Erődemonstráció a döntőben: Dánia hibátlanul vb-győztes

HARMATH ÁKOS (közvetítés), NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló)HARMATH ÁKOS (közvetítés), NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló)
2019.01.27. 19:10
Először örülhetnek vb-aranynak a dánok (Fotó: AFP)
Dánia először nyerte meg a férfi kézilabda-világbajnokságot, miután a döntőben rendkívül domináns játékkal, 31–22-re felülmúlta Norvégiát. A torna legértékesebb játékosának a gólkirályi címet is kiérdemlő Mikkel Hansent választották meg.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG
DÖNTŐ
Dánia–Norvégia 31–22
(18–11)
Herning, 15 000
néző, V: Gubica, Milosevic (horvátok)
DÁNIA: N. LANDIN – Svan 4, M. HANSEN 7 (2), OLSEN 5, Zachariassen 3, LAUGE 4, M. Landin 3
Csere: Green (kapus), Möllgaard, MENSAH 4, R. Toft Hansen, Mortensen, Öris 1, Lindberg, Hald
Szövetségi kapitány: Nikolaj Jacobsen
NORVÉGIA: Bergerud – Björnsen 2, Röd 2, Gullerud, O'Sullivan, Sagosen 3 (1), JÖNDAL 9 (1)
Csere: Christensen (kapus), Myrhol 1, Tangen, Överby 1, Johannessen 3, Reinkind 1, Jakobsen
Szövetségi kapitány: Christian Berge
Az eredmény alakulása. 4. p.: 2–3. 10. p.: 6–4. 14. p.: 9–5. 19. p.: 10–8. 25. p.: 14–10. 28. p.: 17–10. 32. p.: 20–12. 40. p.: 21–15. 48. p.: 26–15. 56. p.: 30–19
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 4/2

A 3. HELYÉRT
Franciaország–Németország 26–25 (9–13)

A dánok és a norvégok is magabiztosan nyerték az elődöntőjüket pénteken Hamburgban, így előzetesen kiélezett döntőre volt kilátás. A két skandináv csapat a csoportkörben már egyszer összecsapott a tornán, azt az ütközetet a dánok nyerték 30–26-ra, és ezúttal is a társházigazda tudta ráerőltetni akaratát ellenfelére.

Az eddig hibátlan dánoknak láthatóan sok erőt adott a herningi publikum biztatása (a torna közben megsérülő René Toft Hansen is a nézők között tapsolt), és 4–4 után egy 5–1-es sorozattal el tudtak lépni, Christian Berge kénytelen volt időt kérni a 14. percben.

A norvégoknak nagyon hiányozott Magnus Röd korábban megcsodált ellenállhatatlan játéka. Ebben valószínűleg az is közrejátszott, hogy a jobbátlövő nem volt teljesen fitt az előző meccsen összeszedett sérülése után. Bjarte Myrhol láthatatlan volt a dán védők szorításában, így többnyire Sander Sagosennek kellett távolabbról próbálkoznia. A norvégok nem tudtak élni fő fegyverükkel, a gyors indulásokkal sem, miután a saját kapujuk előtt csak elvétve tudták megállítani a lendületbe jövő dánokat.

A házigazdánál Niklas Landin bravúrt bravúrra halmozott a kapuban, támadásban pedig többen is kivették a részüket a termésből, ráadásul a két sztár, Mikkel Hansen és a nyártól a Veszprémet erősítő Rasmus Lauge a góljaik mellett a társak helyzetbe hozásában is jeleskedett. A dánok emberhátrányban is betaláltak, a döntő előtt a legtöbb gólt szerző norvégok pedig továbbra is szenvedtek, így a szünetre jelentős, hétgólos hátrányba (11–18) kerültek.

Nagy kérdés volt a félidőben, hogy lehet-e innen visszaút a norvégoknak? Landin gyorsan megadta rá a választ, hogy ha rajta múlik, nem, a kieli kapus folytatta remeklését, miközben Mads Mensah Larsen is nagy meccset játszott. Hansen saját magához képest visszafogottabb volt, de a társai ezt bőven ellensúlyozták. Elég volt pár könnyedén elszórt labda, és abból kapott gyors gól, hogy Nikolaj Jacobsen gyorsan kikérje idejét. Lauge hatperces dán gólcsendet tört meg, utána azonban már nem volt megtorpanás, a 47. percben már tíz volt a különbség (15–25).

