Két gólpassz Jamestől, nagy csend Lewandowskitól – kiestek a lengyelek

2018.06.24. 19:46
Falcao megszerezte első világbajnoki gólját (Fotó: AFP)
Kolumbia 3–0-ra legyőzte Lengyelországot az oroszországi labdarúgó-világbajnokság H-csoportjának vasárnap esti mérkőzésén, ezzel önmagát versenyben tartotta, s a lengyeleket elütötte a továbbjutástól. A meccs emberének megválasztott James Rodríguez két gólt készített elő, a másik világklasszis, Radamel Falcao pedig megszerezte karrierje első vb-gólját.

FIFA VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
CSOPORTKÖR, H-CSOPORT, 2. FORDULÓ
LENGYELORSZÁG–KOLUMBIA 0–3 (0–1)

Kazany, Kazany Aréna, 42 873 néző. Vezette: Ramos (mexikói)
LENGYELORSZÁG:
Szczesny – Piszczek, Bednarek, Pazdan (Glik, 80.) – Bereszynski (Teodorczyk, 72.), Krychowiak, Zielinski, Góralski, Rybus – Lewandowski, Kownacki (Grosicki, 57.). Szövetségi kapitány: Adam Nawalka
KOLUMBIA:
Ospina – Arias, Mina, D. Sánchez, Mojica – Aguilar (Uribe, 31.), Barrios – Juan Cuadrado, Quintero (Lerma, 73.), James Rodríguez – Falcao (Bacca, 78.). Szövetségi kapitány: José Pékerman
Gólszerző: Mina (40.), Falcao (70.), Juan Cuadrado (75.)
Sárga lap: Bednarek (61.), Góralski (85.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Japán–Szenegál 2–2

Mindkét szövetségi kapitány négy helyen változtatott a bemutatkozó mérkőzésen hadba küldött és veszítő kezdőcsapatán, és már elöljáróban eláruljuk: José Pékerman frissítése sikerült jobban, hiszen Yerry Mina fejelte a vezető gólt egy másik „új” csapattag, James Rodríguez szögletét követően – és utóbbinak nem ez volt az egyetlen nagy dobása, nem véletlenül választották meg a meccs legjobbjának.

Az elbaltázott első mérkőzés miatt mindkét válogatottra ráfért volna a győzelem, ugyanakkor kezdetben egyiknek sem akaródzott túlzott kockázatot vállalni. A kolumbiai védelem féken tartotta Robert Lewandowskit, odaát póráz került Radamel Falcaóra – maradt a mezőnybeli harcos gyürkőzés.

Egy kis stat: három olyan válogatott található a mezőnyben, amely eddig egyetlenegyszer sem találta el a kaput az első félidőben – Nigéria, Panama és Lengyelország.

Azért nem maradtunk gól nélkül: az első félidő második felére kezdeményezőbbé váló, a labdát többet birtokló Kolumbia megszerezte a vezetést.

40. perc: James Rodríguez jobb oldali kis szögletét követően Juan Cuadrado, Quintero, James volt a labda útja, utóbbi középre adott, és Yerry Mina hat méterről magasra felugorva, Szczesnyt megelőzve a lengyel kapuba fejelt. 0–1

Egy kis stat: ez volt sorozatban a harmadik kolumbiai vb-gól, amelyik rögzített játékhelyzetből született.

A fordulás után a lengyel csapatnak az egy nappal korábbi német receptet kellett volna követnie, de a Nawalka-legénységben nem volt erő az ellenfél beszorítására, így aztán ha volt is haditerv helyzetek kialakítására, Lewandowski „megtalálására”, annak megvalósítására nem nyílt esély.

Az idő múlásával a kolumbiaiak egyre felszabadultabban és egyre ötletesebben futballoztak, és rövid időn belül szerzett két góllal eldöntötték a mérkőzést.

70. perc: Quintero kiváló ütemben indította a leshatáron Radamel Falcaót, aki átvette a labdát, tett néhány lépést, majd 12 méterről, jobb külsővel Szczesny mellett a jobb alsóba lőtt. 0–2

75. perc: lengyel labdavesztést követően a középen kilépő Juan Cuadrado remek kiugratást kapott James Rodrígueztől, lefutotta védőjét, és a tizenhatoson belülre érve okosan a bal alsóba lőtt. 0–3

Egy kis stat: Juan Cuadrado négy éve is gólt lőtt a világbajnokság június 24-i játéknapján, akkor Japánnak talált be a 4–1-re megnyert csoportmérkőzésen.

