Jégkorong-vb: a finnek kiütötték Kanadát, az oroszok a svédeket

2016.05.17. 21:40
A finnek nem adtak esélyt Kanadának (Fotó: Reuters)
Az oroszországi jégkorong-világbajnokság csoportköre Kanada–Finnország és Oroszország–Svédország mérkőzésekkel zárult. A finnek 4–0-ra kiütötték Kanadát, az oroszok 4–1-re, nagyon simán nyertek a svédek ellen. A két vesztes egymással mérkőzik meg a negyeddöntőben, az oroszokra Németország, a finnekre Dánia vár, a negyedik meccs Csehország–Egyesült Államok lesz.

KANADA–FINNORSZÁG

A két, eddig százszázalékos csapat csoportelsőségről döntő rangadóján az első harmad nem hozott gólt – a legnagyobb ziccer a finn tinisztár, Patrik Laine előtt adódott, hiába kezdeményezett többet Kanada. A második többet is: a 27. percben Tommi Kivisto lövése (az első finn löket a harmadban) akadt be, majd Leo Komarov növelte az előnyt. Ezzel még nem úszott volna el a hajó Kanadának, ám egy kontra után Mika Pyörälä megszerezte a harmadik finn gólt is, így két játékrész után 0–3 volt – a juharlevelesek többé-kevésbé beletörődhettek abba, hogy itt aligha hagyják el győztesen a jeget.

És tényleg: a 43. percben Jarno Koskiranta a negyedik finn góllal pontot tett a meccs érdemi részére. Az észak-európaiak csoportelsők, Dániával vívnak a nyolc között egyesélyesnek tűnő csatát, Kanadára pedig Svédország vár.

OROSZORSZÁG–SVÉDORSZÁG

A svéd válogatottnak nem volt esélye megállítani a házigazdát, mely így önbizalomnövelő sikerrel hangolt a negyeddöntőre. Az első harmad első tizenöt percében tartották az ikszet a svédek, hogy aztán három perc alatt előbb Jevgenyij Dadonovnak, majd Artemij Panarinnak adják meg magukat.

A második harmad a háromkoronások szempontjából éppoly rosszul kezdődött, mint ahogy az első végződött: Pavel Dacjuk ütötte a 22. percben a harmadik, Roman Ljubimov a 30.-ban a negyedik orosz gólt, és ezzel már vége is volt az izgalmaknak. A svédek emberfórból ugyan szépítettek, de tovább ennél nem jutottak, és a nyolc között Kanadával találkoznak, míg Oroszország Németországgal mérkőzik meg.

JÉGKORONG-VB
A-CSOPORT, 7. FORDULÓ
Oroszország–Svédország 4–1
(2–0, 2–0, 0–1)
G: 14:43 Dadonov (Panarin, Sipacsjov – 1–0), 17:52 Panarin (Sipacsjov, Marcsenko – 2–0), 21:34 Dacjuk (Zajcev – 3–0), 29:40 Ljubimov (Mozjakin, Dacjuk – 4–0), 41:06 Ekholm (A. Larsson, Wennberg – 4–1)
Kiállítások: 4, ill. 8 perc
KORÁBBAN
Fehéroroszország–Franciaország 3–0 (0–0, 2–0, 1–0)
Egyesült Államok–Szlovákia 2–3 – h. u.

B-CSOPORT, 7. FORDULÓ
Kanada–Finnország 0–4
(0–0, 0–3, 0–1)
G: 26:10 Kivisto (Rantanen – 0–1), 36:03 Komarov (Granlund – 0–2), 38:50 Pyörälä (Aho – 0–3), 42:32 Koskiranta (Pyörälä – 0–4)
Kiállítások: 12, ill. 4 perc