Tíz perccel a vége előtt megkezdődött a fieszta az arénában. Nem is csoda, hiszen a lényegi kérdések már sokkal korábban eldőltek. A dánoknál a meccs előtt becserélt Hans Lindberg is pályára lépett, de sorra a többi játékos is lehetőséget kapott. Jelképes volt, hogy míg az egyik oldalon Sagosen egykedvűen figyelte az utolsó perceket a kispadon, addig Hansen sorra ölelte magához a társait és pacsizott le velük, ünnepelve a már biztos sikert. A végeredmény 31–22-es, kiütéses győzelem Dániának.

A korábban olimpián (2016) és Európa-bajnokságon (2008, 2012) az aranyérmet már begyűjtő dánok ezzel az utolsó, még hiányzó trófeát is bezsebelték, és három elbukott vb-finálé (1967, 2011, 2013) után hibátlan teljesítménnyel felértek a csúcsra, míg a norvégok a 2017-es döntő után ezúttal is alulmaradtak. A torna gólkirálya Mikkel Hansen lett 72 találattal, a PSG balátlövője érdemelte ki az MVP-címet is.

Hasszan Musztafa, az IHF elnöke elmondta, majdnem 900 ezren látták a mérkőzéseket a csarnokokban, ami hatalmas rekord, az eddigi csúcsot még 2007-ből a németországi vb tartotta 750 ezerrel. Ez volt az utolsó világbajnokság, amelyen 24 csapat vett részt, két év múlva Egyiptomban már 32 válogatott fog szerepelni.

Magnus Jöndal (Norvégia)

A legértékesebb játékos (MVP): Mikkel Hansen (Dánia)
Gólkirály: Mikkel Hansen (Dánia, 72 gól)

24. Japán

Köszönjük olvasóink figyelmét, hamarosan jövünk a mérkőzés összefoglalójával!

A dánok a hölgyeknél már nyertek világbajnokságot, 1997-ben a norvégokat győzték le a németországi fináléban 33–20-ra, a férfiaknál először nyerték meg a vb-t és most is az északi szomszédot verték meg fölényesen.

60. perc: VÉGE, DÁNIA A VILÁGBAJNOK!

60. perc: Öris is betalál, 31–22.

59. perc: Egy rossz kínai figura a dánoktól, jöhetnek a norvégok. Nem erőltetik már ők sem, de azért Jöndal lő még egyet, 30–22.

58. perc: Christensen véd egyet a norvégoknál, Johannessen pedig egyszámjegyűre csökkenti a különbséget, 30–21.

57. perc: Öris lőtt mellé, majd Jöndal szépített, 30–20.

56. perc: Landin bemutat még egy védést, most Jakobsen beállóból leadott kísérletét hárítja, 30–19.

55. perc: Jöndal a szélről, Landin belekap, de a labda becsorog, a kapust meg láthatóan nem izgatja, Olsen válaszol szép lövéssel, 6 lövésből öt jó nála. 30–19.

54. perc: Johannessen góljára Zachariassen válaszolt, 29–18.

53. perc: Lauge lőtt zúgó kapufát, ám hetest kapott. Mikkel Hansen velőtte, 28–17.

52. perc: Jöndal állítja vissza a tízgólos különbséget, 27–17.

51. perc: Morten Olsen talpról, csípőből, védhetetlenül. 27–16.

50. perc: Landin véd megint. Reinkind lőtt. Déja vu...

49. perc: Remekül rendeződik vissza védekezésbe a dán válogatott, így a norvégok nem tudnak élni a mai meccsen amúgy sem működő nagy fegyverükkel, a gyors lerohanással.

48. perc: Mikkel Hansen újabb góljával 26–15. Jöndal ötödik góljával ismét tíz a különbség.

47. perc: Lauge belekap egy passzba, megszerzik a labdát a dánok. Önkívületben a hazai játékosok és a közönség is.

46. perc: Niklas Landin újabb védése, most Reindkind lövését tolja fölé, aztán Magnus Landin góljával megvan a tíz közte, 25–15.

45. perc: Norvég időkérés.

