A vége sima lett, újra 30–22-re nyertek férfi kéziseink

2018.10.27. 18:31
Lékai Mátéék Olaszországban is győzelemnek örülhettek (Fotó: Török Attila)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 30–22-re nyert Olaszországban Európa-bajnoki selejtezőn, így az oroszokhoz hasonlóan két forduló után két győzelemmel áll a 7. csoportban.

KÉZILABDA
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
7. CSOPORT, 2. FORDULÓ

OLASZORSZÁG–MAGYARORSZÁG 22–30(10–15)
Padova, 2000 néző. V: Harabagiu, Stanescu (románok)
OLASZORSZÁG: EBNER – Sonnerer 2, Skatar 2, TURKOVIC 6 (2), PARISINI 4, Bulzamini 2, Radovcic. Csere: Sampaolo (kapus), Argentin, Maione 1, Moretti 1, Iballi 1 (1), Volpi 1, Dapiran 2, Bronzo, Savini. Szövetségi kapitány: Ricardo Trillini
MAGYARORSZÁG: SZÉKELY – HORNYÁK P. 6, Ancsin 2, Schuch, BÁNHIDI 5, Bodó 2, Bóka 3. Csere: Lékai 1, Ilyés, Juhász Á. 2, Faluvégi, BALOGH ZS. 6 (4), SIPOS A. 3, Ligetvári. Szövetségi kapitány: Csoknyai István
Az eredmény alakulása. 5. p.: 2–4. 9. p.: 5–5. 16. p.: 7–7. 23. p.: 7–11. 38. p.: 15–17. 41. p.: 15–20. 46. p.: 17–22. 49. p.: 19–22. 57. p.: 20–27
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 5/3, ill. 4/4
Csoknyai István:
– Óvtam a csapatot, nehogy lebecsülje az olaszokat, akik ki is tettek magukért, szinte végig önkívületben játszottak. A közönség is hajtotta őket, mi pedig gyakran követtünk el elkerülhető hibákat. A hosszú olasz támadásokat nem tudtuk széttördelni, lerohanásból sem lőttünk sok gólt, a felállt védőfallal szemben pedig türelmetlenné váltunk, amikor a lövéseink nem sikerültek. Az eredménnyel elégedett vagyok, miként a klubokból hozott páros játékkapcsolatokkal is. A második félidőben az iram gyorsítására törekedtünk, ezért a végén ki is alakult a nagy különbség. Az mégis kiderült, hogy a játék sok elemében kell javulnunk, összecsiszolódnunk.

A csoport másik meccsén
Szlovákia–Oroszország 21–22 (12–10)

Az első fordulójában a mieink 30–22-re nyertek a szlovákok ellen, míg az olaszok 34–20-ra kikaptak Oroszországban. Nemcsak emiatt számított esélyesnek a magyar válogatott, hanem a múltbeli eredmények alapján is, a mostani meccs előtt 15–0 volt a mérlegünk az olaszok ellen.

A hivatalos kezdési időponthoz képest nyolcperces csúszással indult útjára a labda, és a hazaiak a pályán sem kezdtek túl pontosan. Ez azonban a magyar csapatról is elmondható volt, így Bánhidi Bence hiába járt már három gólnál a 8. percben, az olaszok 7–7-ig rendre egyenlíteni tudtak. Ezután hatperces hazai gólcsendet követően 7–11-et mutatott az eredményjelző, jött is az első időkérés.

Ez nem hozott látványos változást, Balogh Zsolt értékesített hétmétereseivel 15–10-es magyar előny alakult ki a félidő végére.

A fordulás után fellazult a mieink védekezése, ami elég volt az olaszoknak ahhoz, hogy két gólra felzárkózzanak (15–17).

Csoknyai István második időkérése után még egy darabig tartották magukat a vendéglátók, de az utolsó tíz percben Székely Márton sorozatos védéseinek is köszönhetően elszállt minden esélyük a bravúrra.

A magyar válogatott a szlovákok után az olaszokat is 30–22-re verte meg, így jó helyzetből várhatja a selejtezők áprilisi folytatását.

