Vastaps és szépítő gól – hattal kaptunk ki Kanadától

2016.05.08. 11:08
Hetényinek volt dolga bőven Kanada ellen
A szlovákok elleni jó játék és 4–1-es vereség után vasárnap Kanada ellen lépett jégre a magyar jégkorong-válogatott. A világbajnokkal szemben nem sok jóra számíthattunk, ehhez képest remekül játszottunk az első harmadban, és még gólt is sikerült ütni. A második harmadban kevesebb mint hat perc alatt kaptunk négyet, és ezzel el is dőlt a sorsunk. A helytállás dicséretes, valamint a 22 magyar kapura lövés is. Hétfőn szünnapja lesz a mieinknek, majd a franciák elleni fontos ütközet kedden, magyar idő szerint 19.15 órától.

Érdekességek, aktualitások a helyszínről, élő hírfolyamunkban – ITT.

NÉMETORSZÁG – május 16. (hétfő), 19.15
A magyar válogatott mérkőzéseit a Nemzeti Sport Online élőben közvetíti! (tv: Sport1)

Rendesen nekünk estek a kanadaiak, öt az öt ellen is úgy beszorítottak minket, mintha létszámfórban lettek volna. Aztán az 5. percben leküldték Wehrs Kevint, Mark Scheifele pedig 16 mp-cel a fór vége előtt vezetéshez juttatta az ellenfelet. Ritkán találkoztunk a koronggal, támadást egyszer tudtunk vezetni az első tíz percben. Örültünk, ha a harmadunkból ki tudtuk tolni a védővonalunkat és az ellenfelet. De nem ez volt a jellemző. A 8. percben Banham Frank cselezte magát lövőpozícióba, tüzelt is, ám a blokkoló Brad Marchand ziccert vihetett, Hetényi Zoltán azonban hárított. A 10. percben sem tudtunk visszazárni időben, cserére is rosszul mentünk le, meg is kaptuk a másodikat a kanadai kapitánytól, Corey Perrytől.

Nem lőttek agyon minket a kanadaiak, csupán körbekoriztak. Mondjuk nem Galló Vilmost, aki csibészesen korongot csent az ellenfél kapujának közelében. Sokra viszont nem mentünk vele, mint ahogyan a lövéseinkkel sem, azzal a kevéssel. Nyomasztó volt a rivális fölénye, de csak játszottak velünk, keresték a passzokat, a jónál is jobb lövőpozíciókat. Igazi európai hokit mutattak be. Közben elaltatták magukat, mi pedig István-napot tarthattunk május 8-án! Gólt szereztünk Kanada ellen!!! Sofron István zavart a kanadai kapu mögött, ezzel kaparta ki a gesztenyét Bartalis Istvánnak, aki a 19. percben éles szögből, a palánk mellől lepte meg a rövid oldalon a szöget rosszul záró Calvin Pickardot (1–2).

2. harmad

Kanada „bent maradt” az öltözőben, ezt kihasználva beszorítottuk az ellenfelet a kapuja elé, majd némi mezőnyfölényre is szert tettünk. Megvoltak a lehetőségek, a lövések, a kapu mögött helyezkedő táborunk pedig belelkesült. Olyanokat skandáltak, hogy „Reszkess, Kanada!” Meg: „Játszik a csapat!” Vagy a legjobb, a „Jaj, szegény Kanada!”. Jó volt perceken át álomvilágban élnünk, aztán a 28. percben Mark Stone gólja felébresztett minket. Nem sokkal később pedig 3:40 perc alatt beszedtünk további hármat. Hetényi Zoltán le is ment cserére, Vay Ádám állt be a helyére, aki a felkészülési időszakban esett át a válogatottbeli tűzkeresztségen. A harmad végjátékát kihúztuk újabb kapott gól nélkül, pedig két percig emberhátrányba is kerültünk. Végül aztán öt a négy ellen maradtunk, ami annyit segített rajtunk, hogy nem a mi harmadunkban zajlott a játék (1–6).

3. harmad

Kanada érezhetően visszavett a tempóból, de ez is elég volt az enyhe mezőnyfölényéhez, majd a 45. percben a hetedik góljához. Utána mi is fórhoz jutottunk, ám az ellenfél harmadába sem sikerült bevinni a korongot. Úgy meg nehéz. Érződött némi fáradtság a mieinken – egyre lassabban mentek le cserére –, ez azonban nem volt feltűnő, mert az ellenfél nem strapálta magát, közel sem a kezdeti fordulatszámon pörgött. Vagy nem úgy, mint amikor a második felvonás közepén megsorozott (bár utóbbihoz kellett, hogy mi elveszítsük a ritmust). A végére elcsendesedett a meccs – különösebb izgalmak nélkül bekkeltünk ki két hátrányt –, a magyar tábor viszont akkor sem (1–7).

