F1: Verstappen utolsó dobása; Räikkönen egyéni rekordot dönthet

2018.11.22. 21:40
Verstappen utolsó esélye, hogy elvegye Vetteltől a legfiatalabb pole pozíciós titulusát (Fotó: AFP)
Bár az egyéni bajnoki cím sorsa után Brazíliában a konstruktőrié is eldőlt, több fontos kérdés még eldöntetlen maradt a Formula–1 2018-as szezonjában.

A szezonzáró, Abu-dzabi Nagydíjon Max Verstappen a legfiatalabb pole pozíciós cím megszerzésére tesz utolsó próbát, Lewis Hamilton az egyéni győzelmi rekordját állíthatja be, míg Daniel Ricciardo a 100., egyben utolsó versenyét futja a Red Bull-lal. Ám nem az ausztrál lesz az egyetlen, aki búcsúzik, hiszen többek között Kimi Räikkönen a Ferrarit, Fernando Alonso pedig a királykategóriát készül a háta mögött hagyni.

BRAZÍLIÁBAN TÖRTÉNT

1: Lewis Hamilton pályafutása alatt mos először tudott pole-t szerzni, illetve nyerni, miután adott szezonban korábban már bebiztosította a címét.

1.97: a Ferrari Brazíliában 1.97 másodperc alatt teljesítette Sebastian Vettel kerékcseréjét.

4: Daniel Ricciardót a 4. helyen intette le a kockás zászló, amivel eddigi legjobb helyezését érte el a Brazil GP-n.

5: Valtteri Bottas egyhuzamban a harmadik versenyén végzett az 5. pozícióban, ezzel 14 pontra nőtt a hátránya az egyéni tabella 3. helyezettje, Kimi Räikkönen mögött, miközben az ötödik Max Verstappen már csak három pontra van lemaradva tőle.

5: a Mercedes az 5. konstruktőri címét szerezte meg, amivel az F1 történetének 5. legsikeresebb istállójává vált. Ezenkívül a sorozatban megkaparintott 5 vb-cím a sportág történetének második leghosszabb diadalsorozata, és ha jövőre is az „ezüstnyilak” nyernek, akkor beállítják a Ferrari rekordját.

Formula 1 on Twitter

MOST CONSTRUCTOR TITLES Five years of dominance from @MercedesAMGF1 = a place in the all-time top five #F1 #BrazilGP

7: Kimi Räikkönen karrierje 103. dobogós helyezését ünnepelhette, míg Brazíliában a 7. alkalommal pezsgőzhetett.

9: Charles Leclerc a 9. alkalommal végzett a pontszerzők között a 2018-as idényben, míg eddigi legjobb helyezését Azerbajdzsánban kaparintotta meg, ahol a 6. helyen végzett. A Sauber az újabb pontoknak köszönhetően így 6 pontra közelítette meg a jelenleg 7. pozícióban álló Racing Point Force Indiát.

A fifth title has been confirmed for @MercedesAMGF1 but who will win the midfield mini-battles? #F1

10: Hamilton szezonbeli 10. pole-ját szerezte meg, míg a Mercedes a 100. rajtelsőségét könyvelhette el, amivel csatlakozott a Lotus (107), a Williams (128), a McLaren (155) és a Ferrari (219) alkotta elit klubhoz. A német gárda edzéssikereihez ráadásul csupán öt versenyző járult hozzá: Hamilton (56), Nico Rosberg (30), Juan Manuel Fangio (7), Bottas (6) és Stirling Moss (1).

10: Bottas a 10. versenyen futott leggyorsabb körét jegyezte, amivel beérte Graham Hillt (10) és Mario Andrettit (10) a vonatkozó örökrangsorban.

50: a turbóérában 2014 óta megrendezett 99 versenyből 50-en Hamilton diadalmaskodott, ami 50.51%-os győzelmi aránynak felel meg.

Hamilton neve mellett egészen elképesztő számok vannak (Fotó: AFP)

72: Hamilton pályafutása 72. győzelmét aratta, tette mindezt úgy, hogy a 46. alkalommal váltotta pole-ját futamdiadalra.

74: a Mercedes a 2014 óta lefutott 99 GP-ből 73-on nyert (74%), míg a Ferrarinak 14, a Red Bullnak pedig 12 siker jutott ugyanezen időszak alatt. A német team dominanciáját jól mutatja az is, hogy a „vörös bikák” csak a futamok 53%-án győztek, amikor sorozatban 4 csapatbajnoki címet hódítottak el 2010 és 2013 között.

160: Verstappen zsinórban a 4. futamon végzett a legjobb háromban, és legutóbbi pódiuma a Red Bull 160. dobogóját jelentette.

5030: a Mercedes Brazíliában átlépte az 5000 élen töltött versenykört, és immár 5030 vezetett körével a Lotus (5624), a Williams (7584), a McLaren (10 583) és a Ferrari (14 718) ikonikus csoportjába lépett be a vonatkozó örökranglista 5. helyén.

