F1: Vettel az első ferraris sikerére hajt a vb-címet hozó Monzában

2018.08.30. 15:31
Vettel a Ferrari színeiben még nem nyert Olaszországban (Fotó: AFP)
Sebastian Vettel domináns győzelmet aratott a nyári szünetet követő első futamon Belgiumban, és 17 pontra csökkentette hátrányát a vb-éllovas Lewis Hamiltonnal szemben. A kettejük közötti különbség azonban nem marad sokáig ennyi, hiszen szünet nélkül következik a Ferrari hazai versenyhétvégéje, az Olasz Nagydíj, amelyen bár Vettel már háromszor nyert, a maranellói gárda színeiben még nem ünnepelhetett a dobogó legfelső fokán. A német szempontjából nemcsak emiatt lenne fontos a vasárnapi siker, hanem az sem elhanyagolható tényező, hogy 2013 óta mindig az lett a világbajnok, aki az adott évben győzött Monzában.

BELGIUMBAN TÖRTÉNT

2: Pierre Gasly karrierjében ez volt az első alkalom, hogy két egymást követő futamon végzett pontszerző helyen.

Október 7., 07.10: Japán Nagydíj

2: Charles Leclerc egymás után a második versenyen volt kénytelen már az első körben feladni a küzdelmet.

5: Lewis Hamilton az 5. pole pozícióját szerezte Belgiumban, így egyeduralkodóvá vált a pályán, miközben pályafutását nézve már a 78. versenyét várhatta az élről.

7: Hamilton bár már 7-szer állhatott fel Spában a pódiumra, ez volt az első alkalom, hogy másodikként szelte át a célvonalat.

8: Kevin Magnussen a 8. lett a versenyen, így az első pontjait gyűjtötte be Spa-Francorchamps-ban.

15: Sebastian Vettel a 15. olyan versenyét teljesítette, amelyen az első körtől egészen az utolsóig az élen állt.

16: Max Verstappen a 16. dobogós helyezését jegyezte, így jelenleg ugyanannyival rendelkezik, mint amennyit Phil Hill gyűjtött össze a teljes karrierje alatt. A holland egy újabb pódiummal Keke Rosberget és Alberto Ascarit érheti utol az örökranglistán.

35: Hamilton a 35. futamát fejezte be másodikként, amivel utolérte Alain Prostot. A brit, francia kettősnél csak Räikkönen (36), Fernando Alonso (37) és Michael Schumacher (43) végzett többször ebben a pozícióban.

52: Vettelt pályafutása során az 52. alkalommal intette le elsőként a kockás zászló, aminek köszönhetően – megelőzve Prostot – immár egyedül áll a vonatkozó örökranglista 3. helyén. Érdekesség, hogy Vettel Schumacherhez hasonlóan Spában ugyancsak a Ferrari volánja mögött jegyezte az 52. diadalát, amivel a későbbi hétszeres világbajnok akkor új győzelmi rekordot állított fel.

Formula 1 on Twitter

A landmark victory for Sebastian Vettel at Spa on Sunday It moved him above the great @Prost_official on the all-time list of F1 wins #BelgianGP #F1

59: A Force India az összes konstruktőri pontját (59) elvesztette a kizárás nyomán, ám a Racing Point Force India nem maradt sokáig a pontverseny utolsó helyén, ugyanis az összegyűjtött 18 pontjával azonnal a 9. pozícióba lépett előre, miközben csupán 1 pont a lemaradása a 7. Sauber mögött.

111: Hamilton a 111. nagydíját teljesítette a Mercedesszel, így a németekkel már több versenyhétvégén vett részt, mint a McLarennel (110).

234: A maranellói istálló fennállása 234. diadalát ünnepelhette, miközben lemaradása 15 pontra nőtt a konstruktőrök idei bajnokságában.

341: Vettel az idén 341 kört teljesített az élen, a vb-éllovas Hamilton „csak” 232 körön át vezetett az eddigi 13 futam során.

A teljes lista:

2018 LED LAPS (13/21 races) 341 Vettel 232 Hamilton 90 Ricciardo 57 Bottas 54 Verstappen 17 Raikkonen #F1FastFact #F1

3283: A Ferrari 2009 után nyert először Spában, Räikkönen 9 évvel ezelőtti, illetve Vettel múlt vasárnapi diadala között összesen 3283 nap telt el.

SZÁMOKBAN AZ OLASZ NAGYDÍJ

2: Összesen két helyszín – Monza (67) és Imola (1) – adott már otthont az Olasz Nagydíjnak, amelyet a 69. alkalommal rendeznek meg.

Monza a sebesség temploma (Fotó: F1.com)

2: Lance Stroll a tavalyi büntetéssorozat nyomán a 2. helyről startolhatott, így 18 évesen és 309 naposan ő vált a „száguldó cirkusz” legfiatalabb pilótájává, aki az első rajtsorból indulhatott egy adott futamon.

3: Vettel már 3-szor – 2008-ban, 2011-ben és 2013-ban – nyert az Olasz GP-n, ám a Ferrari színeiben még nem győzedelmeskedett.

4: Hamilton 4-szer érte el a versenyen futott leggyorsabb kört, amivel csúcstartó. A 2018-as rajtrácsról Räikkönen (3), Alonso (3) és Ricciardo (1) tudhat magáénak már ilyen kört.

4: A brit ráadásul 2014 óta kivétel nélkül az élről várhatta a piros lámpák kialvását – korábban 4 egymást követő évben csak Ayrton Senna (1988–1991) volt képes pole-t szerezni Olaszországban. Érdekesség, hogy mindketten egyaránt 3-szor lettek világbajnokok ezen időszak alatt, míg csapatuk sorozatban 4 konstruktőri vb-t nyert. Kérdés, a címvédőnek sikerül-e tovább nyújtani a megkezdett szériát, ha igen, akkor rekordot dönt a monzai aszfaltcsíkon.

