Texasban is Hamiltoné az első rajtkocka, Vettel a második

2017.10.21. 22:34
Lewis Hamilton újabb pole pozíciót szerzett – az idén immár a tizenegyediket (Fotó: AFP)
Nem történt meglepetés az Amerikai Nagydíj időmérőjén, Lewis Hamilton szerezte meg az első rajtkockát a vasárnap 21 órakor rajtoló futamra. A Mercedes vb-éllovasa mellé Sebastian Vettel jött be a Ferrarival, a második sor Valtteri Bottasé és Daniel Ricciardóé. Az időmérő után négy pilóta kap rajtbüntetést újabb motorelemek használatáért, köztük Max Verstappen is.

Lewis Hamilton mindhárom szabadedzést az élen zárta Amerikában, ez pedig példátlannak számít az idei szezonban, hiszen az eddigi tizenhat versenyhétvége alatt még senkinek sem sikerült behúznia az összes gyakorlást az adott helyszínen.

Sebastian Vettel – aki előtt meghatározó hétvége áll az egyéni cím tekintetében – eközben szinte semmissé tette pénteki nagy lemaradását az időmérő előtt. Úgy tűnik tehát, hogy a kasztnicsere beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és a német előtt minden lehetőség nyitott volt arra, hogy nyílt sisakos küzdelemben csapjon össze Hamiltonnal az austini elsőségért.

HAMILTON VILÁGBAJNOK AUSTINBAN, HA…
…nyer, és Vettel nem végez az első ötben
…2. lesz, Vettel nem végez az első nyolcban, miközben Bottas sem nyer

Vettel mellett a Renault és a Toro Rosso versenyzőinek is meghatározó volt a mostani kvalifikáció, hiszen míg előbbi gárdánál Danyiil Kvjat és Brendon Hartley vív csatát – Pierre Gasly mellett – az ülésért, addig utóbbi istállónál a frissen érkező Carlos Sainz helyezheti könnyedén új megvilágításba Nico Hülkenberg eddigi teljesítményét.

A spanyol hamar felvette a ritmust, és a harmadik tréningen csupán 42 ezred volt a lemaradása márkatársa mögött, aki 2017-ben még nem talált csapaton belül legyőzőre a kvalifikáción.

Az első szakaszban a két Mercedes, illetve a két Ferrari egyedüliként a szuperlágy keverék mellett tette le a voksát, miközben a mezőny többi tagja az ultralágyon futotta meg a maga idejét. Hamilton ennek ellenére az élen tudta zárni az első etapot megelőzve a lágyabb abroncsokon futó Max Verstappent.

A versenyfelügyelőknek emellett már a Q1-ben két esetet is jegyeznie kellett, hiszen először Lance Stroll és Romain Grosjean meleg pillanatokat átélve ütközött majdnem össze, majd Kevin Magnussen tartotta fel csúnyán Sergio Pérezt.

November 26., 14.00: Abu-dzabi Nagydíj

Q1 kiesők: Marcus Ericsson, Stroll, Brendon Hartley, Pascal Wehrlein és Kevin Magnussen.

A második szakaszban a biztosan büntetést kapó Verstappen döntött a szuperlágy mellett, a holland így egyedüliként futott mért kört a piros jelzésű Pirellin. A Renault mindeközben úgy határozott, hogy az ugyancsak rajtbüntetést elszenvedni kényszerülő versenyzőjét nem küldi pályára a Q2-ben, így friss szetteket mentve a holnapi futamra. Ezzel egyben az is eldőlt, hogy Hülkenberg idén először marad alul az időmérős párharcban csapattársával szemben. Igaz a németnek lehetősége sem volt mért kört teljesíteni.

Q2 kiesők: Felipe Massa, Danyiil Kvjat, Stoffel Vandoorne, Grosjean és Hülkenberg.

A harmadik szakaszban Hamilton azonnal az élre állt, előnye már az első köröket követően fél másodperc felett mozgott Bottas előtt. Második nekifutásra a brit már nem tudott javítani, szemben a két Ferrari-pilótával: Vettel remek kört futva ékelődött be a két Mercedes közé, miközben a pontosan tíz évvel ezelőtt világbajnoki címet ünneplő Räikkönen az ötödik helyet kaparintotta meg a másik Ferrarival. Ricciardo a negyedik, míg Verstappen a hetedik pozícióban zárt, miközben a Force India kettősét Sainz és Alonso választja el egymástól.

Hamilton tehát két héttel korábban Szuzukában beállította, most Austinban pedig meg is dönti Michael Schumacher első soros rajtjainak számát, így az angol versenyző újabb örökranglista élén foglalhat helyet egyedüliként. A stevenage-i Austinban a második, Amerikában a harmadik, karrierjében pedig a hetvenkettedik alkalommal szerzett pole pozíciót 1:33.108-as időt futva.

A vasárnapi versenyre mindazonáltal négy pilótának is hátrasorolással kell számolnia: Stoffel Vandoorne 5, Nico Hülkenberg 20, az újonc Brendon Hartley 25, míg a legutóbb bejelentett Max Verstappen 15 helyes rajtbüntetéssel lesz sújtva a motorkomponensek cseréje miatt.

Folytatás közép-európai idő szerint holnap este kilenc órakor a versennyel!