Kikapott, ezzel biztosan búcsúzik az El-től a Hertha

2017.11.23. 18:48
Aritz Aduriz kétszer ünnepelhetett a Hertha ellen (Fotó: AFP)
Dárdai Pál Herthája kétszer is vezetett Bilbaóban az Európa-liga 5. fordulójában, ám Aritz Aduriz révén mindkétszer büntetőből egyenlített az Athletic, majd a hajrában a győzelmet is kicsikarta. A baszkoknak így jó esélyük van a továbbjutásra, a berlini együttes viszont már biztos kieső. A H-csoportban az Arsenal ugyan 1–0-ra kikapott Kölnben, a csoport másik mérkőzésének eredménye miatt (BATE Boriszov–Crvena zvezda 0–0) biztossá vált, hogy a londoniak végeznek a kvartett élén.

EURÓPA-LIGA
CSOPORTKÖR, 5. FORDULÓ
J-CSOPORT

Athletic Bilbao–Hertha BSC 3–2 (Aduriz 35., 66. – mindkettő 11-esből, I. Williams 82., ill. Leckie 26., Selke 36.)
Östersund–Zorja Luhanszk 2–0 (Hrecsiskin 40. – öngól, Goddosz 77.)

Az előzetesen a csoport favoritjainak számító, a meccs előtt azonban a két kieső helyen tanyázó csapatok találkoztak Bilbaóban. A kezdéstől érezhető volt a Herthán, hogy az életben maradásért küzd, de az Athleticen is látszott, hogy nem mindegy neki, milyen helyzetben fut neki az utolsó fordulónak.

Maximilian Mittelstädt remek beadásokkal veszélyeztetett bal oldalt, a 26. percben az egyik meg is találta Mathew Leckie-t – persze az ausztrál is remekül helyezkedett annak érdekében, hogy kapuba fejelhessen. 0–1

Ezt követően a Bilbao kezdeményezett, a 34. percben Inaki Williams centerezett, lefordult Sebastian Langkampról, aki 11-est érően szabálytalankodott ellene. A büntetőt az Európa-liga-specialista Aritz Aduriz értékesítette – a sorozatban a 21. találatát szerezte meg, ebben a kiírásban harmadszor talált be. 1–1

Persze a Herthának is van egy gólfelelőse, aki nem más, mint Davie Selke. A gól után nem telt még el egy perc játékidő sem, amikor Valentino Lazaro meglépett védőjétől a jobb oldalon, a kapu elé ívelt labdáját pedig Selke nagy erővel befejelte – a 22 éves támadó negyedszer volt eredményes, a mérkőzés előtt az összes El-ben szerzett berlini gól az ő nevéhez fűződött. 1–2

Tudta Cuco (azaz José Ángel Ziganda vezetőedző), hogy változtatásra van szükség, így kettőt is cserélt a szünetben, beállt Ander Iturraspe és Markel Susaeta, a csapata pedig sokkal támadóbban lépett fel a második félidőben. A hazaiak teljességgel beszorították a német együttest a saját kapuja elé, az egyenlítő találat egy újabb 11-esből érkezett. Ezúttal is Langkamp volt a bűnös, a gólszerző pedig újfent Aduriz – tehát tovább javult a föntebb leírt mutatója. 2–2

A második játékrész már abszolút az Athleticról szólt, amely láthatóan meg akarta nyerni a mérkőzést, a Hertha pedig – bár nem erre játszott – a döntetlennel is életben maradt volna legalább a következő fordulóig. Ám ez nem jött össze neki. A 82. percben a saját kapuja előtt végzett el nagyon gyorsan szabadrúgást a Bilbao, a mesteri kontra végén Mikel Balenziaga játszott középre Williamsnek, aki belőtte a fordító, egyben végeredményt kialakító találatot. 3–2

A csoport másik mérkőzésén az Östersund 2–0-ra legyőzte a Zorját, így a svédek biztos továbbjutók. A Bilbao ki-ki meccset vívhat az ukránokkal, Dárdai Pál csapata viszont búcsúzik az Európa-ligától.

A J-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Östersund 5 3 1 1 7–3 +4 10
2. Athletic Bilbao 5 2 2 1 6–5 +1 8
3. Zorja Luhanszk 5 2 0 3 3–7 –4 6
4. Hertha 5 1 1 3 5–6 –1 4

F-CSOPORT

A koppenhágai csapat a győzelmével biztosíthatta volna a továbbjutását, Jefferson Farfán duplájával azonban a Lokomotiv nyert 2–1-re. Ezzel a moszkvaiak reményei is élnek még, sőt a csoport élére ugrottak.

G-CSOPORT

A már korábban továbbjutó FCSBa forduló előtt a második helyen állóViktoria Plzenhez utazott, a nemrégiben felbukkant csodagyerek, Ianis Stoica nélkül. Inkább a cseheknek volt fontos a mérkőzés, és ennek megfelelően, ha nem is parádézva, de nyertek, és tovább is jutottak, mivel a Hapoel Beer-Seva kikapott.

