az ötödik helyért játszhat. Ehhez az is kell, hogy hétfőn Norvégia ne győzze le az Európa-bajnoki ezüstérmes Svédországot.

Pontegyenlőség esetén elsőként az egymás elleni eredmény, másodikként a gólkülönbség, harmadikként pedig a szerzett gólok száma rangsorol. Utóbbi két kitétel akkor válik fontossá a magyarok számára, ha a norvégokkal vagy/és Egyiptommal azonos pontszámmal zárnak. Legalább két-, de inkább háromgólos sikerre lenne szükség a skandinávok ellen.

A magyarok két győzelemmel, két döntetlennel és egy vereséggel zárták a csoportkört Koppenhágában, a középdöntőben szombaton 25–22-re kikaptak az olimpiai bajnok Dániától, vasárnap 26–21-re legyőzték az Afrika-bajnok Tunéziát, a Norvégia elleni meccs pedig szerdán 18 órakor kezdődik.

A középdöntőcsoportok első és második helyezettje az elődöntőbe jut, a harmadik az ötödik helyért, a negyedik pedig a hetedik helyért játszhat. A torna győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek pedig részt vehetnek a jövő tavasszal sorra kerülő selejtezőtornákon.

Némi előnyt jelent, hogy utolsó középdöntős meccse előtt a magyar válogatott tudni fogja, milyen eredményt kell elérnie a helyosztóra jutáshoz.

A norvégokkal szembeni döntetlen vagy vereség esetén magyar szemszögből még nagyobb hangsúlyt kapnak Egyiptom eredményei. Az erőviszonyok szerint az olimpiai bajnok és társházigazda Dániától kikap, szerdán Tunézia ellen viszont győzelemre számíthat a Telekom Veszprémet is irányító David Davis szövetségi kapitány csapata.

Az észak-afrikai ország és válogatottja kapcsán mindig érdemes megemlíteni, hogy házigazdája lesz a következő világbajnokságnak, illetve Hasszan Musztafa, a nemzetközi szövetség (IHF) 18 éve regnáló elnöke egyiptomi, ezért sosem lehet kizárni, hogy a csapat sportdiplomáciai okokból segítséget kap a fontos mérkőzéseken, akár az ellenfelektől, akár a játékvezetőktől.

Amennyiben az erőviszonyoknak leginkább megfelelő forgatókönyv érvényesül, a magyar és az egyiptomi együttes is három ponttal zárja a középdöntőt, akkor – a csoportkörben elért egymás elleni döntetlen miatt – a gólkülönbség vagy a több lőtt gól számít majd.

A kölni I. csoportban egyedül a címvédő franciák elődöntőbe jutása tűnik biztosnak, az Európa-bajnok spanyol és a horvát válogatott kimondottan nehéz helyzetben van, Brazília pedig meglepetést szerezhet, utóbbi három csapat közül kerülhet ki a magyarok ellenfele a hetedik helyért sorra kerülő mérkőzésen.

A MAGYARORSZÁG–TUNÉZIA MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJÁT ITT OLVASHATJA EL!

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 2. FORDULÓ

II. CSOPORT (HERNING)
MAGYARORSZÁG–TUNÉZIA 26–21 (16–14)
Herning, 2605 néző. Vezette: Fonseca, Santos (portugálok)
MAGYARORSZÁG: SZÉKELY M. – Hornyák, BALOGH ZS. 9 (2), LÉKAI 7, Bánhidi 2, BODÓ 4, Bóka 2. Csere: SCHUCH, Nagy L. 1, Sipos A., Ilyés, Ligetvári, Juhász Á. 1
TUNÉZIA: Miszaui – Madzsdub, Hoszni 4, Szuszi 2, Suiref 3, SZANAI 5, BUGANMI 5 (1). Csere: Bedui (kapus), Dzsaballah 1, Hadzs Juszef, Ben Abdallah, Aluini 1, Maaraf, Dzsalluz
Az eredmény alakulása. 3. perc: 1–3. 7. p.: 4–3. 16. p.: 5–7. 20. p.: 10–7. 26. p.: 13–12. 34. p.: 18–16. 40. p.: 21–16. 49. p.: 24–17. 57. p.: 26–19
Kiállítások: 12, ill. 12 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 1/1