Szenzáció! Mínusz hatról állt fel, legyőzte a PSG-t a Szeged

2020.02.16. 16:50
Ilyen nincs, és mégis van: hiába volt hatgólos hátrányban a Mol-Pick Szeged a Paris Saint-Germain elleni Bajnokok Ligája-csoportmeccsen, a második félidőben fantasztikusan teljesített, és 32–29-re legyőzte a francia alakulatot, amellyel szemben pontelőnybe is került.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Joan Canellast (kékben) még a PSG világklasszisai sem tudták megállítani (Fotó: Szabó Miklós) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

KÉZILABDA
FÉRFI BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
12. FORDULÓ
A-CSOPORT

MOL-PICK SZEGED–PSG HB (francia) 32–29 (15–18)
Szeged, 3200 néző. Vezette: Madsen, Mortensen (dánok)
SZEGED: MIKLER – SOSTARIC 7 (3), MAQUEDA 5, Bánhidi 2, Källman 2, Bodó, BOMBAC 3. Csere: Alilovic (kapus), CANELLAS 10, Gaber 1, Kaspárek, Henigman 2, Sigurmannsson, Radivojevics. Edző: Juan Carlos Pastor
PSG: GÉRARD – Abalo 3, Remili 6, SAGOSEN 5, L. Karabatic 2, M. HANSEN 7 (3), Nahi 4. Csere: Morros, N. Karabatic, Syprzak 2, Ekdahl, Kempf. Edző: Raúl González
Az eredmény alakulása. 7. perc: 1–2. 11. p.: 2–4. 15. p.: 5–6. 20. p.: 7–10. 24. p.: 10–13. 27. p.: 12–15. 33. p.: 15–19. 36. p.: 15–21. 41. p.: 21–22. 43. p.: 23–23. 47. p.: 25–24. 50. p.: 26–27. 56. p.: 29–28
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 5/3, ill. 4/3
Juan Carlos Pastor:
– Az első félidőben meggyűlt a bajunk ellenfelünk szilárd védelmével, amely mögött Vincent Gérard bravúrok sorozatát mutatta be. Győzelmünk kulcsa a szünet utáni fegyelmezett védekezésünk volt, elsősorban ennek köszönhetően fordítottunk hatgólos hátrányból. Tartásunkat bizonyítja, hogy Bogdan Radivojevics piros lapos kiállítása után sem tört meg a lendületünk. Az utolsó öt percben mindkét csapatnak volt esélye a győzelemre, döntőnek bizonyult, hogy a kritikus pillanatokban kihasználtuk helyzeteinket, míg ellenfelünk sorra rossz döntéseket hozott.
Raúl González: – Az első félidőben feszesen védekeztünk, és eredményesen támadtunk. A térfélcsere után hatgólos előnyt herdáltunk el, ám el kell ismernem, hogy ebben az időszakban ellenfelünk fantasztikus teljesítményt nyújtott. Győzelmével a Szeged lépéselőnybe került velünk szemben, a két hátralévő mérkőzésünkön azonban még kiharcolhatjuk az A-csoportban a második helyet.

MARIO SOSTARIC ÉS JOAN CANELLAS NYILATKOZATA AZ NSO TV-NEK

A kézilabda-rajongók fókuszában ezen a hétvégén Szeged lehetett, nem véletlenül: az Európai Kézilabda-szövetség (EHF) is a hét mérkőzéseként vezette fel a Tisza-partiak PSG elleni hazai fellépését. A magyar csapat az idénybeli első összecsapáson, szeptemberben nagyot küzdött, de ötgólos vereséggel távozott Párizsból. Az újabb találkozónak a kiemelkedő játékerőt képviselő ellenfél és az A-csoport első helyeiért zajló küzdelem mellett a visszavágás lehetősége miatt is különös tétje volt.

Habár gyors gólváltással kezdődött a mérkőzés, mégis a védekezésről és a sikertelen támadásokról szóltak az első percek. A gyors 1–1 után még a tizedik percben is csak 2–2 volt az állás, ezt követően azonban beindultak a támadógépezetek is. Sajnos elsősorban a párizsiaké: habár a Szeged sokáig ott járt ellenfele nyomában az eredmény tekintetében, Mikkel Hansen, Nedim Remili és Dylan Nahi közreműködésével előnybe kerültek a vendégek, ráadásul Vincent Gerard nagyon elkapta a fonalat a kapuban.

