Férfi kézi Eb: A végsőkig harcolunk – üzenik a portugálok

VINCZE SZABOLCS (Malmö)VINCZE SZABOLCS (Malmö)
2020.01.22. 09:15
Vajon szerda este is ilyen szomorúak lesznek a portugálok? (Fotó: AFP)
A szlovénoktól elszenvedett vereségével Portugáliának egyetlen esélye maradt, hogy ott legyen a torna stockholmi végjátékában – ha legyőz minket a férfi kézilabda Európa-bajnokság szerdai játéknapján.

A portugálok ugyan sokáig tartották magukat harmadik középdöntős csoportmeccsükön Szlovénia ellen, sőt, a szünetben még 15–14-re vezettek is, de Ljubomir Vranjes együttese a második félidő utolsó tizenöt percében ellépett ellenfelétől. Hiába védett szenzációsan Alfredo Quintana, az FC Porto tizenöt lövést hárító kétméteres kapusa, hiába szerzett hat gólt csapattársa, a balátlövő André Gomes, a szlovénok végül magabiztos hajrával 29–24-re nyertek. Ezzel az is biztossá vált, a portugálok már nem juthatnak az elődöntőbe ezen az Európa-bajnokságon, legfeljebb az 5. helyért játszhatnak – de ez is csak akkor válik lehetségessé, ha szerdán legyőzik Magyarországot.

Paulo Pereira (Fotó: AFP)

„Nehéz helyzetbe kerültünk a Szlovéniától elszenvedett vereséggel. Nem működtek azok a részletek – hétméteres, labdatartás –, amelyekben eddig remekül teljesítettünk. Talán azért, mert még nincs elég tapasztalatunk az ilyen kiélezett pillanatokban” – mondta lapunknak Paulo Pereira, a portugálok szövetségi kapitánya.

„A magyarokból nincs túl sok időnk felkészülni, remélem, szerdán erősebbek leszünk, és képesek leszünk azokra a taktikai elemekre összpontosítani, amelyekben jók vagyunk. A magyarok eddig nagyon jól játszottak ezen az Eb-n, és ha győznek ellenünk, nem érdemtelenül érik el – tette hozzá Pereira. – Egyébként örülök az önök sikerének, mert az országukban nagyon szeretik a kézilabdát, és megérdemlik, hogy ilyen jó válogatottjuk legyen. A mi fő célunk már teljesült, ott vagyunk Európa legjobb tizenkét csapata között, most már minden meccsnek örülünk, de éppen ezért a végsőkig harcolunk.”

„Mindent bele kell adnunk a torna hátralevő részében, mintha az életünkért harcolnánk. Nem szabad azzal foglalkoznunk, hogy a magyarok elleni lehet az utolsó meccsünk az Eb-n. Kár, hogy ez már nem csak rajtunk múlik! – kesergett António Areia, a portugál válogatott jobbszélsője. – A csapatunkra jellemző szenvedély és egység mellett ki kell emelni a védelmünket, valamint a kapusunkat, de fontos, hogy nem szabad annyi labdát eladnunk szerdán, mint a szlovénok ellen. Nehéz hatvan percig jól védekezni, de a magyarok ellen ez lesz a fő feladatunk.”

António Areia (Fotó: AFP)

ÖTSZÖR SIKERÜLT
A portugálok legutóbb 2006-ban jutottak ki a férfi kézilabda Európa-bajnokságra, akkor pontot sem szereztek, ráadásul eddig csupán egyetlen alkalommal győzték le a magyar csapatot, 2008-ban Lillehammerben, felkészülési meccsen. Annak ellenére, hogy az örökmérlegünk kiváló ellenük, nem árt tudni, az öt győzelemből háromszor csak egyetlen góllal bizonyultunk jobbnak náluk. A 2020-as kontinensviadalon már most beállították Portugália valaha volt legjobb, 2004-es Eb-eredményét, amikor is bejutottak a középdöntőbe, ahol egyik ellenfelüket (Ukrajna) sikerült legyőzniük. Ezúttal a házigazda svédeket páholták el tíz góllal (35–25) a második körben, de a szlovénok elleni keddi vereséggel biztossá vált, csak az 5. helyért játszhatnak az Eb-n, már ha egyáltalán eljutnak Stockholmba. Erre a mieink elleni meccs lesz az utolsó lehetőségük.
MAGYAR MÉRLEG ELLENE: 6 mérkőzés, 5 győzelem, 1 vereség
LEGUTÓBB EGYMÁS ELLEN (2015. június 10., Santo Tirso, Eb-selejtező): Portugália–Magyarország 25–26 (15–12). A magyar gólszerzők: Bodó 5, Ancsin G. 4, Balogh Zs. 3, Gazdag 3, Lékai 3, Faluvégi 2, Hegedűs M. 2, Pásztor Á. 2, Bánhidi 1, Szöllősi B. 1
Alfredo Quintana, a portugál válogatott kapusa (Fotó: AFP)

HA MAGYARORSZÁG KIKAP PORTUGÁLIÁTÓL...
... a csoport második helyére nincs esélye.
... a csoport harmadik helyén zár – és így indulhat az olimpiai selejtezőn –, hogyha Izland legyőzi Svédországot, és Magyarország négygólosnál kisebb vereséget szenved, így ugyanis a 3., 4., 5., helyen körbeverés alakul ki a magyar, az izlandi és a portugál csapat között, a három együttesből pedig Magyarországé marad a legjobb gólkülönbség.
... negyedik, így lemarad a kvalifikációs tornáról, ha Svédország és Izland döntetlent játszik VAGY ötgólos és annál nagyobb különbséggel kap ki Portugáliától
... ötödik, ha Svédország bármilyen gólkülönbséggel legyőzi Izlandot.

HA MAGYARORSZÁG DÖNTETLENT JÁTSZIK...
... biztosan csoportharmadik, függetlenül attól, hogy a többi rivális mit játszik egymással.

HA MAGYARORSZÁG GYŐZ...
... a csoport második helyén zár, és így elődöntős, ha Norvégia bármilyen különbséggel legyőzi Szlovéniát. Ekkor ugyanis a 2. és a 3. helyen alakul ki pontazonosság, és a két csapat egymás elleni eredménye Magyarországnak kedvez a szlovénokkal szemben (29–28).
... a csoport harmadik helyén végez, ha Szlovénia legalább egy pontot szerez Norvégia ellen.

Tehát Magyarország szempontjából...

• Az elődöntőhöz mindenképpen le kell győznie Portugáliát, miközben Szlovénia nem szerezhet pontot a már biztos továbbjutó Norvégiával szemben.
• A csoport harmadik helyéhez legalább egy pontot kell szereznie Portugália ellen VAGY Izlandnak le kell győznie Svédországot, és Magyarország nem szenvedhet négygólosnál nagyobb vereséget.
• A válogatott lemarad az olimpiai selejtezőről, ha nem szerez pontot Portugália ellen, miközben Svédország pontot szerez Izlanddal szemben VAGY Izland ugyan legyőzi Svédországot, de Portugália öt vagy annál több góllal veri meg a mieinket.