Eljött Putics ideje; a britek „szívesen” leadják a pontot Biroséknak

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
2012.08.04. 08:17
Putics Barna bízik benne, Spanyolország ellen megmutathatja, nem véletlenül kapott meghívót (Fotó: Mirkó István)
Az olimpia szombati versenynapján ismét szoríthatunk két férficsapatunknak: vízilabdázóink a házigazda Nagy-Britanniával játszanak (19.20), kézilabdázóink Spanyolországgal (22.15). Káté Gyula nyolcaddöntőben bokszol, atlétaküldöttségünkből Farkas Györgyi, Deák Nagy Marcell, Helebrandt Máté szerepel. Lezárulnak az úszóküzdelmek, országos csúccsal döntőbe jutó 4x100-as férfi vegyes váltónk 21.27-kor áll rajtkőre a fináléban. Triatlonban Kovács Zsófia indul, vízre száll: Berecz Zsombor (laser), Gádorfalvi Áron (szörf), Detre Diána (szörf). Férfi labdarúgásban már a negyeddöntő következik, férfi kosárlabdában litván–amerikai csata (már ha az lesz...).

PUTICS: ELJÖTT AZ ÉN IDŐM

Fontos mérkőzés vár a magyar férfi kézilabda-válogatottra, amely negyedik csoportmeccsén Spanyolországgal játszik a londoni olimpián. A spanyolok két győzelem és a dánok elleni vereség után a csoport harmadik helyén állnak.

Az összecsapásnak külön pikantériát ad Nagy László személye, egy ideig ugyanis az a hír járta, hogy az elmúlt tíz évben Barcelonában játszó jobbátlövő éppen a spanyol együttesben szerepel a játékokon, ám végül a magyar nemzeti csapat mellett döntött. Ráadásul a héten az is eldőlt, hogy még a nyáron Veszprémbe igazol.

Mocsai Lajos egy győzelemmel és két vereséggel álló együttese számára persze az eredmény a legfontosabb a szombati ütközetben: győzelemmel óriási lépést tenne a magyar csapat a negyeddöntőbe vezető úton.

A mieinknél tegnap a keret is változott a mai meccs előtt, ugyanis kikerült a sérüléssel bajlódó Carlos Pérez és a jobbszélső Gulyás Péter. Őket Laluska Balázs és Putics Barna váltotta.

„Csütörtök este éppen befejeztük az edzést Gummersbachban, amikor láttam a telefonomon, hogy keresett Szikra-Mezey Csaba, a válogatott technikai vezetője és terapeutája. Azonnal visszahívtam, nem volt túl hosszú a beszélgetésünk, röviden közölte, induljak Londonba. Beigazolódott, amiben bíztam, beérett a sok munka gyümölcse. Eljön az én időm, és remélem, a csapatunk is sikeres lesz. A lényeg most a jó felkészülés és a győzelem a spanyolok ellen″ – nyilatkozta a Nemzeti Sportnak a frissen behívott átlövő, Putics Barna.

A magyar válogatott három meccs után a még éppen továbbjutást érő negyedik helyen áll a csoportban, de az ötödik szerbek ma Dél-Koreával játszanak, így ha a spanyoloktól kikapunk, akkor pontszámban beérhetnek minket déli szomszédaink az utolsó fordulóban rendezendő Szerbia–Magyarország meccs előtt.

A spanyolok ellen első alkalommal 1965. december 11-én, Tatán vb-selejtező keretében játszottunk, a mieink 10–7-es félidő után 24–15-re győztek. Eddig 28 mérkőzést játszott a két együttes, 12 magyar, 12 spanyol győzelem és 4 döntetlen a mérleg.

A spanyolok kilenc olimpián vettek részt, 1996-ban, 2000-ben és 2008-ban a harmadik helyen végeztek. Tizennégy alkalommal játszottak világbajnokságon, ahol 2005-ben az első helyet szerezték meg, míg legutóbb– 2011-ben, Svédországban – bronzérmesek lettek. Valamennyi Európa-bajnokságra kijutottak. Háromszor is ezüstérmesek voltak. Legutóbb, idén Szerbiában a negyedik helyen végeztek. Itt találkozott legutóbb a két válogatott január 18-án, a csoportmérkőzések alkalmából Újvidéken, ahol 12–11-es félidei vezetésünk után 24–24-es döntetlen lett a végeredmény. Válogatottunk az alábbi összeállításban szerepelt ekkor: Mikler – Harsányi 1, Mocsai 7, Laluska, Zubai 3, Ilyés 2, Iváncsik G. 2. Csere: Fazekas, Császár 7, Nagy K., Putics, Schuch 1, Ancsin, Szöllösi Sz. 1, Krivokapics.