Eközben Juan Carlos Pastor csapata is próbálkozott becsülettel, ám az egyik legjobb szegedit, Bánhidi Bencét jól megfogták a párizsiak – a beálló hatalmasat küzdött a világ legjobb védői között, és így is dobott két gólt. Sok volt a hazai hiba, támadásban elsősorban Joan Canellas húzta a szegediek szekerét, a spanyol játékos egy félidő alatt öt kísérletből ötször volt eredményes – a szünetre ezzel együtt háromgólos előnnyel vonultak a vendégek.

A fordulás után rémesen kezdtek a hazaiak: a két kihagyott szegedi hetest tetézte, hogy a másodiknál Bogdan Radivojevics fejbe dobta Gérard-t, a játékvezetők pedig – talán kissé szigorúan – felmutatták neki a piros lapot. A 35. percre hatgólos hátrányba került a Szeged, amely egy perccel később szerezte meg első gólját a második félidőben. Innentől azonban egészen félelmetes fordulatszámra kapcsoltak a Tisza-partiak: hét percen át egyetlen gólt sem engedtek a párizsiaknak a Matej Gaber, Nik Henigman páros vezérletével, támadásban pedig elsősorban a kíméletlen Canellas góljai révén a 43. percre kiegyenlítettek.

Radivojevics (háttal) és Gerard között nincs harag, de a piros lapot nem úszta meg a szegedi (Fotó: Szabó Miklós)

Az elképesztő feltámadás már önmagában is nagy bravúr volt, ám hátradőlni nem volt lehetőség, hiszen még rengeteg idő maradt az órán, ráadásul a lélektani előny immár a Szegedet segítette. No, de a PSG-nél sem amatőrök kézilabdáztak: Nikola Karabaticék megrázták magukat, innentől a két csapat szinte fej fej mellett haladt, egyik alakulat sem tudott jelentős előnyre szert tenni. Habár Canellas nem tudta továbbvinni makulátlan mérlegét, továbbra is remekelt – összesen tíz gólt szerzett –, a szegediek pedig az utolsó öt percben óriási hajrával behúzták a meccset. Jorge Maqueda és Jonas Källman egy-egy, Canellas két gólt dobott, miközben az utolsó percekre a kapuba visszaküldött Mikler Roland két nagy védést is bemutatott. 32–29

Dean Bombacék hihetetlen fordítással verték meg a PSG-t (Fotó: Szabó Miklós)

A második félidő első néhány perce után nem sokan hihettek benne, most mégis leírhatjuk: a Szeged fantasztikus feltámadást bemutatva legyőzte egyik legnagyobb csoportriválisát, amellyel szemben immár pontelőnye is van az A-csoport tabelláján. Nem mellesleg tovább őrzi parádés sorozatát: több mint két éve nem talált legyőzőre a BL-ben hazai pályán.

8. PPD Zagreb (horvát)121110286–352–66 3

60. perc: ITT A VÉGE A SZENZÁCIÓS MÉRKŐZÉSNEK! NE KÉRDEZZÉK, HOGYAN, DE MEGNYERTE A SZEGED!

60. perc: CANELLAS DOB MÉG EGYET, 32–29!

60. perc: MIKLER VÉD! INNEN MÁR NEM VESZÍTHETI EL A SZEGED!

59. perc: CANELLAAAAS! ODA DOBTA BE, AHOL NINCS IS HELY, KETTŐVEL MEGY A SZEGED! 31–29!

59. perc: MIKLEEER!
Ez most nagyon jókor jön, Sagosen ziccerét hárítja lábbal!

58. perc: BOMBAC!
Ő is remekel a második félidőben, 30–29!

57. perc:
mázlija van a PSG-nek, Sagosen első lövése a kapufán csattan, ám a labda visszatér a feladóhoz, aki másodszor már nem ront. 29–29.

56. perc:
Källman teljesen üresen marad, kapja is a labdát Canellastól, be is dobja! 29–28!

56. perc:
elhagyják a labdát a párizsiak, megint jöhet a Szeged!

55. perc:
Maqueda is remekel a második félidőben, jó csel után kiegyenlít! 28–28!

54. perc:
Sagosen távoli kísérlete a kapufán csattan, a Szegedé a labda. Őrült végjáték elé nézünk!

53. perc:
Canellas kényszerül távoli lövésre talpról, Gérard érzi, hová jön.

52. perc:
Nahi egyedül marad a szélen, 27–28.

52. perc:
Sostaric bedobja ezt is, 27–27!

52. perc:
Canellas és Bánhidi remek összjátéka után jön a szabálytalanság és a szegedi hetes!

51. perc:
Mikler visszatért a kapuba, véd is egyet, majd Bánhidi jó védekezésével a Szegedé a labda!