EGY RENDHAGYÓ SZENTPÉTERVÁRI SZURKOLÓI ANKÉT - KATTINTSON A KÉPRE!
ÍGY LÁTTÁK A MÉRKŐZÉST A FŐSZEREPLŐK
„Fiatal csapatunk van, azt kértem, hogy legyünk bátrak, agresszívek, élvezzük a játékot. Ezt megkaptam, és néhány perctől eltekintve nagyon elégedett vagyok” – mondta Rich Chernomaz, a magyar válogatott kanadai szakvezetője a találkozó utáni sajtótájékoztatón utalva rá, hogy két csapat játékosainak összkeresete közötti különbség éves szinten több mint 60 millió dollár.

„Ilyen mérkőzésen fontos lett volna a jó kapusteljesítmény. Sajnos volt egy 5-6 perces szakasz, amikor négy gólt is kaptunk. De hát ez Kanada... A második harmadban, amikor ellentétes oldalon volt a cserepad, és nehéz cserélni, akkor beszorítottak bennünket, fáradtunk és jöttek a gólok.”

Bill Peters, a kanadai válogatott szövetségi kapitánya elmondta, hogy a magyar csapat bebizonyította: nem véletlenül jutott fel az élvonalba.

„Ellenfelünk nagyon jó benyomást tett ránk. Tudtuk, hogy fegyelmezetten játszik, és minden harmadot jól kezdett, többször nehéz pillanatokat éltünk át. Egyértelműen látszik, hogy a magyarok miért tudtak szintet lépni tavaly” – nyilatkozta Peters.

Vay Ádám – aki első világbajnoki mérkőzésén szűk 28 perc alatt 12 lövésből egy gólt kapott (91.67 százalék) – elismerte, nagyon izgult a meccs előtt, de végig szurkolt a meccset kezdő Hetényi Zoltánnak.

„Úgy kell készülni a cserekapusnak, hogy bármikor beállhat. Élvezem minden percét, hogy itt lehetek. Szorítottam Hetének, hogy minél több lövést fogjon meg, majd amikor nekem kellett beállnom, akkor már csak az alapfeladatomra, a védésre figyeltem” – mondta az MTI-nek a debreceni hálóőr.

80. JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
B-CSOPORT (Szentpétervár)
MAGYARORSZÁG–KANADA 1–7 (1–2, 0–4, 0–1)

V: Jeránek (cseh), Öhlund (svéd), Malmqvist (svéd), Suominen (finn)
Magyarország:
Hetényi Z. (Vay) – Wehrs, Dudás, Sofron, Bartalis, Sebők – Szirányi, Mestyán, Galló, Erdély, Sarauer – Stipsicz, Vas M., Kovács Cs., Nagy G., Vas J. – Garát, Benk, Magosi, Nagy K., Banham. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Kanada: Pickard – Tanev, Rielly, Hall, Brassard, Perry – Ceci, Murray, Domi, Scheifele, Stone – Matheson, Dumba, Gallagher, Jenner, O'Reilly – Hutton, Duchene, Reinhart, Marchand, McDavid. Szövetségi kapitány: Bill Peters
Gólszerzők: 5:54 Scheifele (McDavid, Stone, 0–1), 10:04 Perry (Hall, Brassard, 0–2), 18:14 Bartalis (1–2), 27:12 Stone (Ceci, Reinhart, 1–3), 29:05 Marchand (McDavid, Matheson, 1–4), 31:36 Brassard (Tanev, Rielly, 1–5), 32:45 Matheson (Hutton, Scheifele, 1–6), 44:35 Hall (Matheson, 1–7)
Kiállítások: 10, ill. 4 perc
Finnország–Németország5–1
Franciaország–Szlovákia 1–5

A-CSOPORT (Moszkva)
Kazahsztán–Oroszország 4–6
(3–3, 0–1, 1–2)
G: 6:43 Dadonov (Sipacsjov, Bjelov – 0–1), 8:04 Boyd (Bochenski, Dawes – emberelőny, 1–1), 9:02 Sztarcsenko (Hudajkov, Rimarev – 2–1), 9:21 Ljubimov (Kalinyin, Plotnyikov – 2–2), 11:11 Mozjakin (Dadonov, Sipacsjov – kettős ee., 2–3), 19:46 Rimarev (Sztarcsenko – ee., 3–3), 38:02 Bjelov (Dacjuk, Antyipin – ee., 3–4), 41:00 Szemjonov (Boyd, Dawes, ee., 4–4), 43:57 Bjelov (Csugyinov, Mozjakin, 4–5), 48:38 Ljubimov (Bjelov, Dacjuk, ee., 4–6)