A magyar férfiválogatott kerete Spanyolország ellen:
Kapusok: FAZEKAS Nándor (MKB Veszprém KC), MIKLER Roland (Pick-Szeged)
Jobbszélső: HARSÁNYI Gergely (Grundfos Tatabánya KC)
Jobbátlövők: LALUSKA Balázs (MKB Veszprém KC), MOCSAI Tamás (Hannover, német), NAGY László (MKB Veszprém)
Irányítók: CSÁSZÁR Gábor (MKB Veszprém KC), LÉKAI Máté (Pick-Szeged)
Beállók: SCHUCH Timuzsin (MKB Veszprém KC), ZUBAI Szabolcs (Pick-Szeged)
Balátlövők: ILYÉS Ferenc (MKB Veszprém KC), PUTICS Barna (VfL Gummersbach, német)
Balszélsők: IVÁNCSIK Gergő (MKB Veszprém KC), VADKERTI Attila (Pick-Szeged)

A BRITEK „SZÍVESEN" LEADJÁK A PONTOT A MAGYAROKNAK

A szakma egyik nagy öregjeként aligha ehhez szokott, de angol úri ember módjára viseli. Kásás Zoltán a brit vízilabda-válogatott másodedzőjeként dolgozik a londoni olimpián, de nem derogál neki, hogy a harmadik kiadós vereség után – pedig Peking ezüstérmese, az Egyesült Államok ellen 0–7-ről a végére szépen feljöttek 7–13-ra – éppen ő vigye be az italos palackokat az öltözőbe.

„Kell a pont a magyaroknak, mi szívesen leadjuk, ezen ne múljon″ – nyilatkozta tréfásan Kásás Zoltán a Nemzeti Sportnak. Na, más sem hiányzik, minthogy még egy újabb európai nemzettel kelljen ki-ki meccseket játszaniuk legjobbjainknak, akik három fordulót követően két vereséggel per pillanat nem állnak továbbjutó helyen a csoportban (a román csapatnak jobb a gólkülönbsége). A rutinos tréner emiatt nem aggódik különösebben.

„Sydneyben kikaptunk a csoportban a horvátoktól és a jugoszlávoktól is, az amerikaiakat nehezen vertük eggyel. Mégis mi nyertük meg az olimpiát. Igaz, ez már egy másik torna, és egy másik magyar csapat. Mivel a magyar meccsek pont ütötték a miénket – mindháromszor utánuk játszottunk –, így csak részleteket láttam belőlük. Szakmázni és véleményt formálni sem szeretnék, csupán az eredményekből látom, hogy a védekezéssel tényleg nincs rendben valami. Montenegrótól ki lehet kapni eggyel, de ahogy hallom, a szerbek ellen a játék sem volt az igazi.″

A románokat sikerült legyőznünk, viszont tizenöt gólt kaptunk, Kásás Zoltánt ez sem lepte meg annyira.

„Tudomásul kell vennünk, elérkezett az az idő, amikor a román válogatott tizenöt dobott góllal szoros mérkőzést tud játszani a magyarral. A sportág további kiegyenlítődését jelzi, hogy a mieink mellett még öt esélyes válogatott van a végső győzelemre, az amerikai, a horvát, a montenegrói, az olasz és szerb, és én még pluszban idevenném a spanyolokat is, mint a sötét lovakat.

A britek a papírformának megfelelően három sima vereséggel várhatják a magyarok elleni negyedik fellépésüket. Kásás Zoltán nem túl optimista a londoni rendezés kapcsán a sportág helyi jövőjét illetően.

„Ehhez az olimpiai rendezés sem elég. Nincsenek csapatok, bajnokság, feltételek. A hazai olimpia persze nagy motiváció volt a játékosoknak, akik lényegében hobbiból dolgoztak szerte Európában légiósként, de a jövőben már egzisztenciát is illene teremteniük, amire pólósként nincs esélyük.″

A britek szombaton a magyarokkal mérkőznek meg, Kásás Zoltán így végre élőben láthatja honfitársait.

KÁTÉ GYULA FOLYTATHATJA A POFONOSZTÁST

A nyolcaddöntő vár a kétszeres világbajnoki ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes Káté Gyulára, aki az ökölvívók 64 kg-os kategóriájában a harmadik helyen kiemelt Vincenzo Mangiacapréval meccsel. Az olasszal Káté 1–1-re áll. Káté az első fordulóban 16:10-re győzött az egyiptomi Eszlam Mohamed ellen, az olasznak viszont ez lesz az első meccse, mert erőnyerő volt.

Az úszók utolsó napi versenyein a pénteken országos csúcsot elérő férfi 4x100 m-es vegyes váltó lesz már csak érdekelt az esti döntőben, és szombaton versenyez a Londonba kijutott egyetlen magyar triatlonos, Kovács Zsófia is.

Az atlétáknál Helebrandt Máté a férfi 20 km-es gyaloglásban rajtol, s a hétpróbázók második napi számaiban szerepel majd Farkas Györgyi. Mellettük a férfi 400 méter Európa-bajnoki ezüstérmese, Deák Nagy Marcell lesz még érdekelt az előfutamban.

LONDON 2012: A SZOMBATI OLIMPIAI PROGRAM ÉS A MAGYAROK