Magabiztos győzelmével kiharcolta az Eb-részvételt a magyar válogatott

2017.06.15. 18:19
Lékai Mátéék megmutathatják magukat az Eb-n is (Fotó: MKSZ, Kovács Anikó, archív)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 12 góllal, 35–23-ra nyerni tudott Lettországban, így bebiztosította  részvételét a 2018 januárjában, Horvátországban megrendezendő Európa-bajnokságon. A magyar válogatott kissé nehezen lendült játékba, de a második félidőben a szinte állandóan kapus nélkül támadó lettek ellen üres kapus gólok sorát szerezve végleg sikerült felőrölni a hazaiak ellenállását.

FÉRFI KÉZILABDA EB-SELEJTEZŐ
1. CSOPORT, 5. FORDULÓLETTORSZÁG–MAGYARORSZÁG 23–35 (9–15)
Valmeira, 500
néző. V: Kristiansen, Pettersen (norvégok)
LETTORSZÁG: PURIN – Pancenko 1, Versakovs, Dude 4, Libergs 2, JURDZS 4, Kreicbergs. Csere: Tihanovs (kapus), Trifanovs 3, Lielais 1, PIJPUKS 3, Strazdins, Leja 3, Kurzemnieks, Kirsteins 1, Meiksans 1. Szövetségi kapitány: Ugis Vikstems
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Iváncsik T. 3 (1), Ancsin G. 1, Lékai 4, Bánhidi 2, Bodó 2, JUHÁSZ Á. 6. Csere: FAZEKAS (kapus), Ligetvári, VILOVSZKI 7, SCHUCH 2, Tóth A. 2, GYŐRI 4, Fekete B. 1, Szita 1, Szeitl. Szövetségi kapitány: Xavier Sabaté
Az eredmény alakulása. 8. p.: 1–0. 13. p.: 3–1. 17. p.: 5–3. 19. p.: 5–6. 22. p.: 7–6. 28. p.: 7–13. 36. p.: 12–18. 41. p.: 12–25. 47. p.: 16–25. 49. p.: 19–26. 54. p.: 22–30
Kiállítások: 10, ill. 12 perc
Hétméteresek: 1/0, ill. 2/1
Ugis Vikstems:
– Ennyire futotta az erőnkből a sokkal képzettebb és erősebb magyarokkal szemben. A mérkőzés elején még bírtuk a tempót, amit próbáltunk lassítani, de már a szünet előtt láttam, fogy az erőnk.
Xavier Sabaté: – Nagy öröm mindannyiunknak, hogy a magyar válogatott elérte célját, kijutott az Európa-bajnokságra. Büszke vagyok fiatal, igen tehetséges játékosainkra, akik fokozatosan beépülnek a rutinosabbak közé. A meccs elején persze hibáztak, de amint elmúlt az idegességük, megmutatták, mit tudnak. Ez a siker, hogy továbbjutottunk, jó a csapatnak és nagyon fontos a magyar kézilabdának is.

Nagyon nehezen lendültek játékba a csapatok a családias hangulatú mérkőzésen, az első gólra egészen a 8. percig kellett várni, Aivis Jurdzs juttatta előnybe a hazaiakat.

A mieink egy további percig őrizték a gólcsendet, végül Ancsin Gábor törte meg a jeget. Továbbra is sokat akadozott a mieink játéka, amiben a remek napot kifogó lett kapus, Raitis Purins is ludas volt sorban bemutatott szép védéseivel. A magyar válogatott az első negyedóra végén tért magához és Bodó Richárd valamint Lékai Máté góljaival a vezetést is megszerezte.

Az utolsó tíz percben aztán sebességet váltott a magyar válogatott és Vilovszki Uros révén többször is kihasználta, hogy a lettek olykor kapus nélkül támadtak: a beálló többször is a saját kilenceséről talált a lett kapuba. A félidő hajrájában mutatott teljesítményével a magyar válogatott megnyugtató, hatgólos előnyt halmozott fel.

Ez az előny aztán a 40. percre 10 gólossá duzzadt, köszönhetően annak, hogy a lettek szinte állandóan kapus nélkül támadtak, az ilyen akciók során szerzett labdákat a mieink pedig előszeretettel dobták mihamarabb a kapuba – ebben külön jeleskedett ekkor Juhász Ádám, aki végül Vilovszkival holtversenyben 7 góllal a magyar válogatott legeredményesebbje lett.