1. MAGYARORSZÁG2260–444
2. Oroszország2256–414
3. Szlovákia2243–520
4. Olaszország2242–640

2. FÉLIDŐ
60. perc: Bóka
indul, az övé a 30. magyar gól. Skataré pedig az utolsó olasz találat. Nyolc góllal nyer a magyar válogatott Padovában. 22–30
59. perc:
Székely újabb védése után Sipos fejezi be góllal a magyar lerohanást. 21–29
58. perc:
Bánhidi a lécre pattint, majd Dapiran ziccerét védi Székely. Hornyák a jobb szélről visszahúzza a rövidbe. 21–28
57. perc:
Jó a magyar sánc, Bóka indul, gól. Sonnerer megszerzi az első gólját. 21–27

56. perc: Itt a harmadik, egyben utolsó olasz időkérés.
55. perc: Balogh
most nem passzol, inkább lő egy nagy gólt. 20–26
54. perc:
Moretti ezúttal nem céloz jól, Székely köszöni a csemegét.
53. perc: Moretti góljára Bánhidi válaszol Balogh bejátszása után. 20–25
52. perc:
Sipos védekezik jól többször is, olasz belemenés a vége. Baloghot leblokkolják, majd Ebner védi Bánhidi lövését.
51. perc:
Nagy birkózás a magyar kapu előtt, de néma marad a síp. Juhász passzából Balogh lő gólt. 19–24
50. perc: Juhász
előtt nyílik meg az út, él a lehetőséggel. 19–23
49. perc:
Dapiran hetest harcol ki, és Turkovic most is jó megoldást választ, Székely lábai alatt talál be. 19–22
48. perc:
Faluvégi lő, Ebner véd.
47. perc:
Bulzamini lövését Székely védi, de marad az olaszoknál a labda. Maione háttal bedőlve talál be, ám csak hétméterest ér, plusz Sipost kiállítják. Turkovic nem hibázik. 18–22
46. perc:
Ancsin bejátszása után Sipos lő gólt beállóból. Labdaszerzés után Hornyák a kapu mellé dobja a labdát a kilencesünkről. Olasz időkérés. 17–22
45. perc:
Bánhidi hetest és kiállítást harcol ki – Dapiran pihenhet két percet –, Balogh bedobja ezt is. Radovcic jó helyzetben mellé lő. 17–21
44. perc:
Faluvégi fölé lő, Parisini a kapunkba. 17–20
43. perc: Parisinit
megtalálják a falunkban, gól. Ébner védi Bóka próbálkozását. Székely is bemutat egy bravúrt. 16–20
42. perc: Ancsin átlövését csak nézi az olasz kapus. 15–20
41. perc:
Bulzamini lövése messze elkerüli a kapunkat.
40. perc: Bodó
felemelkedik, gól. Székely pedig védi Argentin ziccerét. Bodó bejátszása pontatlan Bánhidinek. 15–19
39. perc:
Lejut a labda Hornyákig, és ő nem hibázik. Bulzamini ellen belemenést ítélnek. 15–18
38. perc: Turkovic
előtt szétnyílik a fal, ki is használja. Itt a második magyar időkérés. 15–17
37. perc:
Ebner indítana, de Lékai lesáncolja. Felállt fal ellen viszont megoldják az olaszok, konkrétan Bulzamini. Lékai passza nem jó. 14–17
36. perc:
Székely lábbal védi Skatar lövését, de Dapiran cunderével már nem bír. 13–17
35. perc:
Ancsin zúgó kapufát lő, Bánhidi viszont egy nem zúgó gólt. 12–17
34. perc: Parisini
összeszed egy bejátszást, és gólt lő. 12–16
33. perc: Turkovic átlövésből a jobb alsó sarokba tüzel. Bodó gyengécske átlövését Ebner védi. 11–16
32. perc:
Székely újabb védése után Hornyák a jobb szélről talál be. 10–16
31. perc:
Ebner védi Bóka lövését. Székely pedig Bulzamini próbálkozásával teszi ezt.

