Irány Herning! Középdöntőt ért az újabb döntetlen a kézi Eb-n

2014.01.16. 20:08
Ancsin Gábor sikerrel küzdött a norvég védőkkel (Fotók: MTI/Kovács Tamás)
Bejutott a középdöntőbe a magyar válogatott a Dániában zajló férfi kézilabda Európa-bajnokságon, miután a csoportkör utolsó fordulójában 26–26-os döntetlent játszott Norvégiával. Mocsai Lajos szövetségi kapitány együttese a harmadik helyen végezve egy pontot visz magával a folytatásra, a macedónokkal 18-án (szombat), a dánokkal 20-án (hétfőn), az osztrákokkal 22-én (szerdán) találkozik.

Élet-halál meccs várt a magyar válogatottra Norvégia ellen, az északiaknak csak a győzelem jelentett továbbjutást, míg nekünk a döntetlen is elég volt. Az ellenfél szurkolói nem töltötték meg a Gigantiumot, de masszív számbeli fölényük így is vitathatatlan volt.

1. FÉLIDŐ

Ez azonban nem zavarta a mieinket abban, hogy kiválóan elkapják a rajtot, Nagy Kornél és Császár Gábor révén 2–0-s vezetésre tettünk szert. Bár nem hagytuk állva a norvégokat, az első periódusban rendre nálunk volt az előny. Mikler Roland is több védéssel kezdett, a falban azonban Bjarte Myrhol sok gondot okozott nekünk. 5–2-ről feljöttek mínusz egyre Robert Hedin tanítványai, de kisvártatva visszaállítottuk a fórt. Ole Erevik tartotta hátul a frontot az ellenfélnél, de elöl sokszor nem tudtak mit kezdeni a norvégok a jól szervezett magyar védelemmel.

Elég volt azonban pár kimaradt támadás ahhoz, hogy a 18. percben gyors ellentámadásokkal döntetlenre (8–8) alakuljon az állás, Mocsai Lajos azonnal időt is kért. Érkeztek a magyar cserék, de emberelőnyben átvették a vezetést a norvégok. Támadásban nem látszódott az elképzelés, Vadkerti Attila hatperces gólcsendet tört meg. Fölösleges emberelőnnyel ajándékoztuk meg az ellenfelet, szerencsére Lékai Máté keze kétszer is elsült egy perc alatt, majd egy labdaszerzést követően kisodródott helyzetből egyenlíteni is tudott (26. perc: 12–12).

Ebben a periódusban egyértelműen a Celje irányítója tartotta pariban a mieinket, Szöllősi Szabolcs gólja beállóból az újbóli előnyünket jelentette. Lékai külön őrzőt kapott, így viszont több helye maradt Szöllősinek, aki élt is a lehetőséggel. Hedin időt kért a szünet előtt, ám a hátralevő rövid idő nem a szája íze alakult. Lékai szemfülességének köszönhetően egész pályás gólt szerzett (jó eséllyel ez lesz a nap találata), kialakítva a 16–13-as félidei állást.

A lendületes Lékai Máté ezúttal is parádés gólokkal járult hozzá a találkozóhoz

2. FÉLIDŐ

Myrhol gólja vezette fel a második félidőt, míg nálunk csak Iváncsik tudott betalálni az első hét percben. Ennek betudhatóan mínusz egyre jöttek fel a közben emberelőnybe is kerülő norvégok. Lékai újra fontos lélektani pillanatban talált be, míg Mikler nagy védéseket mutatott be.

Mindkét oldalon több volt a hiba, szerencsére mi jöttünk ki belőle jobban, és visszaállt a szünetbeli különbség (40. perc: 19–16). Egy pillanatig néggyel is mentünk, és bár ez nem tartott sokáig, az ellenfél többször is elhamarkodottan tüzelt, így folyamatosan tudtunk vezetni. Császár egy négyperces gólcsendnek vetett véget, miközben egyre olvadt a különbség. Hiányoztak az átlövőgólok, Ancsin állt vissza a csapatba. Idegörlő percek következtek, a norvégok végig ott voltak az egyenlítés küszöbén, Szöllősi beállóból tudott kétszer is eredményes lenni.