A reménykedés jogának megőrzéséért csapott össze a „magyar rangadón” Vécsei Bálint, illetve Korhut Mihály csapata, aLuganoés aHapoel Beer-Seva, és mindkét magyar játékos kezdett: előbbi a középpálya, utóbbi a védelem bal oldalán. Korhut kis megingástól eltekintve megbízhatóan védekezett, Vécseinek sok szép indításra, pár lövésre és egy veszélyes fejesre is futotta a tisztes mezőnymunka elvégzése mellett – a találkozót a svájciak nyerték meg, de ők és Korhuték is kiestek.

G-CSOPORT
Viktoria Plzen–FCSB 2–0
(Petrzela 49., Kopic 76.)
Lugano–Hapoel Beer-Seva 1–0 (Carlinhos 50.)

H-CSOPORT
1. FC Köln (német)–Arsenal (angol) 1–0 (Guirassy 62. – 11-esből)

I-CSOPORT

Ebben a négyesben a két favorit az utolsó körben csap össze egymással, és az utolsó előtti fordulóban sokat tehettek azért, hogy addigra az érdemi dolgok eldőljenek. A biztos továbbjutáshoz azOlympique Marseille-nekmeg kellett vernie a Konyasport, és az erőviszonyokat jól jelezte, hogy a vendégek kispadján ülő Dimitri Payet játékjoga sokkal többet ért, mint a komplett török kereté, de még a cserecsatár Konsztantinosz Mitroglué is éppen csak kevesebb volt, mint a hazai kezdőé. A végén már a Clinton N'Jie, Valere Germain, Payet hármassal rohamozott az OM – a hazaiak meg majdnem három pontnak örülhettek, a hajrában értékesítettek ugyanis egy büntetőt, de szereztek egy öngólt is, utóbbit a 93. percben.

AzRB Salzburghozta a kötelezőt, az első félidőben két, a másodikban egy szép gólt szerezve odahaza megverte aGuimaraest, így már biztos csoportelső.

I-CSOPORT
Red Bull Salzburg–Vitória Guimaraes 3–0
(Dabbur 26., Ulmer 45+1., Hvang Hi Csan 67.)
Konyaspor–Marseille 1–1 (Skubic 82. – 11-esből, ill. Moke 93. – öngól)

K-CSOPORT

Az eddig hibátlan mérleggel büszkélkedő Laziomár biztos továbbjutóként fogadta az addig egyetlen pontot összeszedőVitesse-t, és ez meg is látszott az olaszok kezdőjén. Jobban és góllal kezdtek a hollandok, de Luis Alberto még a szünet előtt egyenlített látványos kapásgóllal. A második félidőben inkább a vendégeknek voltak helyzeteik, de gól már nem született. A Vitesse kiesésével eldőlt, hogy 19 év után újra holland csapatok nélkül folytatódnak tavasszal az európai kupaküzdelmek.

A legutóbbi idénybeli formát csak nyomokban tartalmazóNicecsapatépítést tartott aZulte Waregemellen, Mario Balotelli duplájával már az első félidőben eldöntötte a három pont és a továbbjutás sorsát.

K-CSOPORT
Lazio–Vitesse 1–1
(Luis Alberto 42., ill. Linssen 13.)
Nice–Zulte Waregem 3–1 (Balotelli 5., 31. – az elsőt 11-esből, Tameze 86., ill. B. Hämäläinen 81.)

A K-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Lazio 5 4 1 0 10–4 +6 13
2. Nice 5 3 0 2 12–6 +6 9
3. Zulte Waregem 5 1 1 3 5–11 –6 4
4. Vitesse 5 0 2 3 4–10 –6 2

L-CSOPORT

Papíron nem sok tétje volt a már kiesett Vardar Szkopje látogatásának a már biztosan továbbjutó Zenit otthonában, ha csak az nem, hogy vajon a továbbjutás mellett a csoportelsősséget is bebiztosítják-e ma az oroszok.

Ehhez az először is le kellett győzniük a Vardar Szkopjét, ami sikerült is: Dmitrij Poloz 16. percben esett gólja után ugyan Artyom Dzjuba büntetőt rontott, de Emiliano Rigoni mesteri csavarással kettőre növelte a hazaiak előnyét a szünet előtt.

A második félidőre már aztán végképp semmi izgalom sem maradt, a Zenit nem erőltette meg magát, a Vardar erejéből pedig csak a szépítésre maradt erő: Dejan Blazsevszki a ráadás perceiben volt eredményes.

A csoport másik meccsén egyértelmű volt a helyzet: ha a Rosenborg nem nyer, biztosan kiesik, míg ha a Real Sociedad nem kap ki, továbbjut. A kevéssé emlékezetes mérkőzésen a Sociedad Mikel Oyarzabal 90. percben szerzett góljával nyert, ami azt jelenti, hogy a Rosenborg kiesett, a Real Sociedad továbbjutott. Az utolsó fordulóban már csak a csoportelsősség kérdése maradt nyitva a csoportban.

L-CSOPORT
Rosenborg–Real Sociedad 0–1
(Oyarzabal 90.)
Zenit–Vardar Szkopje 2–1 (Poloz 16., Rigoni 43., ill. Blazsevszki 93.)

A-CSOPORT
Asztana–Villarreal 2–3 (Kabananga 22., Twumasi 88., ill. Raba 39., Bakambu 65., 83.)