Giro: Dumoulin az időfutammal megnyerte a versenyt

2017.05.28. 17:37
Tom Dumoulin a győztesnek járó trófeával a milánói dóm előtt (Fotó: AFP)
Tom Dumoulin a negyedik helyről várta az idei, centenáriumi Giro d’Italia utolsó napját, ám a 29.3 km-es egyéni időfutamon olyan sok időt vert az előtte állókra, hogy ezzel megnyerte az összetett versenyt. A Sunweb 26 éves kerékpárosa az első holland, aki az olasz körversenyen az élen végzett.

Tom Dumoulin az idei Giro első egyéni időfutamát nagy előnnyel megnyerte, és a másodikon is remekül ment. Csak honfitársa, Jos Van Emden teljesítette nála gyorsabban a Monza és Milánó közötti szűk 30 kilométeres távot, az előtte álló trióra azonban olyan sok időt vert, hogy már a célba érkezésekor látni lehetett, hogy ő lesz a végső győztes. Összesítésben 31 másodperccel előzte meg Nairo Quintanát, aki a második helyért folytatott különharcot megnyerte a címvédő Vincenzo Nibali előtt. Az olasz lett a harmadik, az utolsó előtti szakaszt megnyerő francia Thibaut Pinot pedig leszorult a dobogóról.

„Óriási, ez tényleg őrület – mondta Dumoulin, aki először nyert meg háromhetes körversenyt. – Lehetetlenség szavakkal leírni. Idegtépő nap volt. Nagyon ideges voltam az elejétől kezdve, de nyugodtnak kellett maradnom, még ha ez nagyon nehezemre esett is. A lábaim jól bírták. A sportigazgatónk azt mondta, hogy csak akkor szólnak rám, hogy ne kockáztassak a kanyarokban, ha már biztos a győzelmem. Ez már a szakasz felénél megtörtént, amit nem akartam elhinni, nagyon korainak tartottam. Aztán amikor célba értem, már mondták, hogy megnyertem a versenyt.”

Az először 1909-ben lebonyolított Giro d'Italia történetében Dumoulin az első holland győztes, az utolsó napon megrendezett időfutamon pedig harmadszor cserélt gazdát a rózsaszín trikó 1984 és 2012 után.

A szakasz összefoglalója

GIRO D'ITALIA 2017
21. SZAKASZ (MONZA–MILÁNÓ, 29.3 KM, EGYÉNI IDŐFUTAM)

1. Jos van Emden (holland, Team LottoNl-Jumbo) 33:08 perc
2. Tom Dumoulin (holland, Team Sunweb) 15 másodperc hátrány
3. Manuel Quinziato (olasz, BMC Racing Team) 27 mp h.

13. Vincenzo Nibali (olasz, Bahrain) 1:09 perc hátrány

27. Nairo Quintana (kolumbiai, Movistar) 1:39 p h.
28. hibaut Pinot (francia, FDJ) 1:42 p h.

AZ ÖSSZETETT VÉGEREDMÉNYE, AZ ÉLCSOPORT
1. Tom Dumoulin 90:34:54 óra
2. Nairo Quintana 31 mp h.
3. Vincenzo Nibali 40 mp h.
4. Thibaut Pinot 1:17 p h.
5. Ilnur Zakarin (orosz, Team Katyusa Alpecin) 1:56 p h.
6. Domenico Pozzovivo (olasz, AG2R La Mondiale) 3:11 p p.
7. Bauke Mollema (holland, Trek-Segafredo) 3:41 p h.
8. Bob Jungels (luxemburgi, Quick-Step Floors) 7:04 p h.
9. Adam Yates (brit, Orica-Scott) 8:10 p h.
10. Davide Formolo (olasz, Cannondale-Drapac) 15:17 p h.

A legjobb 25 éven aluli kerékpáros összetettben (fehér trikó): Bob Jungels
A pontverseny győztese (ciklámen trikó): Fernando Gaviria (kolumbiai, Quick-Step Floors)
A hegyi pontverseny győztese (kék trikó): Mikel Landa (spanyol, Team Sky)
A csapatverseny győztese: Movistar (spanyol)

A dobogósok (balról jobbra): Nairo Quintana, Tom Dumoulin és Vincenzo Nibali (Fotó: AFP)