Norvég időkérés után 23–21-ről következett az utolsó tíz perc. Két technikai hibát is elkövettünk, de az északiak nem tudtak egalizálni, Ancsin pedig estében is gólt lőtt. Kristian Kjelling emberhátrányban be tudott találni, a társai nem igazán vállalkoztak a hajrához érve.

Mocsai időkérése után Mikler védte Myrhol kísérletét, Kjelling révén azonban egy gólra megközelítettek minket a norvégok. Zubai a legjobbkor értékesített egy kipattanót, 26–24 volt nekünk két perccel a vége előtt, hátul azonban kiszórták két percre a Szeged beállóját. Norvég gól után próbáltunk az idővel is játszani, de elvesztettük a labdát. Hedin utolsó időkérését követően a kapust is lehozva hamar egalizáltak. Mocsai adott tanácsokat a végső húsz másodpercre, amikor már megtartottuk a labdát, így középdöntőt ért az újabb döntetlen!

Mocsai Lajos együttese a harmadik helyen végezve egy pontot visz magával a folytatásra, a macedónokkal 18-án (szombat), a dánokkal 20-án (hétfőn) és az osztrákokkal 22-én (szerdán) találkozik.

MOCSAI: VÉGIG KONTROLLÁLTUK A JÁTÉKOT

Mocsai Lajos, a magyar válogatott szövetségi kapitánya: „Gratulálok a csapatnak, rendkívül izgalmas csatában vívtuk ki a középdöntőbe jutást az Eb legnehezebb csoportjából. Úgy érzem, végig kontrollálni tudtuk a játékot. Voltak problémáink a tornára érkezve, de az a morál, ami jellemzi a magyar válogatottat, hozzásegített minket ehhez a nagyszerű eredményhez."

Skaliczki László, az M1 szakértője: „Úgy gondolom, a dánok mellett két olyan csapattal találkozunk, amely ellen lehet győzelmi esélyünk. Sok függ attól, mennyire javul fel az átlövőjátékunk, illetve hogy mennyire laknak jól a fiúk. A gratulációt megérdemlik a szakvezetőséggel együtt, hiszen nagyon kiélezett küzdelemben tudtak továbbjutni, mindig vissza tudták verni a norvég rohamokat, mindig volt, aki átlendítette a csapatot a holtponton."

Mikler Roland, a magyar válogatott kapusa: „Nagyon boldog vagyok, bár nem teljesen elégedett. Nagyszerűen küzdött a csapat, remélem, ez a küzdőszellem megmarad a középdöntőre is."

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, DÁNIA
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
B-CSOPORT (Aalborg)

MAGYARORSZÁG–NORVÉGIA 26–26 (16–13)
Aalborg, 3800
néző. V: Licis, Stolarovs (lettek)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Gulyás P., Ancsin 3, CSÁSZÁR 6 (4), ZUBAI SZ. 3, Nagy K. 1, Iváncsik G. 1. Cs: Tatai (kapus), ILYÉS, Schuch, SZÖLLŐSI SZ. 4, Szalafai, Putics, Vadkerti A. 1, LÉKAI 7, Mocsai T. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
NORVÉGIA: EREVIK – LÖKKEBÖ 3, RENKIND 3, Mamelund, Myrhol 2, Lund, TVEDTEN 7 (2). Cs: Dahl (kapus), O'Sullivan 1, KJELLING 6, Hansen 1, Gullerrud 1, Tönnesen 1, Sagosen 1. Szövetségi kapitány: Robert Hedin.
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–0. 9. p.: 5–2. 15. p.: 8–5. 21. p.: 8–10. 26. p.: 12–13. 36. p.: 17–16. 41. p.: 20–16. 45. p.: 21–18. 50. p.: 23–21. 54. p.: 25–23

