Fazekas Nándor parádésan búcsúzott a válogatottól

2017.06.18. 19:04
A holland válogatott elleni gálameccsel zárta az Európa-bajnoki selejtezősorozatot a magyar férfi kézilabda-válogatott, amely a lettek ellen csütörtökön 12 góllal megnyert találkozón már biztosította a részvételét a januári, horvátországi kontinenstornára. A magyar válogatott búcsúztatta a kapus Fazekas Nándort, és a kapitány, Xavi Sabaté is elköszönt a nemzeti csapattól egy találkozón, amelyet szinte végig vezetve, öt góllal nyert meg a magyar csapat.
Fazekas a hollandok ellen búcsúzott a válogatottól (Fotók: Földi D. Attila)

FÉRFI KÉZILABDA EB-SELEJTEZŐ
1. CSOPORT, 6. FORDULÓMAGYARORSZÁG–HOLLANDIA 35–30 (16–13)
Veszprém Aréna, 5000
néző. V: A. Konjicanin, D. Konjicanin (bosnyákok)
MAGYARORSZÁG: Fazekas – Iváncsik T. 3, Nagy L. 1, Ligetvári, Bánhidi 6, Vilovszki 3, Juhász Á. 3. Csere: Mikler (kapus), Bodó 3, Lékai 3, Tóth A. 1 (1), Győri 10 (4), Ancsin 1, Szita 1, Szeitl, Schuch. Szövetségi kapitány: Xavier Sabaté
HOLLANDIA: Ravensberger – Schagen 6 (2), Baart 1, L. Steins 3, I. Steins 3, Adams 2, Remer 3. Csere: Van den Beucken (kapus), Leenders, Smits 1, Boomhouwer 4, Neuteboom, Van Schie 1, Haenen 6. Szövetségi kapitány: Joop Fiege
Az eredmény alakulása. 6. perc: 1–2. 12. p.: 4–2. 16. p.: 8–5. 20. p.: 11–7. 26. p.: 15–10. 31. p: 16–14. 37. p.: 22–16. 40. p.: 25–18. 47. p.: 29–24. 53. p.: 31–18
Kiállítások: 10, ill. 6 perc
Hétméteresek: 8/5, ill. 3/2
Xavier Sabaté:
– Büszke vagyok a válogatottra, amely lépésről lépésre fejlődött az utóbbi hónapokban. Kocsis Máté MKSZ-elnök bizalma, Fazekas Nándor és Nagy László segítsége igen sokat jelentett. Ha a szezon elején azt mondtam volna, hogy Szita, Szeitl, Tóth vagy Ligetvári biztos kerettag lesz, akkor bolondnak néznek. Pedig a fiatalítást folytatni kell.
Joop Fiege: – Élmény volt a magyarok ellen játszani, akik sokkal előrébb tartanak, de legalább láttuk, merre kell haladnunk, hogy mi is vb-re és Eb-re jussunk. A kiválóan védekező ellenfélnek harminc gólt lőttünk, ez jó eredmény.
A CSOPORT MÁSIK VASÁRNAPI MÉRKŐZÉSÉN
Dánia–Lettország 33–16 (14–5)

A magyar férfi kézilabda-válogatott abban a megnyugtató tudatban léphetett pályára a hollandok elleni utolsó Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésén, hogy számára az eredmény lényegtelen kérdés, mert a januári horvátországi tornán való részvétel jogát már csütörtökön, a lettek elleni találkozón sikerült kiharcolni.

Gulyás Pétert is elbúcsúztatták

A tétnélküliség persze kapóra jött a mieinknek, hiszen így nyugodtan lehetett a válogatottól elköszönők méltó búcsúztatására fordítani az energiákat. Fazekas Nándor utolsó, 238. alkalommal lépett pályára a válogatottban – talán nem túlzás állítani, hogy minden idők egyik legjobb magyar kapusa –, és a szövetségi kapitány, Xavi Sabaté is utolsó alkalommal foglalt helyet a nemzeti csapat kispadján.

A mieinknél az ünnepelt, Fazekas kapta meg az első félidőt, amely egyébként az első percekben sokban emlékeztetett a csütörtöki, lettek elleni találkozóra: a magyar válogatott sok hibával és pontatlanul játszott és ebben a hollandok is partnernek bizonyultak.

Az első negyedóra végére aztán rendezte a sorait a csapat és háromgólos előnyre tett szert, 7–4. A folytatásban öt percenként növelte egy góllal a különbséget Sabaté csapata, ám az utolsó öt percben némileg kiengedett így háromgólos vezetéssel mehetett a pihenőre: 15–13. Ugyanakkor hozzá kell tenni, a védekezésben – főleg a széleken – azért akadtak gondjai a mieinknek.

A második játékrész elején Győri Mátyás vette a hátára a magyar csapatot, az első tíz percben ellenállhatatlanul játszott, és hat gólt dobva gyakorlatilag minden érdemi kérdést eldöntött – volt pillanat, amikor 7 gólos különbséget mutatott az eredményjelző a telt házas veszprémi arénában.