45. perc: Svan szerez labdát a falból kirobbanva, Morten Olsen lő nagy gólt, először kilenc a különbség, 24–15.

44. perc: Mikkel Hansen állítja vissza a nyolcgólos különbséget egy átlövéssel, 23–15. Hansen 70. gólja a tornán, nyolc év után lesz vb-gólkirály.

43. perc: Johannessen talpról, Landin azonban ezt is védi!

42. perc: Ha most Norvégia gólt lő... Nem lő, Sagosen a blokkba püföli, aztán Lauge lerohan, és bevágja, 6:42 után lőttek gólt a dánok, 22–15.

41. perc: Mensah kapott nagyot a falban Reindkindtól, nincs kiállítás. Mensah a szabaddobás után kapufát talált.

40. perc: Dán időkérés.

39. perc: Sagosen labdaszerzése után Reindkind talált be talpról, 21–15.

38. perc: Magnus Landin a hatoson belül feküdt és a bírók szerint zavarta Björnsent, amikor a szélről lőtt, hetes. Jöndal belövi, ezzel megtöri a három és fél perces gólcsendet, 21–14.

37. perc: Myrhol kapott jó labdát beállóban, de Landin kapus bravúrral védett!

36. perc: Bergerud védi Lauge lövését.

36. perc: Sagosen lőtt mellé messziről.

35. perc: Mensah ment fel a kilencesről, átlövésből ma még nem lőtt gólt, eddig a pillanatig, 21–13.

34. perc: Gyors norvég támadás végén Johannessen átlövésből szépít, 20–13.

34. perc: Magnus Landin első hibája ma, mellé dobja balról – Bergerud beleért.

33. perc: Landinra nincsenek szavak, Björnsent hatástalanítja a szélről.

32. perc: Landin megint véd, most Johanssen lövését, a kipattanót Myrhol bedobja. Támadnak a dánok, Mikkel Hansen nem hibázott, 20–12.

31. perc: Landin hatodik védése után Svan szerzi a félidő első gólját, 19–11.

31. perc: Folytatjuk, a norvégok támadnak! A vb utolsó 30 perces játékrésze kezdődött.

Amúgy: a mérkőzés helyszíne a herningi Jyske Bank Boxen sportcsarnok, amely nem először ad otthont rangos nemzetközi sporteseménynek: a 2010-es női kézi Eb-t (Magyarország a 10. lett), a 2013-as rövid pályás úszó Eb-t (Gyurta Gergely 2 arany, Gyurta Dániel, Verrasztó Dávid és Hosszú Katinka 1-1 arany), valamint 2014-es férfi kézi-Eb-t (Magyarország a 8.) is itt rendezték.

A dánok ellenállhatatlanul támadnak, és extázisban védekeznek, a norvégoktól valami elképesztő változásra lenne szükség, hogy ők ünnepelhessenek a találkozó végén.

30. perc: Lauge nagy góljával ér véget az első félidő, 18–11.

30. perc: O'Sullivan tette le Jöndalnak a szélre, nem is hibázott, 17–11.

29. perc: Sagosen sáncolt lövését is védi Landin. Vastaps a nézőtéren.

28. perc: Magnus Landin a balszélről talál be, először hat közte, 16–10. Sőt, Mensah labdaszerzése és gólja után már 7 a különbség, 17–10.

27. perc: Sagosen jól vette észre a jobb szélen árván maradt Björnsent, de ő mellé dobta a szélről...

27. perc: A második után Lauge harcolt ki hetest. Mikkel Hansen belőtte, 15–10.

26. perc: Passzívat jeleznek a bírók a dánoknál, amikor Lauge kiharcol egy két percet, Tangennek kell leülni, maradt négy dán passz.

25. perc: Johanessen passza után Björnsen szépít, 14–10.

24. perc: Sagosen gyorsan csökkenti, Zachariassen szintén gyorsan visszaállítja a különbséget, 14–9.

24. perc: Sagosent sáncolják, s a gyors indítás végén Lauge az üres kapuba dobja a 13. dán gólt, Christensen nem érhetett vissza, 13–8.

23. perc: Landin védi O'Sullivan lövését, de a bírók hetest adnak. Sagosen a vonalon. Landin kivédi!

22. perc: Lauge szólt hozzá a történésekhez második góljával, 12–8.