5: Schumacher 5 győzelmet jegyzett Monzában, az aktív versenyzők közül Hamilton (4), Vettel (3) és Alonso (2) nyert már. Amennyiben a brit vasárnap elsőként szeli át a célvonalat, akkor beállítja a hétszeres világbajnok rekordját – ám Vettelnek jó esélye van, hogy meghiúsítsa Hamilton előrelépését.

6: Minden idők hatodik legrövidebb versenye az 1978-as Olasz GP volt, amelyet 1 óra 7 perc és 4 másodperc után intett le a kockás zászló.

6: Romain Grosjean csupán egyszer kvalifikálta magát a csapattársa elé az eddigi 6 Olasz Nagydíján, miközben csak egyszer szerzett pontot.

6: Valtteri Bottas a V6-os hibridek bevezetése óta egyszer sem végzett az első hatoson kívül az időmérőn és a versenyen a monzai aszfaltcsíkon. Legjobb rajthelyét a Williamsszel érte el még 2014-ben, akkor a 3. pozícióból startolhatott.

6: Hamilton 6 pole pozíciót számlál Olaszországban, ezzel rekorder. A Mercedes britjén kívül Vettel (3), Alonso (2) és Räikkönen (1) rajtolhatott már az élről a jelenlegi mezőny tagjai közül.

7: Legutóbb 7 évvel ezelőtt, vagyis 2011-ben volt biztonsági autós szakasz a monzai futamon, ami rekordnak számít.

8: Az Olasz GP-n Schumacher ünnepelt a legtöbbször a dobogón, szám szerint 8-szor, míg mögötte hármas holtverseny van. Ugyanis Alonso, Hamilton és Vettel egyaránt 6-szor pezsgőzhetett már, és utóbbi kettőnek jó esélye van vasárnap leszakítani a legutóbbi dobogóját a 2014-es Magyar Grand Prix-n megkaparintó spanyolt.

10: Vettel 10 évvel ezelőtt szerezte meg karrierje első pole-ját és győzelmét, azóta további 54 elsőség és 51 diadal íródott a neve mellé, miközben már az 5. vb-címéért hajt.

Összefoglaló a 2008-as Olasz Nagydíjról:

Your Favourite Italian Grand Prix - 2008 Vettel's Victory

Followers of @F1 on Twitter picked Toro Rosso's Sebastian Vettel becoming F1's youngest winner in 2008 as their favourite Italian Grand Prix. After the highlights you can hear Vettel's memories of the race. For more F1® videos, visit http://www.Formula1.com Follow F1® on Twitter: http://www.twitter.com/F1 Follow F1® on Instagram: http://www.instagram.com/F1

17: A 2018-as kiírásban ez a 4. alkalom, hogy 17 pont választja el az egyéni pontverseny első két helyezettjét. Vettel Bahrein, míg Hamilton Spanyolország, Németország és Belgium után vezette ekkora előnnyel a tabellát.

Az egyéni vb-összetett állása:

DRIVER STANDINGS: 8 RACES TO GO Battle at the top Battle between two Finns Battle between the Red Bulls Battle for P7 So much to play for over the next few months #BelgianGP #F1

18: A Ferrari 18 sikert könyvelhetett már el hazai pályán – ennél több diadalt egyetlen gárda sem számlál adott aszfaltcsíkon. Az olaszok mögött a McLaren (10), a Mercedes (6), a Williams (6), a Renault (2), a Red Bull (2) és a Toro Rosso (1) sorakozik.

19: Az olasz gárda emellett 19 pole-t gyűjtött már be hazai közönség előtt, míg a McLaren 11, a Williams 7, a Mercedes 6, a Renault 3, a Red Bull 2, míg a Toro Rosso 1 rajtelsőséget szerzett eddig.

24: Olaszországban 24 ízben váltották győzelemre a rajtelsőséget, miközben 2013 óta kivétel nélkül az lett az adott évben a világbajnok, aki Monzában győzött. A leghátrábbról Peter Gethin nyert – a brit 1971-ben a 11. helyről startolva győzött, méghozzá minden idők legkisebb előnyével. Gethin ugyanis csupán 0.010 másodperccel szelte át a célvonalat Ronnie Peterson előtt.

67: A pódiumok terén is a Ferrari számít az etalonnak, hiszen 67-szer ünnepelhetett már a dobogón. Utána nagy lemaradásban a McLaren (26) következik, míg a Williams 21, a Mercedes 10, a Renault 5, a Red Bull 3, a Sauber 2, a Toro Rosso 1 esetben pezsgőzhetett.

Hamilton tavaly átírta a rekordokat Monzában (Fotó: AFP)

69: Hamilton bizonyult tavaly a leggyorsabbnak az esős monzai időmérőn, 69. rajtelsőségével átadta a múltnak Schumacher pole pozíciós rekordját.

A történelmi pole pozíciót érő kör:

Lewis Hamilton's Record-Breaking Pole Lap | 2017 Italian Grand Prix

Go onboard with Lewis Hamilton as he takes pole at the 2017 Italian Grand Prix to set a new F1 record of 69 career pole positions, surpassing the great Michael Schumacher.

306.72: 53, egyenként 5793 méter hosszú kör teszi ki a 306.72 km-es versenytávot a monzai aszfaltcsíkon.

1:21.046: A Rubens Barrichello által a 2004-es versenyen futott 1:21.046-os kör számít a körrekordnak.