Vb 2018: vezettek az írek, majd kaptak egy ötöst a dánoktól

2017.11.14. 22:34
Eriksen (10) tarthatatlan volt, mesterhármassal segítette a vb-re Dániát (Fotó: AFP)
Dánia jutott ki az európai zónából utolsóként a 2018-as labdarúgó-világbajnokságra, miután a pótselejtező visszavágóján idegenben 5–1-re legyőzte Írországot. A mérkőzés legjobbja Christian Eriksen volt: a Tottenhamben futballozó középpályás mesterhármast szerzett, mindkét lábbal betalált a tizenhatoson kívülről.

Az írek számára az idegenbeli 0–0 után remekül kezdődött a találkozó, a hatodik percben ugyanis megszerezték a vezetést. Robbie Brady beívelésébe rosszul ért bele Nicolai Jörgensen a tizenhatos vonalának közelében, az ötös felé pattanó labdát Shane Duffy fejelte a hálóba a kapujából nem túl jól kimozduló Kasper Schmeichel fölött.

A dánok a kapott gól után nagy nyomás alá helyezték a hazaiakat, aminek a 29. percben meg is lett az eredménye. Christian Eriksen kis szögletével Pione Sisto tört be a tizenhatoson belülre (útközben egy kötényt is kiosztott), középre adását a hosszún érkező Chelsea-védő, Andreas Christensen továbbította a kapu felé, a kapufáról Cyrus Christie-re, az ír védőről pedig saját hálójába pattant a labda.

Három perccel később már a dánoknál volt az előny. Yussuf Poulsen szerzett labdát a sokat teketóriázó Stephen Wardtól a felezőnél, a gyors kontra végén pedig Eriksen a tizenhatos előteréből jobbal a hálóba tekert, a labda a lécről vágódott védhetetlenül a kapuba. A Tottenham középpályásának ez volt a kilencedik gólja a vb-selejtezőben, amivel a szünetben csapatánál volt az előny (1–2).

A fordulás után sem álltak le a dánok: a 63. percben végleg eldöntötte a kijutást az északi együttes. Az írek elkövették azt a hibát, hogy üresen hagyták Christian Eriksent, akinek nem is kellett több, a tizenhatos előteréből ezúttal bal lábbal tekert a kapu jobb oldalába. És még itt sem volt vége... A 74. percben jobb lábbal is betalált Eriksen, rossz felszabadítás után rakétázva a bal felsőbe. A Spurs játékosa 11 gólt szerzett a vb-selejtezőben, legutóbbi 15 válogatott mérkőzésén pedig 15-ször volt eredményes.

A végeredményt a csereként beálló Nicklas Bendtner állította be: a rutinos csatár tizenegyest harcolt ki a 90. percben, amelyet ő maga értékesített, magabiztosan bombázva a jobb felsőbe. 1–5

Érdekesség, hogy Eriksen 1992-ben született, amikor Dánia első és eddigi egyetlen Európa-bajnoki címét nyerte meg, 25 évvel később pedig mesterhármassal juttatja ki hazáját a világbajnokságra. A dánok a 30. kijutók, az oroszországi mezőny a két interkontinentális pótselejtező győztesével lesz teljes.