13 éremmel, köztük 3 arannyal zártuk a milánói kajak-kenu vb-t

2015.08.23. 17:33
Megjött az étvágyuk, bár azzal eddig sem volt baj. A férfi kajak négyes tagjait a magyar drukkerek vendégelték meg a vb végén egy kis hazaival
A megszerezhető 18 és a célként kitűzött 17 kvótából 15-öt szerzett meg a magyar válogatott a Milánóban zajló kajak-kenu világbajnokságon, amely egyben a riói olimpiai legfőbb kvalifikációs versenye volt. A férfi kajakosoknak pillanatnyilag hat, a női kajakosoknak öt, míg a kenusoknak négy kvótájuk van. Utóbbi szakágban ez a maximum, és ahhoz képest, hogy Londonban csupán egy volt, óriási az előrelépés. A vb-t tizenhárom éremmel zártuk, amelyből három volt arany. A magyar küldöttség 1990 óta nem szerzett ilyen kevés aranyat vb-n, ugyanakkor a harmadik lett az éremtáblázaton Fehéroroszország és Németország mögött.

Az olimpiai versenyszámok érmeit tekintve hat érem a mérleg, ebből kettő arany (K–2200; női K–2500 m), további négy ezüst (női K–1500 m; női K–4500 m, K–4 1000, C–2 1000 m). A hiányzó kvóták megszerzésére jövőre még lesz lehetőség. Amúgy összesen a 26 versenyszám közül csupán háromban nem jutottak be a magyar versenyzők az A-döntőbe, az a három azonban olimpiai versenyszám a férfi kajakosok mezőnyében.

FÉRFIKAJAK

A két olimpiai szám egyik aranyérmét viszont pont a férfi kajakosok szerezték, sokáig emlékezetes döntőben. Tótka Sándornak és Molnár Péternek ugyanis rossz rajt miatt bő fél órával később ismételnie kellett. Ők azonban ahogyan elsőre, úgy másodjára is megverték a mezőnyt. A kajak négyesben (Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel) megvan a potenciál arra, hogy Rióban is beleszóljon az éremcsatákba. Sőt, akár még fényesebbre válthatja londoni ezüstjét… Főként mert ezúttal sem tett másként: ezüstérmes lett. A szakág harmadik érmét a Hérics Dávid, Somorácz Tamás 500 m-es kettős szerezte. A 200 m-es távon Dudás Miklósnak idehaza vélhetően a jövőben sem lesz érdemi riválisa, így csak rajta múlik, hogy olimpiai hatodikként mire jut a jövőben. Először azonban kvótához kellene jutnia. A további 1000 m-es két szám, az egyes és a páros viszont erősen kérdőjeles. Ott nagy helyezkedés várható jövőre, más kérdés: a tapasztalat azt mutatja, aki a hazai vizeken nem egyértelműen egyeduralkodó, az a nemzetközi mezőnyben nem rúg labdába.

FÉRFIKENU

A szakágból kiemelkedik a Vasbányai Henrik és Mike Róbert ezüstérme 1000 m-en – olimpiai számban –, rajtuk kívül a négyes szerzett érmet, méghozzá bronzot. A két olimpiai egyesben, 200 m-en és 1000 m-en, megvan a kvóta, kérdés, hogy a kiemelkedő múlttal bíró, trombózison áteső Vajda Attila mennyire a közeljövő embere. Illetve mennyit képes fejlődni a 200 m-en a szegedi klasszishoz hasonlóan szintén hetedik Hajdu Jonatán.

NŐI KAJAK

A szakág elkényeztetett minket a győzelmekkel az elmúlt években. Ezúttal is szállított kettőt, de a második helyek miatt szomorkodhattunk is egy kicsit a gratuláció mellett. Szabó Gabriella és Kozák Danuta 500 m-es párosa három év kihagyás után talált egymásra, és ha már így történt, ezúttal is biztosan verte a mezőnyt. Medveczky Erika pedig 2013 után ült az 1000 m-es táv trónjára. A kérdőjel az 500 m-es egyes és négyes. Mindkettőnél volt jobb egység, de az is igaz, hogy csak egy-egy. A szakág erejét ismerve jövőre ismét izgalmas hazai válogatók elé nézhetünk, hogy aztán Rióban teszteljük le, ez ott mihez elég.

NŐI KENU

Az erőviszonyoknak megfelelően két érmet az Idroscalón is begyűjtött a fiatal szakág, a győzelem azonban ezúttal nem jött össze.