Kajak-kenu válogató: Kozák Danuta beragadt, de jól hajrázott 200 méteren

MTI MTIMTI MTI
2018.07.14. 14:44
A kajakos Kopasz Bálint és Kozák Danuta, a kenus Balla Virág, valamint a Hajdu Jonatán, Fekete Ádám kenus és a Mozgi Milán, Somorácz Tamás kajakos duó is megismételte az első versenyen aratott győzelmét Szolnokon, a kajak-kenusok második világbajnoki válogatóján, amelynek szombati napján kilenc döntőt rendeztek.

A férfi K–1 1000 méter fináléjában a nagy esélyes, 21 éves algyői Kopasz ellenfele csak az óra volt, hasonlóan az első fordulóhoz most is hatalmas fölénnyel nyerte meg a futamot, így készülhet a vb-re. Mögötte a második helyért zajlott a küzdelem, ezt végül megint a Honvéd kajakosa, Ceiner Benjámin nyerte, aki majdnem négy másodperccel Kopasz után ért célba. A kétéves doppingeltiltása után visszatérő Dombvári Bence ötödik lett a döntőben.

„Nagyon örülök, hogy nem kellett senkivel csatáznom. Keményen készültem erre a versenyre. Jó rajt után erős utazóval haladtam, és ez elég volt” – nyilatkozott Kopasz, aki azt is elárulta, hogy egyelőre nem sikerült párostársat találnia, mert ugyan Dombvárival összeültek és két közös edzésük is volt, de kiderült, hogy nem passzol egymáshoz a technikájuk, dőlt alattuk a hajó, így végül úgy döntöttek, nem dolgoznak együtt.

A kenusok hasonló számában Kiss Tamás most is az első válogatón mögötte második Bodonyi Andrással vívott nagy harcot, szinte végig fej fej mellett haladtak. A hajrához érve aztán úgy tűnt, a csepeliek olimpiai bronzérmese ezúttal is behúzza a győzelmet, ám a szegedi rivális sokkal jobban rúgta be a hajóját, ezzel övé lett az első hely. Ebben a számban tehát várhatóan újabb verseny határoz majd a vb-induló személyéről.

Centiméterek, egészen pontosan 17 ezredmásodperc döntött K–1 200 méteren is, ahol az első versenyen győztes Birkás Balázs nyakában végig ott lihegett az akkor második Csizmadia Kolos, aki végül remek ritmusban rúgta be a hajót, így sikerült megvernie szegedi ellenfelét. Itt is szétlövés várható.

A férfi kenu kettesek legrövidebb távján, 200 méteren Hajdu Jonatán és Fekete Ádám esélyeshez méltóan a második győzelmét aratta, és a kajak párosok 500 méteres fináléjában is papírforma-eredmény született, mivel újra a friss Európa-bajnok Mozgi Milán és Somorácz Tamás szerezte meg az első helyet.

A négy női döntő közül az elsőben, K–1 1000 méteren a hazai közönség előtt versenyző szolnoki Bodonyi Dóra diadalmaskodott nagyon magabiztosan. Mögötte Takács Tamara végzett, aki az első fordulóban is másodikként ért célba a most nem induló Medveczky Erika mögött, majd az Eb-n is ő indulhatott ebben a számban, és ott szintén ezüstérmes lett. Ezen a távon párosban Medveczky és Csipes Tamara duója ért elsőként célba, az első fordulóban győztes Szabó Gabriella, Bodonyi kettős ezúttal harmadikként zárt.

Kajak egyes 200 méteren az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta beragadt ugyan a rajtnál, de utána elképesztő tempóban lapátolt, és nemcsak utolérte, de le is hajrázta ellenfeleit, ezzel – hasonlóan az 500 méter egyeshez – ebben a számban is második sikerét aratta a válogatón. Kozák a belgrádi Európa-bajnokságon második lett a legrövidebb távon.

Az új ötkarikás számban, kenu egyes 200 méteren is duplázót láthatott a közönség, a friss Eb-bronzérmes győri Balla Virágnak ugyancsak elrontott rajt után sikerült nyernie. A 24 éves versenyző a pénteki, 500 méteren aratott diadala után a második győzelmét ünnepelhette a Holt-Tiszán.

A szolnoki viadal vasárnapig tart, a zárónapon 11.30 órakor kezdődnek a döntők. Amennyiben valamelyik számban újabb forduló, úgynevezett szétlövés szükséges, azt várhatóan a jövő hét elején bonyolítják le.

Az idei év fő versenyét, a világbajnokságot augusztus 23. és 26. között rendezik a portugáliai Montemor-o-Velhóban.