Button zárt az élen, de Vettel a leggyorsabb

2012.06.23. 10:55
Hamilton egyelőre nem remekel, de Button a 3. tréningen megvillant (Fotó: Action images)
Szombatra kisütött a nap Valenciában, ahol a Formula–1-es Európai Nagydíj első napján felhős ég alatt száguldottak a pilóták. Pénteken Sebastian Vettel volt a leggyorsabb, és így lehetett volna ez a szombat délelőtti tréningen is, csakhogy az utolsó, lágy gumis mért körében elrontotta az első kanyart. Ennek ellenére befejezte a körét, majd a boxba vezető körében két szektorcsúccsal jelezte, hogy a 13. helyezése nem reális. Így Jenson Button zárta az élen a szabadedzést a két Lotus előtt.

A pénteki felhős idő után szombaton tiszta kék ég alatt kezdték meg a száguldást a pilóták, az aszfalt hőmérséklete még 30 fok alatt volt, de az időmérő idejére várhatóan 40 fok fölé emelkedik.

A valenciai pályára kilátogató spanyol közönség fél szemmel az Ukrajnából érkező hírekre is figyelt, este ugyanis a spanyol válogatott a labdarúgó Európa-bajnokság negyeddöntőjében Franciaországgal csap össze. A pilóták közül Fernando Alonso már meg is találta korábbi renault-s csapattársát, Romain Grosjeant, akinek kedélyes üzenetet küldött a meccskapcsán: „Kanadai dobogós helyezése után nagyon érdekes szezon elébe néz, a legnehezebb pillanatok azonban a szombati meccs alatt várnak rá. Még nem beszéltem vele erről, de biztosan sort kerítek még rá.”

Az edzés elején Di Resta hajtott elsőként a pályára, őt sokan követték, három percen belül mindenki megkezdte próbakörét. Kobajasi kint is maradt, mért kört kezdett – ám nagyon lassan haladt, és a köre végén a boxba is hajtott. Maldonado hasonlóképp járt el.

Hosszú perceken át nem volt mozgás. A pénteki erős szél is csillapodott, csak lenge szellő fújt – ideálisak voltak a körülmények az autóvezetésre.

A szabadedzés előtt rendezték meg a GP3-asok időmérőjét, amelyen Kiss Pál Tamás a 11. helyen zárt, innen kezdheti meg a délutáni első futamot, amelyet az Eurosport 17.15-től élőben közvetít.

A csendet a két Lotus törte meg, Grosjean és Räikkönen versenytempója egész jónak ígérkezik, de valahogy ki kell találniuk, hogyan kerülhetnek az első sorokba, mert Valenciában fontosabb lesz a jó rajthely, mint két hete Kanadában.

Grosjean 1:40.136-tal nyitott, közben mások is a pályára hajtottak, Hamilton is így tett. Az angol a két Lotus közé, Grosjean mögé ékelődött be az időlistán. Räikkönen rövidesen megelőzte, de a finn elmaradt csapattársától. A következő körben aztán 1:39.796-tal át is vette a vezetést.

Hamilton aztán három ezreddel megelőzte Räikkönent, miközben a Red Bull és a Ferrari pilótái még a boxban várakoztak. Vettel és Webber a 24. percben elhagyta a garázsát.

Button feljött a 3. helyre, az angol a Kínai Nagydíj óta árnyéka tavalyi önmagának. A ferrarisok is kijöttek a pályára, miközben a Mercedes mérnökei arra figyelmeztették Schumachert, hogy túl agresszívan bánik a fékkel az utolsó kanyarban.

VALENCIA STREET CIRCUIT

A pálya hosszúsága: 5419 méter
Teljes versenytáv: 57 kör (308.883 km)
Pályacsúcs: 1:36.975 (Sebastian Vettel, Red Bull, 2012)
Versenyen futott leggyorsabb kör: 1:38.683 (Timo Glock, Toyota, 2009)

A tavalyi eredmény
Győztes: Sebastian Vettel (Red Bull, 1:39:36.169)
Pole pozíció: Sebastian Vettel (Red Bull, 1:36.975)
Leggyorsabb kör: Sebastian Vettel (Red Bull, 1:41.852)

A 27. percben Maldonado átvette a vezetést, 31 ezreddel előzte meg Hamiltont. Alonso mért kör megtétele nélkül tért vissza a boxba, Vettel a 4. helyre jött fel, 61 ezredre Maldonadótól. Massa a 8., Webber a 15. helyen állt.

Vettel, aki pénteken nem tudta összerakni egy körbe a legjobb szektoridőit, 1:39.448 perces idejével átvette a vezetést, Massa a 3. helyre jött fel Maldonado és Hamilton közé.

A 34. percben Grosjean a lágy gumikon kezdett mért körbe. A francia mindhárom szektorban megjavította az addigi csúcsidőt, és 1:38.655 perccel, 8 tizeddel Vettelt megelőzve az élre állt. Ekkor már nyolc fokkal volt melegebb az aszfalt, mint az edzés elején.

Alonso a keményebb keveréken elkezdte a körözést, a 8. helyre jött fel. Senna is felrakatta a lágy gumikat a Williamsre, amely erősnek tűnik ezen a hétvégén. A brazil a 3. helyre jött fel, 888 ezreddel Grosjean mögé, s Vettelt sem tudta megelőzni.

Közben a Mercedesnél arra figyelmeztették Rosberget, hogy néhány széllökés a tegnapihoz hasonló erejű, és vigyázzon a fékezésekkor.

14 perccel az edzés vége előtt Webber csupán négy megtett körrel a boxban várakozott, az ausztrál autójával gondok voltak, ami azután különösen fájó, hogy Webber pénteken elégedetlen volt az átalakított, a csapat szeriont nem B, hanem D-verziójú RB8-assal.

Kobajasi és Pérez a keményebb gumikkal gyors volt, a 4. és az 5. helyen állt, a fehér betűs gumikon csak Vettel előzte meg őket.Tíz perccel a leintés előtt Räikkönen is kipróbálta a sárga feliratos lágy gumikat.

Grosjean mögé jött be, 104 ezredes hátránnyal. Ezután egyre többen érkeztek a lágy gumikon. Alonso a mért körében elrontotta a 12-es kanyart, elfékezte magát, és kiegyenesítette a kanyarkombinációt.

Kobajasi a 3. helyre érkezett, 7 tizeddel Grosjean mögé. Öt perccel a leintés előtt mindkét Red Bull a boxban volt – Vettel kivárt, Webber viszont kényszerből, fékhibája miatt.

Di Resta 3 tizedes hátránnyal feljött a 3. helyre, Button viszont 1:38.562-vel az élre állt. Hülkenberg a remek Force Indiával a 4. Hamilton a McLarennel a 6. helyre jött fel. A saját esélyeit pénteken leíró Schumacher a 7. helyre jött be Hamilton mögé.

Vettel két és fél perccel a leintés előtt jött ki, egyetlen mért körre maradt ideje, Webber helyett is kipróbálta a lágy gumikat. A ferrarisok is a vége felé, néhány lassabb menetet követően próbálkoztak gyors körrel, de nem tudták felverekedni magukat az élmezőnybe. Vettel a mért körének első kanyarjában elfékezte magát, így a Red Bull lágy gumis gyors kör nélkül zárta a 3. szabadedzést.

Nem túl jó előjel az időmérő előtt, de Vettelt nem szabad leírni – a boxba vezető körében az első két szektorban csúcsidőt autózott, ezzel jelezte, hogy csúcsformában várja a 14 órakor kezdődő kvalifikációt.