Giro: Mikel Nieve nyerte meg a 20. szakaszt

MTI MTIMTI MTI
2018.05.26. 17:46
Mikel Nieve szakaszgyőzelemmel ünnepli a születésnapját (Fotó: Giro d'Italia Twitter)
A spanyol Mikel Nieve nyerte a Giro d'Italia országúti kerékpáros körverseny szombati, 20. szakaszát, összetettben pedig továbbra is a történelmi triplázásra készülő brit Christopher Froome vezet.

A 34. születésnapját éppen szombaton ünneplő Nieve több mint két perccel előzte meg a holland Robert Gesinket a Susa és Cervinia közötti 214 kilométeres etapon, amelyen a hegyi befutó előtt is volt már három komoly hegy.

Froome a hetedik helyen végzett, de összetettben 46 másodpercre növelte előnyét a holland Tom Dumoulinnel szemben, és végső sikere szinte biztosnak tűnik, hiszen a versenyből már csak a vasárnapi 115 kilométer van hátra Rómában és környékén.

„A verseny még nem zárult le, de a csata véget ért. Hihetetlen érzés, hiszen két napja még csak negyedik voltam”
- mondta a szombati célba érkezés után Froome, aki pénteken egy merész, 80 kilométeres szökéssel állt az élre.

Dumoulin többször is megpróbált elszakadni Froome-tól a huszadik szakaszon, ám nem járt sikerrel.

„Az elmúlt két nap túlságosan erős volt számomra, de nem bánkódom, mert mindent beleadtam, amit tudtam” - nyilatkozta a címvédő holland kerékpáros.

A négyszeres Tour-győztes Froome esetleges triplázását beárnyékolja a tény, hogy december közepén kiderült róla: pozitív tesztet produkált a 2017-es spanyol körversenyen. A szeptember 7-én adott mintájában az asztmás rohamok kezelésére és megelőzésére alkalmas szalbutamol magas szintjét, a megengedett érték kétszeresét mutatták ki. Így elképzelhető, hogy utólag mégis eltiltják.

A 32 éves kerekes tavaly a Tour mellett a Vueltán is diadalmaskodott, márpedig amióta 1995-től a Vueltát a Tour de France után rendezik, még senkinek nem sikerült egymás után mindhárom körversenyt megnyernie.

Két olyan kerekes van, aki a régi lebonyolítási rendszer szerint – akkor a Vueltával indult a szezon, majd azt követte a Giro és a Tour – egymás után legalább három körversenyt nyert: a belga Eddy Merckx 1972-73-ban sorozatban négyszer, míg Bernard Hinault 1982-83-ban háromszor ünnepelhetett elsőséget.