Az utolsó tíz percben ugyan a lettek némileg közelebb jöttek, de a közvetlen hajrára fordulva helyre állt a világ rendje és a magyar válogatott a második játékrészt is hat góllal nyerve 35–23-as győzelmet aratott.

A siker azt jelenti, hogy a vasárnap esti, Hollandia elleni utolsó selejtező eredményétől függetlenül a mieink biztosan a második helyen zárnak a csoportban, és biztosan ott lesznek a jövő évi horvátországi Európa-bajnokságon.

2. FÉLIDŐ

60. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK! A magyar válogatott győzelmével kijutott az Európa-bajnokságra!

60. perc: Dude állítja be a végeredményt három másodperccel a vége előtt, 23–35!

60. perc: A magyar válogatott legeredményesebbje, Vilovszki Uros szerzi az utolsó magyar gólt, 22–35!

60. perc: Szita lövése lejön a kapusról, a kipattanót Fekete a szélről bevágja, 22–34!

59. perc: Fazekas újabb védése után, Fekete próbálkozott üres kapura egész pályáról, mellé.

58. perc: Szeitlel szemben adnak hetest, belül védekezett. Fazekas kivédi Pijpuks hetesét!

57. perc: Juhász szép betörés után cunderezett egyet, 22–33!

56. perc: Jurdzs szép cselek után lő, Fazekas véd, a gyors megindulás végén pedig Szita eredményes, ismét tíz a különbség, 22–32!

56. perc: Vilovszki visszatért és gyorsan megszerezte hatodik gólját, 22–31!

55. perc: Kettős hátrányban vagyunk.

55. perc: Jurdzs újabb gólpasszt ad Dudének, majd a bírók kiszórják Ligetvárit két percre, 22–30!.

54. perc: A gól után Vilovszki kapott két percet, majd Győri lőtte a mieink 30. gólját, 21–30!

53. perc Dude szakadt el az emberétől, és 8 méterről szép gólt lőtt, 21–29!

53. perc: Juhász passza után Vilovszki beállóból szinte begurítja a labdát a kapuba, 20–29!

52. perc: Szeitl kapott két percet.

51. perc: Győri előbb a kapufát találta telibe, fél perc múlva viszont már nem hibázott, 20–28!

50. perc:Tóth újabb szélsőgóljára Kirsteins találata a felelet, 20–27!

50. perc: Bodó lövését blokkolták, aztán Dude eredményes, 19–26!

49. perc: Magyar időkérés.

48. perc: Pijpuks lövése után Bodó lőtt zúgó kapufát, majd Leja talált be a szélről, amivel feljöttek a lettek nyolcra, 18–26!

48. perc:Juhász is megszerezte az ötödik gólját, megint közte tíz, 16–26!.

47. perc:Jurdzs ötödik góljával tízen belül vannak a lettek, 16–25!

47. perc: Egál a létszám.

46. perc: Letelt Győri kiállítása, előnyben vagyunk.

45. perc:Pijpuks talpról, csípőből lőtt szép gólt, 15–25!

44. perc:Liebergs találata után Dude kapott két percet, aztán Fekete hibázott a szélről, 14˜–25!

44. perc: Győri kapott két percet.

43. perc: Iváncsik lőhetett hetest, de elhibázta.

43. perc:Pijpuksra jött egy lett figura, 13–25!

42. perc:Juhász újabb gólja után lett időkérés, 12–25!

41. perc: Két passzal végigmegy a pályán a magyar akció, amelynek végén Bánhidi eredményes, 12–24!

40. perc: Lielais blokkolt lövése után a kipattanót Juhász szedi össze és dobja távolról az üres kapuba, 12–23!

39. perc: Juhász precíz ziccere után először tíz a különbség, 12–22!

38. perc: Lékai lövése talál után a lett kapuba, 12–21!

37. perc: Bánhidi szedi össze második két percét.

36. perc:Lékai góljával hét a különbség, Lielais hibája után pedig Vilovszki megint távolról eredményes, 12–20!

35. perc:Jurdzs újabb góljára Győri 10 másodpercen belül válaszol, amire 8 másodpercen belül jött a viszontválasz Jurdzstól, 12–18!.

34. perc: Ismét kapus nélkül támadnak a lettek, a lövés utáni lecsorgót Fazekas próbálta egész pályáról bedobni, de mellé lőtt.