A hajrára a hollandok a továbbra is eredményes szélsőjátékuknak köszönhetően ugyan közelebb zárkóztak, ám a végén bebizonyosodott a mondás igazsága: valóban „jó az öreg a háznál”. Az utolsó másfél percben ugyanis a visszaálló Fazekas előbb egy hetest fogott, majd a végén egy lövést is hárítani tudott, ezzel bebiztosítva az ötgólos (35–30) győzelmet a magyar csapatnak.

AZ 1. CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1.Dánia6511941355911
2.MAGYARORSZÁG6411174156189
3.Hollandia624155179−244
4.Lettország66129182−530

2. FÉLIDŐ

60. perc: Vége! 35–30-ra nyert a magyar válogatott!

60. perc: Haenen ziccerét védte Fazekas búcsúzásként!

60. perc: Vilovszki dob egy gólt, aztán kap egy kettő percet, 35–30!

59. perc: Holland hetes, Bánhidi kettő perc, jön Fazekas! Schagen hetesét kivédi!

58. perc: Győri újabb góljával 34–30!

58. perc: Tóth bekerült a darálóba a hatosnál, elveszítjük a labdát, Boomhouwer gyorsan bevágja, 33–30!

57. perc: Mikler gyorsan visszaszerzi, ismét támadhatunk.

56. perc: Lékai talpról a 9-esről lő óriási gólt, 33–29!

55. perc: Újabb holland hetes, Schagen bepattintja, 32–29!

54. perc: Lékai ismét a pályán, ad is egy gólpasszt Bánhidinek, 32–28!

54. perc:Boomhouwer a szélről, már csak három a különbség...31–28!

53. perc: L. Steins és Lékai ütköztek, utóbbi furcsán fogott talajt, leült a padra pihenni.

52. perc:I. Steins újabb gólja után magyar időkérés, 31–27!

52. perc: Haenen már a legeredményesebb holland, ez volt a hatodik gólja, 31–26!

51. perc: Győri lövését védte Ravensbergen – az irányítónak ez volt az első elrontott lövése...

51. perc: Egál a létszám.

50. perc: Kapus nélkül támadtak a hollandok, végül Mikler védeni tudott.

49. perc: Holland időkérés.

49. perc: Haenen a szélről tarthatatlan... Vilovszki gyorsan válaszolt, 31–25!

49. perc: Iváncsik a szélről büntetett, 30–24!

48. perc: L. Steins kap két percet, miután közre működött Iváncsik földre vitelében.

47. perc: I. Steins harcolt ki büntetőt, Schagen a vonalon és egy ijesztés után be is vágta, 29–24!

46. perc: Nagy László első góljára Remer válaszolt a szélről, 29–23!

46. perc: Haenent nem tudjuk tartani, megint a szélről talált be, 28–22!

45. perc: Győri szép egyéni akciójával ismét 7 a különbség, 28–21!

44. perc: Szita kapott két percet.

43. perc: Haenen találatával ismét csak hat a különbség, 27–21!

42. perc: Újabb hetes a mieinknek, ezt is Győri váltotta gólra,neki már a nyolcadik gólja, 27–20!

41. perc:L. Steins nagyon pörög, újabb gólt dob, Győri hetesből eredményes, aztán megint L. Steins... 26–20!

40. perc: Nagy L. játszott szépen Lékaihoz, aki nem is hibázott, 25–18!

39. perc: Potyognak a gólok: Győri, Haenen, majd Szita eredményes alig 25 másodperc alatt, 24–18!

38. perc: L. Steins használ ki egy védekezési hibát, 22–17!

37. perc: Gyönyörű akció végén Bánhidi középről lövi a 21. magyar gólt, Adams gyorsan válaszol, fél pillanattal később pedig Győri lőtt messziről üres kapus gólt, 22–16!

36. perc:Győri bevágja a vonalról, 20–15!

36. perc: Bánhidi harcolt ki két perces előnyt és hetes – Leenderst állították ki.

35. perc: Egy végletekig kijátszott akció végén Haenen eredményes a szélről, 19–15!

34. perc: Marad a sorminta, Juhász az eredményes, 19–14!

33. perc: Győri szép gólja után ismét hamar visszaszerezzük a támadás lehetőségét, 18–14!

32. perc:Juhász szép egyéni akciója végén eredmény, aztán Adams labdaeladása után támadhatunk újra, 17–14!

31. perc: Mi kezdtünk, Mikler véd nálunk a második félidőben. Lékai lövését hárította Ravensburger, a támadás végén pedig Ivo Steins avatta fel Miklert, 16–14!

A szünetre is jutott egy búcsúzó, Gulyás Pétertől köszönt el a válogatott.

1. FÉLIDŐ

30. perc: Bodó időn túli szabaddobása már nem eredményez gólt, marad a 16–13-as vezetés a mieinknek.

30. perc:Boomhouwer egy gyors támadás végén eredményes, 16–13!

29. perc: Hetes, Győri, gól! Bár mindig ilyen egyszerű lenne... 16–12!

29. perc: Schagen megint a szélről, őt nem nagyon tudjuk tartani, 15–12!

