A szélsebes Belgium szerezte meg a bronzérmet

CSERHÁTI ZOLTÁN (közvetítés), RÁCZ PÉTER (Összefoglaló)CSERHÁTI ZOLTÁN (közvetítés), RÁCZ PÉTER (Összefoglaló)
2018.07.14. 15:55
Belgium szerezte meg az oroszországi labdarúgó-világbajnokság harmadik helyét, miután a szombati bronzmeccsen 2–0-ra legyőzte Angliát.
Meunier gólja – a galéria megnyitásához kattintson a képre! (Fotó: AFP)

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
A 3. HELYÉRT
BELGIUM–ANGLIA 2–0 (1–0)

Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 64 406 néző. Vezette: Fagani (iráni)
BELGIUM: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, Witsel, Tielemans (Mousa Dembélé, 78.), Chadli (Vermaelen, 39.) – De Bruyne, E. Hazard – R. Lukaku (Mertens, 60.). Szövetségi kapitány: Roberto Martínez
ANGLIA: Pickford – Jones, Stones, Maguire – Trippier, Dier, Loftus-Cheek (Alli, 84.), Delph, Rose (Lingard, a szünetben) – Kane, Sterling (Rashford, a szünetben). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate
Gólszerző: Meunier (4.), E. Hazard (82.)
Sárga lap: Witsel (93.), ill. Stones (52.), Maguire (79.)

Az angolok mindössze három napot pihenhettek a horvátoktól elszenvedett hosszabbításos vereség után, míg a belgák négy napot kaptak a franciák elleni, rendes játékidős vereséget követően.

A belgáknál a Franciaország elleni kezdőhöz képest visszakerült a csapatba Thomas Meunier, aki eltiltás miatt nem játszott az elődöntőben, Nacer Chadli viszont maradt. Középen Mousa Dembélét Youri Tielemans váltotta fel, és még Marouane Fellaini került ki a gárdából.

Az angoloknál Kyle Walker helyett Phil Jones szerepelt a védelemben kezdőként, illetve Kieran Trippiert leszámítva Gareth Southgate leváltotta a középpályát: nem volt Jordan Henderson, Jesse Lingard, Dele Alli és Ashley Young sem, helyettük Eric Dier, Ruben Loftus-Cheek, Fabian Delph és Danny Rose bizonyíthatott.

A belgák hamar megszerezték a vezetést. A 4. percben klasszikus kontra végén Chadli adott be a bal oldalról, Thomas Meunier középről öt méterről Jordan Pickford lába között a hálóba lőtt. Meunier a 10. belga játékos, aki gólt szerzett ezen a vb-n. Ilyen csak a franciáknál (1982) és az olaszoknál (2006) fordult elő az eddigi tornákon. Nem mellesleg ez volt a vb-bronzmeccsek történetének negyedik leggyorsabb találata (Hakan Sükür 11 másodperc alatt talált be a török válogatottban Dél-Korea ellen 2002-ben, ez a rekord). 1–0

A belgák nem álltak le, sokkal veszélyesebben játszottak az angoloknál. Pickford nem unatkozott, annyi biztos… A 18. percben könnyen 2–0 lehetett volna, de Romelu Lukaku túl hosszan tolta meg a labdát, és Pickford hárított. A 24. percben Harry Kane egyenlíthetett volna, ám 16 méterről nem találta el jól a labdát, amely kipattant a pályáról a kapu jobb oldala mellett. A 36. percben Toby Alderweireld kissé kicsavart helyzetben lőtte kapura a labdát, de az pár centivel a léc felett szállt el.

Ha a statisztika döntene, az angolok már Meunier gólja után lehúzhatták volna a rolót. A vb-k történetében 1966 óta Anglia korábban 21 meccsen került hátrányba, de ebből csak egyszer tudott fordítani, éppen az 1966-os döntőben. Ezenkívül öt döntetlen és 15 vereség volt a mérlege. Persze a második félidőt még le kellett játszani…

Az 55. percben Kane centikkel maradt le Jesse Lingard beadásáról, amely elsőre nem is tűnt veszélyesnek. Húsz perccel a vége előtt Eric Dier nagyon közel járt a gólhoz, de hiába emelte át Thibault Courtois-t, a visszafutó Alderweireld centikkel a gólvonal előtt kivágta a labdát. Négy perccel később Harry Maguire veszélyeztetett, de fejese elkerülte a kaput. A 80. percben eldőlhetett volna a bronzcsata sorsa. A belgák kontrája végén Meunier gyönyörűen lőtt kapásból 17 méterről, Pickford a meccs védését bemutatva bravúrral kiütötte a labdát.

A 82. percben mégis vége lett a történetnek. Újabb belga ellentámadás végén Eden Hazard közelről a kapuba passzolta a labdát. 2–0

A 86. percben Kevin De Bruyne megszerezhette volna a harmadik találatot is, de Phil Jones még idejében érkezett.

Nem jegyeztünk fel újabb gólt már, azt viszont igen, hogy a belga válogatott története legjobb világbajnoki szereplését érte el a bronzzal. Eddig az 1986-os negyedik hely volt a csúcsa.