1. FÉLIDŐ
30. perc:
Bánhidi hétméterest és kiállítást harcol ki, utóbbit Volpi kapja. Balogh harmadszor is higgadt. Öt góllal vezetünk a szünetben. 10–15
29. perc:
Ebner védi Faluvégi lövését, majd a magyar irányító újabb lövése sem pontos. Dapiran ziccerben mellé pattint.
28. perc:
Juhász betör, hétméteres. Balogh behúzza a labdát Sampaolo feje fölött. Volpi átlövését Székely könnyen hárítja. 10–14
27. perc: Dapiran
a bal szélről szép gólt lő. Csoknyai István is kikéri első idejét. 10–13
26. perc: A 150. válogatott mérkőzését játszó Maione befordul, és megszerzi első gólját. 9–13
25. perc: Hornyák
labdát szerez, majd a lerohanás végén ő lő gólt. Sipos ziccerben a kapufa tövére dobja a labdát. 8–13
24. perc: Sipos
beállóból eredményes. 8–12
23. perc: Hornyák
fejez be egy szép magyar támadást. Időt kér Riccardo Trillini. Volpi lő, Székely rajta van, de bepattan a labda. 8–11
22. perc: Juhász
lövése után a labda a kapus kezéről bepattan. Az újabb olasz hetest Radovcic lövi, de Székely véd! 7–10
21. perc:
Iballi tör be Balogh mellett, a hétméterest azonban kihagyja, a léc hárít.
20. perc:
Székely véd egy olasz átlövést. Juhász büntetőt harcol ki betöréssel, Balogh a bal alsó sarokba lő. 7–9
19. perc: Kiegészülünk, de a támadásunk végén Sipos kezéből kicsúszik a labda.
18. perc:
Radovcic a bal szélről a rövidbe lőne, de a kapufát találja el.
17. perc:
Bánhidit kiállítják a román játékvezetők, Iballi értékesíti a hétméterest. Hornyák a jobb szélről talál be Faluvégi passzából. 7–8
16. perc:
Labdaszerzés, Bóka játszik össze Bánhidivel, majd kihasználja a ziccert. 6–7
15. perc:
Bodó lövése után a labda a lécről pattan fölé, Moretti próbálkozását Székely hatástalanítja. Juhász próbálja meglepni talpról Ebnert, de az olasz kapus könnyen véd.
14. perc: Turkovic
a földre pattintja a labdát, amely utat talál a kapunkba. 6–6
13. perc:
Labdaszerzés után Bodó robog, és a kapufát találja telibe.
12. perc:
Dadogós magyar támadás végén Lékait lesáncolják.
11. perc: Bodó tüzel a kapuba. 5–6
10. perc:
Bulzamini most a lécet találja el.
9. perc: Skatar lövőcsel után egyenlít. Bodó lövése nem jó. 5–5
8. perc: Bánhidi
harmadszor eredményes, majd Székely hárít egy átlövést. Lékai elveszti a labdát. 4–5
7. perc:
Megint gyorsan befejezik a támadásukat az olaszok, és megint góllal. 4–4
6. perc:
Bulzamini újra túl magasra lő, nekünk persze pont jól. Ancsin találata után Bulzamini félig kínai figurából szépít. 3–4
5. perc: Turkovic
átlövésgóljára Lékai talpról felel. 2–3
4. perc:
Parisini birkózik ki egy sárga lapot Bánhidinek.
3. perc:
Bulzamini lövése sem jó, de a mi támadásunk is hamar elhal, Parisini pedig egyenlít. Bánhidi hamar válaszol rá. 1–2
2. perc:
Ráérősen támadnak az olaszok.
1. perc:
Nyolcperces csúszással már meg is kezdődött a mérkőzés, az olaszok támadnak először, a mieink kapujában Székely Márton látható. Az első lövéshez nem kell hozzáérnie, fölé száll a labda. Bánhidi viszont jól céloz Lékai bejátszása után. 0–1

ELŐZMÉNYEK

A következő Európa-bajnokságot 2020. január 10–26-án rendezik három országban, Ausztriában, Norvégiában és Svédországban. Az Eb-re – először a kontinensviadalok történetében – 24 válogatott jut ki. A három házigazda mellett Spanyolország helye címvédőként már biztos, így a selejtezőkön 20 hely kiadó még.

A kvalifikációt 8 csoportban bonyolítják le, amelyekből az első két helyezett kijut az Eb-re, és a négy legjobb 3. is Eb-résztvevő lesz. Magyarországot az első kalapból sorsolták ki Oroszország, Szlovákia és Olaszország mellé (utóbbi akkor még nem volt ismert). Az olaszok előselejtezős csoportból jutottak tovább: Grúziát, illetve Luxemburgot előzték meg, utóbbit jobb egymás elleni eredménnyel, minimális különbséggel.

A MAGYAR KERET
Kapusok: Mikler Roland (Veszprém), Borbély Ádám (Plock, lengyel), Székely Márton (Tatabánya).
Jobbszélsők: Hornyák Péter (Balatonfüred), Vasic Marko (Csurgó).
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (Ferencváros), Balogh Zsolt (Szeged), Bartók Donát (Lemgo, német).
Irányítók: Lékai Máté (Veszprém), Juhász Ádám (Tatabánya).
Beállósok: Bánhidi Bence (Szeged), Schuch Timuzsin (FTC), Sipos Adrián (Tatabánya).
Balátlövők: Bodó Richárd (Szeged), Ligetvári Patrik (León, spanyol), Ilyés Ferenc (Tatabánya), Faluvégi Rudolf (Nantes, francia).
Balszélső: Bóka Bendegúz (Balatonfüred)