51. perc:
Henigman fogja meg a kelleténél keményebben Syprzakot, két percre leül.

50. perc:
Remili góljával lép el kettőre a PSG, ám Maqueda átemel, majd gyorsan be is dobja. 26–27.

48. perc:
Canellas először ront lövést, Remili a túloldalon büntet. 25–26.

48. perc:
Luc Abalo gyorsan válaszol, 25–25.

47. perc: SOSTARIC BEDOBJA, 1–0 ÓTA ELŐSZÖR VEZET A SZEGED! 25–24!

47. perc:
Canellas parádés, most éppen hetest harcol ki a spanyol.

46. perc:
ezt megúsztuk, Remili lövése a kapufán csattan.

45. perc: CANELLAS!
Ott a nyolcból nyolc, 24–24!

44. perc:
most nincs szerencsénk, Sagosen átlövése a sáncról pattan be, 23–24.

44. perc:
rossz passz Mikkel Hansentől Syprzak felé, megint a Szeged támadhat, ám ezt a támadást elrontja a magyar csapat.

43. perc:
harmadik időkérését is kihasználja a PSG!

43. perc: SOSTARIC VÉGIGVISZI EGYEDÜL, MÍNUSZ HATRÓL EGYENLÍT A SZEGED! 23–23!

42. perc:
Bombac emberhátrányból talál be! 22–23!

42. perc:
Mikkel Hansen most nem szórakozik a hetesnél, 21–23.

42. perc:
sajnos Maqueda kiáll, óriásit üt oda Luka Karabaticnak. Hetes és két perc.

41. perc: ALILOVIC VÉD, ÚJABB ÜRES KAPUS GÓL SOSTARICTÓL!
5–0-s szériában a Szeged, 21–22!

40. perc: KÖZTE KETTŐ!
Jó szegedi védekezés után Maqueda a saját térfeléről dob gólt az üres kapuba, 20–22!

39. perc:
végre egy gól hetesből! Sostaricnak sikerült átvernie Gérard-t, 19–22.

39. perc:
Nikola Karabatic löki meg Maquedát, két percre kimegy, és hetessel jön a Szeged.

39. perc:
Maqueda ellentmondást nem tűrően, átlövésből szépít, 18–22.

38. perc:
Canellas megint, hétből hétnél jár! 17–22.

37. perc:
a PSG szépen kijátssza a támadást, végül Hansen talál be, neki is a hatodik. 16–22.

36. perc:
Canellasra egy szavunk sem lehet, már hatodszor talál a kapuba. 16–21.

36. perc:
jön az időkérés Juan Carlos Pastortól.

35. perc:
Mikkel Hansen ismét betalál, 15–21.

35. perc:
újabb szegedi hetes, Radivojevics jön dobni, de nemhogy gól nincs, Gérard fejbe dobása miatt még piros lapot is kap. Talán kissé szigorú az ítélet, de az ilyenek nem férnek bele, ha nyerni akar a Szeged.

35. perc:
Luka Karabatic most támadásban jeleskedik, elképesztő befordulás után talál be. Először közte öt, 15–20.

34. perc:
Luka Karabatic szabálytalansága után hetest dobhat a Szeged, Sigurmansson jön dobni, nem talál kaput.

33. perc:
Bánhidi belemegy, a rendezetlen védelemmel szemben Sagosen eredményes. 15–19.

32. perc:
Nikola Karabatic passza után a testvér, Luka harcol ki hetest. A kapuban immár Alilovic – Hansen elszórakozza a hetest.

31. perc: a Szegednél a labda, folytatjuk a második játékrésszel!

30. perc:
Mikkel Hansen még bevágja, de már lejárt az idő, így marad a közte három. VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

30. perc:
még egy párizsi időkérés, másodpercekkel az első félidő vége előtt.

30. perc:
Canellas életerős átlövéssel válaszol! 15–18.

30. perc:
Remili átlövésből talál be, itt az eddigi legnagyobb különbség – 14–18.

29. perc:
Hansen akár dobhatna is, de még eggyel továbbteszi a labdát Nahinak a szélre, aki nem hibázik. A lefülelt szegedi passz után újabb párizsi találat, most Abalo lóg meg. 14–17.

28. perc:
szinte lehetetlen szögből Canellas eredményes, majd Mikler védése után szintén a spanyol viszi végig a labdát a pályán, és ismét betalál! – 14–15.

27. perc:
Mikkel Hansen kipókhálózza a bal felsőt, 12–15.

