Verstappen nyert, Hamilton négyszeres világbajnok lett

2017.10.29. 19:34
Max Verstappen a harmadik futamgyőzelmét, Lewis Hamilton a negyedik vb-címét ünnepelte Mexikóban (Fotó: AFP)
Sebastian Vettel és Lewis Hamilton rajtnál történt koccanását követően Max Verstappen nyerte meg az F1-es Mexikói Nagydíjat. A holland a harmadik győzelmét aratta, miközben a 9. helyen célba érő Hamilton két futammal a szezon zárása előtt bebiztosította karrierje negyedik világbajnoki címét – ettől csak Vettel foszthatta volna meg, ha az első kettőben ér célba, de a dobogóra Verstappen mellett Valtteri Bottas és Kimi Räikkönen állhatott fel.

A szombati sorrend öt pilóta miatt változott: Stoffel Vandoorne 35, Fernando Alonso, Brendon Hartley, Daniel Ricciardo és Pierre Gasly pedig 20 helyes rajtbüntetést volt kénytelen elszenvedni a motorkomponensek cseréje okán.

Az ötvenedik alkalommal pole pozíciót szerző Sebastian Vettel versenye hamar drámai irányt vett, pontosan úgy, ahogyan Hamiltoné is. Max Verstappen jól elkapva a rajtot vágott be Vettel mellé, a két autó egy pillanatra össze is ért, ez pedig azonnal lavinát indított el, hiszen ezt kihasználva Hamilton is beszállt a meccsbe. Ezúttal a Ferrari és a Mercedes találkozott egymással, aminek eredményeként Vettelnél orrkúpot kellett cserélni, miközben a brit defektet kapva vánszorgott vissza lassan a bokszba. Az incidenst a versenybíróság is jegyezte, azonban végül nem vizsgálták tovább az esetet.

Romain Grosjean és Fernando Alonso párharca azonban szankciót is vont maga után, mivel a franciát öt másodperces büntetéssel sújtották.

A Ferrari németje a 26. fordulóban már pontszerző helyen autózott, míg Hamilton a 18. pozícióban ragadva rádiózott türelmetlenül, miközben az éllovasok is lekörözték. Erre legutóbb a 2013-as Spanyol Nagydíjon volt példa.

November 26., 14.00: Abu-dzabi Nagydíj

A mexikói futamot Marcus Ericsson mellett négy, Renault-erőforrással versenyző pilóta adta fel: Ricciardo, Hülkenberg és Carlos Sainz mellett Gasly búcsúzott még – utóbbi leállása miatt rövid ideig virtuális biztonsági autós szakasz is érvényben volt.

Ezt kihasználva többen is a depóba hajtottak, köztük Hamilton és Vettel is. Előbbi új szuperlágy, utóbbi friss ultralágy gumikat kapott. Mialatt a két bajnokaspiráns a mezőnyön küzdötte előrébb magát, addig Verstappen kényelmes előnyt kiautózva haladt az élen Valtteri Bottas és Kimi Räikkönen előtt.

A heppenheimi lemaradása bő 59 szekundum volt a második helyen haladó Bottas mögött 31 körrel a leintés előtt, mégsem adta fel a küzdelmet.

Verstappen eközben senkitől sem zavartatva, a versenyt magabiztosan végigvezetve aratott győzelmet Mexikóvárosban. A holland a 2016-os spanyol, illetve az idei maláj futamot követően állhatott fel újra a dobogó legfelső fokára, mindezt úgy, hogy mindhárom esetben Danyiil Kvjat „lefokozása” előzte meg a Grand Prix-t.

Vettel végül a negyedik pozícióig kapaszkodott fel, azonban ez sem segített rajta, hiszen a kilencedik hely bőven elég volt Hamiltonnak a negyedik világbajnoki címéhez. A brit versenyző mindezt James Huntot idézve érte el: 1976 megkoronázottja volt máig az utolsó olyan pilóta, akit leköröztek azon a nagydíjon, amelyen felülhetett a sportág trónjára.

Verstappen mellett Bottas és Räikkönen pezsgőzhetett még a pódiumon, megelőzve a nagyot harcoló Vettelt. A két Ferrari-versenyzőt Lance Stroll követte Force India-szendvicsben, míg az egyetlen állva maradt Haas-pilóta négy egységgel távozhatott a GP-ről. A pontszerzők sorát az utolsó kanyarokban egymással nagyot csatázó Hamilton és Alonso zárta.

Folytatás két hét múlva a Brazil Nagydíjjal.

MEXIKÓI NAGYDÍJ, A VÉGEREDMÉNY (71 kör, 305.354 km)