A debütáns Kane-nek 79 mp kellett az első válogatott góljához

2015.03.27. 22:50
Kane (balra, fehérben) okos fejessel lepte meg a litvánokat (Fotó: Reuters)
Anglia, Svájc és Szlovénia is kapott gól nélkül, fölényesen nyert pályaválasztóként a labdarúgó Eb-selejtező E-csoportjának ötödik fordulójában. Az angoloknál a válogatottbeli premieren áteső Harry Kane-nek 79 másodperc kellett első válogatott góljához, míg Wayne Rooney egy találattal (immár 47-nél jár) ismét közelebb lopta magát az angol örökrangsorban előtte álló Sir Bobby Charltonhoz (49) és Gary Linekerhez (48).

A litván védelem erélytelenségét kihasználva Wayne Rooney a mérkőzés elején ziccerbe került, ám hibázott. Jobban mondva, a kapufa mentett. A 6. percben azonban már betalált az MU támadója. Danny Welbeck a jobbösszekötő helyén tört be a tizenhatoson belülre egy alagútcselt követően, lövését Giedrius Arlauskis védte, de az elvetődő litván kapusról középre pattant a labda. A két védő közé lesipuskásként jó ütemben berobbanó Rooneynak nem okozott gondot hat méterről az üres kapuba fejelnie (1–0).

A beszoruló litvánok ellen támadásban maradt Anglia, a hazai játékosok közönségszórakoztató mezőnyjátékot produkáltak. A 19. percben az angliai kapu ismét a vendégekkel volt: Rooney ívelt, okos fejese a lécen végezte. Jól zárt az angol védelem, bár igazság szerint többnyire már a középpályán hatástalanította a litvánok nem túl meggyőző, eléggé esetleges akcióit. A szép számú litván közönség legnagyobb örömére a 30. perc tájékán előrébb merészkedett és előrébb is jutott a vendégcsapat, de hiába kalandoztak az angol térfélen, gólhelyzetet nem tudtak kialakítani. Erőben és ötletben is elfogyott a házigazda, ezzel párhuzamosan a litvánok feljöttek, de csupán a mezőnyjátékot tudták kiegyenlítetté tenni, az eredményt nem. Speciel helyzet nélkül nehéz is lett volna.

Helyzetig ekkortájt az angolok sem jutottak, esemény volt, amikor a 39. percben Rooney 17 méterről elvégzett szabadrúgását követően Arlauskis magához ölelte a labdát. A 41. percben a sokat mozgó Welbeck kapu fölé durrantott a balösszekötő helyéről, 18 méterről, majd véleményesen akadt fenn egy litván védőn a vendégek tizenhatosán belül. Sokáig nem kellett reklamálniuk a hazai szurkolóknak az elmaradt büntető miatt: a 45. percben kettőre növelte előnyét a házigazda. Bal oldali kis szögletet kapu elé ívelt labda követett, Welbeck csúsztatott, de elsodorták, viszont a labda a meglepett csapatkapitány, Tadas Kijanskas testéről a litván kapuba pattant. Öngól, amit viszont az angol csatárnak könyveltek el (2–0).

A második félidő elején Fabian Delph és Arlauskis párbaját utóbbi nyerte meg, így nem változott az eredmény. A földön és levegőben veszélyes angolok – illetve a földön és levegőben is könnyen zavarba hozható litvánok – láttán azonban csak idő kérdése volt, hogy mikor születik meg a hazaiak harmadik találata. Erre az 58. percig kellett várni, amikor Raheem Sterling volt eredményes (3–0).

A 72. percben – Rooneyt váltva – beállt a bajnokságban gólerős formát mutató Harry Kane, akinek bő egy perc, konkrétan 79 szekundum kellett első válogatottbeli találatához.... Sterling szépen forgatta meg a védőket a bal oldalon, hosszúra átívelt labdáját Kane stukkolta kapura. A litván védők tisztes távolból csak lestek, Arlauskis pedig nem ért át idejében a túloldalról (4–0).

A közte négy hízelgő a vendégekre nézve. Anglia a vb óta hetedszer győzött egyhuzamban.

Gyors góllal kezdtek a szlovénok Ljubljanában, de utána behúzták a kéziféket. Hiába a mezőnyfölény, a következő hazai gólra a 49. percig kellett várni San Marino ellen. Akkor viszont négy perc alatt három találatot szereztek a szlovénok, akik a 73. percben ismét eredményesek voltak, majd a 88. percben szerzett góljukkal zárták le a meccset, és tették kiütésessé győzelmüket.

Az első félidő közepén tíz perc alatt kettővel léptek meg a svájciak, akik a hajrában tették biztossá a győzelmüket Észtország ellen. Xherdan Shaqiri mindhárom találatnál előkészítőként vétette észre magát.

EURO 2016, SELEJTEZŐK
E-CSOPORT, 5. FORDULÓ
ANGLIA–LITVÁNIA
4–0 (2–0)
London, Wembley Stadion.Vezette: Královec (cseh)
Anglia: Hart – Clyne, Cahill, Jones, Baines – Henderson (Barkley, 71.), Delph, Carrick – Sterling, Rooney (Kane, 72.), Welbeck (Walcott, 77.). Szövetségi kapitány: Roy Hodgson
Litvánia: Arlauskis – Freidgeimas, Kijanskas, Zaliukas, Mikuckis (Stankevicius, 66.), Andriuskevicius (Slavickas, 83.) – Mikoliunas (Kazlauskas, 88.), Zulpa, Chvedukas, Cernych – Matulevicius. Szövetségi kapitány: Igoris Pankratjevas
Gólszerző: Rooney (6.), Welbeck (45.), Sterling (58.), Kane (73.)

SZLOVÉNIA–SAN MARINO 6–0 (1–0)
Ljubljana, Stozice Stadion.Vezette: Drachta (osztrák)
Szlovénia: S. Handanovic – Brecko (Stojanovic, 76.), Ilic, Cesar, Struna – Kampl, Kurtic, Birsa, Ilicic (Beric, 72.), Kirm (Lazarevic, 60.) – Novakovic. Szövetségi kapitány: Srecko Katanec
San Marino: Benedettini – Bonini, Della Valle (Vitaioli, 78.), D. Simonchini, Brolli – Selva, Hirsch (Golinucci, 84.), Tosi (Battistini, 56.), Mazza, Palazzi – Vitaioli. Szövetségi kapitány: Pierangelo Manzaroli
Gólszerző: Ilicic (10., 88.), Kampl (49.), Struna (50.), Novakovic (52.), Lazarevic (73.)

SVÁJC–ÉSZTORSZÁG 3–0 (20)
Luzern, Swissport Aréna.Vezette: Makkelie (holland)
Svájc: Sommer – Lichtsteiner (Widmer, 78.), Schär, Djourou, Rodriguez – Behrami, Inler, Xhaka (F. Frei, 87.) – Seferovic, Shaqiri, Drmic (Stocker, 62.). Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic
Észtország: Pareiko – Teniste, Jaager, Klavan, Kallaste – Vassiljev, Dmitrijev (Kruglov, 63.), Mets, Antonov – Zenjov (Alliku, 87.), Herni Anier (Ojamaa, 56.). Szövetségi kapitány: Magnus Pehrsson
Gólszerző: Schär (17.), Xhaka (27.), Seferovic (76.)