26. perc:
még egy emberelőnyös gólra tör a Szeged, ám Henigman ziccerét Gérard védi – szenzációsan véd eddig a PSG kapusa.

25. perc:
Mikkel Hansen kíméletlenül nagy gólt szerez, de Canellas passzából Bánhidi egyből válaszol. 12–14.

24. perc:
az igen! Canellas már majdnem a hatoson belül jár, amikor dobás helyett még egyszer leüti a labdát, majd dob – 11–13.

24. perc:
a támadásba rohanó Maqueda akad fenn Remilin, két perces kiállítás a PSG-játékos „jutalma”.

24. perc:
Syprzak eredményes a rendezetlen hazai védelemmel szemben, 10–13.

23. perc:
Sagosan lövését védi Mikler, Maqueda a túloldalon dob, de nem talál kaput. Nem kizárt, hogy lökték a levegőben, de fújás nincs.

22. perc:
Canellas hozza közelebb a Szegedet, 10–12.

21. perc:
Henigman gyorsan betalál, ám Abalo azonnal reagál a túloldalon. 9–12.

21. perc:
párizsi keresztek után Bánhidi kezéről pattan a labda a szegedi kapuba Remili dobása után. 8–11.

20. perc:
Maqueda addig sasszézik, amíg meg nem találja a helyet – 8–10.

20. perc:
szegedi időkérés.

19. perc:
Sagosen hatalmas góllal válaszol, majd a rontott szegedi támadás után Abalo is betalál. 7–10.

19. perc:
Henigman! Végre egy szegedi gól átlövésből, 7–8.

18. perc:
a PSG kimozgatja helyéről a szegedi védelmet, Syprzak köszöni szépen, és kihasználja. 6–8.

18. perc:
Bombac ismét a falban álló szegedinek adná a labdát, de ezt most olvassák a párizsiak.

17. perc:
Sagosen harcol ki hetest, Hansen be is dobja. 6–7.

16. perc:
parádés befordulás Gabertől, a Bombactól kapott labdát küldi a kapuba – 6–6.

15. perc:
Remili egy passzcsellel nagyon átveri a szegedi védelmet, 5–6.

14. perc:
Bombac találja meg a lyukat a párizsi falon, 5–5.

13. perc:
Mikkel Hansen váltja gólra a megítélt hetest – 4–5.

13. perc:
Maqueda lép be a befutó Nahi elé, kiállítás.

13. perc:
ismét hét a hat ellen támad a PSG, ezt és a rontott akciót kihasználva Källman kapja a labdát elöl, nem is hibázik – 4–4.

12. perc:
Bánhidi válaszol gyorsan! Kellett már a beálló gólja, 3–4.

12. perc:
Nahi kap labdát
teljesen egyedül a bal szélen, 2–4.

11. perc:
hét a hat ellen támad a PSG, Luka Karabatic fejezi be – 2–3.

10. perc:
Bodó kicsit elkapkodja a dobást, így nem talál kaput. Jön a párizsi időkérés.

9. perc:
és hihetetlen, de megint… Källman fut be a szélről, a hatoson kapja a labdát, ám Gerard ezt is hárítja.

9. perc:
megint Källman előtt a tiszta lehetőség, ám Gérard megint ment.

8. perc: MICSODA GÓL!
Sostaric kínai figurából talál be, szenzációs szegedi találat. Maqueda volt a feladó, 2–2.

7. perc:
Källman ziccerét kiüti Gérard, a túloldalon Sagosen bombáz a kapuba. 1–2.

6. perc:
Remili lövését is védi Mikler, ám a kipattanóra idő előtt érkezik Bodó, marad a labda a PSG-nél.

5. perc:
Sostaric rohan be a szélről, de idő szűkében nem talál kaput, a túloldalon viszont megvan Mikler első védése! Nahi kísérletét hatástalanította a magyar kapus.

3. perc:
az első pár percben nem találja a hazai védekezés ellenszerét a PSG, Mikkel Hansen lövése fennakad a blokkon.

2. perc:
hosszú szegedi támadás végén Bodó keveredik a bal szélre, Gérard hárít.

1. perc: KEZDÜNK!
A PSG támad először, szegedi labdaszerzés után Sostaric szerzi meg a vezetést, Remili gyorsan egyenlít. 1–1.

ELŐZMÉNYEK (Nagy Péter)

Luka Stepancic sérült, és Dmitrij Zsitnyikov sem lép pályára a mai meccsen.

