Hiába lőttek 42 év után újra gólt nekik a finnek, az olaszok győztek

KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN (percről percre)KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN (percről percre)
2019.09.08. 20:33
Pukki (10) nagyot harcolt, de elöl egymaga kevés volt Olaszország ellen (Fotó: AFP)
Olaszország 2–1-re legyőzte Tamperében Finnországot az Európa-bajnoki selejtezősorozat J-csoportjában, ezzel Roberto Mancini együttese hat mérkőzés után százszázalékos. A görögök óriási meglepetésre nem tudták legyőzni Liechtensteint.

EB-SELEJTEZŐK
J-CSOPORT
Finnország–Olaszország 1–2 (Pukki 72. – 11-esből, ill. Immobile 59., Jorginho 80. – 11-esből)
Görögország–Liechtenstein 1–1 (Maszurasz 33., ill. Saranovic 85.)
Korábban
Örményország–Bosznia-Hercegovina 4–2 (Mhitarjan 3., 66., Hambardzumjan 77., Loncar 95. – öngól, ill. Dzeko 13., Gojak 70.)

A MÉRKŐZÉS PERCRŐL PERCRE SZÓLÓ TUDÓSÍTÁSÁT ITT OLVASHATJA!

Finnország és Olaszország eddig 12-szer csapott össze, s egyetlen mérkőzést leszámítva a finnek még nem tudtak nyerni mai ellenfelük ellen, annak a sikernek is 107 éve már, az 1912-es olimpián jött össze – hosszabbítás után.

1977 óta még csak gólt sem szerzett a finn csapat, amely ezúttal a J-csoport második helyezettjeként fogadhatta a még százszázalékos Roberto Mancini vezényelte olaszokat. A 2006-os világbajnok az elmúlt tizenegy év legjobb sorozatát felmutatva, zsinórban hat tétmérkőzést megnyerve, az Európa-bajnoki selejtezőkben pedig egymást követő nyolc győzelemmel – valaha volt legjobb szériájával – érkezett Tamperébe.

Egy Teemu Pukki csinálhat-e finn nyarat? – talán ez volt a legfőbb kérdés a kezdés előtt.

Az első félidő alapján a válasz inkább nem volt. Az olaszok 45 perc alatt tizenöt lövést és fejest kíséreltek meg a hazai kapura, ebből ötször védenie is kellett (nem is kicsit) a leverkuseni Lukas Hradeckynek. Ezzel szemben a finnek nulla, azaz nulla kaput eltaláló kísérletet tudtak felmutatni.

A második játékrész Pukki-helyzettel indult, de a hazai támadó 14 méterről kapu mellé lőtt. Az 59. percben Federico Chiesa beadta a labdát jobbról, középen pedig érkezett Ciro Immobile, aki fejesével megszerezte a vezetést (0–1).

A kapott gól után – nem volt más lehetősége – felbátorodott a finn válogatott, amely a 69. percben Pukki révén tizenegyes harcolt ki. A labdát a sértett a kapu közepébe vágta, miközben Gianluigi Donnarumma elvetődött balra (1–1).

De a finnek így sem tudtak pontot szerezni: a 79. percben a játékvezető Leo Väisänen kezezése miatt újabb tizenegyest adott, ezúttal az olaszoknak, amelyet Jorginho váltott gólra (1–2), megszerezve a győztes találatot a vendégeknek.

A csoport másik esti mérkőzésén óriási meglepetésre Görögország hazai pályán csak 1–1-es döntetlent ért el Liechtenstein ellen. A görögök hiába birtokolták 74 százalékban a labdát, s próbálkoztak közel húsz lövéssel, a vendégcsapat a 85. percben ki tudott egyenlíteni – csupán a második kaput eltaláló kísérletéből.

Az olaszok ezzel szinte biztosan csoportelsők, míg a finnek a többi mérkőzésen történteknek köszönhetően szintén jó eséllyel pályáznak a hatos második helyére.

A bosnyákok örményországi vereségéről itt olvashat!

1. Olaszország 6 6 18–3 +15 18
2. Finnország 6 4 2 8–4 +4 12
3. Örményország 6 3 3 12–11 +1 9
4. Bosznia-Hercegovina 6 2 1 3 12–11 +1 7
5. Görögország 6 1 2 3 7–10 –3 5
6. Liechtenstein 6 1 5 1–19 –18 1