28. perc: Magyar időkérés.

27. perc: Vilovszkit szórták ki két percre.

27. perc: Elváltotta magát a magyar védelem, Van Schie gyorsan ki is használta beállóból, 15–11!

26. perc: Neuteboom elhibázott lövése után hat másodperccel már Lékai eredményes, 15–10!

25. perc: Kapus nélkül támadnak a hollandok, egy rossz lövés után Vilovszki szerez gólt üres kapura, 14–10!

24. perc: Újabb szélső gól a hollandoktól, most Boonhouwer volt eredményes, 13–10!

23. perc: Bánhidi lövése bepattog a holland kapuba, ráadásul még Remert is kizavarják két percre, 13–9!

22. perc: Ancsin gólja után Tóth kap sárga lapot védekezésben, 12–9!

21. perc:Schagen újabb gólja után Ligetvárit szórják ki két percre, 11–9!

21. perc: Remer csökkenti a különbséget, 11–8!

20. perc: Holland időkérés.

20. perc: Bánhidi nem akar lemaradni, ő is megdobja a harmadik gólját, először négy a különbség, 11–7!

20. perc: Bodó harmadik góljával a mezőny legeredményesebbje, 10–7!

19. perc: Schagen az első holland, aki kétgólosnak mondhatja magát, 9–7!

18. perc: Győri dobhatott hetest, de a kapus ezt is védi, a kipattanót aztán bevágta Győri, 9–6.

17. percAdams a kilencesről a lő nagy gólt a bal felsőbe, 8–6!

16. perc: Újabb gyors gólváltás: Iváncsik találatára Remer válaszolt másodpercek alatt, 8–5!

15. perc: 18 másodperc alatt két gól: előbb Smits szépít, majd Bánhidi talált be, 7–4!

14. perc: Egy jó blokk után Juhász robogott végig a pályán és növelte a magyar előnyt, 6–3!

13. perc:Steins góljára Bodó válaszolt a második találatával, 5–3!

12. perc: Juhász szép passza után Iváncsik eredményes, 4–2!

11. perc: Újabb hatékony magyar védekezés: Adams kiszorított helyzetből lőtt, Fazekas hárított.

10. perc: Lékai harcolta ki az újabb hetest, megint Tóth állt a vonalra, de most Ravensburgen védett.

9. perc: Túlkombinálták a hollandok, passzívba hajlottak, és el is rontották. Mi támadhatunk.

8. perc: Újabb hetes a mieinknél. A fiatal Tóth állt a vonalra és nem hibázott, először vezetünk, 3–2!

7. perc: Heteshez jutottunk, de Iváncsik mellé dobta.

7. perc: Bodó góljával ismét egyenlő, 2–2!

6. perc: Schagen góljával ismét a hollandoknál az előny, 1–2!

5. perc: Déja vu érzésünk van: a lettek ellen is sokat hibázott az elején a magyar válogatott.

4. perc: Leenders dolgozta a földbe Bánhidit, aki fél perc múlva egy szép góllal áll bosszút és egyenlít, 1–1!

3. perc: Ravensbergen újabb védése: Nagy László lövését védte lábbal.

2. perc: Lékai lövését Ravensbergen hárította, a túloldalon Fazekas is véd egyet.

1. perc: Baart szép lövésével góllal fejezték be az első támadást, 0–1!

1. perc: A hollandok vezetik az első támadást.

1. perc: A hollandok feketében, mi pirosban, elkezdődött a mérkőzés.

A kezdés előtt a két jubilánst, a 175. válogatottságán túljutó Mikler Rolandot és a 100-szoros válogatott Lékai Mátét köszöntötték.

Másodjára a magyar himnusz, a végén újabb hangrobbanás.

Himnuszok, elsőként a holland.

A mieinket név szerint, egyesével mutatták be, Fazekasnál felrobbant a telt házas Aréna.

A holland válogatottat szólították elsőként a pályára.

ÉRDEKESSÉGEK

Hollandiával november elején nagyon megszenvedett a magyar csapat: Fazekas bravúrjainak is köszönhetően négygólos félidei hátrányt megfordítva győzött 28–27-re.

A mai mérkőzés dupla búcsúmeccsnek tekinthető, hiszen elköszön a válogatottban a maival együtt 237. alkalommal szereplő Fazekas Nándor és a szövetségi kapitány, Xavi Sabaté is, aki 21. alkalommal vezeti a csapatot.

Nagy Lászlót meghívták a világválogatottba. A Veszprém jobbátlövője harmadszor szerepel a világ legjobb játékosainak gálacsapatában. A meghívás apropója, hogy június 21-én Prágában a cseh kézilabdázást ünneplik, egész pontosan a csehszlovák női válogatott 60 évvel ezelőtti világbajnoki aranyérmére és a férfi válogatott 45 évvel ezelőtti olimpiai ezüstérmére emlékeznek.

Az előző mérkőzésen 35–23-ra győzött a magyar válogatott Lettország ellen, amivel kiharcolta a részvételt a januári Eb-n, egyben – saját maga számára – tét nélkülivé varázsolta a mai meccset.