Kajak-kenu vb: két arany és egy ezüst a szombati termésünk

BORBÉLY LÁSZLÓ, PIRCS ANIKÓ (Racice)BORBÉLY LÁSZLÓ, PIRCS ANIKÓ (Racice)
2017.08.26. 12:04
A racicei kajak-kenu világbajnokság szombati versenynapján délelőtt a Balaska Márk, Birkás Balázs (K–2 200 méter) és a Farkasdi Ramóna, Medveczky Erika (K–2 1000 méter) kajak páros is aranyérmet szerzett, a Nádas Bence, Tótka Sándor (K–2 500 méter) egység pedig ezüsttel zárt. A Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső (C–2 500 méter) és a Hufnágel Tibor, Ilyés Róbert (K–2 1000 méter) duó a negyedik, a sérülten versenyző Kopasz Bálint (K–1 1000 méter) és a Takács Tamara, Vad Ninetta (K–2 500 méter) páros az ötödik, Hajdu Jonatán (C–1 200 méter) a hatodik, a Korisánszky Dávid, Mike Róbert (C–2 500 méter) egység a hetedik lett.
A Balaska Márk, Birkás Balázs páros rajt-cél győzelmet aratott (Fotó: Földi Imre)

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT: KILENC MAGYAR EGYSÉG A-DÖNTŐS, MEDVECZKY ÉS VASBÁNYAI B-DÖNTŐS

PÉNTEKEN TÖRTÉNT: HATAN JUTOTTAK BE A VASÁRNAPI DÖNTŐKBE, KOPASZ MEGSÉRÜLT

Az éjszakai nagy esőzések miatt alaposan felfrissült levegő várta reggel a sportolókat és a kilátogató szurkolókat.

Elsőként MedveczkyErika révén voltunk ma érdekeltek, a betegsége miatt az A-döntőről éppen lecsúszó versenyző a női K–1500 méter B-döntőjében lassan kezdett, fél távnál az utolsó volt, végül nagy hajrával éppen csak lemaradt a második helyről.

A délelőtt másik magyar B-döntőse, VasbányaiHenrik sem indult erősen, 250 méternél még csak a hetedik helyen haladt, de folyamatosan kapaszkodott fel a riválisokra, fél távnál robbantott és 750-nél már fölényesen vezetett – végül pedig több mint egy hajóhosszal nyert.

A világbajnokság első aranyérmét Kanada nyerte meg, a női kenu párosok 500 méteres fináléjában az egy oldalon húzó Katie Vincent, Laurence Vincent-Lapointe egység már a rajtnál ellépett a mezőnytől, és bár a végén kicsit fáradtak, nagy csatában megszerezték az első helyet. Az Európa-bajnokTakács Kincső, Balla Virág duó a harmadik-negyedik helyen haladt a finálé során, végül épp lemaradt a dobogóról.

Meglepetés született női kajak egyesben 500-on, a fehérorosz Volha Hudzenka az egész mezőnyt, benne az új-zélandi Lisa Carringtont is megverte.

MÁR CSAK KOLONICS ELŐZI MEG AZ OROSZ
Ivan Stil a 13. világbajnoki aranyát nyerte meg, ezzel beérte a német Ronald Rauhét a férfi örökrangsor második helyén. Egyedül Kolonics György előzi meg, a 2008-ban, 36 évesen elhunyt magyar sportoló 15 aranyat szerzett vb-ken.

Aférfi kenu kettesek 500-as fináléjában a Korisánszky Dávid, Mike Róbert páros a hetedik helyet szerezte meg. Az Ivan Stil, Viktor Melantyev orosz kettős már a futam elején ellépett a mezőnytől, és favorithoz méltó módon nyerte meg az aranyat.

A férfi kajakosoknál 1000 méterenaz ujjsérüléssel versenyzőKopasz Bálint óriásit evezve végül az ötödik helyen ért be. Az élen Fernando Pimenta és Josef Dostál volt nagy csatában, aztán egyszer csak megjelent a német Tom Liebscher, és parádés hajrával elorozta előlük az aranyat.

A férfi kenu egyes döntőjében is hasonló volt a forgatókönyv, a szintén német Sebastian Brendel nagy csatában a végén lehajrázta a hazai Martin Fuksát.

Óriási zápor érkezett meg a pályához, és ezzel együtt AZ ELSŐ MAGYAR ARANY is! Az Európa-bajnokBalaska Márk, Birkás Balázs kettős parádésan rajtolva, végig vezetve nyerte meg a kajak párosok sprintszámát!

Hajdu számára végül nem jött össze az érem (Fotó: Földi Imre)

A kenusoknál Hajdu Jonatán sem kezdett rosszul, de nem tudta tartani a harmadik-negyedik helyet, végül a hatodik lett. Az aranyat a fehérorosz Arcem Kozir szerezte meg.

A férfi K–2 500-as döntőben megszületett a MÁSODIK MAGYAR ÉREM. A plovdivi kontinensbajnokNádas Bence, Tótka Sándor kettős szinte kirobbant a megismételt rajtnál, és a spanyolokkal csatázott, de a hispánok a végén könnyedén utasították maguk mögé a mieinket.

Ugyanebben a számban sajnos a Takács Tamara, Vad Ninetta kettős kevésbé volt sikeres, már a rajtnál ellépett a mezőnytől a Ryan Caitlin, Lisa Carrington új-zélandi duó, miközben a magyarok az ötödik helyen álltak 250 méternél, és végül ugyanitt zártak.

A Farkasdi Ramóna, Medveczky Erika duó is az első helyen végzett (Fotó: Földi Imre)

A női K–2 1000 méteren meglett a MÁSODIK ARANY ÉS A HARMADIK ÉREM. A táv elején még az ausztrálok vezettek, de 380 méter után már élre állt a Farkasdi Ramóna, Medveczky Erika duó, amely egy ideig a kazahokkal harcolt még, aztán már senkivel, a végén pedig imponáló fölénnyel, közel öt másodperces előnnyel lett világbajnok!

A délelőtti etap zárásaként a férfiak hasonló számában negyedik lett a Hufnágel Tibor, Ilyés Róbert egység. Az első helyért sokáig nagy harcban állt a német Marcus Gross, Max Hoff kettős, azonban a végére teljesen elfáradt, és csak az ötödik lett, az aranyat pedig a Milenko Zorics, Marko Tomicsevics szerb páros nyerte meg.