3. HARMAD

60. perc: Vége a meccsnek, az első és a harmadik harmad szép volt, a középső nem annyira... Érvényesült a papírforma. 1–7
60. perc: Vay
védésével zárult a meccs.
59. perc: Galló
indult meg a bal oldalon, még lőtt is, Pickard viszont megfogta.
59. perc:
Kakaskodásért Dudást és Domit is kiküldték két percre.
58. perc:
Ezúttal is Vay avatkozott közbe kiválóan. Kiegészültünk.
57. perc: McDavid
lövését szedte ki Vay, aki eddig remekül véd.
56. perc: Újabb kiállítás nálunk. Wehrs
ment ki akadályozásért.
56. perc: Bartalis
remek cselek után fonákkal tüzelt a fölső sarok felé, de Pickard védett.
55. perc:
Türelmesen passzolgattak a kanadaiak, de sikerült kivédekezni, és kiegészültünk.
54. perc: Dumba
lövése sem fogott ki Vayon. Utána Brassard tüzelt, ezt is védte Ádám.
53. perc: Scheifele
közelről lőhetett, Vayról kijött a korong, amelyet eltakarítottunk.
53. perc: Kiállítás nálunk.
Ez nem hiányzott. Magosi ment ki fogásért.
53. perc: Hall
nagy lövését Vay megfogta.
52. perc: Vas Márton
lőtt éles szögből, de Pickard-t nem tudta meglepni. Utána Galló fordult rá, ezt is elkapta Pickard.
50. perc: Dudás
nagy lövésébe Hall állt bele, így mentett.
49. perc: Galló
lövése felperdült, aztán el is vesztettük, Marchand-tól azonban sikerült elvenni.
48. perc:
Gyors kanadai akció indult, Marchand lódult meg, középre játszott, de Vay lefülelte a korongot.
47. perc: Kiegészült Kanada, előtte még Sofron lövését védte Pickard.
47. perc: Banham
óriási lövését nagy bravúrral védte Pickard.
46. perc: Kiállítás Kanadánál. Marchand
45. perc: GÓL! Hall
indult meg egyedül, és egy óriási potyát kaptunk, mert a lövése megpattant az elfekvő Wehrsen, így aztán Vay lába között a korong becsúszott a hálóba... 1–7
44. perc:
Nagyon beszorultunk, mintha emberelőnyben lettek volna a kanadaiak. Aztán nagy nehezen felszabadítottunk.
43. perc: Scheifele
szúrt bele egy korongba, Vay viszont megfogta.
42. perc: Erdély
helyzetét védte Pickard, majd Dudás lőhetett, kicsit mellé.
42. perc:
Óriási helyzet a kanadaiak előtt, szerencsére Duchene nem találta el a korongot.
41. perc: Elkezdődött a harmadik harmad.