Győzelemmel felérő döntetlen – jogos az öröm

60. perc: Vadkerti eladja támadásban, rossz bejátszás a beállónak, egyenlíthet Norvégia. Időt kérnek az északiak. Óriási izgalmak ismét a végén. Vészkapussal Norvégia, jó figura, Tvedten a gólszerző. Mocsai Lajos is időt kér, 24 másodperc van hátra. A norvégok kijönnek szoros emberfogásra, Császár szabaddobást harcol ki, döntetlen! VÉGE! 26–26! TOVÁBBJUTOTTUNK!
59. perc: Zubait kiállítják, emberhátrányban fejezzük be a meccset. Lökkebö a jobb szélről eredményes, kihasználják a fórt az északiak. 26–25
58. perc: Kjelling révén feljön egy gólra Norvégia, Miklernek esélye sem volt az életerős lövésnél. Császár kísérlete után a kipattanó Zubaihoz kerül, a magyar beálló pedig bevágja. 26–24
57. perc: Myrhol beállós lövését bravúrral védi Mikler, extázisban a magyar kapus. Gulyástól elveszik támadásban, passzív volt.
56. perc: Mocsai Lajos időkérése után Lékai eladja a labdát.
55. perc: Gullerrud szabálytalan Ancsinnal szemben, hetes. Császár bevágja a bal felsőbe. 25–23
54. perc: Emberhátrányban is szépítenek a norvégok, Kjelling eredményes átlövésből. 24–23
53. perc: Tvedten lő az oldalhálóba a bal szélről. Ancsin betalál, ráadásul Myrholt kiküldik két percre. 24–22
52. perc: Sajnos Lékai is elveszíti, a fordulásból pedig Tvedten eredményes cunderből, így ismét csak egy közte. 23–22
51. perc: A norvég időkérés után Kjelling eladja a labdát támadásban.
50. perc: Tönnesen eladja a labdát, Szalafai bejátszásával pedig Szöllősi befordul és bedobja. 23–21
49. perc: Kjelling hozza fel egyre ismét a norvégokat. 22–21
48. perc: Fontos magyar gól, kicsit hullámvölgyben voltunk, Császár bejátszásával Szöllősi fordul be. 22–20
47. perc: Egy rossz lövés nálunk, az eredmény nem változik.
46. perc: Egyenlíthetett volna Norvégia, de Lundtól elveszik belemenésért.
45. perc: Sőt, feljönnek egyre a norvégok, Kjelling talál be. 21–20
44. perc: Császár góljára Sagosen felel átlövésből. 21–19
43. perc: Putics lövését Mamelund blokkolja, majd Tvedtentől elveszik a labdát. Tönnesen a szaggatottról eredményes. 20–18
42. perc: Lékai lövése ezúttal nem jó passzívnál, a túloldalon viszont Tvedten betalál. 20–17
41. perc: Zubai lövése után megszerezzük a kipattanót, de Császár rálép a vonalra. A túloldalon Hansen lő mellé. Nem úgy Lékai, aki hatodszor eredményes a találkozón. 20–16
40. perc: Tönnesen faultol, Zubaié a labda.
39. perc: Zubai beállóból, Lékai pattint hozzá, hárommal megyünk! 19–16
38. perc: Mikler védi O'Sullivan kísérletét, majd Gulyás lövése sem jó. Lökkebö lövése a kapufáról fölé pattan.
37. perc: Tvedten lövése nem jó, a kiegészülő magyar csapat pedig újabb gólt szerez, Lékai a jobb oldalról laposan lő a hosszúba. 18–16
36. perc: Lökkebö következő kísérlete már sikerrel jár, a bal szélről eredményes a norvég. 17–16
35. perc: Lökkebö lövését fogja Mikler. Schuchot küldik ki két percre, másodjára a meccsen.
34. perc: Lékai elveszíti támadásban, majd a túloldalon Mikler védi Tönnesen próbálkozását. Az ellentámadásból Putics sem jár sikerrel, marad a kétgólos magyar vezetés.
33. perc: Iváncsik Gergő lövése a kapufáról bepattan Mocsai védekezik belül O’Sullivannel szemben, Tatai Péter a kapuban. Tvedten azonban túljár az eszén.17–15
32. perc: Hansen lövése nem jó, ismét mi támadhatunk, majd az ellentámadásnál Mikler szépen véd.
31. perc: Norvég góllal folytatódik a mérkőzés, Myrhol eredményes. 16–14

