Verstappen a végén hibázott, Hamiltoné a pole a spielbergi esőben

H. L.H. L.
2020.07.11. 14:39
Hamilton fantasztikus körrel szerezte meg pályafutása 89. pole pozíciót (Fotó: AFP)
Lewis Hamilton szerezte meg a pole pozíciót a Stájer Nagydíj időmérőjén. A Mercedes brit versenyzője mögött Max Verstappen végzett a Red Bull-lal, a harmadik helyről Carlos Sainz Jr. (McLaren) várhatja a piros lámpák kialvását vasárnap. Bár korábban az is felvetődött, hogy a helyi időjárási körülmények miatt nem tudják szombaton megrendezni a kvalifikációt, az eseményt végül sikerült a tervezett napon, csupán az eredeti időpontnál háromnegyed órával későbbi kezdéssel lebonyolítani.

Augusztus 9. 16.10A 70. Évforduló Nagydíja

A szombatra várt eső megérkezett Spielbergbe: a sötét felhők bekúsztak a Red Bull Ring felé, leszakadt az ég, és hosszú órákon keresztül megállás nélkül zuhogott. A Stájer Nagydíj harmadik szabadedzésének kezdetét így először eltolták, majd negyven perc várakozás után törölték is az eseményt, hiszen a mentőhelikopter sem tudott volna felszállni.

Az időmérő tervezett kezdete előtt azonban egy órával elállt az eső, és még a nap is megmutatta magát a sötét felhők között, így volt remény arra, hogy még szombaton megtarthatják az időmérőt. A pálya el is kezdett felszáradni, ám nem sokkal a 15 órai kezdet előtt újra megnyílt az ég, így nem sokkal később jött is a bejelentés: határozatlan ideig csúsztatják az első szakasz startját.

Az eső intenzitása aztán bő fél órával később csökkenni kezdett, és a versenyirányítás 15 óra 36 perckor megadta a 10 perces jelzést a csapatoknak, így 15 óra 46 perckor zöldre válthatott a bokszutca végi lámpa.

A teljes mezőny azonnal pályára hajtott, hiszen az előrejelzések szerint bármikor rákezdhetett volna jobban az eső. Az 18 perces szakasz elején a Ferrari versenyzői váltották egymást az élen, ám ahogyan javult a helyzet, a Mercedes, a McLaren és Verstappen csatája bontakozott ki az élen. A leggyorsabbnak Lewis Hamilton bizonyult, vele együtt Max Verstappen, Lando Norris, Carlos Sainz Jr. és Valtteri Bottas alkotta az első ötöst.

A nehéz körülmények ellenére úgy tűnt, senki sem töri össze az autóját az első szakaszban, ám nem sokkal a vége előtt Antonio Giovinazzi megcsúszott, megforgott, és a falat is eltalálta. Bár próbált visszaevickélni a bokszba a sérült Alfa Romeóval, kénytelen volt leparkolnia a C39-est, amiért piros zászlóval megszakították, majd nem is indították már újra a Q1-et.

Többen így javítani sem tudtak, végül Giovinazzi mellett csapattársa, Kimi Räikkönen, az esőben a Racing Pointtal jócskán visszaeső Sergio Pérez, Nicholas Latifi és a mért kört sem jegyző Romain Grosjean esett ki, míg George Russell a remek tizenkettedik helyen jutott tovább.

A második szakaszban hasonlóan alakult a sorrend: az első helyet Hamilton foglalta el Verstappen és Norris előtt, majd következett Bottas és Ocon az első ötösben. A Ferrarik azonban a jó kezdés után visszaestek, és nem sokon múlt, hogy mindkét versenyző kiesik. A jó körön lévő Lance Stroll azonban hibázott az utolsó gyors köre végén, így Vettel megmenekült.

Leclerc-en kívül Russell, Stroll, Danyiil Kvjat és Kevin Magnussen esett ki.

Az utolsó szakaszra egyértelműen rosszabbodtak a körülmények, amit jól mutatott a köridőkben megmutatkozó visszaesés, de ahogyan az autók folyamatosan köröztek, úgy javult a pálya állapota is. Az élen Hamilton és Verstappen csatázott egymással a pole-ért, és párharcuk kimenetele az utolsó pillanatig kérdéses volt, ám míg a holland hibázott az utolsó gyors körében, és megforgott a Red Bull-lal, addig Hamilton három lila szektort futott, és 1:19.273-nál állította meg a stoppert. A brit így több mint egy másodperces előnnyel végzett Verstappen előtt, akit a McLaren spanyolja, Sainz követett a harmadik helyen.

A negyedik az előző versenyen az élről induló Bottas lett, majd következett Ocon, Norris, Albon, Gasly, Ricciardo és Vettel az első tízesben. Fontos azonban megjegyezni, hogy a McLaren fiatal britje még a pénteki első szabadedzésen begyűjtött egy három rajthelyes büntetést, aminek értelmében Albon, Gasly és Ricciardo is előreléphet egy-egy helyet.

Folytatás vasárnap 15 óra 10 perckor a versennyel!