A végjátékban Lewandowski előtt adódott lehetőség a szépítésre, de nagy lövését Ospina védte.

Kolumbia a vasárnapi szép sikere ellenére csak harmadik a csoportjában, utolsó ellenfele, Szenegál és Japán még megelőzi – igaz, saját sorsa alakítása a kezében maradt.

Az idei világbajnokság első európai búcsúzója, Lengyelország számára már csak a becsületgyőzelem a tét.

Egy kis stat a végére: a legalább hét vb-mérkőzésen pályára lépő labdarúgók közül James Rodríguez minden idők második legeredményesebbje a gól+gólpassz/mérkőzés mutatót tekintve. A kolumbiai klasszis „meccsenként 1.43 gólban volt benne”. Csak a nyugatnémetek világbajnoka, Gerd Müller (1.46) előzi meg. Utánuk a francia Raymond Kopa (1.38), a brazil Pelé (1.36) és a nyugatnémet Fritz Walter (1.18) következik.

Yerry Mina (balra) és James Rodríguez, az első gól két „alkotója” (Fotó: AFP)

A KÉT CSAPAT KERETE

LENGYELORSZÁG
KAPUSOK:
12 Bartosz Bialkowski (Ipswich Town – Anglia), 22 Lukasz Fabianski (Swansea City – Anglia), 1 Wojciech Szczesny (Juventus – Olaszország)
VÉDŐK: 5 Jan Bednarek (Southampton – Anglia), 18 Bartosz Bereszynski (Sampdoria – Olaszország), 4 Thiago Cionek (SPAL – Olaszország), 15 Kamil Glik (Monaco – Franciaország), 3 Artur Jedrzejczyk (Legia Warszawa), 2 Michal Pazdan (Legia Warszawa), 20 Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Németország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 16 Jakub Blaszczykowski (VfL Wolfsburg – Németország), 6 Jacek Góralski (Ludogorec – Bulgária), 11 Kamil Grosicki (Hull City – Anglia), 10 Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion – Anglia), 21 Rafal Kurzawa (Górnik Zabrze), 8 Karol Linetty (Sampdoria – Olaszország), 17 Slawomir Peszko (Lechia Gdansk), 13 Maciej Rybus (Lokomotiv Moszkva – Oroszország), 19 Piotr Zielinski (Napoli – Olaszország)
TÁMADÓK: 23 Dawid Kownacki (Sampdoria – Olaszország), 9 Robert Lewandowski (Bayern München – Németország), 7 Arkadiusz Milik (Napoli – Olaszország), 14 Lukasz Teodorczyk (Anderlecht – Belgium)
Szövetségi kapitány:
Adam Nawalka

KOLUMBIA
KAPUSOK:
22 José Fernando Cuadrado (Once Caldas), 1 David Ospina (Arsenal – Anglia), 12 Camilo Vargas (Deportivo Cali)
VÉDŐK: 4 Santiago Arias (PSV Eindhoven – Hollandia), 13 Yerry Mina (FC Barcelona – Spanyolország), 17 Johan Mojica (Girona – Spanyolország), 3 Óscar Murillo (Pachuca – Mexikó), 23 Dávinson Sánchez (Tottenham – Anglia), 2 Cristián Zapata (AC Milan – Olaszország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 8 Abel Aguilar (Deportivo Cali), 5 Wílmar Barrios (Boca Juniors – Argentína), 11 Juan Cuadrado (Juventus – Olaszország), 16 Jefferson Lerma (Levante – Spanyolország), 20 Juan Fernando Quintero (River Plate – Argentína), 10 James Rodríguez (Bayern München – Németország), 6 Carlos Sánchez (Espanyol – Spanyolország), 15 Mateus Uribe (América – Mexikó)
TÁMADÓK: 7 Carlos Bacca (Villarreal – Spanyolország), 19 Miguel Borja (Palmeiras – Brazília), 9 Radamel Falcao (AS Monaco – Franciaország), 21 José Izquierdo (Brighton & Hove Albion – Anglia), 14 Luis Muriel (Sevilla – Spanyolország)
Szövetségi kapitány: José Pékerman (argentin)