2. FÉLIDŐ

30. perc: Törlés, Kjelling elveszíti a labdát, Lékai pedig szemfülesen átemeli a norvég kapust, aki jócskán kinn áll. 16–13
29. perc: Hosszas norvég támadás végén O'Sullivan lő kapufát, Mikler is beleér. Ismét egy remek bejátszás, ezúttal Putics, Szöllősi ezt is bevarrja. 15–13
28. perc: Kjellingtől elveszik a labdát, támadhatunk a vezetésért. Meg is szerezzük, Szöllősi talál be Mocsai remek bejátszása után! 14–13
27. perc: Támadásban jóváteszi hibáját Lékai, megdobja negyedik gólját. 13–13
26. perc: Védekezésben nem remekel Lékai, sárgát kap és hetest hoz össze, melyet Tvedten értékesít. 12–13
25. perc: Szalafai labdaszerzése után Lékai eredményes a kontrából, egyenlítünk! 12–12
24. perc: Lékai ismét betalál, messziről a bal alsóba. A túloldalon Mikler hárítja Kjelling kísérletét. 11–12
23. perc: Lékai előbb kapufát dob, majd gólt is, szerencsés találat, megpattan a lövés. Szép bejátszás, rögtön válaszolnak a norvégok, O’Sullivan eredményes. 10–12
22. perc: Újabb kiállítás nálunk, Szöllősit szórják ki ezúttal. Jön is az újabb norvég gól, Reinkind a szerzője. 9–11
21. perc: Már kettővel mennek az északiak, Kjelling középről emelkedett, Mikler csak beleérni tud, védeni nem. Vadkerti a szélről talál be, segített a keresztléc is. 910
20. perc:
Támadásban sem megy, Puticstól elveszik a labdát.
19. perc: Ancsin a blokkja után faultol, amiért két percet kap. A fórt ki is használják a norvégok, Lökkebö eredményes, már ők vezetnek. 8–9
18. perc: Mocsai Lajos időt kér, Ancsin lövését védi a norvég kapus. Hansen lövése elakad egy magyar kézben, de marad a labda a norvégoknál.
17. perc:
Sőt, Gullerrud kiegyenlít. 8–8
16. perc: Reinkind átlövésből veszi be a kapunkat, majd Nagy Kornéltól veszik el a labdát, Hansen góljával pedig feljönnek egyre a norvégok. 8–7
15. perc: Tvedten a bal szélről eredményes, Myrhol szép passza után. Zubai harcol ki ismét hetest, ezúttal Mamelunddal szemben, Császár ezt is bevágja! 8–5
14. perc: Kjelling kísérlete rossz, majd Nagy Kornél lövése elakad a kapusban.
13. perc: Zubai lövése nem jó, de marad a labda nálunk, Ancsiné már igen, három góllal meglépünk. 7–4
12. perc: Ancsin harcolt ki hetest, Császár bevágta, Mamelund volt szabálytalan. A túloldalon támadásban Myrholtól elveszik a labdát. 6–4
11. perc: Reinkind messziről eredményes, Mikler mozdulni sem tudott rá. Myrhol kap sárgát. 5–4
10. perc: Császár
remek góljával már hárommal megyünk, de a válasz gyorsan jön, Myrhol talál be a lerohanásból. 5–3
9. perc: Schuch kap sárgát, Myrhollal szemben volt szabálytalan, norvég hetes. Mikler védi a hétméterest, Lökkebö nem tudott túljárni az eszén.
8. perc: Zubai a magyar gólszerző. 4–2
7. perc: Ancsin lövése megy fölé, de faultolták, marad nálunk a labda. Császár lövése sem jó.
6. perc: Ancsin Gábor eredményes, majd Kjelling felel átlövésből, talpról. 3–2
5. perc: Nagy Kornél rossz lövése után norvég kontra, Tvedten eredményes. 2–1
4. perc: Zubai kap sárgát, túl keményen védekezett. Kjelling középre lő, Mikler magabiztosan véd.
3. perc: Zubai harcol ki hetest, Császár értékesíti! 2–0
2. perc: Nagy Kornél góljával vezetünk! 1–0
1. perc: Mi kezdünk, Császár lövését védik, majd a túloldalon Reinkind durrant a kapufára.

A csapatok már a parketten, felcsendül elsőként a magyar himnusz, majd a norvég is. A mieink zöldben játszanak, az északiak fehérben.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat! Hamarosan elkezdődik a MagyarországNorvégia csoportmeccs, amelyen eldől, hogy ki jut tovább. Tartsanak velünk!