SZÁMOKBAN AZ ABU-DZABI NAGYDÍJ

1: egyetlen helyszín – a Yas Marina Circuit – adott otthont a nagydíjnak, amelyet 10. alkalommal bonyolítanak le a hétvégén.

14.10: a verseny (55 kör, 305.355 km) rajtja

1: Verstappennek a szombati időmérőn nyílik utoljára esélye arra, hogy ő váljon minden idők legfiatalabb pole-t szerző pilótájává. Azonban nem lesz könnyű dolga a hollandnak, eddig ugyanis még nem kvalifikálta magát márkatársa elé a pályán.

3: Hamilton 3 pole-t számlál Abu-Dzabiban, míg mögötte Vettel (2) és Bottas (1) sorakozik az aktív pilóták között.

3: Vettel és Hamilton egyaránt 3-szor nyert a pályán, amivel csúcstartók. Rajtuk kívül csapattársaik, Räikönnen és Bottas győzött már a jelenlegi mezőnyből fejenként egyszer.

3: Vettel 3-szor érte el a versenyen futott leggyorsabb kört, ezzel Hamiltont (2), Fernando Alonsót (1), Ricciardót (1) és Bottast (1) előzi meg a jelenlegi mezőnyből.

4: eddig 4-szer lett a pole diadalra váltva, míg a leghátrábbról Räikkönen győzedelmeskedett. A finn 2012-ben a 4. helyről indulva nyert a Lotusszal.

4: a Mercedes 4-szer kaparintotta meg a pole pozíciót, mögötte a Red Bull (3) és a McLaren (2) áll.

4: a Mercedes emellett 4-szer győzött is a helyszínen, amivel pillanatnyilag listavezetőnek számít, ám a Red Bull egy vasárnapi elsőséggel utol is érheti. A Ferrari eközben továbbra is az első diadalára hajt.

5: Sergio Pérez pontot tudott szerezni az elmúlt 5 Abu-dzabi GP mindegyikén, miközben a legutóbbi három itteni versenyen az első nyolc hely valamelyikéről startolt.

6: Hamilton és Vettel egyenként 6-szor állt már dobogóra, őket Alonso (2), Räikkönen (2) és Bottas (2) követi a 2018-as mezőnyből.

8: az „ezüstnyilak” eddig 8-szor pezsgőzhettek a Grand Prix-n, míg a Red Bull 6, a Ferrari 5, a McLaren 4, a Williams pedig 2 dobogós helyezést tudhat magáénak.

8: a három élcsapat versenyzői egyaránt 8 hiperlágyat kértek, míg a szuperlágyból a Ferrari eggyel többet igényelt.

Pirelli Motorsport on Twitter

11: Hamilton idénybeli 11. győzelmére hajt, és ha sikerül elsőként átszelnie a célvonalat, akkor beállítja az egyéni rekordját. A mercedeses korábban 2014-ben nyert ennyiszer egy adott szezonban, igaz, akkor kettővel kevesebb futam állt a rendelkezésére.

13: Räikkönen eddig 12-szer végzett az első háromban 2018-ban, és ha Abu-Dzabiban is pódiumra áll, megdönti az egyéni rekordját.

Only one driver - Lewis Hamilton - has more 2018 podium place than Kimi And his season total of 12 ties the most that Raikkonen has ever managed in a single season in F1 Still got it #F1 #BrazilGP

25: adott pilóta legfeljebb 25 pontot gyűjthet még, miközben hárman – Räikkönen, Bottas és Verstappen – állnak harcban a harmadik helyért.

DRIVER STANDINGS: ONE RACE TO GO Three-way battle for P3 still alive And P8 up for grabs in Abu Dhabi #BrazilGP #F1

50: Esteban Ocon az 50. futamán fog elindulni, eddig átlagosan 2.78 pontot gyűjtött nagydíjanként.

100: Ricciardo a 100., egyben utolsó Red Bull-os versenyére készül, ráadásul karrierje 150. F1-es hétvégéjét teljesítheti.

305.355: 55, egyenként 5554 méter hosszú kör teszi ki a 305.355 km-es versenytávot a Yas Marina Circuiten.

311: Alonso a 311., egyben utolsó F1-es futamára készül, miközben 84 GP (2014-es Magyar Nagydíj) óta nem ünnepelt pódiumon, míg annak felső fokára 109 verseny (2013-as Spanyol Nagydíj) óta nem állhatott fel.

8100: összesen 8100 liter festéket használnak fel ahhoz, hogy a Yas Marina Circuit magára öltse a megszokott külsejét – ennyi festék 4050 F1-es autóra lenne elég.

1:40.279: a Vettel által a 2009-es versenyen futott 1:40.279-es idő számít a körrekordnak a pályán.