34. perc: Pancencko szerezte meg első gólját, aztán Tóth Attilától nagyon gyorsan elszedik a lett védők, 10 –17!

33. perc: Kapus nélkül támadnak a lettek megint, a blokkolt lövés után Juhász szerzett könnyű gólt, 9–17!

33. perc: Bánhidi eredményes beállóból, ráadásul még Kirsteinst ki is állítják két percre, 9–16!

32. perc: Ismét Jurdzs próbálkozik, kapufa.

31. perc: A hazaiak kezdték a második félidőt. Nálunk Fazekas véd. Jurdzs lövését hárította is.

Nagyon nehezen lendületek játékba a csapatok, de a magyar válogatott az utolsó tíz percben nyújtott teljesítményének köszönhetően megnyugtató előnnyel mehet szünetre.

1. FÉLIDŐ

30. perc: Nincs újabb magyar gól, vége az első félidőnek.

30. perc: Magyar időkérés. Öt másodperc van hátra.

29. perc: Vilovszki ismét a saját kilenceséről próbálkozik az üres kapura, megint sikerrel, 9–15!

29. perc:Leja pimasz pörgetésére, Győri szép gólja a felelet, 9–14!

28. perc: Iváncsik újabb találatával már hattai is vezetünk, de Trifanovs gyorsan válaszolt, 8–13!

27. perc:Tóth Attila első góljával már 7–12!

26. perc: Schuchra jött ki a figura és ő nem is hibázott beállóból, 7–11!

26. perc: Iváncsik biztos kézzel értékesítette a hetest, 7–10!

25. perc: Mikler újabb védése után Vilovszki megint távolról próbálkozott, de Kirsteins szabálytalankodott, két perc, és hetes nekünk.

25. perc: Mikler védése után Vilovszki a saját térfeléről eredményes, 7–9!

25. perc: Szép figura végén Vilovszki beállóból eredményes, 7–8!

24. perc: Nálunk ismét Mikler a kapuban.

23. perc: Egy labdaszerzés után Iváncsik vette észre, hogy üres a lett kapu és távolról be is lőtte, 7–7!

22. perc: Megint lett előny, Leja egy labdaszerzés után gyorsan gólra váltja a ziccert, 7–6!

21. perc: Trifanovs átlövése talál után a sáncoló kezek között a kapuba, 6–6!

21. perc: Tóth gyorsan mellé pattintja a szélről. A lettek kapus nélkül támadnak.

20. perc: Liebergs kapott két percet, miután leütötte Bodót.

19. perc: Folytatódik a meccs, nálunk Fazekas a kapuban.

19. perc: Lett időkérés.

19. perc: Egy gyors akció végén Schuch első góljával először vezetünk, 5–6!

18. perc: Leja a szélről, Mikler védett, a gyors támadás végén pedig Lékai egyenlít, 5–5!

17. perc:Trifanovs góljára Lékai válaszolt,a kettő között pedig Liebergs kapott sárgát, 5–4!

16. perc: Bodó megtalálta az ellenszert, lőni kell: újabb átlövésével 4–3!

16. perc: Dude húzta le a mezt a betörő Vilovszkiról, sárga lap.

15. perc:Jurdzs állította vissza kétgólos különbséget, 4–2!

14. perc:Bodó szerzi a második magyar gólt, 3–2!

14. perc: Purins ismét nagyot véd, aztán Jurdzs lövését védi Mikler.

13. perc:Lielais keveredett beállóba és nem is hibázott, 3–1!

12. perc: Mikler fontos védése után Bánhidit szórják ki könnyű síppal a norvégok két percre.

12. perc:Libergs beállóból eredményes, 2–1!

11. perc: Mikler védése után gyorsan indítani próbált, ám Purins jól együtt élve a játékkal, egészen a félpályáig kilépve szerzett labdát.

10. perc: Purins most Bánhidi közeli próbálkozását védte, eddig nagy formában a lett kapus!

9. perc: Kreicbergs sárgája után Ancsin törte meg a jegyet távoli átlövésből, 1–1!

9. perc: Purins nagy pillanatai, előbb Bodó lövését, majd Juhász ziccerét is védeni tudja.

8. perc: Itt az első gól, Jurdzs volt eredményes átlövésből, 1–0!