Több mint két éve nem kapott ki hazai pályán a Mol-Pick Szeged férficsapata a Bajnokok Ligájában, habár a Tisza-partiak a múlt héten mindössze néhány másodpercre voltak attól, hogy belerondítsanak e makulátlan mérlegbe. Az Aalborg rutintalanságából (is) fakadóan azonban Juan Carlos Pastor együttese otthon tartotta az egyik pontot (pedig 44 másodperccel a vége előtt még kettővel vezettek a vendégek!), amely viszont mit sem ér, ha vasárnap nem tudja legyőzni a világválogatottnak beillő PSG-t az újszegedi sportcsarnokban. A felek szeptemberi, párizsi találkozóján öt góllal nyert a francia alakulat.

Miután már csak három forduló van hátra az A-csoport küzdelmeiből (a nyolcas fele szombaton játszott), és a franciák a mieinkhez hasonlóan valószínűleg nem tudják letaszítani az első helyről a Barcát, leginkább a második pozíció megszerzéséért szállnak harcba.

Az európai szövetség (EHF) – nemcsak a szereplők, hanem a tét miatt is – jogosan választotta ezt a párosítást a hét meccsének: a PSG nagyágyúi közül nehéz bárkit is kiemelni, annyi a sztár: a két Karabatic, Luka és Nikola, a dán Mikkel Hansen, a norvég Sander Sagosen, a spanyol Rodrigo Corrales vagy az izlandi Gudjón Valur Sigurdsson egyaránt a világ legjobbjai közé tartozik a posztján. Viszont a Szegednek is van egy Bánhidi Bencéje.

„Az egyik legnagyobb elismerés a karrieremben, hogy a héten megválasztottak az év kézilabdázójának Magyarországon – mondta Bánhidi Bence, a Mol-Pick Szeged 25 esztendős beállója a Nemzeti Sportnak. – Nagyon örültem az elismerésnek, de nem ezen járt az eszem, van min agyalni a Szegeddel kapcsolatban is. Összejött mostanában minden, ám a légióskodás nem téma, mivel élő szerződésem van a klubbal – majd a jövőben visszatérhetünk erre... Ugyanúgy készülünk a PSG-re, mint a többi csapatra a BL-ben, csak finomhangolásra volt szükségünk Pastor mester jóvoltából. Támadásban és védekezésben is nagyobb koncentrációt várok magunktól, le kell győznünk a párizsiakat, hogy lendületet kapjunk a Flensburg és a Barca elleni idegenbeli meccsre!”

„Az Aalborg ellen bebizonyosodott, még rengeteg munkára van szükségünk – mondta ezt már Juan Carlos Pastor edző. Alen Blazevic már leült a kispadra a múlt héten, de ez nem azt jelenti, hogy mostantól nem számolok ifjabb Rosta Miklóssal a BL-ben, aki nagyon hasznos támadásban. A PSG tele van klasszisokkal, nemcsak Mikkel Hansenre és Nikola Karabaticra készülünk. Kulcsfontosságú lesz a védekezésünk, rá­adásul Mikler Roland és Mirko Alilovic szemé­lyében van két remek kapusunk, mindketten képesek felnőni a feladathoz.”

Az Európa-bajnokság előtt egy ország szurkolt Bodó Richárd felépüléséért, de a csongrádiak 26 éves balátlövője legnagyobb igyekezete ellenére sem jutott el Svédországba a magyar válogatottal, amely aztán nélküle is remekül megállta a helyét: Gulyás István alakulata a 9. helyen végzett. A „Bombázó” becenévre hallgató játékos már hetek óta teljes intenzitással edz, az Aalborg ellen azonban még meglátszott a játékán a hosszú kihagyás.

„A vállam már százszázalékos, a formámon viszont dolgoznom kell – mondta Bodó. A lövőteljesítményem még nem a régi, remélhetőleg a játékperceimmel ez a szám is megindul felfelé. Tudom, hiányoznak a távoli bombák, ám ezekhez még idő kell. Párizsban két-három góllal volt jobb az ellenfél, ám a végén eladtunk néhány labdát, ezért kaptunk ki öttel. Ebből tanulva most sokkal kevesebb technikai hibával kell játszanunk, gyorsan cserélnünk, mert ha nem a legerősebb védősorunk van fent, a franciák lerohannak minket. Nem vagyunk csúcsformában, amit annyira nem bánok most, mert tavaly szinte végig meneteltünk, viszont a legfontosabb mérkőzésekből rosszul jöttünk ki, arra az öt-tíz percre gondolok Szkopjéban... Hogy belemennék-e egy dobóversenybe Mikkel Hansennel? Tuti, hogy én nyernék, viszont azért tudjuk, mire képes.”