22. perc: Johanessen kapott két percet mezhúzásért, dán emberelőny..

21. perc: Támadóhiba a norvégoknál Landin kapust ráadásul fejbe dobták, ápolni kell.,

20. perc: Landin újabb bravúrja után Christensen rövid idő alatt harmadik védését prezentálja, most Svan próbált a szélről betalálni, a kapus kirúgta.

20. perc: Morten Olsen nagy csellel tört be, lő, gól, 11–8.

19. perc: Norvég hetes, Johanessen harcolta ki, Sagosen dobta be, 10–8.

19. perc: Hansennek nem megy most, Christensen bravúrral védi lövését.

18. perc: Mikkel Hansen rossz passza után N. Landin védi Röd lövését.

18. perc: Dán időkérés.

17. perc: Sagosenen nagyot taszítanak a védők, de így is belövi, 10–7.

17. perc: Eddig védett Bergerud a norvégoknál, Mensah lövését már Christensen hárítja.

16. perc: Landin-pillanatok, a kiállításból visszatért Magnus lövi a 10. dán gólt, majd másodpercek múlva Niklas véd egy ziccert, 10–6.

15. perc: Röd húzta le jobbra a labdát, Björnsen nem ront, 9–6.

14. perc: Norvég időkérés.

13. perc: Magnus Landin kap két percet, aztán Zachariassen estében, gyönyörű mozdulattal lövi a 9. dán gólt, 9–5.

12. perc: Eltékozolt norvég gyors akció után jöhetnek a házigazdák. Szépen lejátszották a dánok a jobbszélre, Svan pedig nem is hibázott, 8–5.

11. perc: Mensah talpról lő nagy gólt, 7–5.

10. perc: El is mennek, Mikkel Hansen talál be, de Jöndal megint gyorsan válaszol, 6–5.

9. perc: Landin védése után kettővel elmehetnek a dánok.

9. perc: Lasse Svan a jobbszélről talál be M. Hansen passza után, 5–4.

8. perc: Jöndal a szélről egyenlít, 4–4.

7. perc: Hansen passza után Mensah eredményes, és még egy két perc is kificcent a norvégoknak, 4–3.

6. perc: Természetesen járt a hetes is, de Jöndal két kapufát is érintő lövése kimarad!

5. perc: Zacharieassen kapott sárgát, aztán rögtön meg is az első két perc: Möllgardot zavarják ki belülvédekezésért.

4. perc: Rasmus Lauge emberrel együtt is betalál, de rosszul fog talajt, ápolni kell, 3–3!

4. perc: Magnus Jöndal is megkezdte a gólgyártást, 2–3!

3. perc: A veterán Morten Olsen egyenlít.

3. perc: Hansen javít, de Röd gyorsan válaszol, 1–2.

2. perc: Ott az első gól, Sagose, betörésből, 0–1.

1. perc: Mikkel Hansen harcolt ki hetest, de kihagyta.

1. perc: Kezdünk, a dánok támadnak először.

Köszöntjük olvasóinkat! A hangulat óriási, telt ház.A csapatok már a pályán.

A csoportkörben már találkoztak (Fotó: AFP)

ELŐZMÉNYEK

Dánia még hibátlan a tornán, és Norvégia is még a csoportkörben szenvedte el egyetlen vereségét, éppen a dánoktól, akik 30–26-ra nyerték meg azt a találkozót. A két skandináv csapat erődemonstrációt tartott a hamburgi elődöntőben, a dánok a franciák, a norvégok a németek felett arattak fölényes győzelmet.

A dánoknál Mikkel Hansen teljesítménye sok minden meghatároz majd, hiszen 65 gólnál áll jelenleg, és – hacsak Magnus Jöndal nem dob 15 góllal többet nála – biztosan ő lesz a torna gólkirálya.

A dánok eddig háromszor játszottak vb-döntőt (1967, 2011, 2013), mindhármat elbukták, a norvégok egyszer szerepeltek fináléban (2017). Vagyis mindenképpen új világbajnok ül a trónra.

A vasárnapi bronzmeccsen a franciák Nikola Karabatic a dudaszó pillanatában elért találatával 26–25-re legyőzték Németországot, így megszerezték a harmadik helyet.