8. perc: Bánhidi kapott bele egy bejátszásba, marad a labda a letteknél.

7. perc: Ahogy ezt leírtuk, máris elrontottunk a támadást, ahogy a lettek is a kontrát.

7. perc: Még mindig nincs gól, mi támadunk.

6. perc: Jó a védekezés, Ancsin állította meg Lielaist, aztán Vilovszki blokkolt.

5. perc: Elég lassan kezdődött a mérkőzés, továbbra sincs gól, most Ancsin lövésébe sípoltak bele a norvégok.

5. perc: Mikler védte Lielais lövését.

4. perc: Bánhidi már meggyógyult, kap is egy sárgát, mert földre vitte Dudét.

3. perc: Vége az előnynek.

3. perc: Elvették a bírók a lettektől, Vilovszki lőtt beállóból kapufát.

2. perc: Egy perc az előnyünk még, amikor Ancsin kap sárga lapot.

1. perc: Juhász fordult kapura a szélről, de mellé lőtt.

1. perc: Bánhidi kapott egyet Versakovstól, rögtön egy két perc.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a mieink vezetik az első támadást!

Nálunk Mikler kezd majd a kapuban.

A mieink tiszta fehérben, a lettek bordóban játszanak majd.

A két csapat már a pályán, zajlanak a Himnuszok.

Legutóbb ősszel találkozott a két válogatott, azon a nyíregyházi mérkőzésen 24–16-ra nyert a magyar csapat.

Köszöntjük Olvasóinkat, hamarosan kezdődik Valmierában a Lettország–Magyarország férfi kézilabda Eb-selejtező és ezzel együtt az élő közvetítésünk is!

ÉRDEKESSÉGEK

A letteknél is hiányzik a legjobbnak titulált játékos, Dainis Kristopans, a 215 centis jobbátlövő már a lett válogatott szerdai edzését is kihagyta. Kristopans következő idényben már a friss BL-győztes Vardar Szkopje játékosa lesz.

Nagy László ma biztosan nem lép pályára, miután el sem utazott a csapattal Lettországba. A világklasszis átlövő Sabaté kapitánnyal egyeztetve pihenőt kapott a fárasztó idény végén. A tervek szerint vasárnap a hollandok ellen már ott lesz a pályán.

Ha ma sikerülne az Eb-szereplést érő győzelmet megszerezni, akkor a válogatott megteremtené annak a lehetőségét, hogy vasárnap a hollandok ellen igazi gálamérkőzéssel búcsúztassa a csapat és a közönség a nemzeti csapattól elköszönő kiváló kapust, Fazekas Nándort.

Nagy Lászlót meghívták a világválogatottba. A Veszprém jobbátlövője harmadszor szerepel a világ legjobb játékosainak gálacsapatában. A meghívás apropója, hogy június 21-én Prágában a cseh kézilabdázást ünneplik, egész pontosan a csehszlovák női válogatott 60 évvel ezelőtti világbajnoki aranyérmére és a férfi válogatott 45 évvel ezelőtti olimpiai ezüstérmére emlékeznek.

A selejtező hét csoportjából továbbjutó két-két együttes várja a 16 csapatos Eb csoportjainak sorsolását, amelyen szerepelhet még a legjobb csoportharmadik válogatott is, valamint a házigazda Horvátország. A négycsapatos Eb-csoportokat június 23-án este hétkor a zágrábi Vatroslav Lisinski hangversenyteremben kisebb ünnepség keretében sorsolják ki.

A város sportéletének jelentős formálója a BK Valmeira férfi kosárlabda csapata, amely bajnoki címet ünnepelhetett a 2016-os évben. Magyar vonatkozás: tavaly decemberben a klub leigazolt a korábban az Alba Fehérvár csapatánál is megfordult Ashton Mitchellt.

A találkozónak otthont adó Valmiera várost szűken 25 000 lakják, és történelme során tartozott lengyel, svéd, orosz, német és szovjet fennhatóság alá is, miközben az egyik legrégebbi lett településről beszélünk.

Miután szerda este a dánok 36–24-re elpáholták Hollandiát, megnyerték a selejtezőcsoportot, és egyben biztosították azt is, hogy ha a magyar válogatott ma nyerni tud, akkor az utolsó – vasárnap, a hollandok elleni – mérkőzés eredményétől függetlenül, biztosan kijut a jövő év eleji Európa-bajnokságra.