2. HARMAD

40. perc: Vége a második harmadnak, jól megszórtak bennünket... 1–6
39. perc:
Felálltunk, Wehrs lövése mellé ment.
39. perc:
Kiállítás a kanadaiaknál, Marchand ült ki akadályozásért.
38. perc: Scheifele
lövését védte Vay, kiegészültünk.
37. perc:
Kettő az egyben támadhattunk, Bartalis remekül tálalt Sofron elé, aki szinte üres kapuba lőhetett volna, de Pickard az ütőjével védett.
36. perc:
Kiállítás nálunk. Mestyán mehetett ki a büntetőpadra bottal akasztásért.
34. perc: Ceci
lövése jött le a blokkról, iszonyúan hajtanak a kanadaiak...
33. perc:
Kapuscsere nálunk, Vay állt be Hetényi helyére.
33. perc: ITT AZ ÚJABB...
Mondani sem kell, hogy ezúttal is eltört egy ütő nálunk, kipasszolták a kanadaiak, Matheson pedig balról bevágta. Hetényi talán foghatta volna, nem sikerült neki. 1–6
32. perc: KINYÍLT A GÓLZSÁK...
Ezúttal Brassard lőtt közelről, a korong kijött Hetényiről, Brassard pedig az ismétlésnél már jobban célzott... 1–5
32. perc: Perry
lőtt kapásból, Hetényi azonban résen volt, és mentett.
31. perc: Hutton
lőtt egy óriásit, Hetényi viszont védett.
30. perc: GÓL! MEGINT A KANADAIAK.
Az előbb még Nagy Gergő lőtt, de levágódott a lövés, azonnal indultak a kanadaiak, Marchand kapta ziccerben, ám rosszul találta el a korongot, csakhogy így lett jó, becsorgott a hálóba. 1–4
29. perc: Sebők
nagyszerűen ugrott ki, egy csellel lövőhelyzetbe került, de mellé talált.
27. perc: GÓL!
Majdnem egy percig volt bot nélkül egy magyar játékos, ezért aztán nagyon nehéz helyzetbe kerültünk, és bár Hetényi rátenyerelt volna a korongra, Stone gyorsabb volt, bekotorta. 1–3
27. perc:
Meleg helyzetben sikerült menteni a magyar kapu előtt. Ceci vállalt el egy lövést, Hetényi lekapta a korongot.
25. perc: Sarauer
lőtt, kicsivel mellé. Vas János éles szögből mellé tüzelt, majd Nagy Gergő lőtt, Pickard megfogta.
24. perc: Hall
nagy lövése Wehrs botjáról ment fölé.
22. perc: Óriási tűzijáték a kanadai kapu előtt! Erdély
próbálta közelről bekotorni, de nem sikerült...
21. perc: Bartalis
lőtt éles szögből, Pickard-ról kijött a korong, ismételhettünk, ám ezt is védte a kanadai kapus.
21. perc: Elkezdődött a második harmad.

Bartalis István gólja

1. HARMAD

20. perc: Vége az első harmadnak – ahogy számítottunk rá, Kanada vezet, de csak egy góllal. 1–2
20. perc: Vas János
tört előre, fonákkal lőtt, Pickard védett.
19. perc: GÓÓÓÓL! BARTALIS SZÉPÍTETT! Sofron
volt nagyon erőszakos, így Bartalis elé került a korong, ő pedig a bedobóvonalról óriási gólt ragasztott a kanadai kapuba. 1–2
18. perc: Scheifele
nagy lövését védte szépen Hetényi.
17. perc: Brassard
lövése kijött Hetényiről, majd O'Reilly lövése után kapusunk lekapta a korongot a levegőből.
17. perc:
Emberelőnyben a kanadaiak, mert Erdély bottal akasztott.
15. perc: Helyzet a kanadai kapu előtt! Wehrs
lőtt, Sofron azonban közelről nem tudott betalálni.
14. perc: Banham
lövése megint lejött a blokkról, Marchand megindult előre, de Hetényi messze kicsúszott a kapujából, és rátenyerelt a korongra.
13. perc:
Megint nagyon beszorultunk, de vért izzadva sikerült felszabadítanunk.
10. perc: GÓL! Galló
ment előre, nagy igyekezetében eltört a botja, így létszámfölényben támadhatott a kanadai csapat, Hall hozta előre, szenzációsan tálalt Perry elé, aki néhány centiről a hálóba helyezett. 0–2
9. perc: Scheifele
nézett középre, adta is a korongot Stone-nak, aki óriási helyzetben mellé lőtt.
8. perc: Banham
nagyot akart lőni, Marchand ellopta tőle a korongot, egyedül ugrott ki, ziccerben elhúzta jobbra, de Hetényi megzavarta, így fölé ment a lövés.
7. perc: Sofron
került közel a kanadai kapuhoz, lőtt is, de Pickard rátenyerelt a korongra.
6. perc: GÓL! VEZETNEK A KANADAIAK.
Szép háromszögezés után Scheifele kapta a korongot és nagyon beverte a vas alá. 0–1
6. perc:
Óriási zűrzavar a magyar kapu előtt, Duchene nagy helyzetbe került, de Hetényi valahogy ráült a korongra. Előtte még kapuvas is volt...
5. perc:
Kicsúszott a korong a harmadunkból, de gyorsan visszajöttek a kanadaiak.
5. perc: Hall
óriási helyzetben kapta a korongot, kiállítás nálunk. Wehrs ment ki két percre.
4. perc: Erdély
tört be a kanadai harmadba, majd lőtt is, de kaput nem talált.
3. perc:
Nagyon meleg volt az utóbbi két perc, végre sikerült kijönni.
2. perc: Duchene
lövését védte Hetényi, beszoroultunk. Marchand kétszer egymás után is lőtt, Hetényi védett.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés.